www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Pe Usb


Guest Denis Boghean
 Share

Recommended Posts

Guest Denis Boghean

Am incercat sa mi conectez chitara la laptop printr-un cablu improvizat dar nu se aude nimic,iar daca il pun la un adaptor de jack din 6.3 in 2.5 in mufa pentru microphone(pentru ca nu am line in)se aude foarte buruiat.Folosesc Amplitube..ce pot sa fac?

post-20546-0-79814200-1382989501_thumb.jpg

post-20546-0-73000900-1382989510_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ori n-ai fotografiat si interfata, ori cablul tau 'female jack 6.3mm - male usb' va lua un premiu de popularitate.

 

Offtopic: Am auzit ca exista adaptoare '6.3mm to 220V' supranumite 'Jack to Power' sau 'Power Guitar'. Ma rog sunt si unele mai vechi 'Guitar to RJ45' sau modelul nou 'Guitar to HDMI'. Si nu in ultimul rand se poate conecta chitara direct la receiver-ul de la Dolce TV (RDS/RCS dupa caz) si poti canta direct prin satelit. Doar ca in cazul asta iti trebuie un invertor de semnal pentru ca altfel va cantat satelitul la tine.

 

Ma simt totusi dator sa precizez ca mai sus am facut niste glume (proaste) si nimic nu e real. Don't try this at home!

 

Incearca asa ceva: http://www.senia.ro/...hringer-16229-3 sau o interfata similara.

 

Daca vrei neaparat sa conectezi chitara direct la calculator (cu performante mai scazute insa) fa-o cu un cablu 'male jack 6.3mm (la chitara) to male jack 3.5mm (la placa de suntet in line-in sau microfon)'. Trebuie selectata din Control Panel sursa de semnal corecta, volumul sa nu fie pe mute, etc. Daca nu folosesti o interfata vei avea latente pentru care trebuie sa instalezi ASIO4ALL si sa configurezi soft-ul in functie de asta.

 

Daca ajungi in pasul asta revino cu o postare.

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ori n-ai fotografiat si interfata, ori cablul tau 'female jack 6.3mm - male usb' va lua un premiu de popularitate.

 

Am auzit ca exista adaptoare '6.3mm to 220V' supranumite 'Jack to Power' sau 'Power Guitar'.

 

Baga dozele in overdrive, face din orice wanna-be PAF un Warpig :lol:

 

si din frontman 15 in mesa rectifier

 

disclaimer: glumesc, nu incercati asa ceva acasa :lol:

Edited by Cryptopsy
Link to comment
Share on other sites

Am incercat si eu cablul asta si nu a mers din prima. Da' m-am gandit eu ca fiind chitara electrica ii trebuie electricitate, asa ca am legat o baterie de 9V in paralel cu circuitul si a mers. ZERO LATECY!

 

Nu stiu exact ce-ai facut acolo si cum ti-a functionat. Principiul chitarei electrice e destul de simplu: o bobina pe un miez magnetic care preia vibratia corzii si o transforma in semnal electric. Acest semnal este insa foarte mic si trebuie amplificat, nu alimentat.

 

Pe de alta parte configuratia pinilor USB este +5 / Data- / Data+ / GND. Ce-ai cautat tu cu 9V acolo si mai ales pe ce pini te-ai legat nu stiu. Oricum daca legai bateria de 9V in paralel pe iesirea chitarei nu faceai altceva decat sa alimentezi doza cu 9V, deci practic sa faci un scurt-circuit. Rezultatul: probabil incalzirea dozei (nu cred ca are putere sa o arda) si descarcarea bateriei.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am incercat sa mi conectez chitara la laptop printr-un cablu improvizat dar nu se aude nimic,iar daca il pun la un adaptor de jack din 6.3 in 2.5 in mufa pentru microphone(pentru ca nu am line in)se aude foarte buruiat.Folosesc Amplitube..ce pot sa fac?

Man nu te juca cu improvizatii cu USB-ul daca nu stii despre ce este vorba .

Eu zic sa legati totusi chitara la priza. Consider ca suntem prea multi, si de la centura de siguranta incoace, selectia naturala s-a cam phutut.

Mai bine o leaga direct la firele de inalta tensiune o sa fie mai hard :headbang:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

WTF???

Adica nu s-a gandit nimeni pana acum ca USB-ul transmite semnal digital iar chitara semnal analogic. E imposibil ca asa ceva sa mearga fara un convertor AD.

Adica cum? o interfata USB are doar un cablu ce merge direct in placa de baza?

Nu va jucati cu asa ceva, un scurtcircuit la placa de baza v-ar putea aranja coafura (si dozele de pe chitara).

Link to comment
Share on other sites

Și cum ar putea aranja dozele de pe chitară?

În ordine alfabetică?

Sursele de tensiune de la calculatoare sunt surse in comutatie ( cu tranzistori). Acestea pastreaza factorul putere chiar daca coboara tensunea. De ex. conectorul de 5V de la o sursa de ~300W are un curent maxim de 24A la scurtcircuit (poate varia de la o sursa la alta). Curentul generat de o doza de chitara e de ordinul microamperilor. Bobinajul s-ar putea pur si simplu "evapora".

Link to comment
Share on other sites

Ce treabă are curentul generat de doză cu valoarea care poate "arde" doza? La tensiuni ridicate nu apare "evaporarea" filamentului, ci încălzirea acestuia, fapt care duce la topirea izolației de pe firul de cupru, deci la un scurt în bobină.

Ar trebui deasemenea să citești asta, poate înțelegi mai bine cum stă treaba cu USB-ul... http://www.extremetech.com/computing/115251-how-usb-charging-works-or-how-to-avoid-blowing-up-your-smartphone

Edited by eduard.alexandru
Link to comment
Share on other sites

conectorul de 5V de la o sursa de ~300W are un curent maxim de 24A la scurtcircuit

Dar conectorii USB de date au curentul limitat (la 500 sau 900 mA). Also 5 V / 10 kOhm, cât are o doză înseamnă 500 microamperi, indiferent de cât curent poate debita sursa. Leagea lui Ohm, kids. Dacă vrei putem calcula și cu câte sutimi de grade se încălzește bobina.

 

PS: why am I being serious on a troll thread?!

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.