www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am Nevoie De Un Sfat


pwnzar
 Share

Recommended Posts

  • Replies 116
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Doctore, astea nici una nu e blues. E ceva care suna a blues dar ii lipseste esentialul. Parerea mea.

 

Uite asta e blues:

 

http://www.youtube.com/watch?v=T0mXWy0aHYQ...feature=related

 

 

exact asta am vrut sa zic si eu ... canta a draq de bine timmons .. suna a blues da nu e aceeasi treaba ... plus ca chitara aia e departe de modelele specificate de el mai sus ... iar decat sa iei o copie (AT) mai bine iti iei un strat si stii o treaba , iar in banii aia iti iei un Custom Shop classic player care rupe ...

 

parerea mea e ca singuru virtuoz care canta blues si ii iese bine e Ritchie Kotzen !

Edited by Alex_Strat69
Link to comment
Share on other sites

Cant blues si metal, in mare.

 

Doctore, astea nici una nu e blues. E ceva care suna a blues dar ii lipseste esentialul. Parerea mea.

 

Uite asta e blues:

 

http://www.youtube.com/watch?v=T0mXWy0aHYQ...feature=related

 

exact asta am vrut sa zic si eu ... canta a draq de bine timmons .. suna a blues da nu e aceeasi treaba ... plus ca chitara aia e departe de modelele specificate de el mai sus ... iar decat sa iei o copie (AT) mai bine iti iei un strat si stii o treaba , iar in banii aia iti iei un Custom Shop classic player care rupe ...

 

parerea mea e ca singuru virtuoz care canta blues si ii iese bine e Ritchie Kotzen !

 

Aveți și voi dreptate, da' cu metalu' ce facem? Rãmâne doar Gibsonu' în cursã?

Link to comment
Share on other sites

parerea mea e ca singuru virtuoz care canta blues si ii iese bine e Ritchie Kotzen !

 

Fix gindul meu. 100% corect. Doar ca lumea le zice shredderi, nu virtuozi :)

 

Aveți și voi dreptate, da' cu metalu' ce facem? Rãmâne doar Gibsonu' în cursã?

 

Deloc. Un strat cu un humbucker splitabil ii la fel de eficient. Chiar si un PAF nespitabil e destul. Lamb of God cinta cu SD '59 in bridge, care e PAF curat. Un LP cu PAF-uri e fantastic si ptr blues si ptr metale.

Link to comment
Share on other sites

nu va certati in thread-ul meu! Gusturile sunt gusturi si nu se discuta. Multumesc...

 

Experienta mea nu este vasta, spre deosebire de cea a unora dintre voi.

 

Ideea e ca nu vreau sa cant numai power chords pe o chitara, nu-s tampit, vreau macar minimul de versatilitate tonala.

 

Gibson sunt bune, nu zic nu. Dar sunt tancuri, nu ma vad cantand la asa ceva... Am pus mana pe gibson-ul chitaristului de la Eluveitie, la Iasi, dupa concert. Grifful se simtea ca bata de baseball in mana mea

 

Aprecierea mea celor care m-au indrumat catre PRS, mai exact PRS CE MT 24 BC sau PRS CE 24 MT TR AM (presupun ca diferenta e doar la vopsea). O sa ajung pe la muzica printre examene si o sa incerc sa cant pe una din ele...

 

Daca nu, o sa ma rezum la Ibanez, probabil EGEN (nu, nu sunt fanboy Herman Li, dar tre sa recunosc ca a reusit sa gandeasca o chitara destul de inteligenta).

 

Nu inteleg de ce toti "connesseur-ii" blameaza Ibanez. E stiut faptul ca Ibanez face scanduri pana in 1700-1900 de euro, ca sa zic asa. Un ibanez intr-adevar de calitate trebuie facut in Japonia (mai exact, de J-craft team din cate stiu), si ala costa, de la 1500 in sus, chiar sare de 2000 daca ne gandim la JEM.

 

 

Pe langa asta, am auzit ibanez facute pe vapor in indonezia, care sunau surprinzator de bine... E o chestie de noroc pana la urma. Dar cu un instrument facut de J Craft nu prea ai cum sa te parlesti... Sau cel putin nu am auzit de nimeni care sa se fi plans vreodata de un Ibanez facut in Japonia.

 

 

 

 

Nu-mi sariti in cap. Asa cum am spus, nu prea am experienta. Tot ce pot sa fac e sa cer pareri, sa citesc recensaminte de-ale proprietarilor si eventual sa cant eu insumi pe instrument, inainte de a cumpara, daca am unde. Iar partea din urma nu este prea relevanta pentru ca fiecare chitarist are tonul lui, setup-ul lui, deci daca suna prost in magazin, nu trebuie neaparat sa sune prost si-acasa. Sau gresesc?

Link to comment
Share on other sites

Nu-mi sariti in cap. Asa cum am spus, nu prea am experienta. Tot ce pot sa fac e sa cer pareri, sa citesc recensaminte de-ale proprietarilor si eventual sa cant eu insumi pe instrument, inainte de a cumpara, daca am unde. Iar partea din urma nu este prea relevanta pentru ca fiecare chitarist are tonul lui, setup-ul lui, deci daca suna prost in magazin, nu trebuie neaparat sa sune prost si-acasa. Sau gresesc?

 

daca esti din iasi si ai chef sa dai o fuga pana in BT iti arat eu strat facut sa sune si de metal si de funk si de blues ( pacat ca nu e de vanzare :)) , iti arat si strat custom shop facut sa sune numa de blues , si iti arat si ESP Horizon , facut sa sune pt metal .

Link to comment
Share on other sites

daca esti din iasi si ai chef sa dai o fuga pana in BT iti arat eu strat facut sa sune si de metal si de funk si de blues ( pacat ca nu e de vanzare :) ) , iti arat si strat custom shop facut sa sune numa de blues , si iti arat si ESP Horizon , facut sa sune pt metal .

 

Multumesc de invitatie dar mai vin in Iasi de-abia in mai, la urmatoarea editie RNI :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
Lamb of God cinta cu SD '59 in bridge, care e PAF curat.

 

Eu citisem ca au Invader-e, s-ar putea sa fii mai bine informat ca mine totusi.

Link to comment
Share on other sites

mai citeste-l pe Caragiale si mataluta si ai sa intelegi - da viceversa

adicatelea JB in bridge si '59 la neck :)

 

ok, my bad... am crezut ca zici ca Will foloseste numa '59 si Mike foloseste JB+'59...anyway...se vedea din link ceea ce-am vrut sa zic...adica nu folosesc Invadere ...

 

And there's no need for irony...mkay?

Link to comment
Share on other sites

nu va certati in thread-ul meu! Gusturile sunt gusturi si nu se discuta. Multumesc...

 

Experienta mea nu este vasta, spre deosebire de cea a unora dintre voi.

 

Ideea e ca nu vreau sa cant numai power chords pe o chitara, nu-s tampit, vreau macar minimul de versatilitate tonala.

 

Gibson sunt bune, nu zic nu. Dar sunt tancuri, nu ma vad cantand la asa ceva... Am pus mana pe gibson-ul chitaristului de la Eluveitie, la Iasi, dupa concert. Grifful se simtea ca bata de baseball in mana mea

 

Aprecierea mea celor care m-au indrumat catre PRS, mai exact PRS CE MT 24 BC sau PRS CE 24 MT TR AM (presupun ca diferenta e doar la vopsea). O sa ajung pe la muzica printre examene si o sa incerc sa cant pe una din ele...

 

Daca nu, o sa ma rezum la Ibanez, probabil EGEN (nu, nu sunt fanboy Herman Li, dar tre sa recunosc ca a reusit sa gandeasca o chitara destul de inteligenta).

 

Nu inteleg de ce toti "connesseur-ii" blameaza Ibanez. E stiut faptul ca Ibanez face scanduri pana in 1700-1900 de euro, ca sa zic asa. Un ibanez intr-adevar de calitate trebuie facut in Japonia (mai exact, de J-craft team din cate stiu), si ala costa, de la 1500 in sus, chiar sare de 2000 daca ne gandim la JEM.

 

 

Pe langa asta, am auzit ibanez facute pe vapor in indonezia, care sunau surprinzator de bine... E o chestie de noroc pana la urma. Dar cu un instrument facut de J Craft nu prea ai cum sa te parlesti... Sau cel putin nu am auzit de nimeni care sa se fi plans vreodata de un Ibanez facut in Japonia.

 

 

 

 

Nu-mi sariti in cap. Asa cum am spus, nu prea am experienta. Tot ce pot sa fac e sa cer pareri, sa citesc recensaminte de-ale proprietarilor si eventual sa cant eu insumi pe instrument, inainte de a cumpara, daca am unde. Iar partea din urma nu este prea relevanta pentru ca fiecare chitarist are tonul lui, setup-ul lui, deci daca suna prost in magazin, nu trebuie neaparat sa sune prost si-acasa. Sau gresesc?

 

Uite, mie mi se pare ca tu cauti o chitara cu "personalitate". As cam sta deoparte fata de Ibanezuri. Am incercat multe in plaja te de pret si mai sus. Multe erau splendid facute, foarte comode la mina etc. E doar o opinie insa in locul tau as avea rabdare si as incerca cit mai multe instrumente: in plaja aceea de pret gasesti multe instrumente foarte bune si cu "caracter". E foarte drept, ar mai trebui sa ai si posibilitatea sa calatoresti, sa le auzi, sa le tii in mina. Spui ca nu vrei Fender, e ok, e alegerea ta. Cam "abrupta" as spune dar asta e gustul tau si e ok.

Si eu am miinile mici dar asta nu m-a impiedicat vreodata sa cint pe chitare cu griful mai lat decit al unui doublesix. Din nou, alegere personala. PRS din seria Custom, Music Man cu bine s-a spus aici, insa in locul tau nu as exclude vreodata un LesPaul din alegerea mea. Vei fi uimit sa vezi cit de diferite pot fi unul de altul ca sunet, feeling, "tinuta" etc. Dar trebuie sa fii intr-un magazin Gibson pentru asta. N-am crezut-o pina nu am simtit-o! Insa la LesPaul eu am intimpinat 2 probleme. Mari. E teribil de grea si nu-mi place deloc cum sta pe mine. In rest, sint putine lucruri pe care un LesPaul sa nu le poata face, pare-mi-se.

Oricum, in nici un caz nu te grabi. Altfel vei lua o chitara, buna probabil, ale carei limite le vei atinge in scurt timp. Iar asta e rau.

Link to comment
Share on other sites

:)

Uite, mie mi se pare ca tu cauti o chitara cu "personalitate". As cam sta deoparte fata de Ibanezuri. Am incercat multe in plaja te de pret si mai sus. Multe erau splendid facute, foarte comode la mina etc. E doar o opinie insa in locul tau as avea rabdare si as incerca cit mai multe instrumente: in plaja aceea de pret gasesti multe instrumente foarte bune si cu "caracter". E foarte drept, ar mai trebui sa ai si posibilitatea sa calatoresti, sa le auzi, sa le tii in mina. Spui ca nu vrei Fender, e ok, e alegerea ta. Cam "abrupta" as spune dar asta e gustul tau si e ok.

Si eu am miinile mici dar asta nu m-a impiedicat vreodata sa cint pe chitare cu griful mai lat decit al unui doublesix. Din nou, alegere personala. PRS din seria Custom, Music Man cu bine s-a spus aici, insa in locul tau nu as exclude vreodata un LesPaul din alegerea mea. Vei fi uimit sa vezi cit de diferite pot fi unul de altul ca sunet, feeling, "tinuta" etc. Dar trebuie sa fii intr-un magazin Gibson pentru asta. N-am crezut-o pina nu am simtit-o! Insa la LesPaul eu am intimpinat 2 probleme. Mari. E teribil de grea si nu-mi place deloc cum sta pe mine. In rest, sint putine lucruri pe care un LesPaul sa nu le poata face, pare-mi-se.

Oricum, in nici un caz nu te grabi. Altfel vei lua o chitara, buna probabil, ale carei limite le vei atinge in scurt timp. Iar asta e rau.

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

da si cine o zis k ibanez nare personalitate ? :) si cum tio venit prin minte k poate sa ajunga limitele chitariii repede ??? dak lear ajunge repede ar deveni vai ??? si el leo ajuns repede ???? :)

cine teo ajutat sa iei concluziile astea ??

si sa asculti si tu un pic de steve vai sau dragonforce sa vezi ce poate sa faca si un ibanez inainte sa dai raspunsuri dastea !!!

 

on toppic : oricum ai putea sa iei in considerare si un gibson les paul !

Link to comment
Share on other sites

da si cine o zis k ibanez nare personalitate ? confused06.gif si cum tio venit prin minte k poate sa ajunga limitele chitariii repede ??? dak lear ajunge repede ar deveni vai ??? si el leo ajuns repede ???? confused06.gif

cine teo ajutat sa iei concluziile astea ??

si sa asculti si tu un pic de steve vai sau dragonforce sa vezi ce poate sa faca si un ibanez inainte sa dai raspunsuri dastea !!!

 

on toppic : oricum ai putea sa iei in considerare si un gibson les paul !

 

am incercat, suna foarte placut, nu am ce comenta, are un sunet de nota 10. Dar mi-e ca fac o hernie de toata frumusetea.. Vezi tu, eu sunt pricajit asa, iar gibson face tancuri. Nu pot canta pe ele... Am incercat, si e pacat, ca fac chitari (sau chitare, whatever) foarte bune

 

In fine, eu am cam luat o decizie, contrar opiniei publice. Prefer sa merg dupa cum ma duce pe mine intuitia, contrar opiniei publice, si chiar daca o sa ma parlesc.

 

Apropos, am fost mare fan dragonforce, i-am si vazut live la mama lor. Pot sa-ti spun doar ca Sam Totman, care e beat tot timpu, nu prea imi zice nimic, si nici chitara lui signature. In schimb, herman li, e talentat, dar se grabeste si cred ca daca-l pui sa faca 2 benduri se cam inmoaie. E talentat, dar isi iroseste talentul cu prostii.

Toate cele bune,

M.

Edited by pwnzar
Link to comment
Share on other sites

Iarasi se discuta dupa poze si aventuri pe internet ...

 

Am incercat trei chitare la fel si suna doar una din ele .

Despre ce se tot discuta ? cand nu am auzit doua Strat-uri sa sune la fel .

 

Nici Ibanez nu am auzit sa sune la fel .

 

Toti vand si schimba de nebuni , mere afacerea cu dozele de minune.Toti spera sa faca sa sune chitara schimbandu-i dozele.

Nu suna ca-s prost facute din material prost si ieftin si poti sa-i pui orice doza.

 

 

GLP este un lux numai trei bucati am incercat ca si chitare erau foart ebune dar nici una din ele nu mi-a placut nu sunau cum ar fi trebuit dupa cele ce am auzit pe inregistrarile vedetelor .Sa tii o chitara scumpa pentru un singur ton/ timbru este un lux.Dar daca ai bani multi merita.

 

In consecinta trebuie sa stii ce vrei si sa incerci pana nu gasesti ce-ti convine.

 

Specificatia de blues sau metale este prea larga . Blues se canta cu orice chitara acustica sau electrica .Metale pe electrica .

Am vazut tot felu de chitare la ambele genuri .

Indiferent p ece canti trebuie sa stii sa canti sa ai stil de exprimare -groove-inspiratie ...si nu mai conteaza ce chitara ai.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Hai Karpi , esti sigur?

 

Multi de aici sunt convinsi ca din moment ce si-au luat un Gibson, Fender, PRS, Suhr, Music Man, Ibanez JEM sau JS sau PGM "cu personalitate" , treaba-i rezolvata. :)

 

Iar limita unei chitare e data de limita interpretului. Exceptie facand diferentele la specificatii. Daca ai 24 de taste poti interpreta partituri cu pozitii mai extinse fata de ce poti face pe 22 sau 21. Daca ai Floyd, la fiecare secunda poti face lucruri imposibile pentru un chitarist , fie si genial , dar care are o chitara cu pod fix.

 

Daca va asteptati ca o chitara sa va dea personalitatea care NU o aveti, o sa asteptati mult si bine.

 

Si eu mi-am luat o racheta de tenis ca a lui Roger Federer. Asta nu-mi garanteaza nimic , pe teren sunt praf si pulbere.

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Problema e ca tonul vine din chitara, amp si cabinet. Restul e poveste. Unii prefera sa auda motorul cum toarce iar altii cutia de viteze automata si abs. Nu cred ca Vaughan e un chitarist mai slab decat Petrucci dar consider ca are un ton de 1000000 de ori mai bun si mai natural.

Edited by felix
Link to comment
Share on other sites

Problema e ca tonul vine din chitara, amp si cabinet. Restul e poveste. Unii prefera sa auda motorul cum toarce iar altii cutia de viteze automata si abs. Nu cred ca Vaughan e un chitarist mai slab decat Petrucci dar consider ca are un ton de 1000000 de ori mai bun si mai natural.

 

Problema e ca multi nu va impacati cu ideea ca tonul pe care'l intoarceti pe toate partile e in mare parte legat de preferinte si de stiluri diferite de cantat, de aici rezulta si preferintele voastre personale. Parerea mea ar fi taman invers fata de a ta dar incerc sa o tin pentru mine...De fapt cam compari merele cu gutuile (cele doua tonuri nu au cam nimic in comun (cum de fapt in opinia mea stilurile celor doi nu prea se aseamana chiar ca'l pomeneste Petrucci la influente pe SRV) si nici nu cred ca ar trebui sa aibe; de ex. cum ar/ar fisunat DT cu SRV la chitara; sau cum ar canta SRV blues sau country cu mark IV+un 7 string...

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

Cu un ton de Metal poti canta si Blues sau Jazz (daca stii sa umbli la volumul chitarei si sa tii ampul in frau), insa cu un ton de Blues nu vei canta niciodata Metal, asta e sigur! Nu ai limita :)

 

 

omule noroc. eu am seria S670FM si sunt multumit de forma corpului si floyd(u ai acolo un alt model de floyd dar nvm ideea in sine) si griful ce sa spun foarte frumos se simte la mana.

poti sa canti orice vrei u cu ce chitara vrei u.

iti urez succes. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.