www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Chitara Electrica Este Mai Usoara?


Guest gamebit
 Share

Recommended Posts

cum sunt?

 

Cred ca intrebarea pe care ai pus-o e prea subiectiva ca sa-si gaseasca un raspuns aici. Poate ca unuia i se pare chitara X ca fiind comoda, altuia chitara Y, iar tie s-ar putea sa ti se para ca nu e comoda niciuna! Trebuie ca tu singur sa probezi si sa iti alegi instrumentul pe care sa te simti confortabil sa canti, nu poate sa stie nimeni in locul tau ce si cum.

 

exista copii bune?

 

Iarasi, asta numai tu o poti decide. Daca e buna pentru tine si te simti ok sa canti pe asa ceva, atunci da, e buna. Daca nu, alta.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

http://www.epiphone....s-Paul-100.aspx bolt on as fuck

a,da si asta,facea un prieten fade to black pe el si la tastele inalte era cam belit :))

http://www.epiphone.com/Products/Les-Paul/Les-Paul-Special-II.aspx

Edited by AlchemyOfDeath
Link to comment
Share on other sites

Adica sunt prost ca am pus o intrebare?Daca voi aveti experienta nu puteti sa explicati frumos fara sa ma insultati?da imi doresc un lp dar nu vreau sa dau multi bani pe el.

Link to comment
Share on other sites

Adica sunt prost ca am pus o intrebare?Daca voi aveti experienta nu puteti sa explicati frumos fara sa ma insultati?da imi doresc un lp dar nu vreau sa dau multi bani pe el.

 

Nu eşti prost pentru că ai pus o întrebare. Esti pentru ca nu poţi citi răspunsul. Chitarele nu sunt ca ciocanele. La un ciocan pot să-ţi spun care e mai bun sau prost. Cu unul baţi 2000 de cuie, altul, după 300 începe să joace. La chitare vei vedea mereu excepţii. Vei vedea chitarişti care cântă superb pe o chitara de 500 de lei şi vei vedea chitarişti care cantă oribil pe una de 5000 de euro.

 

Bine, acum aştept raspunsul tau, "Deci sunt bune alea la 500 de lei?".

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Adica sunt prost ca am pus o intrebare?Daca voi aveti experienta nu puteti sa explicati frumos fara sa ma insultati?da imi doresc un lp dar nu vreau sa dau multi bani pe el.

 

Man nu te mai chinui, ia una dinasta, sunt decente, corzile le gasesti, se schimba foarte usor..e foarte usor de reglat..etc

 

 

Vei da 1600 lei pret final cu tot cu transport de pe thomann, platit prin paypal

e drept ca eu mi-am pus alte doze, dar erau ok cele stock pt rock and stuff

 

1007153.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mai Gamebit, hai ca noi ne cam racim gura degeaba. La banii pe care ii dai tu nu prea ai ce sa-ti iei. Sfatul meu foarte important e sa te feresti de EPIPHONE si de BENTON pentru ca modelel lor la banii astia sunt niste gunoaie.

Cam pe la bugetul tau daca vrei forma si sunet de LP te sfatuiesc sa cauti ori un CORT CR 100: http://www.senia.ro/cr100-bk-chitara-electrica-cort-33044-3 ori o chitara SX LP din MAHON (sunt mai greu de gasit in Romania dar sunt ieftine, bine facute si se apropie cel mai tare de un LP genuine - au gat lipit) ori un Vintage V100: http://mcmusic.ro/chitare/electrice/vintage-v100-chitara-electrica.html .

Link to comment
Share on other sites

Mai Gamebit, hai ca noi ne cam racim gura degeaba. La banii pe care ii dai tu nu prea ai ce sa-ti iei. Sfatul meu foarte important e sa te feresti de EPIPHONE si de BENTON pentru ca modelel lor la banii astia sunt niste gunoaie.

Cam pe la bugetul tau daca vrei forma si sunet de LP te sfatuiesc sa cauti ori un CORT CR 100: http://www.senia.ro/...ca-cort-33044-3 ori o chitara SX LP din MAHON (sunt mai greu de gasit in Romania dar sunt ieftine, bine facute si se apropie cel mai tare de un LP genuine - au gat lipit) ori un Vintage V100: http://mcmusic.ro/ch...-electrica.html .

Nu are idee ce vrea si ce ar trebui sa vrea ..asa ca degeaba se discuta ..

 

Vrea chitara usoara comoda in acut ,,,,

 

se gasesc chitare de care vrei ,,se poate comanda absolut orice chitara ce este pusa in vanzare in lume ....

 

Sa se duca in magazin si sa aleaga dupa culoare .greutate si impresii de comoditate presupuse de el ...sunt zeci si zeci de tipuri de chitare si ieftine si bune .

In timisoara de cate ori merg in magazinele ce vand instrumente vad /aud copii care incearca chitare si statii ...doar sa alegi si sa ai bani ...ar fi nevoie .

 

Omul spune chitara usoara si comoda ...i se raspunde MAHON ..hahahaha..TAAAAaaarrreeeee!!

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Omul spune chitara usoara si comoda ...i se raspunde MAHON ..hahahaha..TAAAAaaarrreeeee!!

 

I-am explicat cu cateva post-uri inainte ca Mahonul e greu dar daca o tot tinea cu copia de LP atunci i-am recomandat o copie buna.

SX-ul e singura chitara ieftina copiata dupa LP care are neck Set-in, e construita destul de bine si are sunet apropiat (cu ceva ingaduinta) de un LP genuine.

Link to comment
Share on other sites

cum scap de buzzul de pe o coarda?

 

Cu toate ca, probabil, nu vei intelege ce scrie in link-urile de mai jos, azi am hotarat sa nu mai fiu rautacios:

http://www.fretnotgu...tar/buzzing.php

http://users.powernet.co.uk/guitars/setuptut.htm

http://www.pluckandplayguitar.com/guitar-fret-buzz.html

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Le multumesc celor ce mi-au dat sfaturi serioase si le urez "expertiilor" sa-si urmeze propriile sfaturi pe chitarile lor si ii rog sa nu mai posteze aici.De glume si rautati sunt satul.Bine ca mai sunt si cativa OAMENI ADEVARATI.Bravo lor!

Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie să te superi, amice, dar te-ai comportat la fel ca în proverbul "Câinii latră, ursu' trece"... Ai pus n-şpe întrebări şi nu cred să te fi interesat vreun răspuns primit... Mă-ntreb dac-ai citit vreunul...

 

Dar, ca şi consolare , să ştii că nu eşti nici primul şi nu vei fi nici ultimul...

 

.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pai asa sunt romanii.Nu ai ce sa le faci.Toti sunt experti in orice.Normal ca am citit ceea ce s-a postat.Doar nu pun intrebari ca sa ma aflu in treaba.

Link to comment
Share on other sites

@gamebit: In ciuda unor ironii de care te-ai lovit pe aici, mai in gluma, mai in serios, ti s-a cam raspuns, zic eu, la intrebarile pe care le-ai pus.

 

In legatura cu greutatea chitarei (mai ales ca zici ca o chitara de 3.5 kg ti se pare grea) si cu aceesul la tastele superioare, cel mai bine e sa probezi tu singur ce si cum, dupa cum am mai zis. Vad ca ti s-au recomandat deja cateva modele, ai putea eventual incepe cu acelea. Nu-ti plac, nu-i nicio problema, probeaza in continuare alte chitare, oi gasi tu ceva care sa fie pe gustul tau. Ideea e ca alegerea unei chitare este ceva foarte subiectiv, iar ceea ce mi se pare mie usor si ergonomic s-ar putea sa nu corespunda cerintelor tale.

 

Iar in ce priveste eliminarea fretbuzzului, cauzele sunt multiple, iar 'mnezau ti-a recomandat niste materiale foarte utile si interesante in acest sens. Daca vrei si exemplificari video, uita-te la filmuletele lui Frudua pe YouTube, explica foarte bine anumite lucruri legate de setup. Bineinteles, nu e singurul, dar eu zic ca asta ajuta mult, cel putin m-a ajutat pe mine.

 

Bafta mai departe!

Edited by mike KidLazy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai asa sunt romanii.Nu ai ce sa le faci.Toti sunt experti in orice.Normal ca am citit ceea ce s-a postat.Doar nu pun intrebari ca sa ma aflu in treaba.

 

Ce drag mi-e de inteleptii astia care cind sint luati peste picior din cauza prostiilor pe care le toarna, au impresia ca "asa sint romanii", adica schizofrenici (in mintea lor sint experti in orice).

Bai desteptule, ca la mine faceai referire in posturile alea, eu nu sint ma expert in nimic, dar nici nu trebuie sa fiu ca sa-mi dau seama ca esti prost.

gametit: Ce chitare sint mai usoare?

forum: Aia si aia. Da' de ce vrei chitara usoara?

gameshit: Pai n-am acces la tastele superioare.

(Ce legatura are greutatea cu accesul la tastele alea?)

I se explica faptul ca nu greutatea e de vina pentru ca n-ajunge el cu degetu' unde vrea. Gamebit face o pauza, lasind impresia ca ar fi inteles ce i se spune, dupa care vine cu alta intrebare, si anume: "Da' copiile de Les Paul sint usoare?". Ai, sa-mi bag p**a... Serios?

Ca si cum ai intreba daca masinile sint galbene. Pai stii, unele sint, altele nu prea. Totusi, el are inteligenta necesara pentru a pune o asemenea intrebare si a astepta un raspuns "pertinent", venit din partea unor OAMENI ADEVARATI, preferabil straini, ca romanii sint "asa".

 

Ce te astepti, frate, tu sa intrebi niste cretinisme si sa vina toti sa-ti raspunda calm si frumos, poate poate intelegi? Ti s-a raspuns frumos si te-ai purtat de parca nici n-ai fi citit. Daca cu frumosu' nu ne intelegem, hai si cu uritu', poate poate.

Si mi se rupe de rugamintile tale; daca vreau sa scriu aici, scriu, pentru ca o fac pe timpul meu.

 

Are draugr o vorba... gogomanule.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.