www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Mai Construim?!


AnalogSound
 Share

Recommended Posts

Vektor a fost mai rapid cu postarea explicatiei.

Multumesc fain de feedback. Motivul pentru care nu am mers pe ceva romanesc gen motive traditionale si elemente grafice este urmatorul: in acest moment piata romaneasca si internationala este impanzita cu aceste elemente...si nu prea vreau sa fiu doar un altul care face cani si tricouri.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
On 6/19/2017 at 17:06, vektor said:

Simbolurile evolueaza in timp. https://en.wikipedia.org/wiki/Raised_fist

 

Da, interpretarea mea favorită este:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/10/LibrariansAgainstDRM.svg

Plus că vâzând asta pe aparatură pentru chitară, mie-mi fuge mintea mai curând la RATM, ceea ce e de bine ;)

@pfr - Chestia e că indiferent de conotațiile pe care i le dăm noi, genul ăsta de imagine proletară (power to the people) prinde foarte bine și pe culorile alea are un impact vizual puternic. Mie-mi place și se și potrivește cu aplicația, fiind vorba de un booster (power to the strings). Plus că cea mai interesantă treabă pe care ai putea să o pui în zona rock-ish (stindardul dacic) e deja luată de un antivirus cunoscut și nu ar avea nici pe departe același impact. 

Acum, să pui nu știu ce motiv tradițional pe o pedală în contextul în care tot valul de blues/rock etc. a venit din afară și nu e ceva specific românesc mi se pare chiar o batjocură pentru motivul respectiv (deși un sustainer branduit cu coloana infinitului sau un noise gate cu masa tăcerii.... hehe).

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Hehe , tuburi "ghinda "  mai am si eu cateva pe undeva ..am  construit cateva "overdrive"-uri , doua numai tuburi  din care unul cu tot cu tonestack .. si doua trei hibride cu intrare pe  IC TL 72 ca sa ridic nivelul  ca  sa atac tubul ..Trebuie sa le caut  caci m-a apucat iarasi  soundul "brown" .

Sunt super doar ca au katodul incalzit direct  si cu mai multe etaje se cam complica schema dar merita

Am vrut sa fac si unul cu etaj final cu iesire pe un traf ca sa fie cat mai aproape de un amplif 'adevarat " ..

Cand  finalizezi pune-ne ceva sounduri ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, karpi said:

Hehe , tuburi "ghinda "  mai am si eu cateva pe undeva ..am  construit cateva "overdrive"-uri , doua numai tuburi  din care unul cu tot cu tonestack .. si doua trei hibride cu intrare pe  IC TL 72 ca sa ridic nivelul  ca  sa atac tubul ..Trebuie sa le caut  caci m-a apucat iarasi  soundul "brown" .

Sunt super doar ca au katodul incalzit direct  si cu mai multe etaje se cam complica schema dar merita

Am vrut sa fac si unul cu etaj final cu iesire pe un traf ca sa fie cat mai aproape de un amplif 'adevarat " ..

Cand  finalizezi pune-ne ceva sounduri ..

Catodul este incalzit indirect filamentul este la 6.3V si trage 300mA minimum.

Tubul este 6N16B cum am zi iar data sheetul este disponibil pe net.

Nu este o trioda cu incalzire directa, este sora mai mica a lui ecc82/81

Link to comment
Share on other sites

Super , ale mele sunt toate sovietice triode , pentode si tetrode "MIG" cum le poreclesc , dar cu incalzire directa  , cu cateva "artificii "  se poate filtra efectul de feedback nedorit , dar  este mai simplu si mai comod sa ai filamentul si katodul separat  .

Pana la urna oricum dupa incercari este destul ptr efectul dorit   schema  cu IC in fata  ( eventual si un repetor de tensiune dupa sa adaptez impedanta la un tonestack >?) .Oricum primul tub  nu ajungea la distors asa ca am constatat ca schema  IC cu FET este OK iar la capat primeste tubul semnalul care il   trece de la usor overdrive pana la saturatie ..

Am incercat  schema cu tub  pus dupa  un distors (Jack Hammer care are EQ parametric  ca sa pot "colora "  ) "curata:/rotunjeste " foarte bine  sunetul distorsionat  astfel nu m ai am atatea probleme in mixer cu armonicele "rebele " .

Am construit  toate  schemele doar cu 12 -18 V si functionau bine ,,apoi mi-a trecut interesul ,acum o sa-l upgradez la 80V cu un convertizor ca sa am dinamica ca lumea .dar sa functioneze si pe "baterii" sau sursa din pedalier ....asta ...daca o sa am timp ..Am o groaza de 'proiecte ' incepute care stau ...uitate ..

Ca si idee ..Am realizat un "formator de ton " ..practic un fel de compresor/expansor  cu un amplif pe tranzistoare cu traf defazor si traf de  iesire  suna bine ..compresia si expandarea am realizato  cu becuri  incandescente in serie sau in paralel cu sarcina de pe  iesire  .functioneaza foarte "natural " ..

Banda  de frecvente relativ ingusta .este chiar OK ptr soundul de humbucker ..cu Strat nu-mi place

din aceasta cauza  vreau sa fac cu tuburi   ceva asemanator  dar in plus pun montez  "beculete " si in tensiunea anodica  ce sa-mi simuleze rezistenta interna mai mare ale redresoarelor pe tuburi ..,,numa cu timpul la dispozitie este cam scurt ..pe langa altele cu trupa ..

Compresia si expandarea cu beculetze si cu bec serie in anodic suna foarte natural , doar cu schimbasrea curentului ( schimb tipurile de bec ) ai destule "raspunsuri dinamice 'si adancime de efect .probabil nu se construieste asa ceva deoarece trebuie sa " sacrifici  " un etaj final , traf etc ..

Efectul suna mult mai " smooth " decat compesorul "optic " care si el este foarte OK ..doar ca acolo ar trebui sa am mai multe tipuri de LDR cu diferite caracteristicui ca sa nu trebuiasca sa fac un "bloc de atac " (ADSR)cu RC si diode etc ..care este si el ok dar este alt sounet ..

Astept sa pui mostre de sunet ..sunt curios cum suna  schema ta .

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 3 weeks later...

Salut Gabi! 

Am vazut ca folosesti plita pentru cositorirea firelor. Ajurta-ma te rog cu urmatoarele info:

Ce tip de cositor folosesti (cu flux decapant incorporat sau fara)? Imi poti da exact aliajul sau codul sau ... denumirea?

De unde achizitionezi acest cositor?

 

Multumesc mult! 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, vaxe said:

Salut Gabi! 

Am vazut ca folosesti plita pentru cositorirea firelor. Ajurta-ma te rog cu urmatoarele info:

Ce tip de cositor folosesti (cu flux decapant incorporat sau fara)? Imi poti da exact aliajul sau codul sau ... denumirea?

De unde achizitionezi acest cositor?

 

Multumesc mult! 

@vaxe Este cositor 60/40 folosit pentru instalatii (se gaseste la bara turnata trapezoida).
Nu am folosit cu flux pentru ca nu este necesa, flux poti (este de preferat) sa aplici pe elementele ce urmeaza sa fie cositorite.

Cu multa placere si oricand 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Salutari! Am definitivat proiectul sursei de alimentare pentru pedalier. Am vrut musai sa fie izolate galvanic, asa ca m-am apucat de bobinat.

Initial 5 infasurari, au mers vreo 3 ani, dupa care s-a pus o spira in scurt. Asa ca am profitat de ocazie si am scos 2 infasurari, printre care si cea afectata si am mai bobinat inca 5 cu sarma de 0.3. In total 8 iesiri. 5 de curent mai mic - am testat pana la 50mah si duce ok, 2 de curent mai mare, si una de 12V(am pus soclu la stabilizator in caz ca ma razgandesc) si curent mai mare.

Primarul din calcul ar duce vreo 14W. Eu as avea, ipotetic vreo 8W consum pana la limita secundarelor.

Filtrare si stabilizare....Per total a iesit destul de mare. Niste poze de pe parcurs:

0-02-04-5d844dd901f96e2791297a2f24a4aca885e577fe28fcf91e27228667145ba9fd_full.thumb.jpg.898a0b2dec6f64f4c4827c826f9029a3.jpg

DSC_0026_1.thumb.jpg.dbcbedf886e29685a7d5539e0d876b40.jpgDSC_0027.thumb.jpg.8427159832e0d75e3c28f45bddb03014.jpg

Edited by lefmir
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.