www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

D'addario EXP sunt coated, cele Dunlop probabil ca nu. Nu numai ca se simt altfel la degete, dar si tin mai mult. Nu stiu cit de bune sunt corzile Dunlop, m-am obisnuit cu Elixir care rezista mai bine.

 

 

 

Nu ii vorba de asta,ca stiu ce is coated si uncoated,dar zic ca se aud mai rau decat niste GHS noi, adica nu au avut nici macar la inceput sunetul acela "brilant" sau cum sa-i spun, iar D'addario exp la MCMusic si la inca cateva nu avea, iar la Muzikia cica o sa primeasca...Mi-am luat special de fosfor ca ma gandeam ca tine putin mai mult sunetul,dar nici macar nu l-o avut.

 

Deci sa inteleg ca m-am ales cu un set probabil care o stat mult in magazin/transport sau nu or fost facute calumea..

 

Si cele coated se simt mai bine la degete...cred ca o sa schimb corzile si o sa mi le pun cele de la D'addario inapoi la corzile de bas.

Edited by shedow11
Link to comment
Share on other sites

Nu ii vorba de asta,ca stiu ce is coated si uncoated,dar zic ca se aud mai rau decat niste GHS noi, adica nu au avut nici macar la inceput sunetul acela "brilant" sau cum sa-i spun, iar D'addario exp la MCMusic si la inca cateva nu avea, iar la Muzikia cica o sa primeasca...Mi-am luat special de fosfor ca ma gandeam ca tine putin mai mult sunetul,dar nici macar nu l-o avut.

 

Deci sa inteleg ca m-am ales cu un set probabil care o stat mult in magazin/transport sau nu or fost facute calumea..

 

Si cele coated se simt mai bine la degete...cred ca o sa schimb corzile si o sa mi le pun cele de la D'addario inapoi la corzile de bas.

 

Probabil D'Addario erau 80/20, care suna mai "bright" decat Phosphor Bronze.

Link to comment
Share on other sites

Probabil D'Addario erau 80/20, care suna mai "bright" decat Phosphor Bronze.

 

Nu,EXP-urile sunt Phospor,de asta sunt 1000% sigur, cand le-am pus pur si simplu nu aveau sunetul acela de corzi noi,si tocmai pentru asta le-am luat, si am mai si observat acum ca cele uncoated se canta umpic mai greu decat cele coated...Le-am luat mai mult pentru weekend intr-un camping acuma iarna(prea frig da mere), si tocmai pentru sunetul ala le-am luat, ca asa se auzeau inca destul de bine si celelalte(au fost ingrijite corzile).

Link to comment
Share on other sites

Nu ii vorba de asta,ca stiu ce is coated si uncoated,dar zic ca se aud mai rau decat niste GHS noi, adica nu au avut nici macar la inceput sunetul acela "brilant" sau cum sa-i spun, iar D'addario exp la MCMusic si la inca cateva nu avea, iar la Muzikia cica o sa primeasca...Mi-am luat special de fosfor ca ma gandeam ca tine putin mai mult sunetul,dar nici macar nu l-o avut.

 

Deci sa inteleg ca m-am ales cu un set probabil care o stat mult in magazin/transport sau nu or fost facute calumea..

 

Si cele coated se simt mai bine la degete...cred ca o sa schimb corzile si o sa mi le pun cele de la D'addario inapoi la corzile de bas.

 

Cred ca stiu sunetul de care zici (pentru mine suna cumva bright+metalic) al corzilor nou-noute. Il aveam cind foloseam D'addario non-coated, dar disparea dupa citeva ore de cintat si nici nu-mi placea foarte mult. Cel mai mult imi placea sunetul corzilor dupa o zi sau doua de cind erau schimbate.

 

 

Poate pur si simplu Dunlop nu sunt corzi prea bune.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca stiu sunetul de care zici (pentru mine suna cumva bright+metalic) al corzilor nou-noute. Il aveam cind foloseam D'addario non-coated, dar disparea dupa citeva ore de cintat si nici nu-mi placea foarte mult. Cel mai mult imi placea sunetul corzilor dupa o zi sau doua de cind erau schimbate.

 

 

Poate pur si simplu Dunlop nu sunt corzi prea bune.

 

Eu nu cred ca am prins chiar sunetul de inceput al corzilor coated care or fost pe chitara din fabrica,dar se auzeau foarte bine,au un sunet foarte placut si un ton fain. In orice caz o sa imi iau un set nou de D'addario si sa vad daca gasesc de 13" in loc de 12" cat am avut pana acuma, numai ca se gasesc greu D'addario de acustica la noi ca nu prea se importa, mi-or zis cei de la Muzikia(Timisoara) ca o sa aduca ceva saptamana asta,sa vad.

Link to comment
Share on other sites

Stiti pe unde sa gasesc un Strap Button de calitate pentru acustica mea(special pentru cei din Timisoara)?

 

Am o Takamine EG220C si nu vine stock cu button de strap,si am un mini-concert de craciun(o sa merg si la colindat,da pentru aia am o chitara mai veche care o leg cu snuru la gat).

 

Am fost la MC si Soundcreation si ei numa genu asta ,dar mi-au zis si ei ca mi-ar trebui un buton putin mai mare si mai bun pentru chitara sa nu se miste din loc si sa pice lasand gaura in chitara, daca stiti de unde pot sa iau unul cat de cat bun.

 

Daca chiar nu sunt magazine prin TM daca poate sa-mi dea cineva un link sa comand unul bun,am tot cautat pe site-uri dar tot dinasta au,poate stiti voi undeva...

Link to comment
Share on other sites

Ei, chiar la 70....Deşi am văzut o doamna pe youtube, de s-o apucat pe la 68. Din Singapore sau aşa ceva...

Şi io m-apucai la 17, da' dacă nu intram la facultă la 18, eram chitarist de frunce azi...:rulez:

( maybe.... peste 2 decenii de pauză... Decenii de-mpliniri măreţe :P )...

 

Mamă, ce Reghin naşpa am avut... Unde era, mă, RGC-u' ?

 

 

Late edit : Să nu să-nţeleagă ca făcui douăj' de ani de facultă !:lol: Nu eram aşa de "însetat de cultură".

Cum era aia : "Cultura o luat-o de la mă-sa şi setea de la tac-su' !"

 

 

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare

 

nu stiu sigur daca se potriveste aici , dar nu stiu unde sa intreb

 

http://www.senia.ro/b-5-microfon-studio-behringer-16055-3 , http://www.senia.ro/mic200-preamplificator-microfon-behringer-15419-3

 

ce ziceti de aceste 2 ? vocalul trebuie sa'si ia un preamp+microfon(nu neaparat separat) in maxim 500 ron.

 

recomandati ceva mai bun :D ?

Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare

 

nu stiu sigur daca se potriveste aici , dar nu stiu unde sa intreb

 

http://www.senia.ro/...hringer-16055-3 , http://www.senia.ro/...hringer-15419-3

 

ce ziceti de aceste 2 ? vocalul trebuie sa'si ia un preamp+microfon(nu neaparat separat) in maxim 500 ron.

 

recomandati ceva mai bun :D ?

 

 

scuzati pentru post...acum am vazut thread'ul dedicat pentru voce...

se poate sa fie stears intrbarea/mutata ? :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salut , mi-am luat si eu o chitara acum 3 zile, nu ca sa ma apuc serios ci doar ca sa am un hobby placut :D.

Mi-am luat o chitara ieftine pentru inceput ( 150 RON , nu stiu numele:( ) am inceput sa cant la ea , toate bune si frumoase dar am observat un defect la ea, are corzile cam ridicate de grif si ma incomodeaza putin cand schimb acordurile, stiti cumva daca pot sa le fac mai aproape de grif?

Link to comment
Share on other sites

Guest Ionut13

Buna...

Vreau sa imi cumpar un cablu de chitara si nu stiu ce firma sa aleg?As prefera ceva ce se gaseste in romania si la un pret acceptabil .

 

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Buna...

Vreau sa imi cumpar un cablu de chitara si nu stiu ce firma sa aleg?As prefera ceva ce se gaseste in romania si la un pret acceptabil .

 

 

Multumesc

Alege-ti un Cordial de-aici: http://www.senia.ro/cablu-instrument-1486-2

Daca ai bani de unul cu mufe Neutrik, cu atat mai bine.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

un prieten de-al meu are un les paul harley benton si are problema la jack ( ii se slabeste intruna ) .. eu vreau sami cumpar un vintage v100 ... stiu ca cele intre cele doua firme e o diferenta enorma , dar se poate intampla sa am si eu aceeasi problema ? si daca da .. cum o rezolv ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.