www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedale EQ


teckus
 Share

Recommended Posts

guitarsarpe (sic!): e simplu, in cazul meu, am avut un engl e-530 (preamp) cu un poweramp, care facea uratzenii foarte bine, fiind foarte rece.

am schimbat cu un orange tt + cab, si am renuntzat la pickupuri active. totul suna mult mai frumos, dar uratzenii nu mai ies, decat daca combin un big muff (doom/stoner) si un metal muff (death/black). eq-ul il am intre muff-uri si il setez in asa fel incat sa am un sound diferit. nu stiu daca asta te multzumeste sau nu ca raspuns, dar eu il consider o scula folositoare, pentru ca imi poate modifica sunetul la ambele fuzz-uri.

parerea mea :)

p.s.: ce zici tu iar e o particularizare, eu n-am zis ca il aplici tot timpul, ci doar cand si daca e cazul.

 

asa ne intelegem :) .. cum suna engl-ul? a fost printre optiunile mele cand imi cautam preamp, dupa ce am avut un ada mp1 mi-am luat acum un marshall jmp1 de care sunt mai mult decat multumit.. chiar daca nu suna ca un head impreuna cu puterea totusi am un rig foarte versatil mai ales ca asta la mine deocamdata e prioritar. o sa vreau sa imi iau un head de putere mica cu care sa cant la maxim pt tonul (tonurile) de solo.. cand aveam ada-ul ma batea gandul sa imi iau ori un eq ori un bbe sonic maximizer, dar am dat peste jmp care suna direct cum vroiam eu :)

cred ca tiny terror ala suna tare bine asa-i? l-am tot auzit prin video-uri ca pe la noi nu prea am vazut asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

engl-ul suna metal, metal si iar metal. de la 80's heavy la black. daca umbli la el scotzi si hard-rock si clean, cel putzin asa credeam pana ce am ascultat pe viu fender, vox (amandoua vintage) si orange.

engl-ul si-a gasit o propitar nou si iubitor, un belgian care are de gand sa-i faca un mod de poweball, pentru mai mult low-end.

orange-ul e superb de capul lui, dar nevand suficient gain pentru a intra in death sau black, ii trebe niste pedale bune in fatza. eu folosesc un big muff pi rusesc si un metal muff, si eq-ul, in diverse combinatzii, si suna foarte foarte bine cu ele.

orange-ul e clar un amp pe care potzi sa-l impingi si sa cante extrem de frumos. are mai mult decat suficient gain pentru a canta ac/dc, black sabbath, zeppelin & friends. de fapt, are chiar o gramada de gain. pacat ca sunt eu varza :)

vad ca doctorX ti-a facut o oferta de vizitare, ia-o, ca eu sunt in amsterdam asa ca e mai dificil :)

Edited by /dev/null
Link to comment
Share on other sites

Daca gasesc ceva timp, poate aranjam un drivetest. :)

 

uite ce promitator pare viitorul apropiat, dupa ce calin (mcmusic) mi-a promis ca ma lasa sa incerc AT300-le daca vin la workshop :) ..

returnez favorul. daca vrei sa incerci un jmp sau o putere mesa, sau combinatia.. zici :)

deci oricand, in orice dupa-amiaza esti liber... sperand ca sunt si eu, putem face treaba. o sa iti dau un PM.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.