www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest talibanu

Salut ...Am o problema nu stiu unde se afla notele pe portativ... ma ajuta cineva... si daca puteti sa imi dati si niste melodii cu versuri si note...

Link to comment
Share on other sites

Incepe cu asta:

http://www.scoaladea...ie_muzicala.pdf

 

Partituri gasesti o gramada, peste tot. Ideea e ca n-o sa gasesti cautand partituri pentru chitara prea multe. Gasesti partituri pentru pian, vioara, flaut. Le poti folosi pentru a le interpreta la chitara.

Edited by Gojira
Link to comment
Share on other sites

Guest alexgeo008

Salut ! Am gasit tutorialul asta de la Amy Mcdonald- This is the life- versiune cantata de ea live.

 

http://www.youtube.com/watch?v=-VXXdBAY_RY&feature=channel_video_title

 

Nu sunt sigur insa daca am inteles bine acordurile din video-ul de mai sus. Ordinea ar fi : C#m - x46654, A - x02220, E - 022100 si apoi un acord care e prima data cand il vad de forma x65444, sau ultimul acord nu e asta? De ultimul acord nu sunt singur si nu, nu vreau versiunea mai simpla cu G#m - 466444 la final, ca stiu ca asa o arata in tutorialul simplificat, ci vreau versiunea originala live. Multumesc mult.

Link to comment
Share on other sites

Guest alexgeo008

Daca nu ma insel, tutorialul e facut de userul rgc dmc, care avea si un topic de tutoriale aici . Poti sa-l intrebi pe el daca vrei, dar acolo e un G#m "simplu". Singura alternativa ar fi un G#m7, dar eu nu aud fa diezul ala care da septima, deci ramine G#m.

 

tare l-as intreba dar nu ultima sa vizita de din mai asa ca astept cateva luni raspunsul lui

 

ms mult

Link to comment
Share on other sites

ESse fix aceeasi chestie doar ca ia A cu un singur deget si muteaza e-ul iar G#m il ia fara bareu si apasa E-ul cu degetul mare.

 

Eu nu va contrazic, dar e destul de probabil ca va dori sa ajunga la un moment dat la situatii/melodii in care sa schimbe mult mai rapid acorduri; iar atunci barre'urile cred ca'l vor ajuta mai mult decat dej'tu mare incolacit pe grif (nu ca asta ar fi o tehnica gresita sau nefolostoare,e functie de situatie), doar ziceam si eu asa...ca poate i'ar folosi mai multe tehnici de prindere a acordurilor

Link to comment
Share on other sites

Guest alexgeo008

Multumesc mult EugenRo2001 si celorlalti pentru ajutor. Forma acea de G#m fara barre nu imi era cunoscuta deoarece nu am mai intalnit-o pana acum.

 

@ JohnPetrece intradevar e mult mai usor sa schimbi acordurile in acorduri cu barre in unele cantece :) La chitara cant din toamna, ce-i drept nu am fost un elev foarte ambitios si am mai lenevit destul de mult timp. Acuma zilele astea dupa cateva saptamani de pauza iara am zis sa ma reapuc ca nu o sa mai stiu nimic dupaia :) plus ca ma cam plictiseam. Si fiind un elev mai putin muncitor sa nu zic chiar lenes inca nu-mi ies in totalitate bareurile insa simt ca progresez.

 

Multumesc tuturor pentru sfaturi si lamuriri :)

 

 

Apropo cum as putea sa-mi intaresc degetele si sa pun mai multa forta, ca am nevoie pentru bereuri si numai :)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult EugenRo2001 si celorlalti pentru ajutor. Forma acea de G#m fara barre nu imi era cunoscuta deoarece nu am mai intalnit-o pana acum.

 

@ JohnPetrece intradevar e mult mai usor sa schimbi acordurile in acorduri cu barre in unele cantece :) La chitara cant din toamna, ce-i drept nu am fost un elev foarte ambitios si am mai lenevit destul de mult timp. Acuma zilele astea dupa cateva saptamani de pauza iara am zis sa ma reapuc ca nu o sa mai stiu nimic dupaia :) plus ca ma cam plictiseam. Si fiind un elev mai putin muncitor sa nu zic chiar lenes inca nu-mi ies in totalitate bareurile insa simt ca progresez.

 

Multumesc tuturor pentru sfaturi si lamuriri :)

 

 

Apropo cum as putea sa-mi intaresc degetele si sa pun mai multa forta, ca am nevoie pentru bereuri si numai :)

 

 

Daca simti ca progresezi e foarte bine.Asta te va motiva si vei continua. Nu uita ca toate vin in timp si trebuie sa ai rabdare si sa exersezi cat poti de mult.

 

Despre intarit degete sau forta cred ca'ti pui problema putin gresit. Nu forta cu care apesi e cea mai importanta. Felul in care tii mana si cum apesi conteaza mai mult. Mana trebuie sa fie relaxata si apesi doar atat cat e nevoie sa sune curat nota/notele (presupunand ca ai o chitara cu actiune si grif confortabil ca sa nu te chinui).

Totusi pentru o buna formare a mainilor exista multe feluri de exercitii de incalzire cu sau fara chitara.

Eu de ex. folosesc ceva in genul http://www.pronutrition.ro/produs.aspx?pID=207&cID=124&dID=0&bID=0 Si masajul mainilor ajuta mai ales atunci cand obosesti.

Dar cel mai mult ajuta exercitiul sau cantatul in sine; pe net gasesti tot felul de exercitii si metode de incalzire ca de ex cele de strach'ing care ajuta la o mobilitate mai buna.

Sa ai spor!

Link to comment
Share on other sites

Iauite ca a trecut si primul concert(pentru mai multe informatii accesati http://www.facebook.com/pages/Discipolii/122136861191611 ).Dragii mei parinti s au gandit sa ma sponsorizeze cu ocazia acestui eveniment si m am gandit sa investesc in pedale(nu detin nici una momentan si nic procesor nu am).Ma gandeam la un distorsion,overdtrive,wah,chorus,delay,si alte multele.Astept sfaturi in legatura cu pedalele(nu cu cele de bicicleta) :))

Link to comment
Share on other sites

Momentan cred ca o sa aleg marshall guv`nor,vox v845 wah wah ,hardwire cromathic tuner si behringer pedalboard 1000(Am ales varianta mai mare deaorece in PB600 nu are loc pedala de wah)

 

Momentan cred ca o sa aleg marshall guv`nor,vox v845 wah wah ,hardwire cromathic tuner si behringer pedalboard 1000(Am ales varianta mai mare deaorece in PB600 nu are loc pedala de wah)

Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas

buna as dori sa stiu la acordurile F,Fm,F7,Bbm si Bb in pozitile 2,3,4.... ce acorduri ating multumesc anticipat

Incearca sa formulezi mai coerent, deoarece in forma actuala nu prea are sens intrebarea ta :unsure:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.