www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Dintre acelea as alege Hora-ul, sunt chitare chiar foarte bune, dar destul de criticate de catre unii dintre "chitaristii" nostri. Cam ce poti tu sa verifici este singurul lucru care trebuie verificat. O sa-ti cante si vanzatorul la ea daca nu te pricepi, iar daca iti place cum suna si o simti comoda la mana faci targul. Daca nu poti refuza, nu se supara nimeni. 

Bafta!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dintre acelea as alege Hora-ul, sunt chitare chiar foarte bune, dar destul de criticate de catre unii dintre "chitaristii" nostri. Cam ce poti tu sa verifici este singurul lucru care trebuie verificat. O sa-ti cante si vanzatorul la ea daca nu te pricepi, iar daca iti place cum suna si o simti comoda la mana faci targul. Daca nu poti refuza, nu se supara nimeni. 

Bafta!

 

:biglaff: :biglaff: :biglaff: O sa iti cante si vanzatorul la ea daca nu te pricepi. :biglaff: :biglaff: :biglaff:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nu va legati de Kibis ca va sparg. De acuma el ii protejatu' meu. :biglaff:

 

Rar cand ai ocazia sa razi asa bine. Nu descurajati acest tanar talent.

 

Io in locul lui as da sfaturi pe youtube. Dupa cateva videoclipuri ar zice lumea ca Bendeac ii pistol cu apa. :biglaff:

Merci Adidas, ar trebuii sa fac spectacole de Stand Up Comedy, cred ca as face la bani :) 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Merci Adidas, ar trebuii sa fac spectacole de Stand Up Comedy, cred ca as face la bani :)

 

Pentru ca-s mai bun la mate, chimie si fizica unde am luat 10 :)

 

Kibis, ai socotit bine cati "i" ar trebui sa scrii ca sa fie corect? Daca nu, inseamna ca ai luat degeaba 10 la mate :D

Du-te repede si depune contestatie, pana nu trece perioada  :biglaff:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Chitarile Ariana sunt produse de Aria ca si varianta "economica"? deoarece nu am reusit sa gasesc la nici un magazin online denumirea de ariana.

O chitara tip cutaway prezinta vre-un avantaj real, sunt folosite suficient de mult tastele apropiate de cutia de rezonanta incat sa merite achizitionata o chitara de acest fel (precum cea din linkul http://olx.ro/oferta/chitara-acustica-ID3L2Pv.html#e595a653b2)

Am fost in Cluj la mag Play si Mcmusic, am vazut o hora tipul celei din link, dupa parerea mea suna bine, vanzatorul a laudat-o spunand ca e o chitara buna care se canta usor

La mcmusic vanzatorul mi-a spus acelasi lucru despre aria awn 15

Ca si pret (magazin) aria e putin mai ieftina.

Pe olx este hora din linkul de mai sus si ariana de la linkul postat anterior https://forums.rgc.ro/topic/2811-threadul-oficial-ce-chitara-sa-imi-iau/?p=920615 sunt la acelasi pret 200 lei (+ hora corp normal 250 lei)

Voi cum ati alege intre ele? dau cu banul, care imi place ca format si culoare (2 negre una sunburst), sau indiferent care o iau tot o biata amarata de chitara entry level de slaba calitate voi nimeri?

Multumesc pentru feedback

Link to comment
Share on other sites

Am cumparat Ariana, mi-a placut mai mult decat hora (am vazut si o hora western 12204 cu cutaway)

Nu am ales hora din 2 motive:

1) incepuse sa se desprinda foarte putin lipitura dintre gat si cutia de rezonanta (cat sa intre o foaie de hartie 3 4 mm) dar a fost suficient sa ma descurajeze (am avut o hora 3/4 clasica cu corzi metalice care au fost montate din fabrica si a stat aprox 10 ani pe dulap ca apoi sa se desprinda gatul de cutia de rezonanta)

2) am mers cu o moneda de 50 de bani la mine sa verific rapid distanta intre corzi si tastiera la tasta 12, nu a fost nevoie sa ma folosesc de ea, ca intre corzi si tastiera era cel putin 1 cm distana poate spre 1.5 cm

-motivul 2 1/2 desi nu mai era nevoie, cheitele de acordaj mergeau putin ciudat, adica forta cu care trebuiau actionate nu era constanta, descresteai tensiunea corzii si parca nu se intampla nimic si dintr-o data parca se miscau prea mult

 

Ariana cel putin pe eticheta are legatura cu Aria, e scris Ariana produced by Aria model AW 15 (si modelul e similar cu Aria), dar cine stie...

 

Am ales Ariana doearece fata de hora avea avantaje: distanta intre corzi si fret (3 mm la tasta 12 intre fret si partea inferioara a corzii)

parca e mai frumos asamblata montata, cheitele de acordaj functioneaza mai lin/fin

Ca dezavantaje:

1) la bridge are putin belly up, nu pot estima corect deoarece ambele fete ale chitarii au un curbaj proeminent (daca pun un liniar pe mijlocul chitarii si masor distanta intre liniar si fata chitarii langa imbinarea cu lateralul -sper ca se intelege ce vreau sa spun- e aproximativ 6 mm

2) chitara desi se vede ca nu a fost foarte folosita are cateva lovituri zgarieturi mici, care proprietarul anterior s-a gandit ca nu o sa se observe daca le acopera cu marker

chitara e neagra... magnet de amprente (plus negrul e prea anost :) )

 

 

Ca si prima impresie imi pare mare corpul wester, probabil e o chestie de obisnuinta, sunetul e putin ... anost / flat (parca  nu e prea cald) posibil sa fie corzile sau posibil sa ii caut nod in papura

 

Chitara a venit impreuna cu o husa Ibanez

 

Altceva nu pot spune dacat ca imi doresc sa progresez si sa ma tina dorinta de a invata suficient de mult incat sa justific achizitia :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ar fi chitarele Aria sau Reghin cat de cat ok pentru inceput. Problema este ca o chitara ieftina de doar 300 de lei nu te va satisface si asta ar putea insemna chiar abandonul instrumentului! Parerea mea este ca ar fi bine daca mai strangi ceva bani de un Epiphione sau daca ai cauta aici la mana a doua, dar nu-nteleg de ce nu-ti doresti asta! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Poti incerca un Stagg SW201 sau ceva pe-acolo, am avut eu una care suna surprinzator de bine si ti s-ar incadra si in buget. Insa si eu iti recomand sa cauti ceva second, bugetul e oricum mic pentru o chitara buna iar second mai castigi ceva la calitate...

Intr-adevar Stagg-urile suna chiar bine! Am si eu unul electro- acustic si pentru cat am dat pe el, parca nici nu-mi vine sa-l dau la ce calitate ofera!

Edited by Kibis44
Link to comment
Share on other sites

Salut! M-am decis sa imi iau o chitara noua.  Am gasit un Ibanez draguts i vreau pareri. http://www.thomann.de/ro/ibanez_grg250dxbkf.htm. Necesita sa ii schimb dozele?

 

Binenteles ! Se stie, orice chitara cumparata din comert necesita inlocuirea imediata a dozelor din dotare !

Nu stiu cum naiba de nu le trece astora prin cap sa puna naibii, din prima, dozele corespunzatoare !

 

:P

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Este o chitara buna,dar totusi cu 1700 lei + transportul de pe thomann...iti cumperi din Romania un ibanez dintr-o serie mai buna,cum ar fi un RG sau un S.

http://www.mcmusic.ro/chitara-bass-ro/chitara-ro-3/electrice-ro-2/ibanez-rg350exz-chitara-electrica


Sau

http://www.mcmusic.ro/chitara-bass-ro/chitara-ro-3/electrice-ro-2/ibanez-s420-bbs-chitara-electrica

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salut! M-am decis sa imi iau o chitara noua.  Am gasit un Ibanez draguts i vreau pareri. http://www.thomann.de/ro/ibanez_grg250dxbkf.htm. Necesita sa ii schimb dozele?

 

Păi nu-i chitară până nu-i schimbi dozele. Îi bagi nişte Dimarzio sau Seymour Duncan şi vei cânta ca Paul Gilbert. Ga-ran-tat!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.