www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Modificare Music-Man Axis


avatar2100
 Share

Recommended Posts

Nu stiu sigur daca este un lot izolat sau greseala de fabrica, dar aceasta este a treia chitara ce are nevoie de modificari. Tremolo nu putea fi aliniat paralel cu body iar griful avea o inclinatie majora ce afecta in mod negativ intreg setup-ul. Din fabrica toate cele trei chitare (posesori diferiti) aveau o mica pana din carton sub grif, identica cu cea galbena din poze. Dupa aceste mici modificari intonatia a fost mult imbunatatita iar corzile au putut fi lasate mai jos fara fret buzz.

 

http://www.music-man.com/instruments/guitars/axis.html

 

1_zps1f4d0b34.jpg

2_zpscc33f218.jpg

3_zpsff57b711.jpg

4_zpsfd135f95.jpg

5_zps12b558b4.jpg

6a_zpsd5730e1b.jpg

6_zps23efe9a5.jpg

7_zpsa383cdfe.jpg

8_zps01a54b8b.jpg

9_zps71124016.jpg

10_zpsa0b6f369.jpg

11_zpse925cfb5.jpg

12_zps6a5ce812.jpg

13_zpsd977e306.jpg

14_zpsbf751ab2.jpg

15_zps8dee8c33.jpg

16_zpsac8814f6.jpg

Link to comment
Share on other sites

neck shim-ul este ceva perfect normal, si este intalnit la majoritatea chitarilor bolt on de la music man. gatul este lucrat manual astfel ca nu tot timpul iese la milimetru totul (la peavey de exemplu nu e asa totul e 100% la fix, dar totul e 100% cnc, mai putin partea de finish cu ceara samd...)

si totusi music man e recunoscuta ca fiind una dintre cele mai cele companii americane de instrumente muzicale...

acelasi lucru il gasesti si la fender, cu micro tilt, care in esenta e tot un fel de neck shim...

 

la music man axis in principiu ar trebui ca fara shim actiunea sa fie cam la setarea potrivita... la music man axis si altele asemenea actiunea se regleaza doar din trussrod, nu se coboara niciodata mai jos bridge-ul fata de setarea din fabrica. daca e cazul se foloseste neck shim pt a modifica unghiul gatului fie asa \ (cel ma des), fie asa / . trebuie aleasa grosimea neck shim-ului in functie de unghiul dorit. materialul trebuie sa fie dur, plastic sau lem. din fabrica vin exact cu neck shim de ala din poza de sus (cele care vin cu neck shim), doar ca e intreg, deci merge de la un capat la altul al "fundului" neck pocket-ului.

dupa caz la setare se pot folosi si shim-uri individuale, din metal pt saddle-uri, nereglabile pt ca e floyd.

trebuie putina rabdare si putin creier ca sa setezi, daca e cazul, o astfel de chitara, dar dupa ce o faci e de vis. setarea depinde de preferinte, dar avand in vedere ca la chitara asta cam totul e gandit la marele fix, unele setari sf cer astfel de interventii...de ex actiune de 1 mil jumatate la tasta 22... eu cum le am setate si aprox cum tre sa fie, dupa specif din fabrica sunt cu actiunea la tasta 22 undeva intre 2.5 - 3 mm pe coarda subtire iar gatul destul de drept...

 

interesant este ca lucrand cu shim-uri poate fi afectata si distanta dintre corzi si doze, care sunt si ele nesetabile in inaltime, deci iata inca un lucru de luat in calcul, mai ales in ideea in care ele oricum sunt cam la limita minima fata de corzi, in special humbucker-ul din bridge, si coborarea corzilor mai jos poate sa aduca rezultate in ton nedorite...dupa cum spuneam, e o chitara cam la marele fix cu niste mici marje. or mai fi si hit and miss, dar putine la numar zic eu...

 

interesant la chitara de mai sus ca in neck pocket pare sa scrie "nat" care ar veni de la natural, desi ar trebui sa scrie gold sau amber

iar interesant este numarul de gauri din neck pocket...eu ce am vazut, cu precadere evh-uri, dar si axis, nu aveau decat 5+1 gauri...probabil la un moment dat au facut sau fac cu mai multe gauri...

 

LE: daca e cazul pt tremolo se poate folosi isi trem stop, daca nu se doreste sau nu se poate ca tremolo-ul sa se "culce" pe corp

 

le: acuma ca ma uit, eu nu prea inteleg, cum s-a intervenit la chitara? ce s-a modificat/setat? tremoloul pare prea jos

Edited by barbarossa
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

gatul este lucrat manual astfel ca nu tot timpul iese la milimetru totul (la peavey de exemplu nu e asa totul e 100% la fix, dar totul e 100% cnc

Să vă tot luați lucruri hand made, că au mai mult feeling.

 

 

actiunea se regleaza doar din trussrod

Acțiunea nu se reglează niciodată din trussrod, e pentru altceva.

Link to comment
Share on other sites

Să vă tot luați lucruri hand made, că au mai mult feeling.

 

Acțiunea nu se reglează niciodată din trussrod, e pentru altceva.

la axis altfel nu ai cum, decat cu interventii "extrinseci" :) . dupa cum am scris mai sus.

 

unde ai cum, avand reglabil bridge-ul si saddle-urile, da, sunt de acord ca nu o faci numai din trussrod.

 

de pe site-ul music man... informatie oficiala

 

http://www.music-man.com/faq/music-man-guitars/what-is-the-best-way-to-adjust-the-action-on-my-music-man-guitar.html

 

What is the best way to adjust the action on my Music Man guitar?
Rate this item
(38 votes)
The best and easiest way to adjust your action is to use the truss rod. To lower your action, turn the wheel clockwise. To raise your action, particularly if you have fret buzz, turn the wheel counter clockwise. It is always a good idea to make just one or two turns at a time, then play it and see if it needs more adjustment. It normally doesn't take many turns of the wheel to notice a difference.

A "turn" as defined here is inserting an adjustment tool and moving a spoke of the wheel from one side of the opening at the body at the neck to the other side.

Edited by barbarossa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asta e din cauza ca nu au avut un control al calitatii responsabil chinezii cu pricina. Un shim nu e un defect, e dovada ca i-a pasat cuiva de instrument. Acolo unde e nevoie de el, bineinteles.

 

Asta-i de-aia cu "suflet". Vine cu "sufletul" din fabrică, în pocket. Probabil de-aici şi preţul. Materiale = $300, bucata de "suflet" = nepreţuită.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

bucata aia din pozele 14 si 16 e din alt film. nu asa vine din fabrica. deci aia reprezinta o interventie a cuiva.

 

din fabrica tremolo-ul are un plate de metal care face contact cu corpul direct. deci da e metal pe vopsea/lac. dar asa e designul si nu numai in cazul asta. oricum nu afecteaza.

 

iar asa arata un neck shim cu care vine din fabrica

5719d1242071925-morse-y2d-y2d-neck-shim.

 

in poze se si vede urma neckshim-ului intreg. daca era asa partial atunce era aiurea

 

la chinezi nu se uita nici dracu. o face masina, poate bine poate nu, in 2 minute e pe poarta fabricii...

sunt de acord cu red, daca te gandesti, e vorba de qc, se pierde timp cu alegerea shim-ului si setarea chitarii.

 

nu e un lucru ascuns chestia asta cu shim-ul, e publica, e peste tot pe site-ul si forumul ebmm. ei dau si garantie pe viata plus chestii de genu trimiti piesa stricata, inclusiv corp sau gat si daca sunt indeplinite conditiile garantiei iti trimit una noua inapoi. e o companie f seriaosa si respectata. it is what it is. poate n-o fi ok pt puristi. eu personal am aflat caatata timp cat corpul e prins calumea de gat nu afecteaza in niciun fel sunetul un astfel de shim. pana la urma e vorba de zecimi sau sutim de mm.

 

si din nou, sanse mari sunt sa gasesti asa ceva la majoritatea strat-urilor vintage, si pe mai toate fender-ele americane cu microtilt, care intre noi fie vorba e mai deficitar ca design ca e doar un surub care impinge neck-ul

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

La o chitara valoroasa nu vei gasi plastic sau carton sub grif, poate doar furnir sau acel surub care poate modifica inclinatia grifului, dar asta nu inseamna ca este neaparat o chitara calitativa, chiar daca poate costa si 2 mil. usd.

In fine, aceasta este a 3-a chitara de acest fel, toate 3 au avut aceeasi problema: griful stramb in diagonala cu o bucatica de carton ptr ajustarea inclinatiei cu body, corzi ce nu puteau fi coborate, intonatie ce nu putea fi setata corespunzator si greseala de proiectare a locasului ptr tremolo ce nu permitea acestuia sa fie aliniat paralel cu body din cauza tablitei de la tremolo ce atingea corpul.

Cu siguranta un profesionist aprecieaza aceste modificari.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea de inginer, fara referire la acest instrument: CNC-ul acela, setat cum trebuie, isi face treaba excelent.

Se poate executa 90% ''de mana'' dar partile esentiale sa fie lasate sculelor comandate de computer, asa o sa iasa treaba perfect.

Chitarele Framus de exemplu, sunt extraordinare, dar tehnologia are un raport foarte important pentru manufacturarea lor.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

La o chitara valoroasa nu vei gasi plastic sau carton sub grif, poate doar furnir sau acel surub care poate modifica inclinatia grifului, dar asta nu inseamna ca este neaparat o chitara calitativa, chiar daca poate costa si 2 mil. usd.

In fine, aceasta este a 3-a chitara de acest fel, toate 3 au avut aceeasi problema: griful stramb in diagonala cu o bucatica de carton ptr ajustarea inclinatiei cu body, corzi ce nu puteau fi coborate, intonatie ce nu putea fi setata corespunzator si greseala de proiectare a locasului ptr tremolo ce nu permitea acestuia sa fie aliniat paralel cu body din cauza tablitei de la tremolo ce atingea corpul.

Cu siguranta un profesionist aprecieaza aceste modificari.

 

daca prin diagonala vrei sa spui ca era inaltat pe partea corzilor subtiri doar, atunci da, nu e in regula. daca era inaltat tot fundul gatului, atunci eu personal nu vad nicio problema.

cat despre bridge, dupa cum am spus, mie imi pare ca cei doi pivoti sunt stransi prea tare, e prea jos lasat bridge-ul in fata, sta asa \ . trebuie sa fie mai sus, cumva sa para in aer, ca atunci cand atinge cu tremolo plate-ul lemnul sa stea paralel cu corpul....

 

asa e proiectata chitara, ca mai toate cele cu floyd 1 way

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Intrebarea mea este, de ce cu atata amar de tehnologie, cnc-uri, ingineri nu-s in stare marii producatori de chitare sa schimbe planurile de cnc sa taie neckpocket-ul la unghiul necesar, e clar ca trebuie compensat pentru o actiune buna, nu degeaba s-au facut les paul-urile cu grif impanat in unghi, nu cred ca ar fi mare schema si ai avea si o suprafata de contact perfecta intre gat si corp

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

de ce cu atata amar de tehnologie, cnc-uri, ingineri nu-s in stare

N-auzi bre că adaugă sustain?!

Desigur chitara asta are alt fel de bridge, la care e irelevant (și variabil) unghiul respectiv, dar totuși... sustain!

PS; cum se face că sustain-ul ăsta pare să fie lucrul dorit în mod unanim de chitariști și totuși e atât de greu de măsurat și determinat?

Link to comment
Share on other sites

Neck pocket-ul a fost rutat gresit din fabrica, in partea mi-ului subtire era mai adanc, din aceasta cauza griful era inclinat in diagonala, cu toate ca suruburile ce sustin tremolo sunt lasate la maxim, acesta nu poate fi setat paralell cu body deoarece o tablita de metal impiedica acest lucru, iar corzile nu pot fi lasate mai jos, daca din fabrica gaura pentru tremolo ar fi fost cu 3-4mm mai lata, totul era in regula. Sunt niste poze mai sus cu un subler, daca va uitati cu atentie o sa intelegeti perfect.

Link to comment
Share on other sites

vorbiti de 5 zile de greseli de constructie a unei chitari, dar cum afecteaza acest lucru tonul nu mentioneaza nimeni.

daca ma uit atent la orice alta chitara gasesti greseli de constructie dpdv tehnic, insa lumea le canta de ani buni si inici unul nu s-a plans atat cat se plange pe forumului asta. LP au problema gatului datorita unghi headstock, Fender are dozele cu hum, Ibanezul este cea mai de c... chitara, insa sunt cantate de o groaza de lume.

Augustin a postat acum cateva zile un topic cu transformarea unui Jacskon RR pe care la momentul in care l-a desfacut pe bucati il considera cea mai de c... chitara si se plangea la Jackson si pe forumuri cum de o chitata ca aia este din atatea bucati de lemn, acum face de c... si pe Music Man. Jackson si Music Man a fost si este utilizata de chitaristi celebrii si cand ii auzi ce scot din chitara ne curg balele si ne dorim o asemenea chitara, dar acum desfiintam o chitara ca are nu stiu ce defect tehnic.

Puneti mana pe ele si cantatile si nu va mai uitati la culoare si numar de corzi.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Unii se pricep sa le cante, altii sa le construiasca/repare. Este un loc public, am postat aceasta modificare pentru cei ce au acelasi model de chitara si ar dori sa o imbunatateasca sau pentru cei care au timp si placere sa vada/citeasca asa ceva.

Cui nu-i convine, poate sa se uite la stiri, fotbal etc.

 

PS: Jackson RR1 Made in USA chiar este facut din multe bucatele asa cum am demonstrat, daca ar fi construit cineva din Romania o chitara asa, cum ar fi fost privit?

Edited by avatar2100
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Nu va inteleg,zau.

Augustin nu e chitarist,e lutier.Asta face el,printre altele.Repara intrumente aduse de altii,cu probleme...asta e una din ele.

Omul arata o greseala evidenta de constructie,grosolana chiar.Nu conteaza ca e sau nu e asa pt ca e handmade neck pocket-ul,si daca Fender CS sunt facute la fel nu inseamna ca e OK!!!

Expicatiile de pe site-ul MM sunt in cel mai bun caz,empirice,si false argumentatii...SUSTAIN....auzi.

N-am avut in viata mea o chitara setata cum trebe.MM-ul meu a fost initial al lui barbarossa,nu am modificat absolut nimic,decat am schimbat corzile.Dar asta sunt eu.Exista oameni pt care asemenea detalii chiar fac diferenta....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

...ca altfel, ce? Ai vreun motiv pentru care sa o desfaci? Nu e functionala?

 

Scuză-mă, dar asta deja mi se pare ipocrizie. Funcţionalitatea ar trebui să fie un criteriu principal când îţi iei un Squier, nu o chitară de $2000. Şi cam din motivul ăsta producătorii fac ce vor. Cât timp pe cumpărători îi interesează mai mult decât orice ce scrie pe headstock, îşi permit să lucreze la mişto.

Nu dai 800 de euro pe ultimul Iphone pentru că-i funcţional. Îţi poţi lua Nokia 1100 cu 20 de euro, că doar e la fel de funcţional.

Link to comment
Share on other sites

@art

Nu man,nu e vorba de asta.NU e ok la un instrument cu pretentii,oricat de handmade ar fi.Ca se practica si e absolut insesizabil pentru majoritatea nu contest.Sigur ca mai bine am canta decat sa tastam aici(apropo...un jam :respect: ?).

Chitara ar trebui sa-ti permita action mic fara frett buzz.Shim-ul ala modifica inclinatia...practic face ceva ce ar fi trebuit facut prin routarea neck-pocket-ului.''Daca vrei action mic...bagam ceva sub grif(adauga si SUSTAIN petecul ala!)''...nu zau?

Govan zicea ceva de genul:I do this for a living...so my action is pretty low!

Edited by bolly
Link to comment
Share on other sites

voi va dati seama ca vorbim despre o chitara considerata printre cele mai bune ever, si ca design si ca sound, nu? ne-am gasit noi pe forumul lui peste prajit din tara lu papura voda in care majoritatea au vazut doar la televizor ceva mai "bun" decat squier sau epiphone, sa stabilim ca music man e asa si pe dincolo iar axis are un design flaw...hai mai sa fim seriosi.

 

daca intradevar chitara aia avea problemele ce le avea, cel mai probabil s-a intervenit asupra ei, nu e asa din fabrica. la mm axis NU poti seta bridge-ul. asa e ea. nu-ti convine, poti sa iei cu bridge vintage sau classic, pe care il poti seta. ea vine din fabrica setata cam cu 3 mm la tasta 22. care e o actiune f potrivita. daca vrei mai jos fie cobori putin bridge-ul, dar incepe sa stea inclinat, fie pui un shim. la tasta 12 ai actiunea din start undeva intre 1.5-2mm...

 

sau poate e intradevar un mar stricat in cos. dar de aici pana la toata livada sau si celelalte 3, dupa cum zice autorul, e calea cam lunga.

Edited by barbarossa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Chiar e o chitara de avut, cel putin pentru mine. Am incercat una acum citiva ani si mi-a placut mult de tot si ca sunet si cum o simteam la mina. Daca au gasit sa puna bucata aia de plastic acolo cred ca nu e mare scofala, zau. Desi, si poate ca aia e de fapt problema, e "dezamagitor", dracu stie de ce. Poate pentru ca ma voi fi asteptat sa fie "taiata" impecabil peste tot (ca un Carvin, spre exemplu?), habar n-am.

In ce ma priveste voi cumpara una si un bas de la ei, inca nu stiu care.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.