www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poze cu chitarele noastre


Cosu

Recommended Posts

ce inseamna o acustica normala? volumul cutiei de rezonanta are o influenta majora asupra sunetului, din motivul asta exista diferite tipuri de constructii si dimensiuni ale corpului: dreadnought, OM (orchestra model), GA (grand auditorium), parlour, etc. o chitara thinline nu e facuta sa sune unplugged in nici un fel, ci doar amplificat. corpul foarte plat ii ofera un handling foarte bun, iar materialul din care e facuta (fiberglass) are un sunet cumva electric (ca si chitarele ovation). ca volum sonor unplugged, o chitara thinline din plastic suna incomparabil incet decat un dreadnought sau chiar GA din lemn masiv. valabil si pentru ovation.

 

+1

 

mai ales ca am avut Stratacoustic si nu e cine stie ce...

Link to comment
Share on other sites

iar materialul din care e facuta (fiberglass) are un sunet cumva electric (ca si chitarele ovation). ca volum sonor unplugged, o chitara thinline din plastic suna incomparabil incet decat un dreadnought sau chiar GA din lemn masiv. valabil si pentru ovation.

 

Stratacoustic Deluxe e din lemn, din artar(imbunatatire fata de primul Stratacoustic, care intradevar e din fibra de sticla)...in rest nu am ce sa comentez, deoarece nu am auzit inca o astfel de chitara la rece.. :)

 

:)

Link to comment
Share on other sites

dmc, omul are dreptate. uite ce scrie in foaia tehnica:

 

nu stiam ca ii deluxe, la aia normala scrie fiberglass pe site, in fine, greseala mea. dar pana la urma tot o chitara thinline e, deci NU e o acustica normala. o acustica "normala" e o chitara facuta sa sune neamplificat. nu ma iau de gusturile nimanui, sunt sigur ca e o chitara buna, iar intr-o formatie rock suna sigur foarte bine si fara probleme de feedback. eu am raspuns pentru GrP care o intrebat cum suna neamplificat. iar o chitara thinline NU SUNA la rece. daca ar suna, atunci nu s-ar mai agita baietii de la martin, gibson sau taylor sa faca chitare dreadnought sau jumbo, ar face toti thinline din maple, ca doar sunt mai ieftine si mai comode.

 

@finics: fa-ti o favoare si du-te TU si probeaza un Martin sau un Taylor ca sa iti faci o idee de cum suna o acustica adevarata. oi fi eu snob, da macar nu dau sfaturi aiurea, despre chitare "normale". din 1930 standardul pentru chitare acoustice este dreadnought-ul. cu de-astea inregistreaza in studio baietii care au mai mult de jumatate de ureche.

Link to comment
Share on other sites

nu stiam ca ii deluxe, la aia normala scrie fiberglass pe site, in fine, greseala mea. dar pana la urma tot o chitara thinline e, deci NU e o acustica normala. o acustica "normala" e o chitara facuta sa sune neamplificat. nu ma iau de gusturile nimanui, sunt sigur ca e o chitara buna, iar intr-o formatie rock suna sigur foarte bine si fara probleme de feedback. eu am raspuns pentru GrP care o intrebat cum suna neamplificat. iar o chitara thinline NU SUNA la rece. daca ar suna, atunci nu s-ar mai agita baietii de la martin, gibson sau taylor sa faca chitare dreadnought sau jumbo, ar face toti thinline din maple, ca doar sunt mai ieftine si mai comode.

 

@finics: fa-ti o favoare si du-te TU si probeaza un Martin sau un Taylor ca sa iti faci o idee de cum suna o acustica adevarata. oi fi eu snob, da macar nu dau sfaturi aiurea, despre chitare "normale". din 1930 standardul pentru chitare acoustice este dreadnought-ul. cu de-astea inregistreaza in studio baietii care au mai mult de jumatate de ureche.

 

Noah, akm nu va certati ca nu are rost...eu stiam de la bun inceput ca o chitara thinline suna mai incet decat una cu cutia de rezonanta mai mare(ex. dreadnought), insa vroiam sa stiu daca cu mult...oricum am sa trec pe la magazinele din bucuresti in vacanta de pasti si am sa probez mai multe chitari si doar dupa aceea am sa ma decid asupra uneia anume.. :)

 

Mersi pt raspunsuri.. :)

:)

Link to comment
Share on other sites

Domnu dmc, uite de ce nu merg lucrurile in tara asta, pentru ca alde mataluta isi dau cu parerea despre toate fara a fi in cunostiinta de cauza. Pai draguta, daca n-ai gadilat pe burtica una, de ce zici tu ca nu suna bre? Stii cum zici tu unuia care afirma ca Audi sunt masini bune? "Fugi de-aici frate, Audi-s varza, cumpara-ti Koenigsegg". And with this I think I made my point. Doamne-ajuta!

 

 

 

Si de-al dracului ce sunt, GrP, zi-mi daca esti disponibil in weekend si o sa vin eu la Medias sa-ti arat chitara.

Link to comment
Share on other sites

Domnu dmc, uite de ce nu merg lucrurile in tara asta, pentru ca alde mataluta isi dau cu parerea despre toate fara a fi in cunostiinta de cauza. Pai draguta, daca n-ai gadilat pe burtica una, de ce zici tu ca nu suna bre? Stii cum zici tu unuia care afirma ca Audi sunt masini bune? "Fugi de-aici frate, Audi-s varza, cumpara-ti Koenigsegg". And with this I think I made my point. Doamne-ajuta!

 

 

 

Si de-al dracului ce sunt, GrP, zi-mi daca esti disponibil in weekend si o sa vin eu la Medias sa-ti arat chitara.

 

Sunt eu disponibil la bucuresti :):)

Link to comment
Share on other sites

Domnu dmc, uite de ce nu merg lucrurile in tara asta, pentru ca alde mataluta isi dau cu parerea despre toate fara a fi in cunostiinta de cauza.

 

am 3 acustice, am avut un ibanez thinline si am probat mai multe chitare decat imi pot aduce aminte. stiu ce spun, am cantat live si cu acustica normala cu microfon in fata si cu thinline (prin preamp). nu am zis ca stratacoustic e o chitara proasta, e pur si simplu o chitara mai speciala care isi face cel mai bine treaba amplificat. hai s-o lasam balta ca nu ajungem nicaieri, nu vreau sa ma inversunez si mai ales nu vreau sa ma cert cu tine, pentru ca dealtfel pari un baiat de treaba. peace & freedom! :)

Link to comment
Share on other sites

Asa mai vii de-acasa demeceule. :)

 

I just love it, when all things work out well.. :)

Multumesc pentru propunerea de a veni in Medias :D... poate am sa ajung eu prin Bucuresti peste 2 saptamani si incerc mai multe chitari de pe acolo, desi pana acum sunt aproape convins ca voi recurge la Stratacoustic.. :P sa vedem cum voi sta cu timpul si cu sponsorul (aka dad :D )..

 

:)

Link to comment
Share on other sites

E, nu-i chiar alba, e Olimpic White.

Am luat-o pe asta pentru ca are capul mare si scrie mare Stratocaster, asa cum au eroii mei din anii '70.

Fender-urile astea de acum sunt prea finute, prea de fetite :) Asta e ca o lopata. Oricum, e ultima data cand o vedeti asa, cu lacul neatins. O asteapta vremuri grele. De-abia astept sa matur scena cu ea. De aia am si luat-o la mana a doua.

Link to comment
Share on other sites

Da, inceputul sfarsitului.

 

In alta ordine de idei, daca eu nu am fost dusmanul declarat al acestei firme, atunci nimeni nu a fost.

Trebuie sa recunosc insa ca modelul asta are "ceva" special, nu stiu inca ce anume. Mai ales gatul e cu totul deosebit.

 

Sa vedem cum se va comporta live, pentru aia am luat-o, nu sa stea in toc. La munca cu ea :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Asa ziceam si eu despre Strat-uri, mi se par oarecum nepersonale si reci, insa am sfarsit prin a avea o incarnare mai mult sau mai putin veritabila a lor. E o adevarata telenovela, va spun eu. :)

 

PS: S-o canti sanatos, Kiko! :)

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

"Bai nene" vine o vreme (mmai devreme sau mai tarziu), cand, fiecare dintre noi va ajunge la strat (sau tele).

 

I-NE-VI-TA-BIL.

Sau IN-E-VI-TA-BIL... :)

Oricum..eu la inceput nu prea eram fan Fender...adica nu prea imi placea forma de Stratocaster(Showmaster da), iar Telecaster-ul deloc... insa in ultimul timp tot mai mult imi plac aceste chitari datorita sound-ului lor specific... Si sunt convins ca daca nu voi duce lipsa prea mare de bani, atunci nu voi ezita nicio clipa in achizitionarea uneia(sau amandurora.. :P) din aceste modele... bineinteles dupa ce voi detine un Gibson Les Paul Custom sau Slash Signature :) (Probabil ar trebui sa ma pun sa dorm, ca visele mi-au luat-o inainte :D)

 

:) to all of ya Fender & Gibson users(fara indoiala cele mai bune firme de chitari din lume... :D)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.