www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze Pasive-> Doze Active?


Recommended Posts

Salutare!

Haideti sa va spun problema mea. Eu am un jackson kvx10, cu niste doze duncan designed (stock pickups), si as dori sa mi le schimb, pentru ca pur si simplu ma roade curiozitatea sa vad cum s-ar auzi pe doze active chitara. De cantat ca gen in principal numai metal de genul thrash-heavy, dar imi mai place si sa cant clean cateodata...in fine....

 

1.Este posibil sa trec pe doze active de la pasive cu un flying V?...adica e destul de putin lemn si nu stiu daca pot sa-l gauresc cum au zis altii ca ar trebui sa fac.

 

2.Pot s-o fac singur sau mai bine ma duc undeva sa mi le schimbe?

 

3.Exista vreun guitar shop care sa poate sa mi le schimbe?...am auzit ca guitarshop are tehnician si poate mi le-ar putea schimba el

 

4.Cam ce doze imi recomandati ca si active pt un sunet metal? Puteti sa-mi dati si linkuri de la shop-uri din romania de preferabil?

 

5.Este adevarat ca sunt proaste pe clean dozele active?

 

Va rog, daca puteti si stiti, ajutati-ma.

 

Multumesc anticipat!

 

 

http://www.musicpowe...-KVX10GMG-f.jpg

asta e o poza cu chitara..poate va ajuta sa deslusiti ceva, nu stiu....

Link to comment
Share on other sites

  1. Nu e neapărat necesar să-l găurești. Dacă nu încape o baterie de 9V în cavitățile actuale și nu vrei să le modifici, sunt și alte soluții.
  2. Ai uneltele și competențele necesare?
  3. Da, sunt. Sunt în localitatea ta? Nu știm, pentru că nu ți-ai completat profilul și nici nu ai menționat mai sus.

  4. Nu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1) S-ar putea să ai spaţiu destul. Ţie îţi trebuie spaţiu să instalezi o baterie de 9V. Dacă-ţi încape acum o baterie de 9V în cavitate, poţi trece pe doze active fără probleme. Slabe şanse să fie nevoie să găureşti ceva, după cum văd eu că arată cavitatea.

2) Poţi, dacă ai scule şi ştii ce trebuie făcut, măcar să înţelegi cum arată un circuit. Scule înseamnă un ciocan de lipit, nişte cositor, câteva fire. Odată cu dozele probabil va trebui să schimbi şi potenţiometrul de volum. În funcţie de recomandările producătorului, vei şti de ce valoare ai nevoie. Multe seturi vin complete, cu tot cu circuitul pentru baterie si potentiometru.

3) Mai multe magazine oferă şi genul ăsta de servicii.

4) Single coil-uri cu Alnico V, sub 7 Kohmi. Ah, şi un Diezel Hagen, dacă-ţi mai rămâne mărunţiş de la doze.

5) Pentru clean au cam fost concepute, dar or fi proaste, naiba ştie...

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Ia-ti un booster versatil, cu reglaje pentru inalte, medii, joase cu + - la fiecare (adica sa poti adauga sau taia din ele). Face exact acelasi lucru si te scuteste de o cheltuiala de min 800 lei plus manopera de instalare.

Daca vrei ceva mai mult si mai interesant, trebuie sa investesti intr-un sustainiac, dar astea-s mai scumpe.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

dozele active concepute pentru CLEAN ...multumesc ,tot timpul invatam lucruri noi si minunate :wee:

d-aia or fi pline archtopurile de jazz de EMGuri,iar de telly sau straturile vintage ce sa mai vb...numa cu active scot twang.

 

Poate m-am exprimat greşit, pentru caracteristicile clean au fost apreciate în primă fază. Exact twangul de care vorbeşti, unii nu prea-l înghiţeau, iar single coil-urile active păreau să-i mulţumească din punctul ăsta de vedere. Pe lângă asta, scăpau şi de "60 cycle hum" şi eventualele interferenţe de la sistemele de lumini.

 

http://www.premierguitar.com/articles/EMG_The_Active_Pickup_Makers_Celebrate_35_Years_of_Pioneering_Tone?page=1

Link to comment
Share on other sites

Cu doza activa cu alimentare pe 9V se cam duce dinamica ..cu 18V a mai fi ceva dar ...se complica schema cu doua baterii ..

 

O intrare de tubeamp cu impedanta de 1MOhm ,,cu 250V tensiune anodica cu un tub nervos si fara zgomot e altceva ...

 

... preampliful /buffer strica dinamica o limiteaza ,nu-si mai are rostul un super preamp la statie ..deoarece totul vine in limita bufferului "activ"..

 

Doza de Strat ,,,intrare pe impedanta mare si un tub alimentat cu 250V asigura primirea "twang"-ului ca acesta sa fie amplificat si redat cat mai optim ..

 

Dozele active sunt si ele OK ptr anumite chestiuni...dar nu se compara cu cele pasive ,,

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

activele merg de minune la metale agresive,unde is tone de gain.

cand vorbim de CLEAN ,aici se schimba treaba,e teritoriul singlecoilsurilor.

ehe,dar astea se considera a fi lucruri cunoscute demult si de toata lumea...asa ca scuze pt ''constatarea'' de fata.

 

Bullshit. Ţine de gusturi. Activele "merg la metale agresive" aşa cum merg şi pasivele şi single coil-urile, la fel şi în cazul cleanurilor "neagresive". EMG au mers pe zona asta pentru că se vând bine copiilor. "Agresiv", "metal", "badass", "EMG". Că ai control de ton, de volum, poţi obţine tot felul de tonuri. Pasivele sunt mai la îndemână. Sunt mai ieftine, mai versatile (coil split), nu necesită baterie, sunt mai uşor de pus pe tot felul de chitare.

 

Asta e şi problema la active, nu prea au căutare, de-asta nici n-ai prea multe variante. Dacă s-ar pune mâine ăştia de la EMG să facă cea mai "twangy" doză activă, probabil ar putea s-o facă, dar cine-ar cumpăra-o?

Link to comment
Share on other sites

dozele active concepute pentru CLEAN ...multumesc ,tot timpul invatam lucruri noi si minunate :wee:

d-aia or fi pline archtopurile de jazz de EMGuri,iar de telly sau straturile vintage ce sa mai vb...numa cu active scot twang.

 

nu comentez motivele si tendintele actuale, insa sunt si exemple contrare: am o chitara cu S S H, toate active, si ii zice Luke Musicman si demonteaza multe mituri legate de dozele singgle coil, active, pasive etc :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Precis genul ăsta de gândire face oameni ca mine să privească comunitatea chitariștilor ca pe o gloată gregară care se chinuie să împartă doi neuroni între indivizi.

Îndrăznește să demonstrezi că nu e așa!

hehe ,no comment.

asa-i ca daca te opreste politia de obicei iei amenda maxima ??

Link to comment
Share on other sites

Chiar deloc, nu că s-ar întâmpla des. Implicația bănuiesc că ar fi fost presupusa mea incapacitate de a fi diplomat. Nu, problema e că oameni persistenți în dogmatism nu trebuie tratați cu diplomație. Cred că Jon Stewart a spus-o scurt și clar:

 

im-not-going-to-censor-myself-ignorance-jon-stewart.jpeg

 

Acum poate ne explici ce fel de "metale agresive,unde is tone de gain" existau în 1981, când au fost lansate dozele active EMG. Sau precis motivul pentru care nu ar fi potrivite pentru clean, în afară de "se știe*".

________________

*: fără număr!

Link to comment
Share on other sites

activele merg de minune la metale agresive,unde is tone de gain.

cand vorbim de CLEAN ,aici se schimba treaba,e teritoriul singlecoilsurilor.

 

Desi FiveseveN s-a exprimat mai dur , si eu cred ca gresesti sau faci vreo confuzie . Defapt EMG-urile au fost concepute initial pentru jazz . Daca nu ma crezi poti sa te documetezi si pe site-ul lor oficial , chiar scrie la cateva doze un pic despre acest lucru .De asemenea cred ca vei gasi destule demonstratii pe youtube in care poti sa observi ca sunt chiar extrem de bune pe clean . Ii posibil ca nu iti place tie personal clean-ul la ele , dar asta nu inseamna ca nu fac o treaba buna in general si ca satisface urechile altora .

Link to comment
Share on other sites

Nu exista "doza activa " cele fabricate si vandute in cantitati mari sunt tot doze electromagnetice cu un preamplif adaptor montat in interiorul carcasei dozei .

 

Are avantaje si dezavantaje/compromisuri din constructie de fapt ca si orice alt tip de doza .

 

metale ,jazz,folk, manele nu conteaza ..nu exista doze pe genuri de muzica ...doar instalatie si tipuri constructive ale chitarelor cu cate un anumit "sound" ...care .fiecare chiar prin limitele sale se preteaza la

un anumit gen de muzica sau trupa .

 

Avantaj a fi daca se foloseste posibilitatea utilizarii a unui camp magnetic mai slab cea ce reduce limitarea sustain-ului cauzata de unui camp magnetic prea puternic precum si economie de cupru la bobina respectiv frecventa de rezonanta "mai controlabila" deci pot sa faca bobina cu inductanta mai mica dar ce prin buffer- preamplif da semnal mare , In cazul unei doze "inactive" ( adica fara preamplif) daca dorim semnal mare avem nevoie de magnet mai puternic si /sau bobine cu mai multe spire ce duca la limitarea sustainuli de magnet si coborarea rezonantei prin bobina cu inductanta mare deci sound inchis prezenta inaltelor va fi mai mica .

 

Dezavantaj ,,,necesitatea unei surse de curent ptr alimentare si dinamica limitata din cauza tensiuni de alimentare cu valoare redusa ..(de obicei doar de 9V)

 

In cazul ca ar fi singlecoil sau humbucker se cunosc (cred) diferentele ...indiferent de "active" sau " inactive ".

Edited by karpi
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

-doze active foarte bune care au si clean capabil sunt: Seymour Duncan Blackouts si EMG seria x

-sunt si doze pasive la fel de "hot" si cu clean bun : Bare Knuckle Aftermarth

 

dar nah costa un pic cam toate...sunt doar niste sugestii la ce am eu si suna extrem de bine.

In rest mai sunt niste doze pasive cu output serios Lundgren seria M, combinatia cu noile doze de la Seymour Duncan Sentient(N) si Pegasus(B) cred ca e de mare efect din ce am vazut.

 

Nu trebuie neaparat sa iti cumperi din Romania, serios...gasesti o gramada de alternative de dincolo si e foarte usor iar de montat sunt o gramada de colegi de forum care se ocupa/te pot ajuta cu asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

-doze active foarte bune care au si clean capabil sunt: Seymour Duncan Blackouts si EMG seria x

-sunt si doze pasive la fel de "hot" si cu clean bun : Bare Knuckle Aftermarth

 

dar nah costa un pic cam toate...sunt doar niste sugestii la ce am eu si suna extrem de bine.

In rest mai sunt niste doze pasive cu output serios Lundgren seria M, combinatia cu noile doze de la Seymour Duncan Sentient(N) si Pegasus( B) cred ca e de mare efect din ce am vazut.

 

Nu trebuie neaparat sa iti cumperi din Romania, serios...gasesti o gramada de alternative de dincolo si e foarte usor iar de montat sunt o gramada de colegi de forum care se ocupa/te pot ajuta cu asa ceva.

 

Dozele cu "output serios " erau preferate pe timpul cand statiile Marshall nu aveau inca " master volume"

si ca sa duci in overdrive statia trebuia sa dai din exterior semnal cat mai mare si daca era posibil direct din doza ..ca sa nu mai fie nevoie de un preamplif extern in plus care in deplasare este o problema ....are nevoie de sursa separata ,,,de cabluri de interconectare in plus pe langa faptul ca poayte sa introduca zgomot ..de obicei aveau pe atunci , impedanta relativ mica de aprox 0,1MOhm fata de 1MOhm al intrarilor statiei pe tuburi .....deci era de prefereat sa ai doza cu semnal mare in loc de preamplifurile externe destul de slabute calitativ ,,,,

 

la ora actuala nu mai conteaza . acest aspect , mai toate pedalele /procesoarele chiar si cele ieftine au intrare de 1MOhm si nu au zgomot asa ca nu-i problema sa amlifici o doza ce da semnal mic ...Pe vremuri erau scumpe premplifurile de calitate .

 

dar cine are amplif tip vechi are nevoie de doze cu semnal mare ...

 

mai mare este problema ar fi cum sa ai humbucker cu sound si dinamica de singlecoil .direct din chitara fara procesor electronic ..

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.