www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Suedeza/norvegiana Si Germana


Alin N
 Share

Recommended Posts

Salutari!

 

De cateva zile ma bate gandul sa ma apuc in viitorul apropiat (eventual dupa sesiune) de invatat suedeza sau norvegiana si germana. Astazi, am dat un Gog mic pentru norvegiana si am gasit cateva site-uri ale unor centre care organizeaza cursuri. Dar cum nu am mai studiat niciodata o limba straina in particular (doar la scoala am studiat limbi straine), nu stiu cat de multa incredere pot sa am. Si parca as prefera sa fac cu un profesor (sau profesoara) care sa faca doar cu mine si nu prin intermediul unui centru. Cum sunt meditatiile pentru scoala, doar ca individual. Bani "ieste", deci nu caut neaparat o varianta foarte ieftina, ci ma intereseaza mai mult sa nu ii dau degeaba (indiferent, putini sau multi, mai bine beau o bere decat sa ii dau aiurea).

 

Asa ca, va intreb pe voi. Sunt persoane pe forum care imi pot recomanda vreun profesor pentru una din cele doua limbi nordice si pentru germana?

(m-ar interesa sa invat intai una din limbile nordice, ca nu sunt chiar 100% sigur ca vreau si germana)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

În cadrul Universităţii Al I Cuza din Iaşi există Centrul de limbi străine, care oferă studenților cursuri (un curs complet durează 2 ani) gratuite de engleză, franceză, germană, italiană, spaniolă, norvegiană, arabă, portugheză, română (studenților străini), rusă, chineză, japoneză și altele. Ar trebui să existe și la București un asemenea proiect universitar.

Edited by eduard.alexandru
Link to comment
Share on other sites

Eu am invatat cate ceva norvegiana si germana. Dar am luat-o singur, cu cursuri si carti de pe net, audio/video.

Daca gasesti pe cineva care sa te invete norvegiana/germana, ma anunti si pe mine. In mai multi e mai eficient,si iesim mai ieftin :)

Edited by cedrik
Link to comment
Share on other sites

Nu, Mircea, nu pentru Fjord :)) pentru mine, sa imi mai omor timpul intr-un mod util.

 

tudorzzz o sa ma documentez in legatura cu institul Goethe. Mersi de indrumare!

 

eduard.alexandru ceva in genul asta http://centrul-ariel.ro/ spui? Vad ca e in cadrul Universitatii de Limbi Straine.

 

cedrik, te anunt :D eu oricum, sunt pe 0, tu daca mai stii cate ceva si ne bagam impreuna ori ma uit eu ca boul (daca incepe de la nivelul tau) ori te plictisesti tu (daca incepe de la nivelul meu) :))

 

Eu gasim site-urile astea doua, dar nu stiu nimic de ele (ce-i drept, nici nu am apucat sa intreb lumea):

http://www.metaserv.ro/

http://www.theecho.ro/ro/cursuri-limbi-straine-predate.php

Link to comment
Share on other sites

cedrik, cred ca am gasit profesor de norvegiana!

Nu sunt inca 100% sigur si nu stiu sa iti dau mai multe detalii, dar s-ar putea sa aflu de cineva de pe la Limbi Straine (d'oh...)

Cum aflu mai multe detalii, te anunt.

 

Am zis aici si nu pe privat ca sa vada si ceilalti, in cazul in care vor, poate ne strangem vreo 3-4 oameni (nu grup foarte mare, ca sa invatam totusi ceva).

Cand aflu mai multe detalii, o sa anunt.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu ma pricep la istoria limbilor, dar mie mi se pare ca norvegiana este derivata din germana.

Sfatul meu ar fi sa inveti intai germana si apoi limbile nordice.

nu e derivata.. sau este ca si engleza, si ea fiind limba germanica.

nu te ajuta niciuna sa inveti mai usor, chiar daca taind o litera la inceput sau final ai putea zice ca ar semana.

un exemplu: to come (engl) - kommen (germ) - komme (norv)

oricum, in tarile scandinave si copiii vorbesc engleza f bine.

bafta! este folositor sa stii cat mai multe limbi straine si, chiar sa-ti faci o pasiune din asta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ei rahat! Asa pot veni si eu cu niste chestii in romana de-ti sta ceasul. Tu imi arati doar un apogeu de care nu sunt nici macar sigur ca imi va trebui vreodata.

Important este sa stii un nivel acceptabil de B1-B2, fix indeajuns de mult incat sa poti invata germana prin germana(cam cum facem cu engleza). E fix la nivelul in care incepi sa gandesti "nemteste" si sa le atribui intelesul direct in limba germana, fara sa mai faci apostrofarea catre limba materna. Nu ai gandit niciodata in engleza?

 

Exemplu de apogeu in limba romana(unui strain i-ar lua foarte mult sa iti traduca asta in limba lui natala):


Și prin viață să-i tai rândul
Hodinitu-s-ar cuvântul
Năucit din cale-afara
Ochi furaţi de lumea amară
Țintuiți în râvnă surdă
Să nu mai vadă
Să nu audă
Prăpăditu-s-a pământul
Prăpaditu-s-a cuvântul


(o parte din versurile Dojana, de Dordeduh)

Edited by cedrik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cedrik, uite tocmai acum am inchis telefonul. De aflat, am aflat prin intermediar. Mama a vorbit cu o prietena de a ei care o are pe fi-sa la limbi straine, ma rog... Din pacate, nu se face norvegiana. Chiar am uitat sa intreb daca suedeza se face (din cate am inteles seamana un pic limbile, adica un suedez si un norvegian s-ar intelege cat de cat). Dar nu o mai sun azi pe maica-mea ca m-a tinut 20 de minute si mi-a amortit mana, plus ca maine e zi plina la facultate si mai am una alta de rezolvat.

A spus ca in rest se fac o gramada de limbi, dar norvegiana nu. O sa intreb de suedeza si daca e ok, poate ne bagam la un curs de suedeza, daca nu, mai cautam in alta parte.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
La 17.05.2014 la 19:35, tudorzzz a spus:

pentru germana , mergi la institutul goethe. au cursuri si profesori excelenti acolo

Deasemenea in Bucuresti acum este in trend centrul de libi straine specializat pe limba germana www.germankulturhaus.ro este situat in spatele tribunalului de pe bulevardul unirii, aproape de f64. Au cursuri dimineata si seara si se canta si la chitara clasica din cand in cand. Admosfera este una placuta si cursurile sunt interactive.

localizarea-peharta-bucuresti-cursuri-germana-germankulturhaus.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.