www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Viitorul Rgc-Ului


ramurel
 Share

Recommended Posts

Ramurel, apreciez initiativa dar nu prea vad rostul unei sustineri financiare. Reclamele acopera costurile de hosting si licente anuale ale softului de forum/certificate SSL. Alte costuri nu exista deci daca niste bani ar aparea de undeva singurul loc unde s-ar putea duce ar fi niste concursuri.

 

Cat despre activitatea mea, da e adevarat ca sunt foarte prins cu alte lucruri (inca mai am 1 an de doctorat, prietena e la distanta, etc) deci aici e o chestie personala.

Toti moderatorii fac asta voluntar si pana acum au dat dovada de responsabilitate si corectitudine, chit ca au mai fost niste scantei pe ici pe colo eu nu am ce sa le reprosez oamenilor astora.

 

Prin urmare, in afara de strangerea de bani, care din punctul meu de vedere nu e necesara (si din experienta mea in alte comunitati produce o stare dubioasa intre membri cotizanti si necotizanti) , ce propuneri concrete ai ? Sper sa nu iei intrebarea mea drept pedantica pentru ca nu asta e intentia mea.

 

 

PS: nice try cu discutia de acum cateva zile - restul chestiilor scrise mai sus raman totusi valabile ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ramurel, ce propuneri concrete ai ?

 

 

E ok, dac-am trecut cu bine peste aspectul de 1 Aprilie ! :)

 

Am ! Şi ma bucur că vrei să le auzi !...

 

 

Nu mă pricep la părţi financiare, sponsorizări, SSL-uri, certificate pt website-uri şi mă bucur ca merge bine aspectul ăla...

 

Ok, ştiu că nu-i uşor de dat răspunderi , e vorba de seriozitate şi "cap pe umeri" şi , aşa cum e normal, mai tre' să-i ţii si spatele, dacă o ia razna, pe arătură, cu "sabia dreptăţii"-n mână... :) Aici ştiu că e delicat şi nu mă bag...

 

Baby steps ... una numa' zic deocamdată : ştiu personal vreo doi băieţi [ pe unul chiar f bine ;) ] care s-au oferit sa ajute, să preia Duelul ăla chitaristic !

Ştiu, e uşor de deschis un topic personal la "Jamuri", pui un track şi inviţi colegii la jam, dar nu-i deloc acelaşi lucru ca topicul ala... Are o aură mai serioasă, e un brand ca să zic aşa ! Până la urmă acolo-i rădăcina normală, sănătoasă de forum de chitară, părerea mea !

 

În rest avem de toate pentru toţi ...

 

Do it, mate ! Share that power ! :)

 

.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

 

Baby steps ... una numa' zic deocamdată : ştiu personal vreo doi băieţi [ pe unul chiar f bine ;) ] care s-au oferit sa ajute, să preia Duelul ăla chitaristic !

Ştiu, e uşor de deschis un topic personal la "Jamuri", pui un track şi inviţi colegii la jam, dar nu-i deloc acelaşi lucru ca topicul ala... Are o aură mai serioasă, e un brand ca să zic aşa ! Până la urmă acolo-i rădăcina normală, sănătoasă de forum de chitară, părerea mea !

 

În rest avem de toate pentru toţi ...

 

 

.

+1.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Nu trebuie sa dispara forumul. Probabil ca trebuie ca periodic reformulat. Adica:

- promovat chitarismul activ si mai putin pasiv

- promovate intalnirile face to face si mai putin online

- promovati si ghidati corect incepatorii - ar trebui sa fie o placere pentru avansati

- promovate instrumentele si consumabilele cele mai ieftine si totusi bune in acelasi timp deoarece multi au probleme cu banii. Majoritatea userilor sunt amatori acest lucru inseamna ca nu castiga bani sau prea putin de pe urma cantatului ca sa merite investitia in scule care trec de un anumit buget

- promovata stiinta muzicii cat mai riguros si mai putin parerile proprii iar in ultim caz trebuie o oarecare justificare deoarece mai ales incepatorii sunt foarte derutati de parerile contradictorii

- pentru cei interesati (mai putini bininteles) promovate stiinta fabricarii si intretinerii instrumenteleor - materialele, scule si utilaje, metode

- instrumentele promovate pe cat posibil sa fie cunoscute nemijlocit nu doar mijlocit prin poze, filme sau descrieri. Cand le studiezi sau incerci concret iti formezi o alta parere mai ales la incepatori care nu cunosc

- sa se stearga periodic posturile vechi, inchise sau irelevante - orice lucru se ingroasa/ ingrasa in timp. Periodic subtiat fara nici o teama. Chiar ar trebui ca posturile inchise sa fie sterse complet cu exceptia celor care ar pune in dificultate utilizatorii. In acest caz intrebat utilizatorul sa fie intrebat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.