www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pata Pe Fretboard.


Geo91
 Share

Recommended Posts

La sfarsitul lui Noiembrie mi-am luat o noua chitara, respectiv aceasta http://www.guitarsho...m-ii_p166.html. Spre finalul anului o pata incepe timida sa isi faca aparitia pe fretboard (desi stergeam chitara destul de des si nu-mi transpira mainile). Mi-am cumparat solutie speciala (uleiul de lamaie) ca probabil sunt eu un jegos si e nevoie de ceva mai eficient decat o carpa uscata. Nimic. Pata nu se ia nici daca o "bati"! Chiar din contra! Se extinde desi am inceput sa sterg chitara cu ulei de 2-3 ori pe saptamana. De curand, din cauza unor evenimente, las chitara peste noapte unui coleg de trupa iar a doua zi cand ne vedem la sala si mi-o aduce imi spune "Bai, eu cred ca e mucegai acolo". Banuiam si eu ca este o ciuperca o data ce se extinde, dar nu ma gandeam la mucegai.

Ok... gandesc eu putin ...mucegaiul este o ciuperca, ciuperca traieste datorita acizilor (si umiditatii binenteles dar de umiditate nu este cazul acasa la mine pentru ca am dezumidificator in camera), bicarbonatul ucide acizii. Inainte sa ma pun pe treaba citesc pe net sa verific informatia si vazand ca am dreptate sterg acea zona cu bicarbonat dizolvat in apa. Nimic. Cand citisem pe net mai dadusem de o metoda, pe care dealtfel o stiam, dar pe care nu vroiam sa o folosesc, si anume clorul. Avand in vedere ca mucegaiul e mucegai si daca il lasi sa isi faca de cap va distruge lemnul am recurs si la aceasta metoda drastica gandindu-ma ca in cel mai rau caz se va decolora portiunea respectiva de fretboard. Am sters cu o carpa inmuiata in clor acea portiune, am lasat sa se usuce iar rezultatul a fost 0,01 (acel procent il reprezinta mica decolorare a petei) deci inca o data NIMIC.

 

Ce parere aveti? Ce ar trebui sa fac? Cum as putea scapa de aceasta pata? Precizez ca mereu dupa ce cant tin chitara in husa iar problema cea mare nu este pata in sine, problema este ca se extinde si daca e o ciuperca nenorocita probabil peste un an nu o sa mai fie bun de nimic griful.

In a doua poza de mai jos vedem cum "ciuperca" a aparut pe fret-ul 8 si cum se extinde spre 10-11 si dealtfel si inspre 7 iar in cealalta este primul fret unde apare inca o pata, identic cum a aparut si cea de pe fret-ul 8.

 

Multumesc anticipat!

post-23372-0-56244400-1394543643_thumb.jpg

post-23372-0-64133500-1394543648_thumb.jpg

Edited by Geo91
Link to comment
Share on other sites

Pe grif de maple dai degeaba cu "lemon oil", e lacuit. Lemon oil este pentru fretboard de palisandru, care e nelacuit.

Nu cred ca am vazut/auzit vreodata de asa ceva: "ciuperca". Acolo e subtiat stratul e lac si s-a pus murdarie pe el(transpiratie, frecari cu husa, corzi vechi), pe aia n-o scoti cu nimic, decat cu smirghel si lac peste. Ce chitara e?nu merge link-ul. De cat timp o canti si cat de des?

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Pe grif de maple dai degeaba cu "lemon oil", e lacuit. Lemon oil este pentru fretboard de palisandru, care e nelacuit.

Nu cred ca am vazut/auzit vreodata de asa ceva: "ciuperca". Acolo e subtiat stratul e lac si s-a pus murdarie pe el(transpiratie, frecari cu husa, corzi vechi), pe aia n-o scoti cu nimic, decat cu smirghel si lac peste. Ce chitara e?nu merge link-ul. De cat timp o canti si cat de des?

 

Chitara este Squier Vintage Modified Tele Custom II si cant pe ea de la mijlocul lui noiembrie deci in timpul asta scurt, 4 luni, nu cred ca ar fi normal sa se subtieze atat de mult stratul de lac. Din punct de vedere al corzilor vechi... le schimb o data la o luna...

 

post-28152-0-66759600-1394544370_thumb.jpgpost-28152-0-60984600-1394544385_thumb.jpgpost-28152-0-68848000-1394544402_thumb.jpg

daca tu canti des in pozitiile alea ,se intampla chestia asta

unii platesc bine pentru un relic job,e ceva normal la maple fretboard,nu-l mai sterge cu nimic,o faci degeaba.

 

Oau!

Link to comment
Share on other sites

Cum ti-au zis si colegii uleiul de lamaie nu e pentru tastierele din artar. Pe 65-ul de la Dunlop scrie mare "Note: not for use on maple fretboards"

http://www.jimdunlop...imate-lemon-oil

 

In afara ca nu are nicio actiune benefica, din cate am inteles chiar ataca lacul.

 

E normal sa sa duca lacul in timp, dar nu atat de repede. Daca am inteles eu bine chitara e luata in noiembrie anul trecut. Daca ai luat-o noua, vorbim de o chitara de nici jumatate de an la care si daca cantai 8 ore pe zi, in fiecare zi si nu stiu daca era normal sa se duca lacul.

 

Deci daca e noua, du-te cu ea la magazin. Si parerea mea e ca tine de garantie, nu pentru ca n-ar fi normal ce s-a intamplat, ci pentru ca s-a intamplat prea repede si e posibil sa nu fi fost lacuita tastiera cum trebuie. Doar sa nu se vada ca ai dat pe ea cu toate rahaturile, ca-n cazul asta nu-ti mai acorda nimeni garantie.

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

vintage modified cam au lac in strat microscopic pe grif in general,cel putin jazz bassurile se cam razalesc in foarte scurt timp...au rezonanta ceva mai buna,dar nah,se duce aspectul de nou mai repede.

au in comun aici aceeasi buba cu fender highway one made in usa series.

faptul ca se ''beleste'' lacul printre corzi,pe spatele gatului si pe la canturile headstockului e ceva la ordinea zilei ,cel putin la seria asta...si nu prea are vreo influenta negativa,grifu insa va fi ceva mai sensibil in timp indelungat la umiditate ,asta fiind probabil singura posibila problema.in destul timp oricum va putrezi:)))))))

Edited by subliminal
Link to comment
Share on other sites

Am inteles. Ma voi duce cu chitara in magazin zilele urmatoare sa vad daca pot rezolva cu garantia ceva. Cel putin m-ati linistit stiind acum ca nu este vorba de o "ciuperca" care sa tace lemnul, ci doar proasta lacuire.

si cu urmatoarea(in caz ca ti-o schimba dar nu prea cred) se va intampla la fel

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

si cu urmatoarea(in caz ca ti-o schimba dar nu prea cred) se va intampla la fel

 

Eh... eu mai voi duce sa incerc, nu o sa imi schimbe chitara, dar sa rezolve problema grifului...

 

Dap.Poate nu se vede foarte bine in pozele postate de @subliminal, insa e o nuanta de verde mai inchis.

 

Si la mine tot o tenta de verzui are.

Link to comment
Share on other sites

Dap.Poate nu se vede foarte bine in pozele postate de @subliminal, insa e o nuanta de verde mai inchis.

Eh... eu mai voi duce sa incerc, nu o sa imi schimbe chitara, dar sa rezolve problema grifului...

 

 

 

Si la mine tot o tenta de verzui are.

alea din pozele puse de mine is tot felu de custom shopuri,alea is FABRICATE asa,iar in locul in care lacul e sters sunt date cu un bait care sa scoata in evidenta beliturile respective:).

unora nu le place genu asta de imbatranire artificiala,dar atata timp cat exista cerere cu siguranta va fi si oferta..

mie personal imi place foarte mult aspectul vintage-relic la un strat,tele,etc...

din pacate unii incearca acasa asa ceva si le iese o mare mizerie de obicei,cel putin din ce am vazut pana acum...

daca duci chitara inapoi sub nici o forma sa nu spui ca ai folosit vreo substanta pe zonele alea,asa iti iei la revedere de la cea mai mica sansa sa ti-o schimbe...

Edited by subliminal
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca o sa-ti inlocuiasca nimic...Asa ma duc si eu la reprezentanta de unde am luat masina si le zic ca s-a scamosat plusul de pe scaunul soferului. crezi ca mi-o schimba?

 

Intr-un fel ai si tu dreptate si la fel gandesc si eu: daca le voi trimite email sau ma voi duce la ei vor da vina pe mine si vor gasi cine stie ce motive ca sa ma invinovateasca si sa se apere ei, dar pana mea.... are doar 4 luni chitara si deja s-a luat acel lac! Nu mi s-a mai intamplat la nicio chitara asta si consider anormal lucrul acesta.

 

@Geo91: Faci un experiment? Trimite un e-mail la guitarshop, povesteste-le ce si cum, ataseaza-le niste poze si posteaza raspunsul aici.

 

Incercarea moarte n-are!

 

eu aș fi mândru de pata aia.

 

Ai si tu dreptate

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De la transpiratie /grasimi si acizi ce provin de la pielea mainilor => se toceste distruge lacul ..apoi lemnul se imbiba si swe fac schimbari chimice ...rancezesc grasimile ..se oxideaza ertc ....

 

La Strat , dupa ce a fost tocit lacul de pe spatele gatului pe margini unde freci mai mult ,am incercast si eu sa decolkorez acea negreala cu clor ...dar nu am reusit doar in parte deoarece lemnul se innegreste in profunzime se imbiba cu toate cele ..oricum cred ca numai cu clor se pot decolora asemenea "pete " .dar nu stiu cum sa face in "adancime "....

 

Ajunge gatul chitarei ca si bata ciobanului ..."lacuita" si lustruita cu grasimile de la maini ....oricum au fost chitaristi care au lustruit si imbinat gatul curastat de lac cu motorina sau ulei ..

Edited by karpi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

De la transpiratie /grasimi si acizi ce provin de la pielea mainilor => se toceste distruge lacul ..apoi lemnul se imbiba si swe fac schimbari chimice ...rancezesc grasimile ..se oxideaza ertc ....

 

La Strat , dupa ce a fost tocit lacul de pe spatele gatului pe margini unde freci mai mult ,am incercast si eu sa decolkorez acea negreala cu clor ...dar nu am reusit doar in parte deoarece lemnul se innegreste in profunzime se imbiba cu toate cele ..oricum cred ca numai cu clor se pot decolora asemenea "pete " .dar nu stiu cum sa face in "adancime "....

 

Ajunge gatul chitarei ca si bata ciobanului ..."lacuita" si lustruita cu grasimile de la maini ....oricum au fost chitaristi care au lustruit si imbinat gatul curastat de lac cu motorina sau ulei ..

haha-buuuna tare asta cu bata ciobanului:))))))

exista lutieri care fac la comanda toata treaba asta-bineinteles contra unor sume considerabile...adica: merge chitaristul cu instrumentul cantat de mana lui 40 de ani si zice :vreau inca unul exact la fel pe care sa il forjez in continuare,asta a devenit piesa de colectie.

griful e tocit exact in locurile in care chitaristul respectiv canta mai des,deci e ca un fel de mulaj perfect dupa mana lui.

Link to comment
Share on other sites

Referitor la problema sesizata, va rugam, daca puteti, sa aduceti chitara la GuitarShop, pentru a fi verificata de catre Service Manager-ul nostru, Dl. Cornel Ursu si care nadajduim ca va gasi solutie corespunzatoare.

Dl. Ursu este prezent la GuitarShop Bucuresti in zilele de Joi si Vineri, orele 11.00-18.30.

Pentru orice alte intrebari va stam la dispozitie.

O zi buna,

Basil Zarnoveanu

ProGuitar SRL - GuitarShop

Sos. Pipera-Tunari, No. 126

077191, Voluntari-Pipera, Jud. Ilfov

Romania

Tel. + 40 21 2674001

Fax. + 40 21 2674002

GSM. + 40 756038375

basil@proguitar.ro

www.proguitar.ro

www.guitarshop.ro

 

 

Din pacate saptamana asta nu o pot duce ca in week end am cantare si daca ma lasa fara ea imi este greu sa ma obisnuiesc pe alta, dar saptamana viitoare o voi duce si va voi tine la curent cu ceea ce se intampla :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ce ar putea sa-i faca guitarshp?

 

Ar putea maxim sa-i ofere un abonament la domnul Ursu care sa-i lacuiasca periodic tastiera.

 

"Vicii ascunse" :biglaff:

 

Daca toate firmele ar acoperi "viciile ascunse" ar da faliment cu totii si nu ar mai produce nici Dracu' vreun produs.

 

In cativa ani cei de la guitarshop vor cheltui cu relacuirea chitarilor unora mai mult decat pretul platit de indivizi pentru chitare

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.