www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedale EQ


teckus
 Share

Recommended Posts

Guest cri050871

Ca sa nu fiu acuzat de reclama pot spune doar ca nu au nici un zgomot de fond iar reglajul este foarte silentios si foarte eficace .Dupa parerea mea mult peste beringer si altele.BTW la noi sunt mai scumpe ca in ungaria pentru simplul motiv ca noi avem taxele de import si TVA mai mare ca ungaria.

Pentru cei din Bucuresti care vor sa le probeze sti uunde le pot gasii.

 

cristian 0745664654

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Am eu un behringer ... eq700 .. pot spune ca la cat am dat pe el ma asteptam la mult mai prost, dar spre surprinderea mea nu e prost deloc ( repet la cati bani am dat pe el) .. zgomot de fundal nu are ...si nu prea sunt multe de spus despre el .. ce naiba e un eq .. are si cateva parti proaste , mici , .. dar repet ptr banii pe care i-am dat pe el nici nu prea sunt parti proaste. .. Astea ar fi : e din plastic .. si ai impresia ca se va dezintegra curand ( cel putin in comnparatie cu Ubermetalul meu care e o caramida de metal .. mi-e frica sa nu se intoarca pe o parte si sa am un eq facut afis) , jackurile de in si out sunt destul de sensibile .. adik sa nu incercati sa calcati prea mult pe mufa de la cablu ca se belesc intrarile in pedala, sa scoti bateria e un chin ... dar cine naiva umbla acolo ... eu nu( fata de boss si line6 e imposibil sa scoti bateria fara o unealta) , sliderele sunt destul de brutale ... adica nu sunt finute.. sar cu putina finete din partea utilizatorului acest mic minus se trece cu vederea.

Sunetului ii da un mic boost .. aproape insesizabil cand pedala e setata la 0 .. dar daca nu se vrea acest boost exista acel slider pe care scrie level parca ... acele pur si simplu functioneaza ca un buton de volum.

Ptr 1 mil pedala mi se pare geniala si este cea mai buna din toata seria de pedala behringer ( la pretul de 1 mil).

Acuma nu stiu cat de fiabila e .. dar pun pariu ca nu o sa reziste la fel de mult ca uberu' sau ca mt-2 -ul ....dar e un eq ... nu vreau sa il las mostenire .... la banii astia daca ma tine 2-3 ani sunt fericit.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Am si uitat de topicul asta si "dezgroparea" lui mi se pare utila.

Mi-am luat cu ceva timp in urma un Boss GE7, ce sa zic, super meserias :) Te poti juca cu tonul cum vrei(aproape cum vrei :) )

Dupa parerea mea n-ar trebuii sa lipseasca din nici un rig(nu neaparat Boss, zic de orice EQ).

Pot zice ca achizitionarea eq-ului a salvat Jackhammer-ul de la vanzare :)

Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea n-ar trebuii sa lipseasca din nici un rig(nu neaparat Boss, zic de orice EQ).

Pot zice ca achizitionarea eq-ului a salvat Jackhammer-ul de la vanzare :)

 

bun .. ca sa nu vin cu niste afirmatii prea directe pt ca sigur o as-mi dati in cap far nici o indoiala.. stau si ma intreb, sau mai bine te intreb direct pe tine: la ce iti trebuie un eq? eu ma gandesc in felul urmator: 1. am o chitara care suna cum vreau eu. 2.am un amp si o boxa care imi reda exact tonul pe care vreau sa-l aud.. de partea de frecvente pe care le vreau impinse in fata se ocupa foarte mult difuzorul si cabinetul cu totul in general. in contextul asta la ce as avea nevoie de un eq? te intreb iarasi: daca vre-unul din cele 2 puncte nu se aplica in cazul tau, atunci poate de o alta chitara, amp sau dif (cabinet cu totul) ai nevoie.

 

 

ps: vad ca oamenii care stiu cu chitara de afara nu prea folosesc eq-uri :)

 

asta e o altfel de abordare a afirmatiei:"eu nu vad rostul unui eq" dar ma gandesc ca nu vad intreaga parte a problemei sau poate nu se aplica in cazul meu.. dar astept si alte pareri.. daca se paote si cu exemple concrete (scule folosite) sau artisti care folosesc o astfel de scula, cu rezultatul obtinut dar si contextul aferent..

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

daca vrei sa scoti tonuri mai nervoase dintr-un jcm800..sau chiar dsl....e necesar un eq.cand am pus intrebarea asta pe un forum strain mi s-a raspuns cu un singur lucru : MXR 108 in FX LOOP :)

Link to comment
Share on other sites

fara pc:

ai nevoie de parametrii de functionare ai placii , tensiuni , pini , secvente de comenzi. Nu uita ca placa de sunet comunica pe interfata PCI si sa te apuci sa reinventezi roata pentru o amarata placa de sunet parca nu merita.

cu pc :

sa zicem ca legi PIC-ul legat pe seriala / paralela dar ce faci dupa ? Iti trebuie un soft care sa interactioneze cu setarile placii ... (sa nu mai vorbim de programarea efectiva a PIC-ului , care cu chiu cu vai o faci) + conectarea unui pupitru de comanda (footswitch, pedalier, ce-o fii) la PIC cum o faci ?

Nu mi se pare fezabila solutia.

nu cred ca este chiar atat de grea treaba , efectiv comenzile trebuie doar.Nu trebuie viteza mare ptr procesor , doar secventele de comanda , dar de unde sa le primesti ?Nu am vazut pe net.In reviste am vazut cum uni si-au facut sisteme mecanice comandate digital din HDD dezafectat ,foloseau bratul la tot felu de automatizari .Doar ca ar trebui sa ma pricep la programare , plus si sa am ce fel de coduri trebuie.Poate merge si cu un programator simplu care furnizeaza coduri binare de 10- 16 biti ,ce le dau eu .Selectie efect , si selectie parametri si scriere /stergere .Nu poate fi prea complicat un PIC cu RAM si ROM + un decodificator pe 8 biti cred ca este suficient .

 

apropos programator cu memorie !

 

 

Un EQ , grafic sau parametric nu te ajuta prea mult la cantare live !!

 

Ar fi nevoie de un programator ca sa poti scoate pe moment orice combinatie presetata !

 

Nu ai timp sa reglezi si sa schimbi in timpul cantatutlui .Poate sa fie analogic EQ-ul dar cu comanda electronica si cu memorie ptr cateva preseturi .

Altfel canti cu un singur ton , sau doua .Cu si fara EQ .

 

Reglajul a doua EQ puse inainte si dupa distors este destul de anevoioasa.

Am facut cate un ton , a doua zi sau chiar in aceisi sesiune de inregistrare daca am dereglat nu mai gaseam acelasi ton !!Si pierdeam jumate de zi degeba cu reglatul tonului .

 

Neaparat trebuie memorie la preset.Apoi la cantare din EQ statiei faci mici corectii .

Link to comment
Share on other sites

daca vrei sa scoti tonuri mai nervoase dintr-un jcm800..sau chiar dsl....e necesar un eq.cand am pus intrebarea asta pe un forum strain mi s-a raspuns cu un singur lucru : MXR 108 in FX LOOP :)

Right!

Eu am mxr m-109 cu 6 benzi si manca jar :) . Mai strang ceva bani si o sa-l iau si p-ala de 10 benzi. :)

Link to comment
Share on other sites

daca vrei sa scoti tonuri mai nervoase dintr-un jcm800..sau chiar dsl....e necesar un eq.cand am pus intrebarea asta pe un forum strain mi s-a raspuns cu un singur lucru : MXR 108 in FX LOOP :)

 

:) mda.. ma indoiesc ca nervozezi vre-un ton cun un eq.. daca nu ai asa ceva in tonul initial, un eq nu-ti baga nimic de la el. in fine, asteptam vre-un raspuns de genul lui ontz cu gilmour, dar si contextul in care il folosea. nuam studiat gear-ul lui gilmour de-a lungul anilor dar ma indoiesc ca folosea un eq in lantul principal, foarte probabil intr-o combinatie cu o scula din care vroia sa scoata ceva anume (dar s-ar putea sa ma insel)

in fine.. poate o sa deschid un topic separat pt asta cu eq-urile.. raspunsuri de genul cu jcm800 sunt lipsite de relevanta: ala are un singur canal de clean.. cum vrei sa sune ala nervos? cu ce chitara cu ce alta scula in combinatie? iti garantez ca ti-l nervozez fara nici un eq.. :)

Link to comment
Share on other sites

quote guitarsarpe plm mi s-a pierdut codul

in fine, asteptam vre-un raspuns de genul lui ontz cu gilmour, dar si contextul in care il folosea. nuam studiat gear-ul lui gilmour de-a lungul anilor dar ma indoiesc ca folosea un eq in lantul principal, foarte probabil intr-o combinatie cu o scula din care vroia sa scoata ceva anume (dar s-ar putea sa ma insel)

 

 

@guitarsarpe: uita-te aici: http://www.tonefromheaven.com/ citeste la effects zice si de eq

 

si o poza cu pedalboard-ul lui gilmour de la P.U.L.S.E. de pe site: post-4550-1189799924_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@guitarsharpe, Nu-ti dau vreun raspuns academic, ca nu-mi vine acum in minte unul :)Cel mai simplu incearca, cum s-a spus si mai sus, un eq. Cel putin, pus dupa un distors ii da "cojones" cum nici nu visa distorsul ala(jackammer in cazul de fata) sau pus in loop-ul unui valvestate model 8100(pe canalul de drive), :) zicea-i ca-i alt amp. Si eu, pana n-am vazut(ascultat) cu ochii(urechile) mei(mele) :) nu prea ii gaseam rostul la un eq cu mai multe benzi.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
:) mda.. ma indoiesc ca nervozezi vre-un ton cun un eq.. daca nu ai asa ceva in tonul initial, un eq nu-ti baga nimic de la el. in fine, asteptam vre-un raspuns de genul lui ontz cu gilmour, dar si contextul in care il folosea. nuam studiat gear-ul lui gilmour de-a lungul anilor dar ma indoiesc ca folosea un eq in lantul principal, foarte probabil intr-o combinatie cu o scula din care vroia sa scoata ceva anume (dar s-ar putea sa ma insel)

in fine.. poate o sa deschid un topic separat pt asta cu eq-urile.. raspunsuri de genul cu jcm800 sunt lipsite de relevanta: ala are un singur canal de clean.. cum vrei sa sune ala nervos? cu ce chitara cu ce alta scula in combinatie? iti garantez ca ti-l nervozez fara nici un eq.. :)

wow..chiar am ocazia sa te contrazic.

cum nervozezi un ton cu mxr 108?? pai ia sa vedem, in primul rand are output gain(volume)..asta inseamna ca poti sa maresti nivelul de semnal care intra in amp.. din asta rezulta un ton mai nervos :)

mai scoti din medii..faci un ton mai scooped..din asta iarasi rezulta un ton mai nervos

maresti low endu ...iarasi..un ton mai nervos :(

3 motive B) de-ajuns?

Link to comment
Share on other sites

wow..chiar am ocazia sa te contrazic.cum nervozezi un ton cu mxr 108?? pai ia sa vedem, in primul rand are output gain(volume)..asta inseamna ca poti sa maresti nivelul de semnal care intra in amp.. din asta rezulta un ton mai nervos :)mai scoti din medii..faci un ton mai scooped..din asta iarasi rezulta un ton mai nervosmaresti low endu ...iarasi..un ton mai nervos :)3 motive :) de-ajuns?
domnilor, nu cred ca m-ati inteles.. plecati de la premiza ca am incercat eq-uri, inainte si dupa si in ce combinatii vreti voi. ce vreau eu sa zic este ca poti sa scoti tonul care vrei cu alte scule (vedeti primul post) . un eq nu-ti baga nimic de la el. daca in tonul initial nu ai bas destul, nu are de unde sa-ti scoata mai mult bas (alea se numesc EXCITERE, care cica iti genereaza ele armonice & shitt, dar in mare parte sunt basme.. sunt mai mult niste eq-uri cu putini muschi :)).. dar este adevarat ca poti sa faci scoop cu un eq.. sa mai scoti din diverse frecvente pe care nu le scoti dand la minim de butoanele de eq ale diverselor scule.din ce am incercat am observat ca un eq in lant iti aduce mai multe dezavantaje decat avantaje, pt ca iti altereaza tonul, fiind inca o scula in plus in lant (ceea ce POATE implica si zgomot de fond in plus si pierderi de frecvente !!). recunosc ca sunt destule cazuri in care merita folosirea unui EQ.. si cazurile astea vroiam sa le aflu de la voi! adica concret la ce folosesti un eq. inca odata mersi ontz (:)) pt punctualitate. DA asta e un caz bun.. scrie acolo ca gilmour avea acele eq-uri pt a modifica tonul in functie de starea in care se afla.. bun si asta .. probabil ca uneori vrei sa fii mai infundat un pic, alteori sa intepi un pic cu tonul si totusi nu stii in ce stare te vei afla si poate ca nu vrei sa vii cu alte scule mereu, sau mereu sa umbli la setarile ampurilor si pedalelor. alte cazuri mai aveti? concret, repet.. pt ca vreau sa vad daca pt cazul expus,pt mine ar putea insemna o alternativa nefolosirea unui eq, dar acelasi rezultat !@anghelescu: pt a mari semnalul cel mai bun este un booster si nu un eq, incearca-le pe amandoua in aceeasi situatie si o sa vezi ca nu degeaba le cheama boostere. la fel si pt sculele de genul BB preamp care fac acelasi lucru dar au si partea lor de eq B) altfel i-ai da muschi tuburilor finale cu un eq in loc de un TS :(
eu unul mi-as lua eq ca sa-i dau mai multa caldura pt solo, ca dupa parerea mea, ampul are destule "cojones" pt mine ;)
uite un caz pt care nu mi-as lua un eq. "caldura" pe care o cauti poate este in lampa sau daca nu si crezi ca ajuta un eq, incearca o alta chitara, sau poate un alt dif (nu degeaba auzi pe la toate coturile de vintage 30).. daca prin caldura intelegi mediile si tonul rotund atunci sigur nu un eq iti rezolva problema. poate doar pt tonul de solo iti gasesti o pedala care sa iti sune exact cum vrei tu. uita-te un pic la asta
;) iar nu te lua de faza ca foloseste scule de mii de euro.. stii ca am mai avut discutia asta, si eu sunt de parere ca poti sa-ti gasesti tonul dorit si fara a cumpara scule extrem de scumpe, mai ales ca nu le poti aprecia la adevarata valoare decat dupa ce iti creste si urechea totodata
Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
domnilor, nu cred ca m-ati inteles.. plecati de la premiza ca am incercat eq-uri, inainte si dupa si in ce combinatii vreti voi. ce vreau eu sa zic este ca poti sa scoti tonul care vrei cu alte scule (vedeti primul post) . un eq nu-ti baga nimic de la el. daca in tonul initial nu ai bas destul, nu are de unde sa-ti scoata mai mult bas (alea se numesc EXCITERE, care cica iti genereaza ele armonice & shitt, dar in mare parte sunt basme.. sunt mai mult niste eq-uri cu putini muschi :)).. dar este adevarat ca poti sa faci scoop cu un eq.. sa mai scoti din diverse frecvente pe care nu le scoti dand la minim de butoanele de eq ale diverselor scule.din ce am incercat am observat ca un eq in lant iti aduce mai multe dezavantaje decat avantaje, pt ca iti altereaza tonul, fiind inca o scula in plus in lant (ceea ce POATE implica si zgomot de fond in plus si pierderi de frecvente !!). recunosc ca sunt destule cazuri in care merita folosirea unui EQ.. si cazurile astea vroiam sa le aflu de la voi! adica concret la ce folosesti un eq. inca odata mersi ontz (:)) pt punctualitate. DA asta e un caz bun.. scrie acolo ca gilmour avea acele eq-uri pt a modifica tonul in functie de starea in care se afla.. bun si asta .. probabil ca uneori vrei sa fii mai infundat un pic, alteori sa intepi un pic cu tonul si totusi nu stii in ce stare te vei afla si poate ca nu vrei sa vii cu alte scule mereu, sau mereu sa umbli la setarile ampurilor si pedalelor. alte cazuri mai aveti? concret, repet.. pt ca vreau sa vad daca pt cazul expus,pt mine ar putea insemna o alternativa nefolosirea unui eq, dar acelasi rezultat !@anghelescu: pt a mari semnalul cel mai bun este un booster si nu un eq, incearca-le pe amandoua in aceeasi situatie si o sa vezi ca nu degeaba le cheama boostere. la fel si pt sculele de genul BB preamp care fac acelasi lucru dar au si partea lor de eq B) altfel i-ai da muschi tuburilor finale cu un eq in loc de un TS :) uite un caz pt care nu mi-as lua un eq. "caldura" pe care o cauti poate este in lampa sau daca nu si crezi ca ajuta un eq, incearca o alta chitara, sau poate un alt dif (nu degeaba auzi pe la toate coturile de vintage 30).. daca prin caldura intelegi mediile si tonul rotund atunci sigur nu un eq iti rezolva problema. poate doar pt tonul de solo iti gasesti o pedala care sa iti sune exact cum vrei tu. uita-te un pic la asta
;) iar nu te lua de faza ca foloseste scule de mii de euro.. stii ca am mai avut discutia asta, si eu sunt de parere ca poti sa-ti gasesti tonul dorit si fara a cumpara scule extrem de scumpe, mai ales ca nu le poti aprecia la adevarata valoare decat dupa ce iti creste si urechea totodata

normal ca e mai bun un booster..dar eu ma refeream la ce poate mxr-u :(

Link to comment
Share on other sites

daca vrei sa scoti tonuri mai nervoase dintr-un jcm800..sau chiar dsl....e necesar un eq.cand am pus intrebarea asta pe un forum strain mi s-a raspuns cu un singur lucru : MXR 108 in FX LOOP :)

 

trebe neaparat sa fie bagat in fx loop?? si daca ampu n-are asa ceva, un amp precum un vox valvetronix nu se poate altcumva?

adica chitara->eq-> si amp...????

Link to comment
Share on other sites

trebe neaparat sa fie bagat in fx loop?? si daca ampu n-are asa ceva, un amp precum un vox valvetronix nu se poate altcumva?

adica chitara->eq-> si amp...????

 

pai.. se baga in fx loop pt ca eq-ul sa actioneze asupra sunetului provenit din chitara+preamp. ce nu s-a mentionat este faptul ca loop-ul trebuie sa fie in serie in cazul asta, pt ca daca e paralel nu ai facut nici o branza.

nu prea ai ce sa faci cu un lant de genul chit+eq -> amp.. adica aplici un eq la sunetul provenit din chitara, deci in alte cuvinte nu iti place cum suna chitara => mai bine iti una care sa iti placa cum suna. daca il aplici dupa o pedala atunci probabil ca vrei sa scoti altfel pedala in evidenta decat o poate face eq-ul propriu al pedalei respective.

Link to comment
Share on other sites

guitarsharpe: pari sa fii extrem de setat pe ideea ca un EQ e nefolositor, si atunci nu inteleg de ce mai intrebi despre el.

nu prea ai ce sa faci cu un lant de genul chit+eq -> amp.. adica aplici un eq la sunetul provenit din chitara, deci in alte cuvinte nu iti place cum suna chitara => mai bine iti una care sa iti placa cum suna.

un sofism! daca vrei sa schimbi ceva nu inseamna ca nu itzi place. e ca si cum ai spune ca daca pui sos la friptura inseamna ca nu-tzi place friptura. poate itzi place friptura, dar stii ca poate fi gatita in mai multe feluri, toate fiind bune in felul lor. daca vrei sa ai o parte de chitara care sa sune ca venind dintr-un radio, ce trebuie sa faci? sa cumperi o chitara cu pickups care suna ca un radio?! e stupid. evident ca o sa ai un eq in lantz care o sa-l activezi doar pentru acest scop. apoi daca vrei sa ai un sunet cu foarte multe inalte si medii, ceva gen black metal - ce faci? itzi cumperi o chitara cu pickupuri speciale de black metal? come on! las-o mai usor cu sentintzele astea. daca nu ar fi fost nevoie de eq-uri, nu s-ar fi folosit, nu crezi?

Link to comment
Share on other sites

pai.. se baga in fx loop pt ca eq-ul sa actioneze asupra sunetului provenit din chitara+preamp. ce nu s-a mentionat este faptul ca loop-ul trebuie sa fie in serie in cazul asta, pt ca daca e paralel nu ai facut nici o branza.

nu prea ai ce sa faci cu un lant de genul chit+eq -> amp.. adica aplici un eq la sunetul provenit din chitara, deci in alte cuvinte nu iti place cum suna chitara => mai bine iti una care sa iti placa cum suna. daca il aplici dupa o pedala atunci probabil ca vrei sa scoti altfel pedala in evidenta decat o poate face eq-ul propriu al pedalei respective.

 

am zis io ca nu-mi place cum suna chitara???? nope...n-am zis asta si dimpotriva, chiar imi place cum suna...si imi place ff mult

vreau un eq ptr ca mi se pare ca metal zone-ul meu suna prea spart si vreau sa lucrez mai mult pe frecventze decat ma lasa potentziometrele lui.

is interesta de un mxr m108 pe zece benzi si is curios daca configutatzia chitara->lantz efecte (printre care si eq) -> amp e buna sau nu??

 

btw eq-ul ala il foloseste si kerry king care si-o facut o serie la mxr de eq.

Edited by Les7
Link to comment
Share on other sites

is interesta de un mxr m108 pe zece benzi si is curios daca configutatzia chitara->lantz efecte (printre care si eq) -> amp e buna sau nu??

btw eq-ul ala il foloseste si kerry king care si-o facut o serie la mxr de eq.

 

da, e foarte buna in opinia mea. ala kerry king il am eu. it's niiiice, I like!

Link to comment
Share on other sites

guitarsharpe: pari sa fii extrem de setat pe ideea ca un EQ e nefolositor, si atunci nu inteleg de ce mai intrebi despre el.

 

un sofism! daca vrei sa schimbi ceva nu inseamna ca nu itzi place. e ca si cum ai spune ca daca pui sos la friptura inseamna ca nu-tzi place friptura. poate itzi place friptura, dar stii ca poate fi gatita in mai multe feluri, toate fiind bune in felul lor. daca vrei sa ai o parte de chitara care sa sune ca venind dintr-un radio, ce trebuie sa faci? sa cumperi o chitara cu pickups care suna ca un radio?! e stupid. evident ca o sa ai un eq in lantz care o sa-l activezi doar pentru acest scop. apoi daca vrei sa ai un sunet cu foarte multe inalte si medii, ceva gen black metal - ce faci? itzi cumperi o chitara cu pickupuri speciale de black metal? come on! las-o mai usor cu sentintzele astea. daca nu ar fi fost nevoie de eq-uri, nu s-ar fi folosit, nu crezi?

 

am inteles domnule, ma retrag din discutie.. nu ai citit cu atentie ce am postat eu, cum de altfel vad ca o fac toti care imi raspund pe tema asta. tot ce vroiam eu sa aflu erau acele cazuri in care voi aveti nevoie de eq concret, in combinatie cu ce scula si pt ce rezultat, pt ca eu unul de cate ori credeam ca am nevoie de unul, am gasit scula care suna asa cum vroiam eu din start! nu are nici o legatura comparatia ta cu friptura, desi recunosc ca e haioasa :)

les7 s-a exprimat ca vrea chitara->eq->amp nu ca vrea sa aplice eq-ul pt mt2 ceea ce e altceva. una e sa aplici un eq unei scule si alta sa aplici un eq iintreg lantului fiin on tot timpul si de aceea am raspuns in consecinta.

 

vad ca nu ma fac inteles.. cred ca postez prea lung si atunci se pierde ideea. o sa incerc sa nu mai fac asta.

PS: nu inteleg de ce toata lumea imi zice guitarsharpe.. nu va place guitarsarpe.. sa-l schimb :) ?

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
am zis io ca nu-mi place cum suna chitara???? nope...n-am zis asta si dimpotriva, chiar imi place cum suna...si imi place ff mult

vreau un eq ptr ca mi se pare ca metal zone-ul meu suna prea spart si vreau sa lucrez mai mult pe frecventze decat ma lasa potentziometrele lui.

is interesta de un mxr m108 pe zece benzi si is curios daca configutatzia chitara->lantz efecte (printre care si eq) -> amp e buna sau nu??

 

btw eq-ul ala il foloseste si kerry king care si-o facut o serie la mxr de eq.

1.mt2 are deja un eq bine dezvoltat ..chiar nu inteleg de ce iti mai trebuie un eq..plus ca un eq se adauga tot lantului nu numai unei scule :) iar nu merita sa dai 140 de E pe un mxr 108 cand nu ai amp calumea....

2.incearca sa mai te joci cu mt2-u , e imposibil sa nu scoti un ton care sa iti placa...

Link to comment
Share on other sites

guitarsarpe (sic!): e simplu, in cazul meu, am avut un engl e-530 (preamp) cu un poweramp, care facea uratzenii foarte bine, fiind foarte rece.

am schimbat cu un orange tt + cab, si am renuntzat la pickupuri active. totul suna mult mai frumos, dar uratzenii nu mai ies, decat daca combin un big muff (doom/stoner) si un metal muff (death/black). eq-ul il am intre muff-uri si il setez in asa fel incat sa am un sound diferit. nu stiu daca asta te multzumeste sau nu ca raspuns, dar eu il consider o scula folositoare, pentru ca imi poate modifica sunetul la ambele fuzz-uri.

parerea mea :)

p.s.: ce zici tu iar e o particularizare, eu n-am zis ca il aplici tot timpul, ci doar cand si daca e cazul.

Link to comment
Share on other sites

guitarsarpe (sic!): e simplu, in cazul meu, am avut un engl e-530 (preamp) cu un poweramp, care facea uratzenii foarte bine, fiind foarte rece.

am schimbat cu un orange tt + cab, si am renuntzat la pickupuri active. totul suna mult mai frumos, dar uratzenii nu mai ies, decat daca combin un big muff (doom/stoner) si un metal muff (death/black). eq-ul il am intre muff-uri si il setez in asa fel incat sa am un sound diferit. nu stiu daca asta te multzumeste sau nu ca raspuns, dar eu il consider o scula folositoare, pentru ca imi poate modifica sunetul la ambele fuzz-uri.

parerea mea :)

p.s.: ce zici tu iar e o particularizare, eu n-am zis ca il aplici tot timpul, ci doar cand si daca e cazul.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.