www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Folositi Media Parametrica De Pe Mixer?


Recommended Posts

dupa cum ati observat, producatorii consacrati de mixere pun medie parametrica pana si pe produse entry level.

 

cum folositi aceasta medie parametrica?

 

o folositi sa taiati anumite frecvente de pe medie sau sa le ridicati?

 

pana acum am folosit-o in pozitie neutra. desi ma joc cu butonul stanga-dreapta, fiind vocal nu reusesc sa imi dau seama prea bine ce se schimba la sunet pentru ca ma aud pe mine! cred ca intelegeti ce vreau sa spun.

Link to comment
Share on other sites

Medie: http://en.wikipedia.org/wiki/Average

Filtru: http://en.wikipedia....ectronic_filter

Egalizator: http://en.wikipedia....lization_(audio)

Mixaj: http://en.wikipedia....usic_production)

 

Mă mir cum de nu întrebi "Voi cum folosiți controlul de volum?".

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

bah, stefan ce mare...

daca ai ceva de zis constructiv pe subiect, zi. daca nu, ia viteza!

 

Hai că are dreptate. Dă-o-n mă-sa de treabă. Tu la ce crezi că-ţi foloseşte un mixer? Doar să panezi stânga-dreapta? Alea de 2500 de euro schimbâ dreapta-stânga mai repede?

 

Mai la obiect:

http://audio.tutsplus.com/tutorials/mixing-mastering/how-to-process-vocals-for-an-amazing-professional-sound/

http://www.musicradar.com/tuition/live/96-vocal-tips-437031

Link to comment
Share on other sites

moncher... m-am uitat peste linkurile alea... nu stiu cati dintre cei de pe forumul asta ar intelege ceva de acolo...

ma rog...

 

mai asteptam si alte pareri, mai putin experte

 

hai re restrangem problema: butonul selector de frecventa iti permite sa alegi o anume frecventa si sa faci acolo un ,,clopot", grafic vorbind.

ce alegeti? frecvente pe care vreti sa le reduceti sau frecvente pe care vreti sa le ridicati? pentru ca evident nu poti face si una si alta

Link to comment
Share on other sites

ce alegeti? frecvente pe care vreti sa le reduceti sau frecvente pe care vreti sa le ridicati? pentru ca evident nu poti face si una si alta

 

Aleg ce am nevoie in fiecare situatie, si fiecare canal. Serios acum, rocket science ? in cate moduri poti combina [frecventa][atenuare] ?

Link to comment
Share on other sites

moncher... m-am uitat peste linkurile alea... nu stiu cati dintre cei de pe forumul asta ar intelege ceva de acolo...

ma rog...

 

mai asteptam si alte pareri, mai putin experte

 

hai re restrangem problema: butonul selector de frecventa iti permite sa alegi o anume frecventa si sa faci acolo un ,,clopot", grafic vorbind.

ce alegeti? frecvente pe care vreti sa le reduceti sau frecvente pe care vreti sa le ridicati? pentru ca evident nu poti face si una si alta

 

Hai să-ţi dau un exemplu. Ai în mix bass şi tobă mare. Deoarece amândouă sunt generatoare de frecvenţe joase, vrei să le găseşti locul în mix, fără să se suprapună mult în jurul anumitor frecvenţe. Dacă le-ai pune pe amândouă cu joasele accentuate, s-ar produce un mix nasol, nu s-ar deosebi instrumentele, s-ar acoperi unele pe altele. Aşa că poţi coborî joasele din bass şi le poţi accentua puţin pe cele din tobă. Fiecare instrument produce anumite predomaninat sunete între anumite frecvenţe. Pentru un mix "curat", locul fiecărui instrument trebuie să fie bine stabilit. Cu ajutorul egalizatorului fixezi locul instrumentului vizavi de celelalte instrumente.

Link to comment
Share on other sites

aici pare o explicatie mai simpla: dupa cum zice si omul, ridica media de pe canal cu cativa decibeli si apoi se ,,plimba" prin spectrul de medie incercand sa gaseasca frecventa unde nu suna bine, apoi reduce acea frecventa. era o explicatie mai buna decat toate linkurile de wikipedia.

 

numai ca:

1. ,,latimea" buclei pe care o face media de pe mixer este fixa si nu reglabila ca in soft (nu e cea mai mare problema)

2. EL NU FACE ASTA IN TIMP CE SI CANTA, ci sta cu urechea ciulita si asculta cu atentie. cam greu in timp ce canti...

 

pe mine ma intereseaza cum faceti asta live!!! ca nu toti au sunetist dupa ei.

Link to comment
Share on other sites

ok. hai sa reformulez, ca poate m-am exprimat mai ambiguu la inceput:

 

DACA ESTI SOLIST VOCAL SI CANTI SINGUR (PE NEGATIVE) sau ai instrument si faci un one-man-show, cum faci sa reglezi media parametrica pe voce daca nu ai sunetist?

sigur ca instrumentele sunt mai usor de reglat ca le poti asculta cu atentie, dar vocea e greu sa o reglezi pe medie in timp ce si canti, pentru ca te auzi prin urechea interna!

modificarile de inalte si de joase pe canal sunt perceptibile in monitor, dar cele de medie mi se par destul de greu de perceput.

cand modifici joasele si inaltele simti o schimbare de tonalitate (se inchide sau deschide vocea) chiar si in timp ce canti. dar la medie, cel putin eu nu simt prea bine. cu atat mai greu de identificat si izolat vreo frecventa problematica. si folosesc monitor...

 

ma sunt solisti in situatia asta? sau pur si simplu lasati media in pozitie neutra...

Link to comment
Share on other sites

era o explicatie mai buna decat toate linkurile de wikipedia.

Da, bre, pentru o anumită situație! De ce ai presupune că există acea "frecvență unde nu sună bine" pe care ar trebui s-o tai? Dacă nu știi la ce folosește lasă-l în pace.

 

Acum repetă după mine: MEDII! Adică între joase și înalte, nu ca media artimetică.

Link to comment
Share on other sites

Da, bre, pentru o anumită situație! De ce ai presupune că există acea "frecvență unde nu sună bine" pe care ar trebui s-o tai? Dacă nu știi la ce folosește lasă-l în pace.

 

Acum repetă după mine: MEDII! Adică între joase și înalte, nu ca media artimetică.

mah, grigore ureche... :rolleyes:

de ce nu meri tu sa iti bati coasa in alta parte? evident ca bati campii. o explicatie nu esti instare sa dai, deci despre ce vorbim aici???

ce medii aritmetice iti trebe, mah?

poti sa raspunzi la intrebare? NU? ok! lasa pe altii! l-ai vazut pe chelu ala? ala a putut!

 

orice forum are cel putin un ,,titan" de asta care le stie pe toate. :rolleyes: si crede ca daca a fatat cateva mii de postari pe postari pe un forum, din prea mult timp liber, are implicit deptate in tot ce spune...

 

foloseste-ti inregistrarile.

 

asta ar fi o solutie, dar e oarecum distanta in cazul meu... prima data ar trebui sa le fac...

 

dar ma gandesc ca mai sunt si altii in situatia asta si poate ne spun ei cum rezolva problema.

Link to comment
Share on other sites

Impresia că știu despre ce vorbesc vine din faptul că lucrez de vreo șapte ani ca inginer de sunet.

Și în timpul ăsta le-am văzut pe toate, inclusiv tendința muzicienilor de a învârti fiecare buton, chiar dacă n-au habar la ce ajută.

Înainte de a putea afla cum se folosește trebuie să identifici scopul, rezultatul la care vrei să ajungi. Altfel vorbim degeaba.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pai, de la un inginer de sunet cu 7 ani de experienta m-as fi asteptat la o solutie. ca altfel de ce s-ar fi bagat in discutie ca un chilot de dama in c...r? aaa... simtea nevoia sa faca PL mare??? pai mah, de experti de astia ca tine mi-e plin podul. in contextul discutiei noastre ai fost ,,degeaba ca paretele".

colegu'de mai sus nu a venit cu diplome de inginer de sunet, a venit cu o solutie. la fel si chelu din clip.

tu cu ce ai venit? sigur, nu imi erai dator cu nimic. dar atunci ma intreb de ce ai venit???

moncher, tu nu intelegi ideea de forum. ai peste 4000 de postari si tot nu ai te-ai prins. un forumul nu este despre care o are mai mare, moncher! nici despre diploma ta de inginer de sunet... ;)

 

o sa te rog sa incetezi cu trollingul pe topicul asta. se vede din multitudinea de postari ca ai mult timp liber si eu chiar nu am cum sa ti-l umplu. dar daca toate postarle tale au acelasi aport informational ca cele de pe subiectul asta, atunci ti-ai tocit degetele degeaba.

Link to comment
Share on other sites

Prosti au fost cei care ti-au raspuns, nu trebuia sa iti raspunda nimeni ca prea esti tare si mare si priceput la toate da' stai linistit ca se inventeaza in curand mixer cu protectie anti-prosti.

altu'! :rolleyes:

anti prosti, zici? pai si atunci colegii tai care mi-au raspuns cum o sa il foloseasca? sau ce ai vrut s spui ca nu am inteles? :funnypost:

si daca s-ar scrie in chineza ai sti ca e forum romanesc!

auzi, mah, dabal uou sevan, ca vad ca esti la curent cu noutatile... da mixer cu protectie anti-roman cand se inventeaza?

rog atottstiutorii si autosuficientii care nu au nimic de zis pe subiect sa se abtina. romanu nu e invatat sa mearga la psiholog... isi varsa frustrarile pe unde poate :rolleyes:

Edited by produs de cluj
Link to comment
Share on other sites

altu'! :rolleyes:

anti prosti, zici? pai si atunci colegii tai care mi-au raspuns cum o sa il foloseasca? sau ce ai vrut s spui ca nu am inteles? :funnypost:

si daca s-ar scrie in chineza ai sti ca e forum romanesc!

auzi, mah, dabal uou sevan, ca vad ca esti la curent cu noutatile... da mixer cu protectie anti-roman cand se inventeaza?

rog atottstiutorii si autosuficientii care nu au nimic de zis pe subiect sa se abtina. romanu nu e invatat sa mearga la psiholog... isi varsa frustrarile pe unde poate :rolleyes:

 

Iar eu te rog frumos pe tine sa te linistesti putin, sa-ti revizuiesti limbajul si sa te adresezi civilizat si politicos atunci cand vrei sa ti se raspunda la intrebari la obiect. De asemenea, daca esti ungur xenofob, te invit sa scrii pe un forum de unguri xenofobi, iar daca esti roman, te rog sa iti pastrezi pentru tine protectia anti-roman.

 

Butonul la care te referi tu se numeste Egalizator Semi-parametric pentru frecventele medii, NU parametric, fiindca nu poti regla latimea benzii. Aceasta, de regula, este reglata din fabrica la valoarea de 1/3 sau 2/3.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Deci nu stiu cei aia "..pun parametric pe medie ..".multimedie ? ...dar din discutii am dedus ca ar fi vorba de midrange ...frecvente din "gama medie ",,,mediile din audiofrecventa...

 

1/ Parametric ? Ai trei butoane la aceste medii ? ca sa fie parametric tre sa aiba trei marimi reglabile ,,adica parametrii :

 

F(frecventa centrala ), Q ( calitatea filtrului / largimea de banda ) , Nivelul +/- 18 dB .

 

In general la orice EQ este bine sa atenuezi frecvente , dar in cazul ca ai Q reglabil se accepta si o usoara amplificare de 3dB ..

 

In cazul unui Q "mare " de peste "1 " daca ridici nivelul unei frecvente poate sa suna ca in "butoi" adica suna ca si o rezonanta pe frecventa in cauza ..suna nasol nu este natural ..din aceasta cauza se ocoleste ridicarea nivelului la EQ-uri si mai bine se atenueaza . Se pot intampla si alte denaturari etc etc ...

 

Ideea ar fi ( gasesti in zeci de tutoriale pe internet tip "How to use EQ " ) sa faci loc ptr voce in mix.Sa integrezi vocea in BT.

Dup ace ai ajuns la un sound acceptabil dar vrei ca vocea sa fie mai prezenta ...

 

se reduce cu Fcentral 1500-2000 Hz ( tatonand ) BT-ul cu 3 dB cu un Q de 0,7 ,iar vocea cu aceleasi reglaje al Fcentral ,Q ...ridici cu 3dB .Apoi faci mici tatonari reglaje ca sa obtii un sound optim ..un balans optim intre BT si Voce ..

 

Acesta ar fi un mod de utilizare ..

 

Cum am scris gasesti zeci si zeci de pagini pe net cu Home studio recording ..unde se descrie

 

Mai cauta si How to use Compressor ...si cum sa faci loc ptr voce sau alt instrument solo intr-un mix .prin panoramare etc etc

 

 

In cazul unui EQ parametric trebuie sa stii ce regleaza ...sa ai in imaginatie curba de raspuns ...caracteristica Bode .

Dupa ce folosesti un timp EQ parametric de ex din CUBASE inveti ce se schimba sui cum, fiecare canal din CUBASE are si cate un EQ parametric ce are un afisaj grafic al curbei de raspuns ,dupa ce te familiarizezi cu acest grafic si fara sa--l vezi il ai in imaginatie si poti sa reglezi EQ parametruu .

 

Deci nu este chiar ata de simplu cum spun unii pe aici ..nu este atat de simplu ca si reglatul

volumului sau al pnoramarii .

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.