www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest mandolina

Thanks!

 

cine stie care e diferenta intre ibanez v72E si v72 ECE?

 

V72E - chitara acustica cu tuner on-board

V72ECE - chitara electro-acustica

Link to comment
Share on other sites

Am revenit ...

Tot am intins treaba asta cu cumparatul chitarii .... maine revin in bucuresti si cel mai probabil saptamana asta o sa trec pe la guitarshop( ?? ) sa ma uit la squierul recomandat ceva mai demult ... intre timp mi-a crescut bugetul pentru chitara si m-a trecut gandul sa iau un fender strat standard ( american - am inteles ca la guitarshop fenderele sunt din sua ?? ) si ma gandeam daca merita si in acelasi timp vream sa vad ce recomandati voi ....

Ca amp ma gandeam la un fender mustang I ...

Link to comment
Share on other sites

Fenderele in momentul asta se fac in vreo 5 tari, in ordinea "valorii" ar fi urmatoarele: SUA, Japonia, Mexic, Coreea, China. Squierele se fac iarasi in cateva tari, mai toate prin Asia. Deci ai grija ca seriile ieftine de chitari pe care scrie Fender sunt facuta in China. Nu sunt chitari rele, dar din punctul meu de vedere nu prea sunt diferite decat prin sigla de seriile superioare de la Squier. Asa ca daca nu tii neaparat sa scrie Fender pe chitara, ci te multumesti si cu Squier by Fender iti poti lua o chitara foarte buna, dar4 ceva mai ieftina decat una pe care scrie Fender. Mie seria Classic Vibe de la Squier mi se pare mult peste seria Standard Mexic de exemplu.

 

Amplificatoarele Fender Mustang sunt ok pentru pretul lor, mai ales daca nu ai nevoie de tonuri cu foarte mult gain. Guitarshop are toata gama de chitari Fender - de la China pana la SUA sau Custom Shop.

Link to comment
Share on other sites

Pai si pana la urma cum imi dau seama unde a fost fabricata chitara? Dupa serie? Sau scrie pe spatele chitarii made in China? Si e vreo diferenta de pret intre fenderele made in SUA si cele din China? ( pe site la guitarshop e un singur fender standard).

 

Multumesc anticipat si multumesc pentru raspunsurile precedente.

 

Edit: Chiar nu-mi pasa ca scre squier sau fender pe chitara .... singura chestie care "ma deranejeaza" e ca nu au squierele classic vibe pe culoarea care as fi vrut eu (negru + alb), dar si cu Sunburst arata destul de bine (faza e ca chitara mea acustica are aceeasi culoare si de asta incercam sa diversific putin lucrurile :)) )

Edited by dark_one
Link to comment
Share on other sites

Ca idee seria Modern Player este toata facuta in China, iar parerile sunt impartite, unii le lauda, altii nu le suporta. Mie mi se par rentabile ca pret atata timp cat esti ok cu ceea ce ofera. Seria Standard Stratocaster este facuta in Mexic, la fel ca si seriile Classic si Classic Player. Cele SUA sunt Higway 1, American Special, American Standard seriile Reissue etc. De principiu seriile China sunt pana in 2000 lei, Cele Mexic intre 2000-4000 lei, iar cele SUA de la 2900 lei in sus. Asta ca sa stii cam unde te orientezi.

 

Nu stiu ce sa iti spun de culori, estetica tine de gustul fiecaruia, cel mai important pentru mine este cum ma simt cu chitara si cum suna. Pot trece cu vederea aspectul daca celelalte aspecte sunt la superlativ. Dupa parerea mea degeaba iei o chitara care arata fenomenal, dar se simte prost la mana si suna prost, mai buna una cu care te intelegi foarte bine si care poate nu e eye catching. Cele frumoase sunt pentru filmat videoclipuri, celelalte sunt pentru cantat.

 

Am observat ca de multe ori in live cel mai important aspect este felul in care simti instrumentul, look-ul si sunetul trecand pe plan secund, mai ales la modul in care se canta in Romania daca nu iti permiti tehnici si sunetistul tau ca trupa. Degeaba ai cel mai adevarat ton de chitara daca cine face sunetul uita sa iti dea drumul sau te preia prost si se aude ca un nor de tantari.

Link to comment
Share on other sites

Mda ms de informatie .... m-am lamurit in sfarsit care-i treaba. Eu credeam ca fender standard stratocaster mexican si american sunt cam la acelasi pret (lol). Pana la urma cred ca tot la squier classic vibe 50s o sa raman.

Iar in legatura cu estetica chitarii ... eu nu vreau sa ma dau mare ca deh uite ce chitara dracoasa am (mai ales ca nici nu prea stiu sa cant bine la ea lol ) Eu vreau doar sa-mi placa chitara pe care o cumpar si atunci cand ma uit la ea sa ma apuce un dor nebunesc de cantat :rock::singer:

Link to comment
Share on other sites

Eu credeam ca sunt doar doua combinatii de culori la CV50s , adica cea pe albastru deschis si sunburst ... am intrat pe site-ul oficial fender si am gasit-o acum si pe cea pe care ai mentionat-o(nu stiu de ce n-am observat-o mai devreme) .... arata destul de bine .... inca sunt nehotarat totusi .... probabil o sa decid asta in magazin :D ... anyway o sa revin cand o sa am chitara in mana

Link to comment
Share on other sites

Nimeni nici o parere ?

 

Google is your friend :)

 

http://www.ultimate-guitar.com/reviews/electric_guitars/behringer/iaxe_393/index.html

http://www.zzounds.com/productreview--BEHIAXE393

 

Cum citesc eu review-urile, e posibil sa te distrezi bine cu ea, e posibil s-o injuri de mama focului, depinde mult de asteptari. Si de cum e setup-uita. Si de cat dai pe ea :) Dupa capul meu, e destul de departe de chitara ideala de incepator.

Link to comment
Share on other sites

Google is your friend :)

 

http://www.ultimate-..._393/index.html

http://www.zzounds.c...iew--BEHIAXE393

 

Cum citesc eu review-urile, e posibil sa te distrezi bine cu ea, e posibil s-o injuri de mama focului, depinde mult de asteptari. Si de cum e setup-uita. Si de cat dai pe ea :) Dupa capul meu, e destul de departe de chitara ideala de incepator.

Da, am tot citit si eu pe net zilele astea.Am vazut si ceva clipuri pe youtube.Sunt aproape destul de hotarat sa o iau, mai ales ca am gasit-o la cineva care nu a prea folosit-o si a tinut-o in puf, e ca noua, plus ca imi este accesibila ca pret.Este undeva sub 100 de euro, mai ales ca o iau la a 2-a mana.Eu zic ca e bunicica pentru putina distractie si ca sa-mi fac ucenicia in caz ca o sa trec la ceva "mai de firma" mai tarziu.

Am citit multe apreri pe net, majoritatea pozitive.Au fost si cazuri in care clientilor li s-a stricat foarte repede sau a venit cu defecte din fabrica, dar sunt si care au chitara de mai bine de 2 ani si merge "struna", banuiesc ca la fel ca la orice "casa" sunt si defecte de fabricatie, si cateodata tine de noroc.Oricum am de gand sa o inspectez/probez bine inainte de a da banii.

Link to comment
Share on other sites

Da, am tot citit si eu pe net zilele astea.Am vazut si ceva clipuri pe youtube.Sunt aproape destul de hotarat sa o iau, mai ales ca am gasit-o la cineva care nu a prea folosit-o si a tinut-o in puf, e ca noua, plus ca imi este accesibila ca pret.Este undeva sub 100 de euro, mai ales ca o iau la a 2-a mana.Eu zic ca e bunicica pentru putina distractie si ca sa-mi fac ucenicia in caz ca o sa trec la ceva "mai de firma" mai tarziu.

Am citit multe apreri pe net, majoritatea pozitive.Au fost si cazuri in care clientilor li s-a stricat foarte repede sau a venit cu defecte din fabrica, dar sunt si care au chitara de mai bine de 2 ani si merge "struna", banuiesc ca la fel ca la orice "casa" sunt si defecte de fabricatie, si cateodata tine de noroc.Oricum am de gand sa o inspectez/probez bine inainte de a da banii.

 

Ma rog, banii tai. Eu m-as uita totusi la mica publicitate, poate gasesti cam la aceeasi suma o clona cinstita de Strat care sa n-aiba nimic impotriva amplificatoarelor :)

Link to comment
Share on other sites

Ma rog, banii tai. Eu m-as uita totusi la mica publicitate, poate gasesti cam la aceeasi suma o clona cinstita de Strat care sa n-aiba nimic impotriva amplificatoarelor :)

Din cate am auzit parerile ar fi impartite...legate de amp.Un prieten a testat-o cu un Fender si nu au fost probleme.

Oricum, merita sa arunc un ochi...

Link to comment
Share on other sites

Guest Torque1981

Din cate am auzit parerile ar fi impartite...legate de amp.Un prieten a testat-o cu un Fender si nu au fost probleme.

Oricum, merita sa arunc un ochi...

 

Eu zic ca ar trebui sa alegi Squierul Bulletstrat - de departe mai buna

Poti compara review-urile de la Behringer cu asta de la Bulletstrat

 

http://www.ultimate-guitar.com/reviews/electric_guitars/squier/bullet_strat/index.html

 

Eu am una de 2 ani si pentru incepatori este ideala

Link to comment
Share on other sites

Guest edi_b1

Ce imi recomandati?

Am de ales intre Chitara acustica Ibanez V72ECE si Takamine G320. Ce sa aleg avand in vedere ca sunt cam la acelasi pret, iar ibanez-ul are si tuner incorporat si acel cutaway? Ma intereseaza mai mult calitatea sunetului....

Link to comment
Share on other sites

O chitara electroacustica nu va suna la fel cu o acustica de acelasi pret. Acustica va suna mai bine (la rece). Dupa cum am spus, vad ca esti din Bucuresti, mergi la magazin si probleaza-le. Diferentele se vor auzi fara sa te chinui prea tare. Daca iei ce iti place tie, nu ai cum sa zici ca ai luat teapa. Doar pentru tine iei...

 

Daca iti trebuie numai acustica, eu cred ca vei merge pe Takamine si vei uita de tunerul incorporat. In primul rand cred ca vei cauta un sunet frumos. O poti acorda cu un tuner extern la fel de bine. Si inca ceva,,, Daca eu as vrea o acustica, nu prea as fi de acord ca niste electronica simpla sa ocupe spatiul din cutia de rezonanta...

Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti de un Dean Vendetta 3.0?

 

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=1112

 

Sau de un Dean Hardtail select?

 

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=604

 

Ma rog, acum stiu ca, in materie de pret cel putin, cele doua nu se compara. Ideea e ca ma intereseaza neaparat o chitara cu doze humbucker, neck-through si bridge fix. Ca sound, cant mai mult alternativ, cateodata mai dau si inspre metal... la blues nu ma bag.

 

Am tot citit pe net review-uri cum ca la Vendetta ar fi naspa dozele, si asta m-ar cam da inapoi (desi nu am vazut si "in ce fel" sunt naspa). Oricum, se pot imbunatati, nu? La Hardtail select n-am prea vazut nimic negativ, numai cuvinte de lauda.

 

Cum ar fi mai bine sa procedez? Sa iau Vendetta si sa-i fac upgrade la doze, sau sa iau direct Hardtailul, unde n-am vazut sa se planga lumea de doze. M-ar duce upgrade-ul la aceiasi bani?

 

Eventual, mi-ati putea recomanda altceva asemanator in jurul sumei de 1500-2000 RON?

 

Multumesc antcipat.

Link to comment
Share on other sites

Google is your friend :)

 

 

La cat de des am citit expresia asta pe RGC, ma gandesc sa o adopt. Adica.... cu siguranta va plateste Google pentru reclama, altfel nu ati face-o. De ce sa ratez un venit suplimentar ?

Intr-un episod zelos, pot introduce variatiuni precum:

"Google is your friend; we, the people on this forum, are not."

"What use am I, when Google is your friend ?"

"With friends like Google, who needs people ?"

Link to comment
Share on other sites

Winston, îți scapă un aspect fundamental. Două, de fapt:

  1. Pe Google nu-l deranjează să se repete. Și când o face, repetă doar referința, nu informația în sine.
  2. Google are mai mult timp decât noi. Chiar e în interesul lui să-l folosești cât mai mult.

În era trecută informația era scumpă pentru că era puțină. Acum e pentru că-i atât de multă și trebuie s-o găsești, s-o verifici, s-o distilezi, să extragi ce te interesează etc. Capacitatea de a folosi eficient un motor de căutare e esențială omului contemporan.

Link to comment
Share on other sites

Capacitatea de a folosi eficient un motor de căutare e esențială omului contemporan.

 

Cu siguranta, este importanta.

Totusi, cred ca utilizatorii noi ai forumului demonstreaza ca au aceasta capacitate, tocmai prin faptul ca au ajuns pe acest forum (statisticile postate pe prima pagina a forumului la un moment dat indicau ca cei mai multi utilizatori au gasit forumul prin motor de cautare). Prin urmare, e totalemnte inutila trimiterea la motorul de cautare - este o trimitere inapoi la motorul de cautare. Ei pun intrebarile aici, pentru ca vor opiniile unor oameni cu care pot interactiona, carora le pot pune intrebari aditionale, nu vor o enciclopedie de opinii din care sa aleaga ceea ce considera ca reflecta realitatea mai bine, ci vor formatori de opinie cat mai individualizati si, nu in ultimul rand, ei sunt aici pentru ca motorul de cautare le-a sugerat sa puna intrebarile aici.

 

De acord, setul de intrebari recurente e sacaitor, caz in care exista cel putin trei alternative la trimiterea catre motorul de cautare:

1. actiunea: postezi un link catre locul in care a fost discutata problema anterior (cu conditia sa fi citit continutul discutiei la randul tau);

2. nonactiunea: lasi pe cineva care nu s-a plictisit de intrebarile respective sa raspunda;

3. il iei peste picior: pentru ca intrebarea e atat de stupida, sau vaga, incat nimeni nu poate raspunde la ea.

Link to comment
Share on other sites

...

Ei pun intrebarile aici, pentru ca vor opiniile unor oameni cu care pot interactiona, carora le pot pune intrebari aditionale, nu vor o enciclopedie de opinii din care sa aleaga ceea ce considera ca reflecta realitatea mai bine, ci vor formatori de opinie cat mai individualizati si, nu in ultimul rand, ei sunt aici pentru ca motorul de cautare le-a sugerat sa puna intrebarile aici.

...

De acord, setul de intrebari recurente e sacaitor, caz in care exista cel putin trei alternative la trimiterea catre motorul de cautare:

1. actiunea: postezi un link catre locul in care a fost discutata problema anterior (cu conditia sa fi citit continutul discutiei la randul tau);

2. nonactiunea: lasi pe cineva care nu s-a plictisit de intrebarile respective sa raspunda;

...

 

:yay: Thumbs up ! Interacţiunea... Ăsta ar fi şi spiritul unui forum...

 

Pentru cei ce nu-s de acord, îi invit să apeleze serviciul clienţi, de exemplu, al unui operator de telefonie...

"Apăsaţi tasta 1...apăsaţi tasta 5...apăsaţi tasta 34... apăsaţi mai multe taste deodată... :blink: ....momentan, toţi operatorii noştrii sunt ocupaţi. Vă rugăm reveniţi !"

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Guest roxanne27

salut, sunt roxana...noua pe site...si as vrea sa salut pt inceput pe toata lumea!..la intrebarea "ce chitara sa-mi iau?"...eu am gasit raspunsul dupa indelungi cautari pe site/uri....fender squier affinity...mi-a ajuns astazi acasa...pt mine ca incepatoare am inteles ca merge..adica sper sa invat din toata inima...avand in vedere ca nici 15 ani nu mai am..Daca intra in sange..vad ca nu mai iese...asa am patit si cu motocicleta. Ca sa fiu sincera nu cunosc niciun chitarist....o sa vad cum o so acordez...mi-am cumparat si un dvd cu instructiuni...o sa fiu autodidacta...plus de asta trebuie sa va multumesc pentru miile de sfaturi de aici de pe forum...sunt de mare ajutor. deocamdata sunt la faza "zdranga zdranga" :blush: ...sper sa ajung cat mai curand star rock :guitar: . va salut!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.