www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am Nevoie De Un Sfat


pwnzar
 Share

Recommended Posts

In traducere libera pentru tine = bani aruncati pe ib...fereastra!

 

PS Mie chiar imi plac Ibanezurile...arata foarte bine si sunt foarte comode. Cam atat. :)

 

Ai generalizat, asa ca am enumerat si eu la general , o parte din artistii Ibanez, indiferent de modelul pe care acestia canta.

 

Iar la exemplele lui Felix care de cava timp a deschis ochii si a descoperit chitara Fender...prietene, chiar daca te agiti de ani buni, INCA esti la inceput de drum. In drumul tau vei mai avea si alte revelatii. La cate chitare ciudate a FOLOSIT Vai ,era normal sa apara in galeria lui si exemplare de alte regnuri.

 

Nu am nimic cu tine, fiecare canta cu ce-i place. Nu ai cum sa ma convingi de superioritatea unui instrument in detrimentul altui instrument, pentru ca e relativa treaba. Eu cant cu placere pe orice. Totusi, imi place ceea ce am, cel mai mult! Banii nu sunt o problema, daca era vorba sa-mi placa si altceva, aveam deja. Iar chitarele vechi nu le-am pastrat ca eram sarac si a trebuit sa vand ce aveam pentru a obtine o noua achizitie.

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 116
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ai generalizat, asa ca am enumerat si eu la general , o parte din artistii Ibanez, indiferent de modelul pe care acestia canta.

 

Iar la exemplele lui Felix care de cava timp a deschis ochii si a descoperit chitara Fender...prietene, chiar daca te agiti de ani buni, INCA esti la inceput de drum. In drumul tau vei mai avea si alte revelatii. La cate chitare ciudate a FOLOSIT Vai ,era normal sa apara in galeria lui si exemplare de alte regnuri.

 

Nu am nimic cu tine, fiecare canta cu ce-i place. Nu ai cum sa ma convingi de superioritatea unui instrument in detrimentul altui instrument, pentru ca e relativa treaba. Eu cant cu placere pe orice. Totusi, imi place ceea ce am, cel mai mult! Banii nu sunt o problema, daca era vorba sa-mi placa si altceva, aveam deja.

 

Nici la mine banii nu sunt o problema :) . Si nu am descoperit acum fender ci am gasit tonul care ma reprezinta cel mai bine . E o mare diferenta. Pur si simplu, nu agreez sunetul plat si compresat care iese dintr-un ibanez cu humbucker. Did I made myself clear ?

Link to comment
Share on other sites

Nici la mine banii nu sunt o problema :) . Si nu am descoperit acum fender ci am gasit tonul care ma reprezinta cel mai bine . E o mare diferenta. Pur si simplu, nu agreez sunetul plat si compresat care iese dintr-un ibanez cu humbucker. Did I made myself clear ?

 

 

Plat ca apa plata? :)

 

ce adjective :) ...

 

"chitara asta are sunet gras"...cam ce procent de grasime contine, sa stiu sa evit :D

Link to comment
Share on other sites

"chitara asta are sunet gras"...cam ce procent de grasime contine, sa stiu sa evit :)

 

Atenție! Un comentariu de genul acesta (spus probabil la strânsoare) poate coborâ un personaj de pe soclul pe care l-au pus admiratorii.

 

P.S. Ieri "Karpi" spunea cã lampa nu are nici o valoare în amplificatoarele de chitarã. O fi ceva molipsitor?

Link to comment
Share on other sites

Sal!

Eu am un Ibanez Prestige RG2550 de vreo 2 ani cel putin.Griff-ul e f.subtire si comod.Tremolo-ul nu e din ala ieftin.Sta acordata oricat tragi de corzi.Am avut inainte un S370(model mai vechi si ieftin)cu Floyd Rose.Aia nu statea acordata,e adevarat...Dar cu Prestige-ul de acum sunt foarte multumit.

Link to comment
Share on other sites

Stai linistit ca nu se intampla si nu "patesc" nimic, nu am nevoie sa ma puna nimeni pe nimic si nu supraestima discutiile astea de pe forum, desi stiu ca reprezinta o parte importanta din viata unui forumist.

Pentru mine e tot una daca se asimileaza corect sau nu, ceea ce scriu aici. Cine are urechi sa auda bine, cine nu,nu. Avem nevoie si de doctori, ingineri, avocati, politisti, etc. ca doar nu toti o sa devina artisti consacrati.

 

M-am legat de caracterizarea academica "sunet plat". Nu ma duce mintea ce vrea sa insemne. Vine cumva din cuvantul "flat" din engleza?

 

Compresat...hmm...e umflat de la o lovitura sau contuzie si cineva a pus compresa. Sau e presat de o greutate si e compresat. :)

 

Doza humbuker e apreciata pentru faptul ca nu are zgomot de fond si pentru ca a deschis calea catre mai multe optiuni la carateristicile sunetului. Inca un motiv esential ar fi ca o doza dubla capteaza o arie mai larga din vibratia corzilor. Deci se obtine un sunet mai bogat in armonice.

 

Exista avantaje la ambele tipuri de doze. Fiecare le foloseste dupa gustul lui. Respect alegerea lui Felix, insa de cate ori se discuta de ceea nu are el in preferinte , da cu "mu5ai". Stiu ca nu e legatura intre membrul RGC cu acest nume si Felix.

 

Sal!

Eu am un Ibanez Prestige RG2550 de vreo 2 ani cel putin.Griff-ul e f.subtire si comod.Tremolo-ul nu e din ala ieftin.Sta acordata oricat tragi de corzi.Am avut inainte un S370(model mai vechi si ieftin)cu Floyd Rose.Aia nu statea acordata,e adevarat...Dar cu Prestige-ul de acum sunt foarte multumit.

 

 

Sa o stapanesti sanatos in continuare ! O intrebare, cam cat de mult ai mai putea canta acum pe un model clasic si cat de mult ai prefera acest lucru :)

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Stai linistit ca nu se intampla si nu "patesc" nimic, nu supraestima discutiile astea de pe forum, desi stiu ca reprezinta o parte importanta din viata unui forumist.

Pentru mine e tot una daca se asimileaza corect sau nu, ceea ce scriu aici. Cine are urechi sa auda bine, cine nu,nu. Avem nevoie si de doctori, ingineri, avocati, politisti, etc. ca doar nu toti o sa devina artisti consacrati.

 

M-am legat de caracterizarea academica "sunet plat". Nu ma duce mintea ce vrea sa insemne. Vine cumva din cuvantul "flat" din engleza?

 

Compresat...hmm...e umflat de la o lovitura sau contuzie si cineva a pus compresa. Sau e presat de o greutate si e compresat. :)

 

Doza humbuker e apreciata pentru faptul ca nu are zgomot de fond si pentru ca a deschis calea catre mai multe optiuni la carateristicile sunetului. Inca un motiv esential ar fi ca o doza dubla capteaza o arie mai larga din vibratia corzilor. Deci se obtine un sunet mai bogat in armonice.

 

Exista avantaje la ambele tipuri de doze. Fiecare le foloseste dupa gustul lui. Respect alegerea lui Felix, insa de cate ori se discuta de ceea nu are el in preferinte , da cu "mu5ai". Stiu ca nu e legatura intre membrul RGC cu acest nume si Felix.

 

 

 

 

Sa o stapanesti sanatos in continuare ! O intrebare, cam cat de mult ai mai putea canta acum pe un model clasic si cat de mult ai prefera acest lucru :)

 

Daca intrebarea mi-e adresata mie,la ce te referi prin "model clasic"?

Link to comment
Share on other sites

Atenție! Un comentariu de genul acesta (spus probabil la strânsoare) poate coborâ un personaj de pe soclul pe care l-au pus admiratorii.

 

P.S. Ieri "Karpi" spunea cã lampa nu are nici o valoare în amplificatoarele de chitarã. O fi ceva molipsitor?

 

 

texte de gradinita ,

 

daca gandirea nu te duce mai mult de atat asta e .

 

 

 

din postul nr #55 al acestui topic :

 

Iarasi se discuta dupa poze si aventuri pe internet ...

 

 

Indiferent pe ce (chitara)canti trebuie sa stii sa canti sa ai stil de exprimare -groove-inspiratie ...si nu mai conteaza ce chitara ai.

Link to comment
Share on other sites

texte de gradinita ,

 

daca gandirea nu te duce mai mult de atat asta e .

 

 

 

din postul nr #55 al acestui topic :

 

Iarasi se discuta dupa poze si aventuri pe internet ...

 

 

Indiferent pe ce (chitara)canti trebuie sa stii sa canti sa ai stil de exprimare -groove-inspiratie ...si nu mai conteaza ce chitara ai.

 

 

 

Corect. asta in primul rand.

Link to comment
Share on other sites

Cu Ibanezul poti sa faci ce face Fenderul si Gibsonul, cu Fender sau Gibson nu poti face ca Ibanezul.

 

Aici da-mi voie sa te contrazic putin, nu cred ca Ibanezul poate suna si a Fender si a Gibson. Fiecare chitara a fost facuta pentru un sound, Fenderul il recunosti imediat, isi are semnatura lui de sound, foarte diferita fata de orice altceva. La fel si Gibson. Ibanez intr-adevar reuseste sa se apropie destul de bine ca tonalitate si de Gibson si de Fender, dar nu poate fi confundat in nici un caz cu nici una din ele.

 

Dupa parerea cel mai bine este ca fiecare sa cante pe ce il reprezinta. Ideal este sa ai un Fender Strat, un Telecaster, un Gibson LP, un ES335 si un Ibanez RG sau S Prestige. Sau orice derivate din acestea. Cu asa ceva ai putea canta cam orice.

Link to comment
Share on other sites

Aici da-mi voie sa te contrazic putin, nu cred ca Ibanezul poate suna si a Fender si a Gibson. Fiecare chitara a fost facuta pentru un sound, Fenderul il recunosti imediat, isi are semnatura lui de sound, foarte diferita fata de orice altceva. La fel si Gibson. Ibanez intr-adevar reuseste sa se apropie destul de bine ca tonalitate si de Gibson si de Fender, dar nu poate fi confundat in nici un caz cu nici una din ele.

 

Dupa parerea cel mai bine este ca fiecare sa cante pe ce il reprezinta. Ideal este sa ai un Fender Strat, un Telecaster, un Gibson LP, un ES335 si un Ibanez RG sau S Prestige. Sau orice derivate din acestea. Cu asa ceva ai putea canta cam orice.

Misto reply numai respect pentru tine ti ai expus parerea foarte frumos...

 

Nu m am referit la ceva exact, dar ca si idee ...sunt foarte versatile... ca si idee generala. Sunt bune da le dracu. imi iau si eu unul la prima suma consistenta de bani. Oricum tre sa fim mai deschisi la minte si sa respectam deciziile celorlalti. Eu cant pe fender. cu gibsonul ii dau mai rar ca e grea chitara si incomoda iar daca ai o cantare cum am avut eu ultima cantare intr un club mic unde interactionezi cu lumea si nu te lasa sa iesi de pe scena si canti 4 ore cu o chitara ca les paul ai incurcat treburile.

Trebuie sa respectam deciiziile tuturor, mai ales a celor mai experimentati ca noi.

Toata lumea ii sare in cap lui Cristi nustiu asa gratuit fara pic de respect. numai cutite in cap. Eu zic ca stie el ce zice, canta si el la phoenix saracu in fata a mii de spectatori ce l aplauda cu ibanezurile lui asa cum sunt ele naspa.

Link to comment
Share on other sites

Ibanez-urile sunt chitari FOARTE BUNE, degeaba se tot agita cateva personaje pe aici pe forum...firma asta prospera in fiecare an, incepand din anii 80, si asta pentru ca ofera instrumente de o calitate deosebita la un pret accesibil...Normal ca nu o sa sune exact ca un Gibson sau un Fender pentru ca nu asta e ideea...dar pe segmentul ei de metal/heavy-metal/shred/fusion isi face treaba si inca foarte bine...daca vrei alt sound e simplu...iti cumperi alta chitara...Nu inteleg de unde si pana unde aceasta ura si dispret fata de aceasta firma... :) Chiar nu e deloc justificata cu FAPTE, ci doar cu pareri personale si impresii care nu au nici o baza solida...

 

Iar Cristi Gram pentru toate raspunsurile pe care le-a dat astazi merita de 1000 de ori :)

Edited by zzz
Link to comment
Share on other sites

Ibanez-urile sunt chitari FOARTE BUNE, degeaba se tot agita cateva personaje pe aici pe forum...firma asta prospera in fiecare an, incepand din anii 80, si asta pentru ca ofera instrumente de o calitate deosebita la un pret accesibil...Normal ca nu o sa sune exact ca un Gibson sau un Fender pentru ca nu asta e ideea...dar pe segmentul ei de metal/heavy-metal/shred/fusion isi face treaba si inca foarte bine...daca vrei alt sound e simplu...iti cumperi alta chitara...Nu inteleg de unde si pana unde aceasta ura si dispret fata de aceasta firma... :) Chiar nu e deloc justificata cu FAPTE, ci doar cu pareri personale si impresii care nu au nici o baza solida...

 

Iar Cristi Gram pentru toate raspunsurile pe care le-a dat astazi merita de 1000 de ori :)

 

 

sunt unii aici pe forum foarte complexati ca n-au ajuns la nivelul lui Cristi Gram si atunci in lipsa de cariera sau viata personala improasca cu noroi in jur si emit pareri personale de 2 lei :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Paul MV
chiar ai fost rau acum :) felicitari :):D ai o bere de la mine.sau o lada

 

 

hahaha ...foarte bine zis

 

+1 ... :) si de la mine o bere virtuala

Link to comment
Share on other sites

Problema e ca tonul vine din chitara, amp si cabinet. Restul e poveste. Unii prefera sa auda motorul cum toarce iar altii cutia de viteze automata si abs. Nu cred ca Vaughan e un chitarist mai slab decat Petrucci dar consider ca are un ton de 1000000 de ori mai bun si mai natural.

 

 

nu-s de'acord cu tine .eu pot sa spun ca invers. ce facem acum? ne dam cap in cap?

Edited by steve morse
Link to comment
Share on other sites

Inca o data, respectele mele D-lui Gram si lui Paul MV pentru ca stiu sa-si expuna o opinie si sa-si sustina argumentele.

 

In rest, as aprecia daca n-ati deraia thread-ul intr-o cearta de chitaristi pro si contra Ibanez. Cei care au cantat si sunt multumiti, felicitarile mele. Cei care au cantat si sunt nemultumiti, bravo lor ca au gasit ceva pe masura lor.

Link to comment
Share on other sites

Guest withefish

Si eu sunt foarte curios,dupa atatea discutii pro si contra Ibanez,daca colegul Pwnzar o sa-si ia ibanezul sau nu??Ca oamenii s-au inversunat destul de tare in topicul asta!Bafta la ales si spor la cantat!

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

si eu sunt curios , dupa 113 reply-uri si 4 pagini is tare curios ce isi alege , insa cred va opta pentru ibanez dupa forma in care o inceput postul si in care so exprimat .

Link to comment
Share on other sites

sunt unii aici pe forum foarte complexati ca n-au ajuns la nivelul lui Cristi Gram si atunci in lipsa de cariera sau viata personala improasca cu noroi in jur si emit pareri personale de 2 lei :)

 

 

asa e :)...a nu stiu cata oara cand un user RGC ma ajuta sa ma redescopar..

bun..lasand gluma la o parte, cred ca acest mic conflict de idei a luat nastere din cauza lipsei unui "playground" bine trasat...nu stim exact in ce "price range" discutam, la ce stil (sau cate stiluri) ne raportam pt a face o evaluare apropiata de adevar, si care, in final, sa-l conduca pe matei (pwnzar) sa isi cumpere ce e mai bun pt el (ca paranteza, si eu pariez pe orice ca pan la urma isi ia ibanez :):D:D)...nu sunt un om in varsta, dar am testat f multe chitari de mai toate neamurile si, citind pe aici, revin cu indemnul de a gandi un pic economic, cu alte cuvinte sa nu ne raportam doar la calitate sau la pret, ci la raportul dintre ele...pana nu vom face asta, com continua sa comparam cai cu magari...daca luam gibson, fender si ibanez si le comparam, noi de fapt il comparam pe gary moore cu eric clapton si cu steve vai si ne gasim de lucru, atata timp cat niciunul din ei nu canta (metaforic vorbind) pe vreuna din marcile astea..cu alte cuvinte, asa cum spunea barbarossa parca, instrumentele lor nu sunt reprezentative pentru chitarele pe care le gasim noi in magazine cu denumirile respective....parerea mea, pe care am mai expus-o in trecut, este aceea ca e o mare similitudine intre chitarele ibanez si pantofii sport nike....dpdv al marketingului, aceste 2 firme sunt extrem de asemanatoare....e clar ca performantele firmei nike in domeniul incaltarilor sunt greu egalabile, insa asta nu inseamna ca o pereche de 50 eur e la fel cu una a unui baschetbalist din NBA....iar cristi are o atitudine gen "oameni buni, in NBA se merge pe linie completa NIKE, nu va cumparati tenisi de la...Lotto (sa zicem), ca nici nu se compara"....totusi, la o analiza mai atenta, sunt sanse enorme ca o pereche de pantofi sport Lotto de 2 mil sa fie de 10 ori mai buni decat niste nike-uri in acelasi price range, pentru ca la Lotto nu platesti brandul atat de mult...ca sa revenim cu picioarele pe pamant, e la fel si aici...e discutabl daca ibanezul lui steve vai depaseste stratocasterul lui SR Vaughan, insa (dpdv al rezonantei si al dinamicii sunetului, despre care ne invata Cristi Gram) ce stie sa faca un fender de 1100 euro, abia poate sa faca un ibanez de 2000....cel putin urechea mea asta imi spune...iar la categoria functionalitate, sa ne uitam de pilda la fenderul cu standard floyd rose al lui dan iliescu, care facea tot felul de giumbuslucuri cu chitara aia si nu se dezacorda...si e o chitara de 1200 $....ia sa vedem cine are curaj in concert, in mijlocul melodiei, sa calce cu piciorul pe tremolo-ul unui ibanez de 750-800 eur (sau cat mai inseamna acuma 1200 $)...pai nu?

Link to comment
Share on other sites

Imediat ce-mi iau ceva.. orice scula ar fi aia, voi face o recenzie in forumul adecvat pe RGC.

 

Pana atunci, sa ne-auzim de bine!

 

Apropos, as prefera sa va reciti posturile, unii dintre voi, sa vedeti ce ton de tzatze (a se citi cum se vede! :) ) puteti emana... Chiar nu realizati ca e o chestie de gusturi pana la urma? [EDIT] E vorba de gusturi cand vorbim de chitare de 2000 de euro. Daca vorbim de chitare de 500-1000 max, te gandesti mai intai la calitatea instrumentului. Sau gresesc? /edit.

 

Eu vroiam doar sa aud pareri de la oameni care au cantat serios pe Ibanez si care probabil au intalnit bube grave, gen piese de proasta calitate, manopera ce lasa de dorit, chestii de-astea. Nu preferinte personale, pro marca <X> si contra marca <Y>.

 

Una e sa-mi spuneti: "ma, ia-ti Gibson pentru metal 100%, sau telecaster pentru blues, sau strat pentru versatilitate etc" si alta e sa aud "ba nu lua ibanez ca au sunet infect ca nu merita ca habar n-ai ca io am Fender si rupe ciorchini de coaie" sau altele...

 

Sper sa nu ma intelegeti gresit :)

 

In fine, toate cele bune si va astept pe undeva prin februarie la recenzia virtuala :)

Edited by pwnzar
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.