www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Se Fura O Bicicleta


Crypto
 Share

Recommended Posts

Poate va explicam eu sau Cosu cum stau lucrurile in Londra si Amsterdam.

In Haga, cel putin, este foarte frumos, ai de unde alege. La gara, este si o parcare de biciclete pe doua etaje. Indiferent de model sau culoare, cineva poate face un hot fericit.

Am vazut oameni care isi atarna bicicletele de gardurile podurilor. Altii, daca vad ca bicicleta este legata, nu se complica, ii lasa proprietarului suvenir cadrul, ca poate au oamenii nevoie doare de o roata si un ghidon, nu de toata bicicleta.

Ce e in Bucurest nu e nimic comparativ cu Olanda, pentru ca la ei bicicleta este principalul mijloc de transport, pentru ca platind 15e pe luna nu am voie sa merg de la Domenii pana in Rahova, de exemplu, trebuie sa platesc mai mult, nu doar pentru 2 zone (subliniez, 15e).

Edited by ValeChitara
Link to comment
Share on other sites

Si asta e motivu pentru care nu am si nici nu voi avea vreodata o bicicleta . Pejosu , autobuzu si metrou astea nu mi le fura nimeni :)

 

Ce ziceai? Ca nu-ti fura nimeni autobuzu'?

 

 

Lasand gluma la o parte, f*cking unbelievable. Stiam ca traim intr-o tara in care responsabilitatea sociala e zero, dar asa ceva...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Scenariile făcute de ăştia în Bucureşti şi Timişoara sunt puerile, bune de impresionat hipioţi.

 

Bicicleta are o caracteristică importantă, e mică şi o poţi "parca" foarte aproape de locul în care ai treabă. Din motivul ăsta, sunt mult mai multe şanse ca proprietarul să îşi aibă bicicleta în câmpul vizual. Hoţilor le e cel mai frică de organe, multă lume în jur şi de proprietar. N-o să-ţi stea să-ţi fure ţie bicicleta tăind la lanţul ăla 10 minute pe o stradă foarte populată. Din motivul ăsta, majoritatea nu credeau posibil aşa ceva şi de-asta nu prea îl băgau în seamă pe individ, cel mai probabil gândindu-se exact la "scuza" pe care o inventa, că şi-a rătăcit cheiţa. Ia pune în locul ălora un ciocolatiu rupt în cur, să vezi cum sar toţi pe el. În general astea se fură cât mai repede. În sub un minut, hoţul e deja plecat cu bicicleta. Stă, îi dă târcoale, eventual se sprijină pe ea, vede dacă îi spune cineva ceva, vede că-i puţină lume în jur, cu o piatră scapă de lănţişorul ăla imediat.

 

Acum, partea cu "nu se bagă nimeni", e şi asta prostească. Dacă eşti singur şi vezi cazuri de genul, în care e posibil să se ivească un conflict spontan, ar trebui să fii idiot să te bagi. Oricât de Spiderman ai vrea tu să pari, ăla de freacă cu bomfaierul la bicicletă îţi poate înfige o lamă prin stomăcel şi pe urmă facem episodul "cum se moare pe trotuar pentru că nu dă nimeni un telefon la 112 sau o mână de ajutor". Eşti cu mai mulţi, e mult mai sigur. Poţi face o mică gaşcă şi ad-hoc, îi mai găseşti pe unii pe stradă şi atunci da, dar singur, în general, e idee proastă. Sau măcar, dacă vrei să fii Spiderman, să fii Spidermanul guraliv, să îi faci pe cât mai mulţi din jurul tău conştienţi de ceea ce se petrece.

Link to comment
Share on other sites

@'mnezău: Pe principiul asta daca-l vezi pe unu' ca-ti sparge usa de la casa, lasa-l ca poate e blocata yala, daca vreuna e violata intr-un gang, lasa-i ca poate fac dragoste sau daca unu' are un cutit in spate nu suna la salvare ca poate voia sa-si faca poza de FB. Nu stiu daca merge chiar asa treaba.

 

E corect ce spui ca de cele mai multe ori daca te bagi ti-o iei pentru ca asta e psihologia hotului/criminalului: daca e prins riposteaza pentru a se salva. Insa macar un telefon la militie (nu c-as avea incredere ca ar veni in mai putin de 30-60 de min in cel mai bun caz) sau 3 poze cu telefonu' cat sa-l poata cineva recunoaste la o adica, orice, o chestie cat de mica. Da' parca nici sa te faci ca ploua...

 

Cat despre filmulet, nu cred ca e facatura. Am garantia ca daca fac maine unul, rezultatul va fi acelasi.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

eu nu o sa intervin niciodata, chiar ii dau o mana de ajutor, personal ma seaca biciclistii in trafic.

 

 

acum 15 minute am vazut o biciclizda trecand in viteza pe langa niste caini (evident pe trotuar), iar cand cainii s-au luat dupa ea, a considerat necesar sa opreasca bicicleta :w00t: , gemand un penibil "cutu-cutu" probabil intentiona o solutie amiabila cu patrupedele ...

 

acum vreun an era sa dau peste un pustan pe o bicicleta nesemnalizata, pentru ca nu l-am vazut, noapte fiind.

 

si, ca incheiere, sustin ca Bucurestiul nu esre proiectat pentru biciclete, si este folosit ca atare de personaje care se cred prin Praga sau Paris, pe trotuarele bucurestene.

 

deci, la mai mare...

 

PS on topic : as fi curios cum demontreaza tipii respectivi ca este bicicleta lor, incercand sa o fure ... parerea mea este ca o sa isi ia ditai omorul, incercand sa explice farsa unui trecator saritor :))

Edited by Borsec
Link to comment
Share on other sites

@'mnezău: Pe principiul asta daca-l vezi pe unu' ca-ti sparge usa de la casa, lasa-l ca poate e blocata yala, daca vreuna e violata intr-un gang, lasa-i ca poate fac dragoste sau daca unu' are un cutit in spate nu suna la salvare ca poate voia sa-si faca poza de FB. Nu stiu daca merge chiar asa treaba.

 

E corect ce spui ca de cele mai multe ori daca te bagi ti-o iei pentru ca asta e psihologia hotului/criminalului: daca e prins riposteaza pentru a se salva. Insa macar un telefon la militie (nu c-as avea incredere ca ar veni in mai putin de 30-60 de min in cel mai bun caz) sau 3 poze cu telefonu' cat sa-l poata cineva recunoaste la o adica, orice, o chestie cat de mica. Da' parca nici sa te faci ca ploua...

 

Cat despre filmulet, nu cred ca e facatura. Am garantia ca daca fac maine unul, rezultatul va fi acelasi.

 

Nu generaliza, eu mă refeream strict la cazuri care se pot termina prost pentru tine. Şi la "intervenţia" aşa cum cred mulţi că e "uman", "corect" sau alte asemenea. Partea proastă e că majoritatea tocmai prost se termină. Doar în filme se alege eroul cu gagica. În viaţa de zi cu zi, nu merge aşa.

 

Exemplu concret în care nu m-aş băga niciodată:

http://www.wowbiz.ro/socant-o-tanara-a-fost-batuta-in-autobuz-si-nimeni-nu-a-intervenit-agresorul-a-injurat-o-ca-la-usa-cortului-si-a-amenintat-o-cu-moartea_46011.html

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

@Borsec:Folosirea bicicletei in locul automobilului e o solutie implementata cu succes in majoritatea statelor civilizate. Evident nu ne numaram printre ele si nici nu vom ajunge vreodata cu mentalitati de genul asta. Este foarte adevarat ca Bucurestiul nu are infrastructura pentru asa ceva, Oprescu fiind cunoscut ca un individ "anti-biciclisti". A pus bete in roate in nenumarate randuri in construirea de piste si nu numai. De asta biciclistii urasc soferii si vice versa si pe buna dreptate. Eu unul sunt si biciclist si sofer si pot intelege ambele tabere, altii se pare ca nu...

Banueisc ca nu tre' sa fac teoria chibritului cum ca folosirea bicicletelor intr-un numar cat mai mare ar decongestiona traficul, ca e environment friendly, ca e sanatos si asa mai departe...

 

@'mnezău: De acord.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cand o sa avem 2nd amendment chiar ca o sa ma doara fix in ... momentan e treaba dubioasa dar un m1 garand e binevenit la curtea omului... Ce bicicleta... ce draci... turkey... sorry ... gispy shootin ca si sport national (eu am sa votez) si sa mai iau inca odata ban pentru rasism... haha!

Link to comment
Share on other sites

 

acum 15 minute am vazut o biciclizda trecand in viteza pe langa niste caini (evident pe trotuar), iar cand cainii s-au luat dupa ea, a considerat necesar sa opreasca bicicleta :w00t: , gemand un penibil "cutu-cutu" probabil intentiona o solutie amiabila cu patrupedele ...

 

 

A procedat cat se poate de corect, in situatia respectiva. Pe ea a dus-o mintea, pe tine.....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Borsec : Sa inteleg ca te seaca biciclistii mai mult decat ceilalti soferi care iti intra in fata, nu se asigura, depasesc coloana la semafor pe banda de dreapta si se opresc in fata, taximetristi fara nici un fel de directie ? Inainte de a te gandi daca Bucurestiul e facut pentru biciclete, pune-ti intrebarea daca e facut pentru atatea masini...

Edited by ronniefrown
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Borsec : Sa inteleg ca te seaca biciclistii mai mult decat ceilalti soferi care iti intra in fata, nu se asigura, depasesc coloana la semafor pe banda de dreapta si se opresc in fata, taximetristi fara nici un fel de directie ? Inainte de a te gandi daca Bucurestiul e facut pentru biciclete, pune-ti intrebarea daca e facut pentru atatea masini...

 

Si inainte sa te intrebi daca Bucurestiul e facut pentru atatea masini, intreaba-te daca planeta e facuta pentru (atatia) oameni...

Link to comment
Share on other sites

Bogdane, trebuie sa de adaptezi realitatii, lasa civilizatie, legi, etc., altfel nu faci fata concurentei, apa minerala Borsec e la moda de mult.

Legea il protejeaza clar pe infractor, daca alergi dupa hotul de biciclete si cade ala si-si sparge mintea aia ticaloasa si sta 50 de zile in spital, dai de dracu", ca tu nu esti politist, intri sigur la Jilava, ii platesti borfasului n despagubiri, mai te urmareste si banda lui de hoti, si pe urma mai afli si ca i-a oferit ceva bani/amenintari pagubasului ca sa nu reclame la politie si uite asa ajungi sa rada apa minerala de tine, cum se radea de Becali, ca n-a intrat la puscarie pentru matrapazlacurile arhicunoscute, ci pentru ca i-a batut pe nevinovatii care i-au furat masina.

@Borsec, te rog sa ma scuzi, mai exagerez si eu, ma deranjeaza si pe mine in trafic biciclistii, motociclistii, dar cel mai mult ceilalti conducatori auto. Insa noi suntem pericolul mare pentru biciclisti, nu invers. Bineinteles ca parerea mea nu-i ajuta cu nimic, dar daca as putea si ar trebui sa aleg, as face ceva pentru protejarea lor, nu a mea. Sunt cam in urma timpului.

Link to comment
Share on other sites

Insa noi suntem pericolul mare pentru biciclisti, nu invers.

 

Da, ăla care a învăţat ce înseamnă toate semnele de circulaţie, unde trebuie să acorde prioritate şi pe ce parte a drumului să circule, e mult mai periculos decât ăla care habar n-are de ele. Ai piste de biciclişti, nu prea ai nevoie de multă educaţie rutieră, însă, cât timp n-ai pe unde circula, decât pe acelaşi drum pe care circulă şi autoturisme, trebuie să respecţi aceleaşi reglementări. Cum eu dau fuga să-mi fac RCA şi rovignetă când îmi expiră, pe biciclist îl doare-n cur că n-are voie să circule beat, pe trotuar, că trebuie să aibă far noaptea, să poarte vestă sau să-şi semnalizeze intenţiile, sau să se încadreze pe banda corespunzătoare dacă vrea să schimbe direcţia de mers.

Iar faptul că vă enervează ceilalţi conducători auto nu înseamnă decât că aveţi acelaşi stil de condus şi vă încurcaţi unii pe alţii. Dacă aţi respecta câteva reguli de bun simţ în trafic, nu aţi mai fi atât de nervoşi pentru că nu aţi avea motive.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Am "piertut" biciclete si in Bucuresti si in Amsterdam. Nu mai vorbesc de lumini ... Faptul ca bagabontii fura biciclete e constant indiferent de tara. Daca ai putin sange in vine si ai o moralitate mai debila, poti sa mergi cam dupa 10-11 seara pe langa gara centrala din Amsterdam si contra unei donatii de 10 - 15 euro in contul unui dependent de droguri poti sa iti iei o bicicleta destul e buna ( pret de lista 5-600eur). Si asta nu variaza cu sezonul sau vremea de afara. Ce, credeti ca romanii sunt singura natie de intreprinzatori priviati ?

 

In aproape 4 ani am invatat cateva "best practices":

1) Bicicletele care arata ca vai de ele au valoare de revanzare mica -> bicicleta de oras trebuie sa fie functionala - frana, viteze - si atat. Cu cat e mai jegoasa/ruginita si lipsita de lumini cu atat mai bine.

2) Pentru siguranta: Pe spate lacat ( ca asta asta si pe fata lant din zale adevarate sau U-lock. In nici un caz cablu de otel decat daca e ceva mai de doamne ajuta.

 

 

 

Si se poate si (cel putin la fel de ) rau ca la noi

 

 

 

A da, mi-am adus aminte. Amicu meu olandez si-a eliberat bicicleta linistit in plina zi cu sculele de lacatus (lock picking). Treaba s-a intamplat relativ in centru si nimeni nu i-a zis nimic ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sincer eu cred ca de bun/rau augur e mediul in care ai crescut... sau cel cu care te-ai obisnuit... si aici nu ma refer la rural vs. urban la timpul prezent... cred ca am zis-o dintr-un sentiment de nostalgie transmisa prin voodoo (in afara de povestile batranesti... pe care le prefer a fi adevarate)

Nu cred ca ii putem judeca pe cei indiferenti totusi...

 

Cert e ca pe vremuri iti cam luai o furca in cur daca aveai bucurii la bunurile altuia si te vedea in actiune nea Ion care venea de la crasma... satul ala de pe vremuri la care facea referire si maestrul Tudor Gheorghe intr-un interviu... vremuri demult apuse... probabil cu mici exceptii...

Incercand sa fiu oarecum introspect pot zice ca-s relativ imprevizibil datorita faptului ca mintea mea proceseaza urmatoarele...

Intrebarea e daca te bagi sau nu... problema e daca faci dreptate... daca te faci de ras sau daca ti-o iei in acest misterios proces (nu pe moment ca nu prea se poate haha)

Cert e ca pot sa intampin un astfel de eveniment si sa ma gandesc zile intregi daca da sau nu... raspunsul la intrebare precum si rezolvarea problemei nu le pot prezice... diferenta intre a interveni sau a trece nepasator (aparent) o face nivelul de adrenalina (in combinatie cu cel al alcoolului daca este prezent... fireste) prezent la momentul respectiv... de sunat la 112 mai greu ca ba nu aud bine in telefon, ba nu stiu unde ma aflu... sau ma fastacesc daca se intampla a fi o voce calda de domnisoara la capatul celalalt... Plus de asta, depinde de caz... la un Grand Bike Theft nu prea cred ca ai timp de telefoane... repere sau azimut... Ma rog, n-am experimentat astfel de situatii... insa au fost momente cand m-am bucurat ca am avut o interventie divina precum si momente cand am zis ca mai bine imi vedeam de treaba mea...

 

Morala... o mana in gat si o serie rapida de pumni la ficat sau diafragma sunt binevenite...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.