www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Low Budget Guitar


Axel Goia
 Share

Recommended Posts

Salut,mi-am vandut squier-ul(cu100€) si vreau sa-mi iau o chitara,ieftina,low budget cu maxim150€(de pe musicstore.de sau thomann.de). Am eu niste doze(humbucker de pe un explorer). Am spus sa-mi iau ceva de genul

 

 

http://m.musicstore.de/de_DE/EUR/Gitarren/Heavy-Gitarren/Jack-and-Danny-V-200-BK-Black-Destroyer-Shape/art-GIT0007450-000

 

Sau

http://m.musicstore.de/de_DE/EUR/Gitarren/Heavy-Gitarren/Jack-and-Danny-V-300-BK-Black-Flying-V-Shape/art-GIT0007451-000

 

Sau

http://www.thomann.de/be/harley_benton_hbr10bk_egitarre.htm

 

Sau

http://www.thomann.de/be/harley_benton_db_20fr_bk_rock_series.htm

 

Sau

http://m.musicstore.de/de_DE/EUR/Jackson-JS11-Dinky-RW-22-BK-Black/art-GIT0028474-000

 

Ps: Chitarii ii voi schimba tot ce are electronic(inafara de bridge si de potentiometre pleaca cam tot),este doar un proiect low budget.

Vreau doar sa sune decent,nimic mai mult.

Ce chitara sa-mi iau din cele de mai sus?

Cheers!

Link to comment
Share on other sites

La chitarile ieftine controlul calitatii e mai slab, astfel exista diferente mari intre instantele ale aceluiasi model, de aceea iti recomand sa le iei dintr-un magazin fizic, unde sunt expuse si pot fi probate. Am intalnit instrumente ieftine si decente (vorbesc de grif, sunetul e slab la toate, pentru ca lemnul e slab), dar trebuie gasit acel instrument. Daca iei de pe internet e loterie cu sanse 1/10 sa prinzi un instrument decent.

La bugetul asta, mai degraba cauti ceva sh, care nou a fost in categoria 200-250E. Daca esti fixat pe forma asta, o sa fie mai greu, caci sunt mai rare.

 

LE: Acum am vazut ca stai in Belgia. Incearca niste site-uri de produse sh de la ei. Eu am gasit pe un site olandez (marktplaats.nl) multe chestii legate de muzica la preturi mai mici decat in Romania.

Edited by mettal86
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Am pus electronica de 150 euro pe o chitara de 100, si suna mai bine ca originalul, dar mai prost decat un instrument mediu de 300-400 de euro, pentru ca acolo intervine lemnul. Adica un upgrade de electronica face dintr-un instrument prost unul acceptabil, dar pana la "bun" e cale lunga. Daca nu ma crezi putem sa ne intalnim oricand sa facem o proba live cu chitara ieftina si electronica scumpa(Yamaha EG112 + Seymour Duncan) si una scumpa cu electronica stock (ibanez rg1670), e mult mai "murdar" sunetul la Yamaha, se simte atat pe clean, cat mai ales pe acordurile cu distors.

Link to comment
Share on other sites

not again .... imi iau libertatea de a rezuma un viitor razboi nuclear:

 

 

eu, 57, lefmir: lemnul nu conteaza in chitarele electrice (nu ar trebui sa conteze de fapt), demonstreaza obiectiv ca suna mai bine daca tot sustii!

 

mettal86, ggg, subliminal: contre si teorii la ceea ce am zis noi

 

+ cam 3 pagini de dispute acide pt a mia oara

 

apoi un moderator intervine si inchide topicul, il muta, etc.

 

 

...

 

ok :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

La chitarile ieftine controlul calitatii e mai slab, astfel exista diferente mari intre instantele ale aceluiasi model, de aceea iti recomand sa le iei dintr-un magazin fizic, unde sunt expuse si pot fi probate. Am intalnit instrumente ieftine si decente (vorbesc de grif, sunetul e slab la toate, pentru ca lemnul e slab), dar trebuie gasit acel instrument. Daca iei de pe internet e loterie cu sanse 1/10 sa prinzi un instrument decent.

La bugetul asta, mai degraba cauti ceva sh, care nou a fost in categoria 200-250E. Daca esti fixat pe forma asta, o sa fie mai greu, caci sunt mai rare.

 

LE: Acum am vazut ca stai in Belgia. Incearca niste site-uri de produse sh de la ei. Eu am gasit pe un site olandez (marktplaats.nl) multe chestii legate de muzica la preturi mai mici decat in Romania.

 

 

Ai dreptate,100%. Dar,am luat de pe musicstore un j&d jm30,dintre 10 review-uri 4 erau proaste. Mi-am spus ca poate o sa am noroc si am cumparat-o. Nu regret,pentru 100€ scoate niste sunete de blues superbe,sa nu mai vorbesc de grunge... Da,e o loterie.

Marktplaats e intr-adevar un site bun dar,nu gasesti mereu,vreau sa-mi iau una pana in vara deci mai pot astepta. Mai pot gasi si pe site-uri gen kapaza.be sau 2dehands.de dar,cum am mai spus,nu gasesti mereu....

 

Acel jackson l-am testat in musicstore:) suna bine,dar nu avea tremelo(nu ca celelalte ar avea dar..) destroyerul(cel de pe musicstore) la fel,l-am testat azi:) suna bine dar freturile nu erau excelente.(prost finisate si-mi zgariau palma) in rest...nu avea probleme.

Edited by Axel Goia
Link to comment
Share on other sites

Un amic are un Ibanez GRG170DX pe care s-au montat doze Seymour Duncan (SH6+SH2) și o punte Edge Pro (cu routing făcut și tot ce trebuie) și se ridică la nivelul unui Ibanez de fițe. Eu de asemenea am ceva ce cândva a fost o chitară ieftină, iar acum e cu totul altă treabă. Alt amic de al meu (userul Cryptopsy) a luat un Harley Benton Explorer set-neck și a schimbat hardware-ul și electronica și a ieșit o chitară mai mult decât decentă. Ia-ți ceva ce îți place și cu care te simți comod, mai târziu se pot face adaptări.

Link to comment
Share on other sites

Ia-ți ceva ce îți place și cu care te simți comod, mai târziu se pot face adaptări.

 

Intervin. Conceptul poate fi bun sau nu, depinde de chitara de la care pleci. Am un amic care-a vrut sa faca Gibson din HarleyBenton, numai ca lui i-a iesit foarte rau miscarea. Bagat bani in chitara, o groaza de bani in rest... si pana la urma a vandut totul in mare pierdere. Si-a luat un Studio si zice ca nu suporta comparatie.

Pe de alta parte, de acord, o chitara care se nimereste buna poate fi mult ridicata de "accesorii" decente.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Un amic are un Ibanez GRG170DX pe care s-au montat doze Seymour Duncan (SH6+SH2) și o punte Edge Pro (cu routing fãcut și tot ce trebuie) și se ridicã la nivelul unui Ibanez de fițe. Eu de asemenea am ceva ce cândva a fost o chitarã ieftinã, iar acum e cu totul altã treabã. Alt amic de al meu (userul Cryptopsy) a luat un Harley Benton Explorer set-neck și a schimbat hardware-ul și electronica și a ieșit o chitarã mai mult decât decentã. Ia-ți ceva ce îți place și cu care te simți comod, mai târziu se pot face adaptãri.

 

Mda,multumesc de incurajare. Vreau sa fie ceva project,vreau sa fie o chitara unica(mai putin lemnul bine-nteles). Am testat modelul detroyer din musicstore dar nu avea trem. Si cred c-o sa ma duc spre asta :

http://www.thomann.de/be/harley_benton_db_20fr_bk_rock_series.htm

 

Ce crezi? Poate iesi o chitara buna din asa ceva:> schimb toata electronica +bridge :)

 

Ce chitara ai?:>>

Edited by Axel Goia
Link to comment
Share on other sites

canti mai bine daca e "unica"?

 

Lasa omul sa-si faca damblaua, daca vrea sa se apuce construit, va invata multe lucruri din asta, ceea ce e ok.

 

Ce te-as sfatui insa, alege-ti o baza solida. Nu cred ca te-ai apuca sa renovezi o casa care sta sa cada sau sa restaurezi o masina cu sasiul stramb. Tocmai d-asta, grija mare la HB.

Link to comment
Share on other sites

canti mai bine daca e "unica"?

Prietene,eu intreb,atat...nu ma mai irita cu ''raspunsuri'' d-astea. Merci.

 

eu zic sa pleci de la un Squier, Dean, Cort, Washburn, Stagg, Jackson ieftin si ai sanse sa scoti ceva megamisto.

 

Ce zici de jacksonul ala care l-am postat? Poate iesi ceva din el? Si cam cat costa un washburn ieftin?

 

 

 

Lasa omul sa-si faca damblaua, daca vrea sa se apuce construit, va invata multe lucruri din asta, ceea ce e ok.

 

Ce te-as sfatui insa, alege-ti o baza solida. Nu cred ca te-ai apuca sa renovezi o casa care sta sa cada sau sa restaurezi o masina cu sasiul stramb. Tocmai d-asta, grija mare la HB.

 

Merci de suport,apreciez. Cred c-am sa iau in considerare ce a spus ontringal. Dar vreau o forma mai heavy.(am avut squier)

Link to comment
Share on other sites

fix la unul din ala ma gandeam cand am zis Jackson ieftin. Acum repet ce s-a spus si mai sus, incearca pe cat posibil sa mergi in magazin sa o probezi cu mana ta, daca o iei online, ai 9/10 sanse sa fie lucrata prost, sa iei o chitara de clasa B/C din punct de vedere al QC-ului. Iar despre Washburn:

 

http://www.senia.ro/chitara-electrica-188-2/brand---washburn/sorteaza-dupa---pret-crescator

 

orientativ, cu toate ca ai preturile in RON, dar intelegi cam pe unde vin scorurile.

Link to comment
Share on other sites

Prietene,eu intreb,atat...nu ma mai irita cu ''raspunsuri'' d-astea. Merci.

Eu incerc doar sa te fac sa realizezi ca o chitara "custom" pentru un incepator e degeaba, prietene. Oricum nu-ti vei da seama de diferente...crezi ca lumea se naste invatata? nu. In loc sa dai banii aiurea pe un moft trecator mai bine strangi mai multi, mai inveti, si iti iei ceva cu adevarat bun din start la momentul oportun.

Bafta!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Eu incerc doar sa te fac sa realizezi ca o chitara "custom" pentru un incepator e degeaba, prietene. Oricum nu-ti vei da seama de diferente...crezi ca lumea se naste invatata? nu. In loc sa dai banii aiurea pe un moft trecator mai bine strangi mai multi, mai inveti, si iti iei ceva cu adevarat bun din start la momentul oportun.

Bafta!

 

Ok,ai un punct:))) Faza e ca,vreau sa o fac treptat,la mine e greu cu stransul banilor,adica...daca vad ceva ce-mi place,cumpar...:-??

 

 

 

fix la unul din ala ma gandeam cand am zis Jackson ieftin. Acum repet ce s-a spus si mai sus, incearca pe cat posibil sa mergi in magazin sa o probezi cu mana ta, daca o iei online, ai 9/10 sanse sa fie lucrata prost, sa iei o chitara de clasa B/C din punct de vedere al QC-ului. Iar despre Washburn:

 

http://www.senia.ro/chitara-electrica-188-2/brand---washburn/sorteaza-dupa---pret-crescator

 

orientativ, cu toate ca ai preturile in RON, dar intelegi cam pe unde vin scorurile.

 

Uite,

http://www.amazon.co.uk/WASHBURN-RX10-MRD-Electric-guitars-Metal/dp/B003EYV936/ref=sr_1_13?ie=UTF8&qid=1394142298&sr=8-13&keywords=washburn+guitar

 

 

http://www.amazon.co.uk/WASHBURN-XMSTD2-PRD-Electric-guitars-Metal/dp/B003EYV8YG/ref=sr_1_16?s=musical-instruments&ie=UTF8&qid=1394142595&sr=1-16&keywords=washburn+guitar

 

Care merita?:-??

 

Sau asa ceva

http://www.amazon.co.uk/Cort-X-2-black/dp/B000RY91HM/ref=sr_1_5?s=musical-instruments&ie=UTF8&qid=1394142726&sr=1-5&keywords=cort+guitar

 

Link to comment
Share on other sites

WASHBURN XMSTD2-PRD este extrem de buna (in general, acum repet, daca iei online, ai sanse sa ti-o furi bine de tot. Insa de ex. la Senia erau niste modele foarte bune prin vara)

 

WASHBURN RX10-MRD e si ea super tare, doar ca aici trebuie sa cauti ceeeeva mai atent sa gasesti una buna. De, e si pretul considerabil mai mic, insa poti gasi, eu am gasit 2.

 

Cort X2 este de fapt la fel ca cea de mai sus, RX-10 de la Washburn, facute in aceeasi fabrica, pe aceeasi banda rulanta :) doar ca difera putin la look. Insa sunt identice din punct de vedere al producatorului propriu-zis.

Edited by otringal
Link to comment
Share on other sites

WASHBURN XMSTD2-PRD este extrem de buna (in general, acum repet, daca iei online, ai sanse sa ti-o furi bine de tot. Insa de ex. la Senia erau niste modele foarte bune prin vara)

 

WASHBURN RX10-MRD e si ea super tare, doar ca aici trebuie sa cauti ceeeeva mai atent sa gasesti una buna. De, e si pretul considerabil mai mic, insa poti gasi, eu am gasit 2.

 

Cort X2 este de fapt la fel ca cea de mai sus, RX-10 de la Washburn, facute in aceeasi fabrica, pe aceeasi banda rulanta :) doar ca difera putin la look. Insa sunt identice din punct de vedere al producatorului propriu-zis.

 

 

Maine ma duc la magazinul de muzica din oras de la noi. Mi-a spus un tip ca vand washburn si dean.

 

Dean sunt scumpe,dar cred ca merita. Nu?

Link to comment
Share on other sites

merita :) insa vezi k sunt si modele Dean entry-level la fel ca si la Jackson/Washburn/Squier etc. Oricum, daca tot ai intrebat, eu zic maine cand te duci sa nu dai cu banu' jos din prima. Poti eventual sa-ti notezi modelele care chiar ti-au placut si nu ai gasit vreun defect de fabricatie, etc., si sa ne ceri oarecum parerea, ne scrii aici producatorul si modelul chitarelor respective si mai dam 1-2 feedback-uri din ce-am mai prins si noi in mana :). Nu de alta dar iti maximizezi sansele sa nu-ti regreti achizitia dupa aia :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

merita :) insa vezi k sunt si modele Dean entry-level la fel ca si la Jackson/Washburn/Squier etc. Oricum, daca tot ai intrebat, eu zic maine cand te duci sa nu dai cu banu' jos din prima. Poti eventual sa-ti notezi modelele care chiar ti-au placut si nu ai gasit vreun defect de fabricatie, etc., si sa ne ceri oarecum parerea, ne scrii aici producatorul si modelul chitarelor respective si mai dam 1-2 feedback-uri din ce-am mai prins si noi in mana :). Nu de alta dar iti maximizezi sansele sa nu-ti regreti achizitia dupa aia :)

 

Sunt de acord.

 

Ce modele entry-level ai gasit de la dean?

 

Link to comment
Share on other sites

Sunt nou pe forum, si nu stiu exact disputele de aici, flame-urile si troll-urile classice, asa ca o sa ma imi spun parerea.

Lemnul conteaza. Sunetul il produce coarda, are fundamentala+armonice si este preluat de doza. Totul simplu pana aici, corzi bune, plus cele mai bune doze = cel mai bun sunet. FALS, armonicele sunt date anume de lemn, altfel toate chitarile cu aceiasi scala, aceleasi corzi si aceleasi doze ar suna la fel, ceea ce e fals.

Chitarile ieftine sunt facute din lemn care trece printr-un proces mai simplu de alegere si uscare. Asta nu inseamna ca toate chitarile ieftine au sunet prost si toate chitarile bune au un sunet bun, pentru ca chitarile facute in aceeasi seria pot proveni din lemne din copaci care au avut o viata diferita, desi poate au fost vecini in padure.

 

O spun din experienta personala, pentru ca si eu am vrut sa fac din rahat bomboana (yamaha eg-112), si doar am facut un rahatcare nu pute asa tare.

Nu cred ca are rost sa fac inregistrari, pentru ca la orice argument, o sa se gaseasca un contraargument de la specpticii de aici. Cand mergeti intr-un magazin de muzica in liniste luati mai multe chitari (cel mai bine de acelasi tip, de exemplu squier, strat mexican, strat american, si strat custom), toate cu acelasi tip de tremlo, fara nici o doza si nici un amp, in liniste, puneti urechea la chiatara si cantati cateva acorduri, verificati claritatea si sustainul, si o sa vedeti diferente enorme la sunet. Ala e sunetul chitarii!!! Dozele nu fac decat sa il preia (mai bine sau mai rau in functie de pret si calitate) si sa il trimita spre amp. Sursa sunetului este combinatia de corzi si lemn, oricat de bunele ar fi dozele daca sursa e proasta, o sa preia un sunet prost.

Acesta se poate baga prin procesor, egalizator, preamp sau soft, si ajusta la ceva mai bun, si sa fie adus la o calitate mai buna, dar la fel se poate face cu o chitara buna, astfel, daca compari in conditii identice (aceleasi doze, amp, fara efecte) doua chitari din clase diferite (100,500,1000 euro), o sa fie diferente majorie de sunet pentru un chitarist chiar si nu foarte experimentat.

 

Daca nu conteaza lemnul, atunci poti sa agati corzile de o bucata de metal si larevedere, dar nu e asa.

 

Sunt in conttinuare deschis pentru doritori sa vina la mine, acasa sau la sala, sa testeze cele doua chitari si sa auda diferenta. Conectat si neconectat. Astea sunt fapte, nu vorbe, daca sunteti atat de convinsi de teoria ca lemnul nu conteaza, atunci ar trebui la fel de simplu sa demonstrati asta.

 

@op daca esti incepator orienteaza-te catre un grif bun, si un sustain acceptabil, cat timp nu faci cantari live si/sau inregistrari, detaliile sunetului nu conteaza atat de mult. Daca iti place un anumit instrument si ti s-a pus pata pe el, ia-l si cu timpul o sa vezi daca ai facut alegerea buna sau nu, dar cel putin pe moment faptul ca ai chitara care iti place o sa iti dea un impuls sa exersezi mai mult, abia o sa astepti sa pui mana pe ea cand ajungi acasa. Daca o sa iei o chitara "rational" sau dupa recomandari, o sa fie pentru tine o bucata de lemn si metal "buna" dar care nu o sa te excite muzical. Pe masura ce o sa prinzi experienta si o sa pipai mai multe instrumente, o sa stii exact ce iti place. Recomandarile astea sunt valabile si la echipamente, masini, motociclete si cam tot ce inseamna hobby si placere.

Edited by mettal86
Link to comment
Share on other sites

Sunt nou pe forum, si nu stiu exact disputele de aici, flame-urile si troll-urile classice, asa ca o sa ma imi spun parerea.

Lemnul conteaza. Sunetul il produce coarda, are fundamentala+armonice si este preluat de doza. Totul simplu pana aici, corzi bune, plus cele mai bune doze = cel mai bun sunet. FALS, armonicele sunt date anume de lemn, altfel toate chitarile cu aceiasi scala, aceleasi corzi si aceleasi doze ar suna la fel, ceea ce e fals.

Chitarile ieftine sunt facute din lemn care trece printr-un proces mai simplu de alegere si uscare. Asta nu inseamna ca toate chitarile ieftine au sunet prost si toate chitarile bune au un sunet bun, pentru ca chitarile facute in aceeasi seria pot proveni din lemne din copaci care au avut o viata diferita, desi poate au fost vecini in padure.

 

O spun din experienta personala, pentru ca si eu am vrut sa fac din rahat bomboana (yamaha eg-112), si doar am facut un rahatcare nu pute asa tare.

Nu cred ca are rost sa fac inregistrari, pentru ca la orice argument, o sa se gaseasca un contraargument de la specpticii de aici. Cand mergeti intr-un magazin de muzica in liniste luati mai multe chitari (cel mai bine de acelasi tip, de exemplu squier, strat mexican, strat american, si strat custom), toate cu acelasi tip de tremlo, fara nici o doza si nici un amp, in liniste, puneti urechea la chiatara si cantati cateva acorduri, verificati claritatea si sustainul, si o sa vedeti diferente enorme la sunet. Ala e sunetul chitarii!!! Dozele nu fac decat sa il preia (mai bine sau mai rau in functie de pret si calitate) si sa il trimita spre amp. Sursa sunetului este combinatia de corzi si lemn, oricat de bunele ar fi dozele daca sursa e proasta, o sa preia un sunet prost.

Acesta se poate baga prin procesor, egalizator, preamp sau soft, si ajusta la ceva mai bun, si sa fie adus la o calitate mai buna, dar la fel se poate face cu o chitara buna, astfel, daca compari in conditii identice (aceleasi doze, amp, fara efecte) doua chitari din clase diferite (100,500,1000 euro), o sa fie diferente majorie de sunet pentru un chitarist chiar si nu foarte experimentat.

 

Daca nu conteaza lemnul, atunci poti sa agati corzile de o bucata de metal si larevedere, dar nu e asa.

 

Sunt in conttinuare deschis pentru doritori sa vina la mine, acasa sau la sala, sa testeze cele doua chitari si sa auda diferenta. Conectat si neconectat. Astea sunt fapte, nu vorbe, daca sunteti atat de convinsi de teoria ca lemnul nu conteaza, atunci ar trebui la fel de simplu sa demonstrati asta.

 

@op daca esti incepator orienteaza-te catre un grif bun, si un sustain acceptabil, cat timp nu faci cantari live si/sau inregistrari, detaliile sunetului nu conteaza atat de mult. Daca iti place un anumit instrument si ti s-a pus pata pe el, ia-l si cu timpul o sa vezi daca ai facut alegerea buna sau nu, dar cel putin pe moment faptul ca ai chitara care iti place o sa iti dea un impuls sa exersezi mai mult, abia o sa astepti sa pui mana pe ea cand ajungi acasa. Daca o sa iei o chitara "rational" sau dupa recomandari, o sa fie pentru tine o bucata de lemn si metal "buna" dar care nu o sa te excite muzical. Pe masura ce o sa prinzi experienta si o sa pipai mai multe instrumente, o sa stii exact ce iti place. Recomandarile astea sunt valabile si la echipamente, masini, motociclete si cam tot ce inseamna hobby si placere.

 

Exact asta am facut cu jm30 meu. Mi s-a pus pata pe el si l-am luat,nu regret. Acum vreau ceva,un model heavy(humbucker desigur). Am gasit acele modele (destroyer) si acele washburn-uri care-mi plac. Maine o sa fac un test intr-un music shop cu cateva chitari/chitare.

Sincer,nu cred ca lemnul afecteaza prea mult sunetul.(Aici,totul e subiectiv)

Multumesc pentru suport.:)

Link to comment
Share on other sites

"foarte mult" e o notiune relativa, depinde de urechile si pretentiile fiecaruia. Pentru repetitii acasa sau volum redus chiar nu e diferenta intre lemne atat de mare, sunt de acord. Asta e unul din motivele pentru care nu vand yamaha. Si "testele" sau dovezile cerute de colegi sunt degeaba, pentru ca eu nu stiu cum aud ceilalti, si ceilalti nu stiu cum aud eu, si ce e important pentru mine la sunet poate nu e important pentru altii, e la fel ca eterna discutie cu solid-state vs lampi. Fiecare are dreptate in felul sau, si daca cuiva o chitara de 100E+200E ii suna ca una de o mie, nu pot decat sa ma bucur pentru el si sa ma oftic ca la mine nu merge reteta asta :)

 

Alege cu inima, chiar daca o sa iti dai seama ca nu e ce trebuie, nu e o avere suma aia, si la revanzare nu poti sa pierzi prea mult, dar macar stii ca ti-ai facut damblaua. Mare atentie la grif, sa nu bazaie si sa nu te oboseasca excesiv. Totusi nu uita ca chitaristul face muzica si nu chitara, sa nu dai vina pe sarmanul instrument cand nu iti iese ceva ci sa exersezi mai mult. Spor!

Link to comment
Share on other sites

Daca nu conteaza lemnul, atunci poti sa agati corzile de o bucata de metal si larevedere, dar nu e asa

De fapt ar suna chiar mai bine...ca doar sunetul se propaga mai repede prin corpuri cu densitate mare, no?

Electricele se fac din lemn solid din comoditate si pentru ca niste firme mari au apucat sa le faca asa: n-au avut imaginatie??? Fender s-a gandit: hey, ce dracu: Acusticele sunt din lemn, de ce nu si electricele? Atunci cand a facut "broadcasterul"...

 

Problema pe care voi nu o intelegeti este ca lemnul conteaza intr-o foarte mica masura: Atunci cand doza se misca odata cu el...teoretic doza ideala trebuie sa fie fixa(logic).

Deci un material mai dens decat lemnul e bun, dar stai! daca e mai dens, e mai greu!!! nu merge, revenim la comoditate.

 

 

Dar oamenii au mai facut chitare foarte apreciate de profi..eee na?din ce? se poate? Danelectro, Supro Dual-tone...foarte stralucite. Din tonewood? mnu..una placaj, alta fibra de sticla.

De fapt marmura ar fi cel mai bun tonewood;

Dar lemnul are viata, chitarele e si ele suflete.

 

Pentru repetitii acasa sau volum redus chiar nu e diferenta intre lemne atat de mare,

Taman la volum mic s-ar auzi daca o percepi, cu un full stack forjat in spate se aude si un Harley Benton bine. Asta daca mai auzi ceva la volumul ala.

 

Alege cu inima

 

Exact ca-n dragoste, sa nu cumva sa alegi cu cap!

Si apropos de chestia asta: observ ca oamenii n-au imaginatie: se plafoneaza la tonuri "ancestrale".

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Si "testele" sau dovezile cerute de colegi sunt degeaba, pentru ca eu nu stiu cum aud ceilalti, si ceilalti nu stiu cum aud eu, si ce e important pentru mine la sunet poate nu e important pentru altii

Și totuși spui că există chitare, doze, sunete etc. "bune". Apropos, care-s "cele mai bune doze"?

 

Sunt nou pe forum, si nu stiu exact disputele de aici

Păi poate binevoiești să citești și din urmă, doamne ferește, poate înveți ceva. Sau măcar eviți să-ți pierzi timpul plictisindu-ne cu aceleași povești pe care le rumegă toți.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Problema pe care voi nu o intelegeti este ca lemnul conteaza intr-o foarte mica masura

 

Hai să nu ... , totuși ... Nu de alta, dar ... Personal consider că un lemn bun ar putea aduce oarece beneficii, însă există riscul ca un lemn prost să "***ă meciu' " ...

 

Și am să exemplific din experiența personală : am făcut un experiment filmat, pus aici pe RGC acum vreo 3-4 ani, în care ciupeam una din corzile libere groase iar vibrația întregului sistem se transfera imediat către altă coardă liberă, care se trezea și ea să "facă gură" neîntrebată...

 

Ăsta ar fi un aspect în care lemnul are oarecare importanță, deci... Nu zic, din punctul ăsta de vedere e super cu materiale compozite, de rigiditate maximă.... Însă la lemn, atenția tre' să fie mai mare, după părerea mea....

 

 

În concluzie, după mine, ce vrea colegul sa facă [ sa ia o chitară low-cost cu intenția de a-i schimba hardware-ul ] poate fi aruncare de bani pe fereastră [ sau, în traducere liberă internațională, "a f'ckin' waste of ammo" :P ].

 

.

Edited by ramurel
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.