www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre Una Din Directiile " Muzicii/distractiei " De Azi


tudorzzz
 Share

Recommended Posts

Am sa incep cu o foarte scurta relatare. Am fost acum cateva saptamani intr-un club din Bucuresti. Lume multa si pestrita, fularase, bascute, ochelari cu rama groasa, etc. Majoritatea ( daca nu chiar toti ), baieti si fete educati, cu studii superioare, in orice caz...insi care stapanesc de la decent in sus limba romana. Bun. Incepe muzica. Live. Pe scena : trupa Azur ( primii manelistii din 91-93...sau ma rog, un fel de etno-pop de cea mai joasa speta ). Trupa asta a murit odata cu generatia de aur la fotbal. N-a mai auzit nimeni de ea, n-au mai cantat, s-au retras. Toti hipsterasii de acolo incep sa danseze. Si sa se simta bine. Din ce in ce mai bine. Am plecat dupa o ora.

 

De atunci ma bantuie intrebarile. Cum ? De ce?

 

Pentru cei ce nu stiu despre ce este vorba, vreau sa le precizez ca asta nu a fost un eveniment izolat. Treaba asta cu transformarea - de catre hipsteri - a perceptiei estetice in parodie, se concretizeaza in zeci si sute de evenimente de felul asta in ultimii ani. Hipsterul gandeste cam asa : nu-mi plac manelele ( un exemplu ), dar daca ma prostesc si dansez pe ele ( ironic, bineinteles! ) sunt cool. Cam la acest fel de prosteala asumata am fost martor in seara mai sus mentionata. Nu mi-a placut. Cunoscutii de acolo mi-au zis ca nu stiu sa ma distrez. Asa o fi. Ideea e ca genul asta de mistocareala ironico-naivo-hipsteriana capata din ce in ce mai multa amploare. Cel putin in Bucuresti. Nu vreau sa anatemizez treaba, ci doar stau si ma intreb cu balutza in coltul gurii : de ce ?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

atat iti spun: nu stiu de ce ...

 

dar mi-a placut foarte mult linia cu "Lume multa si pestrita, fularase, bascute, ochelari cu rama groasa, etc." :lol: si eu am aceeasi descriere pe care o scot din maneca de fiecare data cand vreau sa arat un deget (:D) de mustrare spre "halu'" in care s-a ajuns azi. Sau mai folosesc concis, numele locurilor astora, gen Kultur, sau orice bodega de pe centru' vechi plina non-stop de ciudati integrati, fete power-flower, cafenele, esarfe si manusi cochete de toamna, ochelari de geeks, produse care incep cu "i" tinute fix in fata posesorului, de-l (i)lumineaza ecranul ca pe fantoma in atmosfera plina de tutun, narghilele fumate-n blugi arhistransi pe coapsele uscate ca rama de stilou, etc. :) deci te inteleg. De ce insa ... nu stiu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ba daca le place... Pe mine m-au intrebat multi ce-mi place mie la blues ca se repeta si e mai mult sa-ti plangi de mila. Estem diferiti... de la perceptie pana la ce vrei tu... Poate ca aia vad dincolo de ce vad eu la muzica lor asa cum eu vad dincolo de ce vad multi outsideri la muzica mea... Eu prefer sa ascult aceleasi melodii pret de ... nu stiu... poate ani, poate decenii... Alte persoane nu pot sa tina o melodie in playlist mai mult de 1 saptamana. Singuru lucru care ma enerveaza aici e tendinta asta de "snuff"... chew, spit, be happy da nu ramai cu nimic. Poate i-a apucat nostalgia... poate ia apucat o maimuta de testicule... hell knows. Eu personal nu merg la astfel de chestii decat daca-s inarmat si am ganduri de Achmed... Haha!

01AwcAX2dLUCMAAAABAAAAAAAAAAA__medium_right_QW4SLL.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

De ce ce? De ce danseaza hipsterii pe manele? Dracu sa-i pieptene, habar n-am, dar o sa-ncerc sa ghicesc: pentru ca le place si pentru ca nu exista absolut nimic care sa-i impiedice s-o faca, de aia. Si la urma urmei, de ce sa nu danseze pe manele? Unde, in lumea asta, scrie ca nu e bine sa-ti iei pantaloni strimti si sa dansezi pe muzica servita de DJ?

 

Nu-ti place in Kultur? Du-te, frate, in alt bar. Nu-ti place in niciun bar? Stai acasa.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

''D-aia! '' E cam singurul raspuns care poate fi dat la intrebarea ta fara rost .

 

de ce vrei tu sa ma enervezi? daca n-ai nimic de spus: taci. Mi-am exprimat nedumerirea vis-a-vis de un anumit fenomen socio-muzical... sa-i zicem. Hipsterii nu ma enerveaza, ma intriga. E un fenomen social care se studiaza si se discuta chiar si in medii academice. Nu numai pe forumuri. Ma enerveaza in schimb atitudinea persiflatoare a insilor de genul tau care dau cu mucii-n fasole si se simt iritati de o intrebare legitima. Mie daca nu mi-a placut in clubul ala, ar fi trebuit sa ma cac in el inainte sa plec? pentru ca tu cam asta ai facut cand mi-ai catalogat nedumerirea a fi " fara rost " sau " filosofie inutila ".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Răspuns sincer: Asta îmi aminteşte de o seară de rocotecă, când se strânseseră câţiva ţigani şi se uitau lung la ring, dându-şi coate, "ia uite cum face ăla din cap". Aceeaşi atitudine o ai şi tu. Unul care n-are nimic mai bun de făcut decât să se uite lung la alţii.

Răspunsul pe care vrei să-l auzi: Tinerii din ziua de astăzi sunt proşti. Nu se mai ascultă în cârciumi muzică bună. Propun predarea muzicii bune în şcoli.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Răspuns sincer: Asta îmi aminteşte de o seară de rocotecă, când se strânseseră câţiva ţigani şi se uitau lung la ring, dându-şi coate, "ia uite cum face ăla din cap". Aceeaşi atitudine o ai şi tu. Unul care n-are nimic mai bun de făcut decât să se uite lung la alţii.

Răspunsul pe care vrei să-l auzi: Tinerii din ziua de astăzi sunt proşti. Nu se mai ascultă în cârciumi muzică bună. Propun predarea muzicii bune în şcoli.

 

Sorry mnezau...dar nu prea merge comparatia ta. Desi mirarea e "comuna" ( oricine se mira ), nu poti face prozodie pe marginea ei. Asa pot spune si eu ca un retardat aude o poezie de Eminescu, se mira si nu intelege nimic. Ramane doar cu mirarea. Dar aici e vorba , dupa cum spuneam, de o mirare( a mea ) fata de o clasa sociala instruita, educata, asemanatoare mie ( iertata-mi fie lipsa de modestie ), deci e vorba de o critica din interior.

 

Daca nu ti-a placut acolo, trebuia sa pleci. E atat de simplu tot.

 

Dar ai ales sa ramai si sa fi hater.

 

Pai am plecat. Am stat o ora sa observ/dumiresc despre ce era vorba. Iar chestia cu hateru...n-are nicio legatura cu ce vorbesc eu aici.

Edited by tudorzzz
Link to comment
Share on other sites

da, este frustrant pentru unul care asculta -ceea ce el numeste- muzica buna, sa se duca in mijlocul unor adunaturi pestrite sa vada cum se da in stamba unul si altul...dar cum zis-au altii mai sus, e dreptul lor sa se distreze cum ii taie capul. la fel cum e dreptul tau sa ii dispretuiesti pentru ca sunt niste hipsteri cocliti. stai linistit, indraznesc sa presupun ca multi dintre noi iti inteleg frustrarea, dar vorba stramoseasca: "live and let live" (sau "die" ca la GnR...ma rog).

vezi partea buna: daca n-ar exista specimene d-astea, la cine ai mai arata cu degetul pe strada, sa te razi de ei? lumea ar fi mult mai plictisitoare fara ciumpalaci corporatisti penibili ca aia!

plus, nevoia umana de autovalidare ne va fi satisfacuta in continuare. de ce sa ma simt prost in legatura cu mine, cand vad ca se poate si mai rau! uite la ala! a a a? catch my drift?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

da, este frustrant pentru unul care asculta -ceea ce el numeste- muzica buna, sa se duca in mijlocul unor adunaturi pestrite sa vada cum se da in stamba unul si altul...dar cum zis-au altii mai sus, e dreptul lor sa se distreze cum ii taie capul. la fel cum e dreptul tau sa ii dispretuiesti pentru ca sunt niste hipsteri cocliti. stai linistit, indraznesc sa presupun ca multi dintre noi iti inteleg frustrarea, dar vorba stramoseasca: "live and let live" (sau "die" ca la GnR...ma rog).

vezi partea buna: daca n-ar exista specimene d-astea, la cine ai mai arata cu degetul pe strada, sa te razi de ei? lumea ar fi mult mai plictisitoare fara ciumpalaci corporatisti penibili ca aia!

plus, nevoia umana de autovalidare ne va fi satisfacuta in continuare. de ce sa ma simt prost in legatura cu mine, cand vad ca se poate si mai rau! uite la ala! a a a? catch my drift?

 

ciumpalaci corporatisti penibili... ma cac pe mine de ras ... asta e de notat frate haha!... catch my drift... hmmm better not... mai ales daca ai mancat fasole haha...

Link to comment
Share on other sites

Intrebarea e alta: credeti ca hipiotii erau mai bine vazuti in anii '60?

 

Eu mai cant chestii de la Jimi din cand in cand... da asta nu inseamna ca tre sa suport sau sa fiu toate miscarile tuturor idiotilor... Asta cred ca-i marea buba... ca noi preferam sa luam ori tot, ori nimic... multiculturalism tata... asa-i frumos. Cand o sa intelegem si noi conceptu asta o sa ne fie bine... si culmea, eu vorbesc care nu ca nu-l inteleg... nu sunt de acord cu el de fel... desi stiu ca asta-i solutia... fucking human ways...

Link to comment
Share on other sites

Intrebarea mea : de ce ?

Și inevitabilul răspuns trebuie să fie "de ce nu?!".

S-ar putea să fiu orbit de atâția ani de studiat Istoria Artei etc. dar această fază a postmodernismului pare a fi o încercare de a fi mai absurdă decât Dada. Sau mai pop decât Pop Art.

Chestiunile acestea nu sunt noi, au deja vreo două decenii. Keep that in mind.

Link to comment
Share on other sites

această fază a postmodernismului pare a fi o încercare de a fi mai absurdă decât Dada. Sau mai pop decât Pop Art.

 

Ai dreptate. Asa e. As zice ca e mai kitsch decat un abtibild cu Mona Lisa lipit pe oglinda de la baie. Ma deruteaza tendinta asta a reciclarii obsesive a trecutului apropiat, si de a face eveniment/arta.happening in jurul pisoarului. Cred ca o sa se ajunga la faza cand, risipind orice valoare/non-valoare ca surse a ironiei, o sa faca o implozie. Si ca tot am adus in discutie pisoarul lui Duchamp, spre diferenta de asta, care si-a pus niste intrebari, a iscat altele ( domnle...ce-a vrut sa faca bagand pisoarul in muzeu? sa muzeifice un produs ready-made, sa de-muzieifice spatiul de expunere, etc. ), hipsterii aduc pisoarul in barlogul lor si danseaza in jurul lui, ca in jurul unui fals zeu, iar falsitatea recunoscuta si asumata ironic - fiind singura legitimitate a gestului lor estetic. E un paradox aici, o mutatie sociala. Din moment ce nu-mi place rinichiul de porc...apai' poti sa mi-l servesti cu o mie de sosuri ca tot n-o sa ma ating de el. Nici hipsterilor nu le place trupa Azur. Dar cand isi toarna peste ea putin sos ironic, o consuma cu o intensitate egala fata de o trupa "valoroasa" pentru ei in alt context. Poti spune la o adica...da ma, am si io o placere vinovata, ascult trupa Azur si-mi aduc aminte de anii 90 cand o ardeam in spatele blocului la o miuta, si imaginea aia nostalgica vine la pachet cu maneaua de atunci. Dar aici nu mai e vorba de ironie ci de nostalgie/melancolie. Deci argumentul asta nu ar sta in picioare pentru a justifica o seara de club numai cu trupa Azur.( mai ales ca majoritatea de acolo venisera pe trend, unii chiar nu auzisera in viata lor de trupa asta, dar stiau ca trebuie sa fie ceva cool ).

 

Dupa cum am spus si in primul post, nu vreau sa anatemizez miscarea asta sociala...sau nu stiu cum s-o numesc. Vreau sa inteleg. Iar pentru asta imi pun intrebari. Cred ca greseala mea e ca nu mi le pun in cap si le tastez pe forum, in speranta ca voi gasi oameni cu care sa dezbat o problema...chiar daca e un forum pentru chitaristi - am citit cateva topicuri foarte,foarte interesante in arhiva RGC-ului, atat despre chitara cat si despre timpurile in care se canta la chitara. Asa ca posturi de genul " ce te intereseaza/ d-aia/ gusturile nu se discuta/ filosofie ieftina/ hater / " nu cred ca ajuta cu nimic, chiar si intr-o eventuala polemica ( dar aici nu este cazul ).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

pai pe principiul asta, nimeni n-ar trebui sa isi dea cu parerea despre nimic, ca oricum se ofenseaza cineva. dar asta-i natura umana, sa-ti placa unele chestii, sa iti displaca alte chestii, sa fii "hater" si sa te iei de altii ca le plac varii chestii diferite de ceea ce iti place tie...extrapolezi situatia la orice context istoric (la modul superficial, evident), si vezi ca asta se intampla de cand lumea si pamantul.

masacre intre triburi? hateri. cruciade? hateri. revolutia franceza? hateri. rasism? hateri. bataile de acu 30 de ani dintre thrash-eri si glam-eri imbracati in perdele? hateri. homofobie si noua dreapta? hateri. ce discutam noi aici? hateri, evident, ca altfel n-avea nici un farmec :) n-ai ce sa dezbati si nici o concluzie unanima la care sa ajungi, galceava face toti banii :lol:

treaba unora e sa se oftice, altii sa aduca argumente pro/contra inutile, treaba altora e sa arunce cu maro in stanga si-n dreapta, altii sunt total pe langa subiect, moderatorii modereaza, haterii hateresc, trolii troll-uiesc :)

 

plus: bine a zis cineva mai sus, ca asa erau vazuti si hipiotii in anii '60, si miscarea jazz in anii '20, si heavy metal-ul prin '70 etc. iti dai seama ca treptat-treptat, ajungem si noi niste bosorogi tafnosi ca parintii/bunicii nostri, nu? o sa ne criticam nepotii ca asculta tot felul de mizerii (evident, din punctul nostru de vedere), si tot asa. vremurile se schimba, gusturile se schimba, nostalgicii raman nostalgici, sau se adapteaza.

Edited by fixxxer_metalhead
Link to comment
Share on other sites

tudorzzz, ceilalti te-au intrebat de ce pui aceste intrebari sau de ce nu ai plecat de acolo; eu te intreb de ce deschizi un subiect daca nu esti dispus sa accepti raspunsurile?

 

O sa incerc si eu un raspuns, desi pare in van. In momentul de fata hipsterii fac parte din contra-cultura. Daca generatia ta, sau in general cea de acum 10-15 ani vedea si facea lucrurile intr-un fel, ei contesta asta si fac altfel. Tie iti placea sa te imbraci asortat? Ei se imbraca haotic. Cocalarii de acum 15 ani vroiau sa se vada mare Nike? Hipsterii vor sa nu se mai vada brand-ul pe haine. Tu ascultai rock ca erai roacher? Ei vor sa asculte altceva. Si tot asa. Ce a mai fost contra-cultura? Jazz-ul, blues-ul, rock and roll-ul, punk-ul, grunge-ul, emo, etc.

 

Daca tie nu iti place cum arata si ce fac ei, ei sunt cei mai fericiti pentru ca si-au atins scopul:)

Edited by 24fret
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

tudorzzz, ceilalti te-au intrebat de ce pui aceste intrebari sau de ce nu ai plecat de acolo; eu te intreb de ce deschizi un subiect daca nu esti dispus sa accepti raspunsurile?

 

Pai accept orice fel de raspuns, da sa fie cat de cat argumentat...mi-a sarit mustarul ( si acum imi pare rau...eu sunt foarte calm de fel, si-mi cer scuze pe aceasta cale userului @rothmans pentru raspunsul meu agresiv de ieri ) cand am primit raspunsuri evazive care imi subliniau ca " filosofia " mea e inutila. Nu e vorba de nicio "filosofie" aici, am facut o constatare vis-a-vis de o tendinta sociala. Apoi m-am intrebat care ar fi cauzele. Ce-i asa interzis in a lauda sau critica anumite lucruri? Nu vreau sa stau la adapostul caldicel, care chiureteaza idei, al "corectitudinii politice ".

 

Cat despre comparatia intre generatia "mea" si a "lor", nu cred ca e valabila, pentru ca facem parte cu totii din aceiasi generatie, iar oamenii de acolo aveau cam aceiasi varsta cu a mea ( 25-30 ). Pe multi dintre ei cunoscandu-i foarte bine, fosti colegi de facultate, etc...de-aia am si mers pe conceptul de "mutatie sociala", o parte din ei s-au adaptat , s-au schimbat din mers si imbratiseaza alte valori si feluri de a gandi decat acum 5-10 ani. IN zona acestei mutatii s-a nascut "nedumerirea " mea.

 

. Ce a mai fost contra-cultura? Jazz-ul, blues-ul, rock and roll-ul, punk-ul, grunge-ul, emo, etc.

 

Pai ai enumerat mai sus curente muzicale radicale, inovative - care se rupeau transant de trecut ( intr-o oarecare masura ), care au venit cu un sound si o atitudine noua. Atunci cand programul tau este sa ironizezi lucuri ready-made, si sa vezi in asta o creativitate vecina cu felul in care s-au manifestat jazz-ul, bluesul, grunge-ul, etc, cred ca te afli intr-o eroare. Deci nu-i pot compara cu "vechii", care chiar au venit cu ceva nou. "Contra-cultura" hipsterilor este una specifica trasaturii lor paradoxale : obscura si superficiala.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bun, pe punkisti ii poti compara cu vechii sau greii? Ce atatea acorduri, ce atata virtuozitate, ce sa ne iubim atata cu totii? Ii dam acolo sa sara si ne luam la cafteala sa ne racorim!

Pe grungeri ii compari cu greii? Hai sa nu ne mai spalam, hai sa ne taiem hainele, hai sa ne drogam, hai sa ne-o bagam in tot.

 

Contra-cultura inseamna ca nu-ti convine ceva la ce se intampla in prezent, iar la cum a inceput sa sune muzica in ziua de azi sincer nu-i condamn pe hipsteri.

 

Si daca as fi avocatul diavolului as zice decat rebel fara rost, mereu afectat si suparat de parul de pe picioare, mai bine colorat si vesel, ca pana la urma o viata ai.

Edited by 24fret
Link to comment
Share on other sites

Si daca as fi avocatul diavolului as zice decat rebel fara rost, mereu afectat si suparat de parul de pe picioare, mai bine colorat si vesel, ca pana la urma o viata ai.

 

" rebel fara rost ", vorbesti despre cine?..ca nu prea inteleg

 

PS. daca citesti cu atentie ce-am scris in ultimul post, vei vedea ca pentru mine "greii" sunt si punkistii, si grungerii, si trasherii, si metalarii, etc...tocmai pentru ca sunau altfel decat "vechii" de dinaintea lor.

Edited by tudorzzz
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.