www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Solid Top?


vladEeE
 Share

Recommended Posts

@57: Si cand ti-am spus ca pentru tine sunt mai importante semantica si filozofia decat subiectul in sine, tu nimic, batman, batman... Corecta recapitularea ta, dar atat de multe cuvinte ca sa ajungi la concluzia ca oamenii sunt diferiti?

 

Totusi, daca-mi permiti o paralela, accepti ideea ca exista femei 'bune'? Fireste si aici putem vorbi de gusturi, dar in general o femeie 'buna' e considerata 'buna' de majoritatea oamenilor (apratinand unor culturi si civilizatii apropiate).

 

Eh, dupa parerea mea la fel e si cu chitarele. Daca chemi 100 de chitaristi si pui pe masa o chitara buna, majoritatea vor spune ca e buna. Daca pui una proasta, ca e proasta. Preferintele sunt altceva, chiar daca nu-mi place o chitara pentru ca nu se potriveste 'nevoilor' mele, asta nu ma va impiedica sa o consider buna.

 

P.S. Oare topicul asta va fi etern precum 'ganduri razlete'? :)

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Fără "semantică și filozofie" orice discuție ar fi nulă. Deja sunt multe instanțe în care RGC-iștii vorbesc despre lucruri diferite dar au impresia că comunică.

 

Totusi, daca-mi permiti o paralela, accepti ideea ca exista femei 'bune'?

Accept, dacă vrei, că sunt femei atrăgătoare. Observă cum a fi atrăgător nu implică o valoare morală: n-ai nici o vină dacă nu te-ai născut atrăgător, și ai toate șansele la o viață împlinită.

Și da, sunt proprietăți considerate în general atrăgătoare, dar nu putem spune că sunt cu adevărat universale. Vezi http://www.femininebeauty.info/ethnic-comparisons/beauty-elements și restul sitului. Also

 

După cum sper că observi, aceste aspecte sunt studiate și cuantificate, nu se pleacă de la și rămâne la ideea că se știe. Așa că atunci când spui

Daca chemi 100 de chitaristi si pui pe masa o chitara buna, majoritatea vor spune ca e buna.

Eu trebuie să te întreb: de ce? Care sunt proprietățile care o fac măcar intersubiectiv bună?

Și după ce ai identificat acele proprietăți (care nu neg că există, dar nu le-am văzut enumerate încă), fanii lemnului solid vor trebui să ne explice cum sunt corelate cu materialul din care e construit top-ul (ca să revenim la subiectul principal).

Dacă n-ai identificat aceste aspecte atrăgătoare, cum poți spune că există consens între cei 100 de chitariști? De unde știi că fiecare preferă respectiva chitară din aceleași motive, din pricina respectivelor aspecte?

Link to comment
Share on other sites

Eu trebuie să te întreb: de ce? Care sunt proprietățile care o fac măcar intersubiectiv bună?

Și după ce ai identificat acele proprietăți (care nu neg că există, dar nu le-am văzut enumerate încă), fanii lemnului solid vor trebui să ne explice cum sunt corelate cu materialul din care e construit top-ul (ca să revenim la subiectul principal).

Dacă n-ai identificat aceste aspecte atrăgătoare, cum poți spune că există consens între cei 100 de chitariști? De unde știi că fiecare preferă respectiva chitară din aceleași motive, din pricina respectivelor aspecte?

 

Din pacare eu ma voi retrage din discutie aici pentru ca ne pierdem vremea amandoi si le-o mai pierdem si pe-a altora. Am inteles ca pentru tine ce nu e cuantificabil si nu poate fi pus in tablele si calculat matematic nu exista. Insa dupa cum ai remarcat, oamenii sunt diferiti.

 

Eu de exemplu ma voi duce duminica sa schimb una din acustice cu alta 'mai buna' si voi continua probabil schimburile pana voi ajunge la 'cea mai buna'. Si stii pe ce ma voi baza cand o voi lua (sau nu)? Pe simturi si pe experienta practica de pana acum. Sincer sa fiu de mai mult n-am nevoie pentru a stabili daca o chitara e buna sau nu (pentru mine).

Asta nu inseamna ca bagatelizez teoria, ca nu cred in fizica, in materiale, etc. Doar ca uneori o mie de vorbe nu fac doi bani.

 

Ii doresc succes lui vladEeE in alegerea chitarei potrivite si voua la discutie in continuare :)

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Hei, mulţumesc mult pentru raspunsuri si imi pare rău ca s-a ajuns la discutii contradictorii din cauza mea, apreciez sfaturile si o sa le utilizez cat de curand.

Se poate da topic closed.

 

In locul tau m-as bucura ca s-a ajuns la discutiile pe tema asta (care,pentru mine cel putin au fost destul de constructive) , si nu s-au purtat discutii pe baza gramaticii tale sau a intrebarilor "de incepator" care le-ai pus.

Edited by Leumas
Link to comment
Share on other sites

Complexitatea întrebării nu are nici o legătură cu complexitatea posibilelor răspunsuri.

Alte exemple de întrebări "simple": Cine-s mai buni, Steaua sau Dinamo? Metallica sau Megadeth? Brusli sau Vandam? Ce înseamnă "nimic"? Care e rădăcina pătrată a lui -1?

la fel de bine putem formula întrebări simple fără sens, care nu pot avea răspuns: Ce culoare are unicornul invizibil?

Voi ați făcut logică la școală?

Link to comment
Share on other sites

@57 Voi ați făcut logică la școală?

 

Asta cam asa este .

 

Daca ai otzara de logica nu trimiti un necunoscator sa se duca la magazin si sa incerce care chitara este mai buna ....

 

EL ...incepatorul NU STI{E in ce consta "diferenta"

 

Adica se dezbat milioane de pagini pe diferite forum-uri , in toata lumea , despre "TON " de catre chitaristi experimentati si nu se prea ajunge la un "consens" ...cum sa spui unui incepator .."dute si incearca instrumentul si alege ce-i mai bun "....

 

Nu stie ce-i bun!

 

La intrebare avea 1000 de raspunsuri pe "net" daca le citea putea sa tina disertatii in tema membrilor rgc.ro ca sa-i lumineze .....

 

Incepatorii cand intra pe un forum, sa citeasca ce a aparut in tema deja de 100 de ori dupa care cu noile cunostinte sa se poata hotara cu ce ar trebui sa aleaga ...

 

Altfel cum era de prevazut ....... @ramurel ...(1000 de puncte !! )........

 

"Doamnelor și domnilor, căpitanul va urează bun venit la bordul aeronavei !

Vă rugăm să vă puneți centurile de siguranță pe perioada zborului pentru evitarea neplăcerilor cauzate de turbulențe !

Vă dorim călătorie plăcută !"

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Riscul de a gresi atunci cand alegi ceva fara sa te pricepi si te bazezi pe sfaturile altora este 50/50. Se aplica la absolut orice, fie ca e vorba de chitara, masina sau nevasta.

 

In cazul chitarei, macar sa 'auzi' ce cumperi daca nu poti sa testezi. Iei cu tine un prieten care stie sa cante si alegi ce-ti suna tie mai bine. Macar atata contributie sa ai si tu la noua ta chitara...

 

Alternativa ar fi: fa cum zice lumea pe forum. Asta intr-adevar are logica.

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

NU....ca incepator iei o chitara de INCEPATOR('eftina). Ulterior, daca simti nevoia de dezvoltare, iti dezvolti si urechea, iei ceva mai bun, dar nu dupa parerea lui x si y, ca tu in momentul ala avand ureche stii sa judeci pentru tine ce e bun si ce nu.

 

Vorba omului care face melodii...am batut calul ala de l-au luat dracii...

Edited by lefmir
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Complexitatea întrebării nu are nici o legătură cu complexitatea posibilelor răspunsuri.

Alte exemple de întrebări "simple": Cine-s mai buni, Steaua sau Dinamo? Metallica sau Megadeth? Brusli sau Vandam? Ce înseamnă "nimic"? Care e rădăcina pătrată a lui -1?

la fel de bine putem formula întrebări simple fără sens, care nu pot avea răspuns: Ce culoare are unicornul invizibil?

Voi ați făcut logică la școală?

 

Dar e logic sa faci o telenovela din asta?La cantat nu stiu cum stati,dar sigur la dat cu parerea sunteti cei mai buni....E LOGIC sa pierzi vremea contrazicandu-te pe forumuri,in loc sa studiezi o gama,un mod,ceva...ma rog e viata voastra si faceti ce vreti,in fond e o tara libera,e ultimul lucru pe care il spun in topicul asta...RESPECT!!!! \m/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dar e logic sa faci o telenovela din asta?La cantat nu stiu cum stati,dar sigur la dat cu parerea sunteti cei mai buni....E LOGIC sa pierzi vremea contrazicandu-te pe forumuri,in loc sa studiezi o gama,un mod,ceva...ma rog e viata voastra si faceti ce vreti,in fond e o tara libera,e ultimul lucru pe care il spun in topicul asta...RESPECT!!!! \m/

 

Don't feed the creature

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu am cantat pe niciunul din cele doua instrumente, dar pot sa iti dau urmatorul sfat: cumpar-o pe oricare si cat mai repede! Dupa aia urmeaza-si asta e cel mai important-10000 de ore de studiu. Cu cat intarzii mai mult, cu atat pierzi din timpul de exersat. Spor la treaba! (as fi vrut sa primesc sfatul asta cand eram in gimnaziu si am luat prima chitara in mana).

http://www.wisdomgro...rs-of-practice/

Exact!

Nici nu este nevoie neaparat de o chitara ,ptr primele cateva luni este suficient un gat de chitara ..un model de gat sau unul de l;a o chitara stricata .......sa invete pozitiile si locul sunetelor sa intoneze inaltimea tonului vocal ca sa se dezvolte auzul .ptr intervale ... sa exerseze mutatul degetelor , cu degetele de la cealalta mana sa bata ritmul ca si la slap ....

 

Nu-i gluma , un bun basist care deja canta in trupe vestite avea un gat de chitara pe care il cara peste tot si pana si in tramvai /autobnus exersa "virtual" .Pe noi ceilalti ne distra treaba dar a dovedit ca merita si acest fel de exercitiu ajungand unul din cei mai avansati basisti din tara .

 

Un lucru precis este pozitiv in acest fel de exercitii , nu ai cum sa te apuci sa tot canti in pentatonica si sa faci numai gigi si doua trei riffuri vestite ale idolului de urmat .., in loc sa exersezi /inveti cea ce ar trebui ... ca oricum nu suna nimic ,,.. exersezi pozitii ale gamelor , acordurilor ..teoretic si doar ca si pozitie ....

 

Asa ca daca inca nu a cantat cineva nu are nevoie la inceput de o chitara ..primele "pagini" din metoda se poate si "virtual" ...si poate este si mai OK .

 

OK care-i nascut geniu canta din prima cum a vazut prima chitara si va avea nevoie de instrument si instalatie.aferenta profesionista de studio si de concertmaistru .....sa nu fim invidiosi ..LOL .

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.