www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Pentru Informaticienii Rgc-Ului.


Les Paul 1960
 Share

Recommended Posts

Salutare, am o intrebare pentru cei ce se pricep: am dezarhivat un install package (.exe) si vreau sa il readuc la forma initiala, cum fac?

Am sobolanit niste date din filele incluse in installer, si vreau sa instalez programelul dupa ce am facuta acese modificari. :D

 

Daca imi iese ce incerc, va spun si ce magarie am facut (incerc sa fac).

Multam in avans.

 

P.S.: procesul sa fie cat mai simplu, nu cu j'de mii de comenzi.

Link to comment
Share on other sites

Nu l-am testat dar am cautat si eu la un moment dat asa ceva: http://www.winzip.com/prodpagese.htm Sper sa te ajute.

 

Edit: Functioneaza, l-am instalat acum. Doar ca daca nu il cumperi iti apare un mesaj cu 'This copy is not licensed for distribution' caruia trebuie sa-i dai 'ok'. Nu-ti bate capul cu toti parametrii aia eu doar i-am indicat calea catre o arhiva .zip (care ulterior va deveni .exe) si folderul destinatie unde sa-mi salveze .exe-ul. In rest next> next> next>

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Sau mai usor, sa pot sa deschid installerul cu un soft, fara sa il mai dezarhivez si sa pot sa sterg sau sa adaug fila modificata.

Installerul deja exista, e un programel, vreau sa intru in el, sa copiez o fila (asta am reusit) si sa o pun la loc in installer.

Am deschis cu 7zip, am reusit sa copiez o fila, dar nu pot sa sterg nimic sau sa adaug, imi da unsuported process.

Edited by Les Paul 1960
Link to comment
Share on other sites

în loc sa ceri sfaturi cu descriere ambigua, și primești răspunsuri la fel de utile, mai degrabă atașează installer-ul original, și fișierele modificate de tine, iar pana acum cred ca terminai toată treaba.

 

Eu habar n-am despre ce-i vorba. .exe poa sa fie multe tipuri de executabile.

 

Daca e un executabil generat cu winrar sau un installer custom, nu stiu, de aia e mai bine sa atașezi.

 

 

In "informatica" nu merge cu ambiguități, cred ca știi și tu ce-i aia știința exacta.

 

 

 

 

Edited by Cryptopsy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Este simplu, luam un installer oarecare, acesta contine fisierele programului ce urmeaza sa fie instalat, dar acestea sunt stocate in pachet, intr-un mod total diferit fata de ceea ce o sa ai in computer dupa ce ai instalat acel program.

Daca dezarhivez ce contine pachetul de date, o sa am aceste fisiere in acelasi format ca in pachet, cu foldere, subfoldere etc.

Pana aici sper ca ai inteles.

Problema este ca dupa ce mi-am terminat treaba, sa refac pachetul in forma initiala (orice installer pe win, are extensia exe, asta inseamna ca are in componenta lui un cod care sa ii spuna ce sa faca cu fisierele din el atunci cand este accesat normal).

 

Intrebarea mea este, exisa vreun program cu care pot sa modific continutul pachetului de date, iar dupa acest lucru acesta sa ramana ''intact''? Adica dupa ce il accesez normal (adica sa instalez ce are in el) sa se si intample acest lucru, comanda initiala conceputa de cel ce a creat pachetul sa ramana intacta. (ce se instaleaza, unde, etc)

 

Eu ma pricep la alte lucruri (CAD si GIS), ca sa inteleaga si ceilalti, sunt putin afon la partea de programare, si nici nu am un motiv real ca sa invat asa ceva.

 

 

EDIT: in sfarsit am luat si eu un warn dupa 6 sau 7 ani de rgc :))))

Edited by Les Paul 1960
Link to comment
Share on other sites

good luck.

 

mai pe lay-mans terms. Nu tot ce zboara se mananca, si nici un installer nu e la fel ca celalalt. In al doilea rand, pe langa fisierele lui, poate sa aiba configuratii stocate in registry, fisiere stocate in app-data/user data, create pentru fiecare user, si librarii dll care pot fi trimise in system32 si inregistrate.

 

Daca nu e un installer care-l poti "dezarhiva" cu winrar, ori un "cab", fara sa stii ce faci, n-ai nici o sansa. Orice installer poate sa aiba un script de instalare separat, ori poate fi generat cu scriptul si fisierele incorporat.

Edited by Cryptopsy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu este chiar asa de simplu cu installer-ele astea . De obicei sunt stocate informatii in *.inf-uri cu detalii despre versiunile fisierelor.dimensiuni , data/ora ultimei compilari, daca se inregistreaza fisierul in registrii,....etc .

Chiar daca vei reusi sa inlocuiesti vreun fisier in arhiva , cu maxima probabilitate , installer-ul nu va mai functiona .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da, dar la inceput exista un singur fisier ce contine aceste date, si exista o linie de comanda care ii spuna ce fisiere sa le bage in program files, ce sa mearga in reg etc.

Ma intereseaza ca acea linie de comanda sa ramana intacta.

Ceva de genul sa deschid fisierul initial cu alt program, sa modific ce am de modificat, si dupa ce inchid aplicatia folosita pentru a altera datele, cand dau sa il instalez sa faca ce facea si inainte sa alterez eu un fisier din pachet.

 

good luck.

 

mai pe lay-mans terms. Nu tot ce zboara se mananca, si nici un installer nu e la fel ca celalalt. In al doilea rand, pe langa fisierele lui, poate sa aiba configuratii stocate in registry, fisiere stocate in app-data, create pentru fiecare user, si librarii dll care pot fi trimise in system32 si inregistrate.

 

Ma gandeam ca poate exista vreun programel cu care sa pot face asta.

Eu vreau sa alterez un singur fisier din pachet si sa il copiez inapoi.

Am de exemlu fisierul modificat care contine linia: a b c d, iar eu o sa modific linia in a a c d, restul datelor ramanand intacte.

Nu este chiar asa de simplu cu installer-ele astea . De obicei sunt stocate informatii in *.inf-uri cu detalii despre versiunile fisierelor.dimensiuni , data/ora ultimei compilari, daca se inregistreaza fisierul in registrii,....etc .

Chiar daca vei reusi sa inlocuiesti vreun fisier in arhiva , cu maxima probabilitate , installer-ul nu va mai functiona .

Link to comment
Share on other sites

eu am inteles ce vrei sa zici, dar tot repet aici degeaba, installerele is facute in asa fel incat sa nu poti modifica continutul fisierelor, altfel ar fi un installer prost.

 

P.S. un program de tip installer e un pic mai complicat decat:

 

Da, dar la inceput exista un singur fisier ce contine aceste date, si exista o linie de comanda care ii spuna ce fisiere sa le bage in program files, ce sa mearga in reg etc.

 

si nu exista un prototip de installer folosit de toti, fiecare installer are modul lui de functionare si particularitatile lui. Poate fisierele din el is encriptate, atunci ce faci?

Edited by Cryptopsy
Link to comment
Share on other sites

Sunt aproape sigur ca prin masina virtuala nu facea referire la VirtualBox, VMWare sau orice alte emulatoare de sistem de operare cat facea la JVM, Dalvik, CLI, Lua et al. .

Oricum, marea problema este ca Les Paul 1960 nu ne explica daca el vrea sa modifice un Installshield, Wise, MSI, daca astea la randul lor sunt modularizate (au sau n-au arhive separate, de obicei CAB-uri), sau, daca pur si simplu vrea sa modifice o arhiva de tip self-extracting.

De asemenea, este nevoie ca installer-ul sa ramana cel original sau poate fi si acesta modificat la randul sau? Recte, poti sa-i faci un repack complet, sau modificarile trebuie facute in arhiva originala?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.