www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedale EQ


teckus
 Share

Recommended Posts

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

in general te uiti sa vezi pe cate benzi e eq-ul. mxr are varianta cu 10 benzi insa de obicei gasesti cu 7 + un volum. trebuie sa fie totul pe 0 pe pedala de eq si sa nu modifice cu nimic sunetul/volumul (asta in cazul ideal). dar la fel ca la distorsuri e pe probate desi nu e ceva la fel de subiectiv ca tipul de distors pe care il alegi. eu am vazut cum suna mxr, dod si boss. sincer n-am observat diferente intre ele. toate isi fac treaba la fel de bine.

Link to comment
Share on other sites

De asta ce zici ... http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=383 stiuu ca nu e o pedala .. dar avand 2 canale poti pune un canal imediat dupa chitara si un canal imediat dupa tot lantul de pedala si inaintea intrari in amp.

 

 

HeHe! si eu m-am gandit la asta :) dar pana sa-mi fac un rack mai este :)

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca este 100% necesar sa ai rack ca sa poti folosi un egalizator "de rack" ...daca sta pe amp ce are? :)

Edited by _Theo_
Link to comment
Share on other sites

ptr chitara trebuie doua EQ si sa fie parametrice adica se pt regla toti parametri , doua filtre trece banda cu Frecventa centrala si Q( calitatea ..fedback..) reglabil , precum si amplitudinea benzilor de trece banda .De obicei ele se pot configura si pe opreste banda.Cele universale au si configuratile de trece jos si trece sus DAR este nevoie de filtru cu doua F central ..

 

Cu primul EQ alegi frecventa care vrei sa fie "mai distorsionata" ---> distors reglabil....> al doilea EQ "cureti" sunetul sau alegi armonicele ce ati convin si de obicei las al doilea EQ F central e sub F central de la primul EQ + alte combinatii .

 

EQ grafic nu e OK caci nu poti sa muti frecventa centrala a filtrelor iar 2 EQ cu 30 de canale se folosesc mai mult in studio si acestea mai profi au trei F central selectabili pe fiecare canal din cei 30 ca sa " nimereasca" tonul. practic 90 canale ...pai cam costa ceva $

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

deci...am doua pedale de eq si o pedala de dist. daca am inteles bine, din chitara > eq > dist > eq > amp?

se poate face aceeasi chestie si cu egalizatoru ala cu 2 canale, nu?

daca am am alte pedalute in afara de dist, pun ultimul eq dupa pedalutele astea, sau tot dupa dist?

 

ar fi valabila varianta: chitara > eq > amp + bucla de efecte?

Link to comment
Share on other sites

deci...am doua pedale de eq si o pedala de dist. daca am inteles bine, din chitara > eq > dist > eq > amp?

se poate face aceeasi chestie si cu egalizatoru ala cu 2 canale, nu?

daca am am alte pedalute in afara de dist, pun ultimul eq dupa pedalutele astea, sau tot dupa dist?

 

ar fi valabila varianta: chitara > eq > amp + bucla de efecte?

 

Theo(si nu numai), cauta si instaleaza demo-urile de la D-sound GT-Player sau Waves GTR, ai acolo o gramada de preseturi(cu pedale) cu care poti studia diferite combinatii de pedale si ordinea lor in lant. Eu am invatat multe de acolo(teoretic ca practic n-am atatea pedale :) ).

Oricum softurile amintite sunt un bun inlocuitor la Guitar Rig.

Link to comment
Share on other sites

Theo(si nu numai), cauta si instaleaza demo-urile de la D-sound GT-Player sau Waves GTR, ai acolo o gramada de preseturi(cu pedale) cu care poti studia diferite combinatii de pedale si ordinea lor in lant. Eu am invatat multe de acolo(teoretic ca practic n-am atatea pedale :) ).

Oricum softurile amintite sunt un bun inlocuitor la Guitar Rig.

ma intereseaza the real thing...pt acasa am procesor :)

Link to comment
Share on other sites

ma intereseaza the real thing...pt acasa am procesor :)

 

Pentru "real thinng" poti studia, n-am zis sa le folosesti pt. cantat.

Sunt softuri care simuleaza lanturile de pedale + amp(cu sau fara bucla de efecte) si se poate studia foarte bine ordinea pedalelor in lant ce pedale vrei pentru un anumit sound(aici te ajuta preseturile gata facute) de ex. gasesc un sound care imi place, pot sa vad ce pedale foloseste si in ce ordine pentru a scoate acel sound.

Acolo am testat ce zicea Arpi(Karpi) cu un eq pus inaintea distorsului, cu doua eq-uri puse unul inainte si unul dupa distors, cu flanger care sa altereze sunetul intr-un anumit fel(fara sa-l moduleze - sper ca m-am exprimat corect), chiar cu, ex. compresor ->eq->amp(ampul cu sau fara drive mare sau mic, etc.)->(in bucla)eq->flanger->delay->reverb->(return)amp, si multe alte combinatii. Mi-am dat seama de o gramada de lucruri, care altfel nu le putam incerca din lipsa de pedale.

Eu zic ca merita incercat(mai ales Wave GTR), repet, pentru studiu.

 

 

later edit:

intrebai intr-un post mai sus "ar fi valabila varianta: chitara > eq > amp + bucla de efecte?" - chiar asta poti sa incerci cu GTR-ul

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

ar fi valabila varianta: chitara > eq > amp + bucla de efecte?

 

Chitara - mixer ( + FX LOOP) - P.A. - Boxe :)

 

Asa nu ai obligatoriu nevoie de EQ nici inainte de, nici in FX loop ... nu pot sa zic ca ar strica (sau in ce fel), dar sunt redundante (~ useless). Cel putin asa cred eu.

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

Pentru "real thinng" poti studia, n-am zis sa le folosesti pt. cantat.

Sunt softuri care simuleaza lanturile de pedale + amp(cu sau fara bucla de efecte) si se poate studia foarte bine ordinea pedalelor in lant ce pedale vrei pentru un anumit sound(aici te ajuta preseturile gata facute) de ex. gasesc un sound care imi place, pot sa vad ce pedale foloseste si in ce ordine pentru a scoate acel sound.

Acolo am testat ce zicea Arpi(Karpi) cu un eq pus inaintea distorsului, cu doua eq-uri puse unul inainte si unul dupa distors, cu flanger care sa altereze sunetul intr-un anumit fel(fara sa-l moduleze - sper ca m-am exprimat corect), chiar cu, ex. compresor ->eq->amp(ampul cu sau fara drive mare sau mic, etc.)->(in bucla)eq->flanger->delay->reverb->(return)amp, si multe alte combinatii. Mi-am dat seama de o gramada de lucruri, care altfel nu le putam incerca din lipsa de pedale.

Eu zic ca merita incercat(mai ales Wave GTR), repet, pentru studiu.

later edit:

intrebai intr-un post mai sus "ar fi valabila varianta: chitara > eq > amp + bucla de efecte?" - chiar asta poti sa incerci cu GTR-ul

 

 

Poate imi explici si mie intr-o zi cum se instaleaza demoul ala de la waves ca eu stau de o ora cu iLok nu stiu ce...sau daca ai un crack sau ceva te rog da-mi un PM...

 

 

:):)

Link to comment
Share on other sites

Sunt plugin-uri directx si merg numai cu program de host directx. Eu folosesc Cubase.

 

Later edit: Are si VST si RTAS dar eu n-am reusit sa le folosesc(inca) :)

 

D-Sound GTPlayer ii "stand alone" dar se pot folosii si ca plugin-uri VST intr-un program de host.

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

primul preamplif si primul EQ trebuie sa aiba zgomotul cel mai mic posibil.

 

mai toate pedalele au banda de frecventa limitata la cea necesara , normal ptr chitara trebuie limitata banda de trecere de la 50-100 Hz la 4000-7000 Hz.

 

Pedalele de obicei au aceasta limitare , cam de aicea vine problema cu tonul , pui chitara in direct si ai alt ton .Dar daca vrei sa distorsionezi de la bun inceput nu au ce sa caute inaltela peste 5000Hz sau joase sub 50hz.

 

 

un distorsionator , limiteraza , taie , deformeaza tonul care astfel devine foarte ( extrem) de bogat in armonice cea ce face tonul deschis , taios , metalic etc.Aceste armonici gramada se intermoduleaza si scot alte armonici care la randul lor sa intermoduleaza....

 

De acea este bine sa limitam banda chiar de la intrare .Apoi pe iesire filtram ca sa alegem timbrul convenabil din atatea armonice.

 

La statiile "clasice" construite ptr chitara , banda este limitata de la bun inceput prin reactii negative , filtre , difuzor , boxa..de acea fiecare are alt ton specific .Problema in cazul cand vrei sa canti mai multe stiluri de muzica.Nu poti canta intr-o trupa de disco ,funky,pop, .... sau Metale cu ton de blues ....etc .Daca ai trupa ta canti cu ce ton vrei toate stilurile...hehe

 

Limitand inaltele scapam si de o parte din zgomot , asa firmele pun piese mai ieftine caci considera ca la tonul normal pentru care au proiectat scula este in plaja de semnal/zgomot optima .Apoi chitaristul incearca sa mareasca gainul si sa seteze inalte ptr un anumit ton si apare fasaitul deranjant.

 

De aici urmeaza mania cu doze PUTERNICE care avand semnal mare ar rezolva problema nu mai trebuie marit gainul nu mai apare fasaitul pieselor ieftine , adica pedala mai ieftina doza mai scumpa ..DAR si pierderea tonului specific , doze mai "puternice" =>impedanta mai mare , magnet mai puternic =>se inchide timbrul si scade sustainul ....vin baieti si vand doze active ...adica doze Foarte ...SLABE.... cu preamplif bun si scump cu zgomot mic montat chiar in doza( problema in plus alimentarea cu baterie) . E o afacere buna , 50 grame sarma de cupru , un magnet un circuit integrat si dai bani cat pe un televizor ...hehe

 

Si asa se vand zeci de feluri de efecte si fiecare are alta "buba" , si chitaristul ajunge sa aiba cate un distors ptr fiecare ton ( hehe )

 

cine stie sa construieasca circuite electronice poate sa incerce cu "kit" din magazine .Exista un circuite integrate ptr EQ cu 5benzi si 7 benzi ,foarte bune nu au zgomot sunt EQ pasive , Q -ul ( eficacitatea )mai mica , dar nu are zgomot .Trebuie sa caut ce tip de circuite sunt......LA3607 --7 CANALE eu am gasit la magazinul Vitacom separat numai integratul sunt si kituri Conex Electronic cu toate componentele si placa..De notat ca are zgomot mic , insesizabil chiar pus imediat dupa chitara.

 

in cazul folosiri unui amplif de chitare unele regleje dubleaza cele ale statiei , dar in cazul folosiri unui amplif "linear" , in sensul de banda "larga" cum sunt si cele pentru synth si orga sau ptr home-recording .este foarte util.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Theo(si nu numai), cauta si instaleaza demo-urile de la D-sound GT-Player sau Waves GTR, ai acolo o gramada de preseturi(cu pedale) cu care poti studia diferite combinatii de pedale si ordinea lor in lant. Eu am invatat multe de acolo(teoretic ca practic n-am atatea pedale :) ).

Oricum softurile amintite sunt un bun inlocuitor la Guitar Rig.

anywayz...cat timp ma pot juca cu softurile alea? adica cat dureaza pana primesc mesaje de genu "cumpara licenta acum cu 500lire sau te duci la parnaie"?

Link to comment
Share on other sites

Am o placa de sunet Creative Live 5+1 , nasoalla , n- o mai folosesc ( am cumparat-o de-a proasta ascultand de alti..fara sa incerc...OK..).

 

Dar are efecte foarte bune ) asta i=a placut lui prietenu meu si nu se poate inregistra cu efectele respective...hehe) , daca pui placa intr-un PC mai vachi poti foilosi ca si Guitar FX , doar ca distorsul nu-i prea reusit , in rest efecte foarte bune , chorus, flanger, echo, hall , voice , autowah ..3D,.. noise gate... cam atat parca )

 

cum s-ar putea comanda o placa de sunet cu cateva " butoane" fara PC ? cuu un mic preocesor PIC?

Link to comment
Share on other sites

Cu o tastatura (modificata sau nu) si un program de inregistrat/redat macro-uri.

Totusi, pe acelasi calculator vechi poti folosi un host VST si cate efecte iti doreste inima (sau iti suporta vecinii). Si zic din experienta ca poti scoate un ton bunisor cu rabdare si cunostinte. La matale nu cred ca sunt probleme.

 

Later edit: intre timp a postat si guitar88. Si ca sa nu fiu total offtopic, ideea cu un EQ stereo de rack mi se pare cea mai buna solutie. Si, daca va mananca bugetul, sunt procesoare de sunet digitale cu EQ grafic/parametric plus o sumedenie de alte bunatati. Dar despre asta, in episodul viitor...

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am o placa de sunet Creative Live 5+1 , nasoalla , n- o mai folosesc ( am cumparat-o de-a proasta ascultand de alti..fara sa incerc...OK..).

 

Dar are efecte foarte bune ) asta i=a placut lui prietenu meu si nu se poate inregistra cu efectele respective...hehe) , daca pui placa intr-un PC mai vachi poti foilosi ca si Guitar FX , doar ca distorsul nu-i prea reusit , in rest efecte foarte bune , chorus, flanger, echo, hall , voice , autowah ..3D,.. noise gate... cam atat parca )

 

cum s-ar putea comanda o placa de sunet cu cateva " butoane" fara PC ? cuu un mic preocesor PIC?

 

 

fara pc:

ai nevoie de parametrii de functionare ai placii , tensiuni , pini , secvente de comenzi. Nu uita ca placa de sunet comunica pe interfata PCI si sa te apuci sa reinventezi roata pentru o amarata placa de sunet parca nu merita.

 

 

cu pc :

sa zicem ca legi PIC-ul legat pe seriala / paralela dar ce faci dupa ? Iti trebuie un soft care sa interactioneze cu setarile placii ... (sa nu mai vorbim de programarea efectiva a PIC-ului , care cu chiu cu vai o faci) + conectarea unui pupitru de comanda (footswitch, pedalier, ce-o fii) la PIC cum o faci ?

Nu mi se pare fezabila solutia.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.