www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Se Prinde Corect Un Difuzor?


florinmarinoiu
 Share

Recommended Posts

Buna seara.

 

Dupa cum spune si titlul:cum se prinde corect difuzorul pe panoul frontal al boxelor/cabinetelor?

 

1.Asa:

post-12729-0-21185900-1361994280_thumb.jpg

 

2.Sau asa:

post-12729-0-36505300-1361994328_thumb.jpg?

 

Intreb acest lucru deoarece am vazut boxe care aveau difuzoarele prinse ca in fig.1 si boxe care aveau difurile prinse ca in fig.2.

 

Cum este corect?Conteaza?Adica influenteaza cu ceva calitatea sunetului?

 

Cu respect,

Florin.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Imi propun sa citesc articolul miine cind o s asi inteleg ceva din el, pina una alta pot sa iti spun ca la toate boxele FL pe care am cintat mi s-a parut ca aud un sunet mai clar pe care l-am pus pe seama zonei de 200-300 hz mai putin rezonanta. Nu e neaparat mai bine, e probabil de preferat in anumite cazuri.

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru raspunsurile date si pentru timpul acordat.

 

Am intrebat acest lucru deoarece m-am apucat de constructia unui cabinet pentru un difuzor de 10"(Celestion tube 10).

Difuzorul il am de ceva timp si a venit vremea sa primeasca o cutiuta.

M-am hotarat sa prind difuzorul pe interior(rear loaded),iar cabinetul va fi closed-back.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

M-am hotarat sa prind difuzorul pe interior(rear loaded),iar cabinetul va fi closed-back.

Bine ai facut. De obicei difuzoarele sunt prinse "rear load" pt a fi redate toate frecventele care difuzorul le poate produce .

In schimb trebuie sa fi atent la volumul cutiei. Daca este prea mare va incepe sa favorizeze unele frevente de bass sau medii inferioare.

Daca incepe sa "buhaie" singura sansa este sa te apuci de masuratori .Daca ai la indemana un generator de frecventa cu sweep si un decibelmetru poti sa stabilesti frecventa de rezonanta. Daca este mai mare de 80 Hz , va trebui sa adaugi la interior , materiale absorbante pt frecventa care raspunde cel mai puternic. Incinta trebuie acordata.

Link to comment
Share on other sites

Se prinde ca in figura 2, evident, in afara ca are garnitura de prins in acest fel, are si efectul practic ca o sa pui grill-cloth-ul peste panou direct, altfel trebuie sa faci un cadru pe care sa vii cu panza, logic, ceea ce eu n-am vazut decat la boxele hifi. E o complicatie inutila si destul de dificila de facut acasa, pentru ca trebuie sa intinzi destul de tare grill-cloth-ul, iti trebuie cadru teapan etc.

Btw, eu n-am primit niciodata o garnitura suplimentara la niciun difuzor nou, si am cumparat cateva ...

Alt lucru important este sa bagi dif-ul pe suruburi trecute prin panou din fata in spate, si dif-ul il prinzi cu piulite ... asa o sa-l si poti schimba cand ai chef de un upgrade. Daca-l pui prin fata si n-ai cadrul de care vorbeam detasabil, adio schimbare de difuzor, sau o sa fie de demontat ... :) u got the picture.

Edited by pfr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Este o incintă închisă. Tu știi cum funcționează o incintă închisă? Hint: nu "favorizează" nimic.

OFF TOPIC

Cum te dai tu in stamba ? Dar nu era mai elegant sa scrii direct observatiile tale??? Trebuie sa "gustam" tot timpul din aroganta asta a ta, care nici macar eleganta nu este.

ON

Daca nu citesti cu atentie, ce sa-ti fac ? Din poza, panoul pe care a montat difuzorul pare maricel. De aici am dedus ca acel cabinet s-ar putea sa fie volumetric , mai mult decat trebuie. Pt acest caz, am povestit. Daca incinta nu este calculata exact pentru puterea si raspunsul in frecventa al difuzorului pot apare probleme, care pot fi ignorate sau nu.Depinde de fiecare .

Pt montarea difului "front load" , ti-as spune (nu zic recomandare , ca nu-mi permit :D ) sa mai citesti din fizica acustica capitolul despre elasticitatea unei membrane si despre energia care se imprima moleculelor de aer .Si daca accepti ca oricare incinta are o frecventa de rezonanta, dupa acea poate vei pune altfel problema despre cum rezoneaza incinta cu un difuzor montat in spatele panoului (rear load )sau pe fata lui (front load) .Indiferent daca este open,half sau close back. Am citit si eu anumite povesti scrise pe NET , precum ca producatorul pune difuzorul , cum ii vine la indemana.Nu-i chiar asa .

Sper sa nu dezvolti discutia in sensul ca o incinta de Mesa Boogie care este echipat cu Celestion V30, suna la fel ca si cabinetul de la Orange care este echipat cu aceleasi difuzoare. Si nu am ales intamplator acest exemplu .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.