www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Buying Your First Guitar


ebh
 Share

Recommended Posts

 

Stai asa oleacă ! Am impresia că, eu cel puţin, nu m-am făcut înţeles... Deci, dacă un începător alege un starter-pack dintr-ăsta, de la Anderton, sunt tentat să zic ok... Dacă-l ia din magazinele de la noi, nu mai bag mâna în foc... Aia am vrut sa spun eu...

 

Dar, 57, nu fii bandiiit ! :) Nu fii şantajist emoţional :) Neh neh ! Shame on you ! Soundul din clipul ăsta îi cabsimat şi super-aranjat până la Christos şi 'napoi !

 

Late edit : În plus : chitara aia din ce pack e ? ;) Huh ?

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Dar, 57, nu fii bandiiit ! :) Nu fii şantajist emoţional :) Neh neh ! Shame on you ! Soundul din clipul ăsta îi cabsimat şi super-aranjat până la Christos şi 'napoi !

 

"S7G Solar6 - Fender Mustang I - SM57 - No post eq or processing". Cum auzi ca suna fara backing de la 3.00, aşa suna şi în mix. Doar că, dacă ştii să setezi chestiile ca lumea în funcţie de mix, ies treburi mişto.

Link to comment
Share on other sites

"S7G Solar6 - Fender Mustang I - SM57 - No post eq or processing". Cum auzi ca suna fara backing de la 3.00, aşa suna şi în mix. Doar că, dacă ştii să setezi chestiile ca lumea în funcţie de mix, ies treburi mişto.

 

Mă leşi ?... Ia mai ascultă, bre ! În mix... N-auzi panoramarea stereo ? ... De la 3.00.... N-am ajuns pâna acolo, c-am oprit din primele secunde... Da', na, mă contrazic io cu Ola ?

 

.

Link to comment
Share on other sites

E double-tracked ...

 

A !...Da, ai dreptate ! Am re-reluat şi-am observat acum.. . Aşa e ! Scuze ! ... Şi lu' Tatăl Nostru din Ceruri .... Vie-mpărătia ta ! ... :)

 

Deci nu e panoramare stereo, ci dublă-cântare stereo, care e cu totul altceva ... :P

 

Deci, tre' să mai studiez aspectul... Eu, când am tras "Night Prowler", am făcut double-tracking, aşa percep eu. Adică am tras chitările pe ambele canale, însă nu erau aceleaşi pattern... acorduri... Aia zic eu că eu double-tracking... Same shit on two sides e panoramare, după mine.... Greşesc ?

 

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Am călcat puternic offtopic :lol:

 

Greşesc ?

Panoramarea înseamnă "plasarea" semnalului în scena stereo (sau surround), nu indică ce fel de sursă e.

Double-tracking în general se referă la suprapunerea mai multor (două) take-uri, adică interpretări ale aceluiași pasaj, care vor avea inevitabil mici (sau mai mari) diferențe între ele. Nu spune nimic despre cum panoramezi rezultatul: poți lăsa ambele pe centru, poți pune unul în stânga și unul în dreapta (cu diverse grade de "separare"), poți pune câte două în stânga și câte două în dreapta ș.a.m.d.

Link to comment
Share on other sites

Stai asa oleacă ! Am impresia că, eu cel puţin, nu m-am făcut înţeles... Deci, dacă un începător alege un starter-pack dintr-ăsta, de la Anderton, sunt tentat să zic ok... Dacă-l ia din magazinele de la noi, nu mai bag mâna în foc... Aia am vrut sa spun eu...

 

Dar, 57, nu fii bandiiit ! :) Nu fii şantajist emoţional :) Neh neh ! Shame on you ! Soundul din clipul ăsta îi cabsimat şi super-aranjat până la Christos şi 'napoi !

 

Late edit : În plus : chitara aia din ce pack e ? ;) Huh ?

 

.

 

Dute in magazin ia cateva chitare ieftine incearca-le cu aceasta statie vei vedea ca suna la fel !!Bineinteles joasele in sala se pierd dar inregistrat apoi redat pe scule suna la fel ..,,,

 

In magazinul Soundcreation am incercat mai multe chitare ieftine surprinzator de bune ..una din chitare suna asa adanc /dark fara mari reglaje din statie de numa ..cred ca era ceva Vintage dar erau mai multe tipuri ce am incercat ...

 

Vhitara ...nu conteaza ce "pack" este ...diferenta intre o chitara ieftina si una profi este foarte mica ,,,

 

Am incercat si chitare ce costau 4000 ,... 8000 si 10000 RON ,

 

Diferenta de calitate se vade pe scena in conditii "vitrege ' , apoi la cat tin tastele si piesele din metal ..suruburi etc ,,,cat sta gatul cu reglajul OK in caz de umezeala, caldura, frig ..etc ..

 

La sunet nu prea erau diferente majore .

 

Stereo este una si panoramarea /ambeofonie/este altceva .

 

Cantat stereo nu exista ,,,exista captare stereo .

 

Electronic se poate crea un spatiu sonor virtual .."pseudostereo ",,:"Quasy Stereo ".."3D" ,,"Deel Field " si alte denumiri ...."Fantastic Stereo Sourround " ,," binaural auto paner " etc etc

Acestea sunt bazate pe reflexii atrificiale ca sa posteze sunetul intr-un spatiu sonor simulat .

 

Ca pui L si R cate o chitara este o simpla panoramare ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

... aceasta statie...

 

Da, ok ! M-ai făcut curios .... Deci Fender Mustang I.... Nu cred că Fender Mustang I e în pack-ul ala de la Anderton din post-ul de start, dar, na...

 

@57 , e ok, nu se pune problema de offtopic, oricum băiatul de la postul #2 cred c-a lămurit lucrurile. [ :P ]...

Nu de alta, dar mi-a intrat de ceva vreme in cap treaba cu marfa care e pentru piaţa românească şi marfa adusă de dincolo... Urât din partea mea, recunosc, deşi n-am comandat niciodată de afară.... Am comandat însă de aici odată online , de la un magazin mult-lăudat şi mi-am furat-o şi m-am lecuit...

 

Cantat stereo nu exista ,,,exista captare stereo .

 

Precis la R8 tre' sa ai cel puţin 2 canale care înregistrează stareo...Eu am două la al meu.

Link to comment
Share on other sites

E tot marfa aia. Nu mai crede tot ce auzi cu Fender Mustang made in USA de suna de 10 ori mai bine decât ăla made in China sau alte aberaţii de genul...

 

Nu ştiu, eu tot comand online şi din România şi din afară. N-am avut niciodată probleme. Doar o mică neconcordanţă cu cei de la magazinuldemuzica.ro, dar s-a rezolvat în cele din urmă.

Link to comment
Share on other sites

E tot marfa aia. Nu mai crede tot ce auzi cu Fender Mustang made in USA de suna de 10 ori mai bine decât ăla made in China sau alte aberaţii de genul...

 

 

Nu de sunat zic.... În postul #1, de la clipul Anderton, e un amp de 10W, altul decât cel din clipul cu Ola...

 

.

Link to comment
Share on other sites

E Frontman 10G şi pe urmă G-dec Junior. Astea sunt în pack-uri. Mustang e oleacă mai evoluat decât astea două. 10G e foarte simplu, nu are efecte. G-dec Junior e foarte simpatic, are incluse simulări de tobe şi de bass, foarte util pentru practice. Mustang, e, într-adevăr, mai complex decât cele două, are mai multe efecte, mai multe simulări de amplificatoare, însă, nu este cu mult mai departe. Tot difuzor mic are, aşa că le putem compara.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, ok ! M-ai făcut curios .... Deci Fender Mustang I.... Nu cred că Fender Mustang I e în pack-ul ala de la Anderton din post-ul de start, dar, na...

 

@57 , e ok, nu se pune problema de offtopic, oricum băiatul de la postul #2 cred c-a lămurit lucrurile. [ :P ]...

Nu de alta, dar mi-a intrat de ceva vreme in cap treaba cu marfa care e pentru piaţa românească şi marfa adusă de dincolo... Urât din partea mea, recunosc, deşi n-am comandat niciodată de afară.... Am comandat însă de aici odată online , de la un magazin mult-lăudat şi mi-am furat-o şi m-am lecuit...

 

 

 

Precis la R8 tre' sa ai cel puţin 2 canale care înregistrează stareo...Eu am două la al meu.

 

Da si asta indseamna ca pot sa inregistrez concomitent doua canale ..

 

-pot sa am doua canale orice ,,, doua canale mono .

 

-pot capta stereo cu doua microfoane pe doua canale ...

 

Dar sunt curios cum poate cineva sa cante vocal ..stereo , .intr-o camera antifonata ..sau mono inrt-o sala de mese goala . cu multe geamuri fara perdele si pereti plani si netezi neacoperiti ..?

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.