www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Generatia Praf De Ciment...


Cognek
 Share

Recommended Posts

... acu am ajuns acasa dupa o mini aventura mai degraba decat munca la un event anual sau semestrial (mama masii)... cat de cat cunoscut. Chestia asta se petrece pe malul marii si arata ca un complex de scene tip cort in care bubuie muzica trance/house/dj sau ce dracu o mai fi... cu lumini si mama masii si care vrea sa duca ... si duce a club .... oarecum. Hai sa trec la poveste acu...

 

Deci ajung eu acolo... ma apuc de organizat toate draceniile si ne pregatim de intampinarea publicului... prima seara a fost undeva intre 1k-2k persoane reprezentand tineri ... max 40 ani sa zic... medie undeva la 25-30 ( barbatii aveau ba freza de simley ... adica d-aia rasa la baza iar sus ceva ca o basca sau dracu ... ori ceva de genu asa 10472_Pete-Wentz.jpg... majoritatea cu ochelari identici... doar culoarea difera...hehe)

 

 

Din pacate nu am avut timp sa stau sa filmez... doar o poza mai frumusica asa am tras si eu... asa ca sa aveti o idee...

 

In fine... chestia e ca cel putin ultima tura am suportat eroic bubuiturile si muzica timp de 24 de ore... ma rog ... impropriu spus muzica... da in fine zgomotele astea si luminile alea in ochi... Stilu de dans ... o chestie hibrida intre modul de dans pe manele si cel pe freestyle... Acu inca imi tiuie urechile de la basu si toate zgomotele alea repetitive ale stilului asta... am inteles ca e un fel de trance... Deci sa fiu blestemat dar astia nu opreau muzica... zi noapte acelasi ritm l-am auzit... iar ultima zi din 4 locatii de-odata.... de-mi vibra si mancarea din mate ...

Eu trebuia sa fiu calm si sa-mi vad de treaba mea... dar treaba mea era mai tot timpu inauntru "clubului"...

Acum nu oi fi eu usa de biserica si poate ca am si eu (si cu siguranta am)... greselile mele... dar la ce am asistat zilele astea... nu am termen de comparatie...

 

 

Acu imaginativa toate furnicile astea frezate, tatuate cu sau fara foarte multe haine... miscandu-se de colo colo pe ritmul ala infernal dar totusi cu un scop anume.... Goana dupa ciment... var sau ce dracu de otrava de soareci s-o mai vinde de tras pe nas... Cand vezi un conglomerat de sute de oameni turmentati... fiecare reactionand in felul lui iar zeci zacand pe jos in coma literalmente de se inecau cu voma.... Echipele de medici au fost depasite total de situatie... Cand vezi cum ii insirau saracii de la prim ajutor pe langa corturi precum micii la gratar unu langa altu... toti cazuti la datoria idioteniei... iar restu care inca se mai tineau pe picioare radeau de ei... pana, inevitabil, ingrosau si ei randurile...

Eu ca staff member acolo eram asaltat cu intrebari de genu ... "Frate nu cumva mai ai niste foi... Ai sa-mi dai si mie sa fiu chill si eu (sau ceva de genu...)... Nici aia de la antidrog n-au facut mare lucru.... oamenii mergeau bine bine pe legale... Can ma duceam intr-o anumita parte a complexului nu aveam cum sa nu prind o dara puternica de miros specific de maria... Sa-i vad insirati fumand prin nisip pe sub... pe sub fiare lemne si caramizi... la umbra... la soare... peste tot... Doar inauntru se tragea pe nas ca... vorba aia... bate vantu'...

Un lucru remarcabil.... rar am vazut vreo fata care sa arate... mediocru... Iar toate veneau pe 2 picioare foarte elegant si plecau... pe 4 cu putin noroc...

Nu mai iau in calcul nesimtirea lor si muntii de gunoi care i-au lasat in urma... astia dupa ce trageau niste ciment dansau vreo 12 ore pe putin pe mormanele de gunoaie...

Incaierari nu au avut loc... ciudat... dar cand toti sun cimentuiti... nu prea mai are cum sa iasa cu bataie...

Acolo daca vroiai sa te culci... te culcai cu oricine vroiai ca oricum toti se ameteau bine bine... Fara limite... fara inhibitii obraz sau bun simt... Daca pana acuma ma laudam ca eu eram bad boy si alte dracenii... ei acolo m-am simtit ca un calugar de prin moldova printre ultimele cadavre ambulante... Ba o mai lua omu si ceva sa iti dea o senzatie... dar nu frate sa intri in spasme.... Iesisem odata afara si langa mine se zbatea unu ca un peste cu stropi de chestie verde si spumoasa tasnind in toate partile ... si dracu ala (dita mai omu in toata splendoarea ... si la statura ... si la varsta... din pacate nu si la creier)... dracu ala gemea a durere macabra... In fine... s-a ocupat salvarea de el... da nu l-am mai vazut pe acolo... Ba si cat de idiot sa fi sa vezi ca face unu... vezi ce pateste si sa i te alaturi si tu... De bani baietii si fetele nu duceau lipsa ca acolo o apa plata la jumate era 10 ron... Iar eu cand am avut neinspirata idee sa-mi iau un corn... cu un carnat in mijlocului care s-a dus din 2 muscaturi ... si sa dau 10 ron pe el ... ma rog... inca ma mai macina gandul da imi era tare foame...

Dar m-am simtit bine ca i-am luat pe Dj... care si ei vroiau sa fie chill asa... pe limba lor ca nu erau romani si nu credeau ca un om simplu de la tara poa sa le raspunda ... dapai sa-i incuie la care sa sara in aparare insotitoarele lor ... care desigur erau romance, zicand: "Dar care-i problema ta?... Ce-ai cu noi?"

 

... sper sa nu am dreptate dar generatia asta e ... cimentuita beton beton... adunaturi de descreierati... nici macar nu stiu sa bea si nici sa consume si nici sa asculte muzica astfel incat sa se simta bine...

 

si poza cu frumoasa adormita... hehe (o vrut ea sa se distreze ca doar 2 eram prin cortu ala dar degeaba...)

 

post-20256-0-02497900-1345402238_thumb.jpg

 

 

P.S. Acu ma duc sa beau nitel de dragu vremurilor bune si sa ascult niste muzica adevarata ... sa ajung dracu la tara ... sa-mi iau chitara mult iubita in brate si sa speram la un viitor mai... necimentuit...

Edited by Cognek
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

si ce te-a deranjat mai exact...? sau de ce te-ar deranja un astfel de comportament...?

 

ma intreb oare cand o sa scapam de mentalitatea asta de rahat, impamantenita de cand lumea pe meleagurile noastre.

aia e...nu ne bate inima cum trebe' daca nu aruncam cu ochiu' in curtea celuilat, judecand aiurea...

 

a...si ce mama naibii inseamna muzica adevarata...?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

dap... eu sunt ala retardat si crescut in pestera... e o chestie normala si fiecare face ce si cum vrea... inteles. Nu mai intru in detalii ca nu am chef sa ma contrez cu nimeni si nici sa dezbat cretinatati... Imi pare rau ca am adus subiectul asta in discutie...

 

totusi CernoBill... daca am sa te intalnesc vreodata face to face am sa-ti trag o palma de-o sa-ti sara maselele din gura, din 2 motive: pentru ca asa vreau si pentru ca poluezi aerul unei zone dragi mie (iubesc zona montana)... Te-ar deranja cumva ceva la aceasta chestiune?.... Idiot imbecil....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

stai asa...am zis eu ca esti retardat si crescut in pestera...?! cu toate ca daca as sta sa te judec dupa atitudinea din postul de mai sus, as putea crede asta.

 

cat despre discutia de fata, ai zis-o chiar tu: fiecare face ce si cum vrea. ca e moral/imoral, sanatos/nesanatos, sau alte variabile, nu cred ca e treaba noastra sa aratam cu degetul si sa judecam...

atata timp cat nu te afecteaza, de ce te-ai agita in halul asta...?

 

de raspuns, nu mi-ai raspuns...ce inseamna muzica adevarata...?

Link to comment
Share on other sites

Fa-ti Cognek-ule un blog si-ti scrii acolo parerile, astfel poti modera comentariile. Daca nu esti in stare sa porti un dialog, nu mai deschide topic-uri.

Eu de exemplu nu va inteleg cand o bagati pe-asta cu "generatia", cat timp si generatia dinainte facea la fel. Sa nu mai spun ca ai 21 de ani, dar gandesti ca pensionarii care se uitau urat la noi ca aveam parul lung.

Si noi ne duceam la mare, 4-5 zile stateam beti non-stop si faceam toate tampeniile care ne treceau prin minte. Ca motivatie, scapam de parinti, profesori, scoala, era evadarea noastra. Nu am ajuns nici unii boschetari in momentul asta si nu regretam anii respectivi...

Edited by 'mnezãu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pe mine ma afecteaza cand un om sufera... imi frange inima... de multe ori as dori sa fiu indiferent...

 

De judecat nu judec dar daca iti bati joc de integritatea... sanatatea si viata ta... nu inteleg cum ar putea sa fie bine...

 

Si tu ai tendinte de a judeca... doar ce le-ai mentionat...

 

... de plesnit insa nu scapi...

 

muzica adevarata inseamna sentimente transmise prin cale sonora care au ca rezultat un lucru ... hai sa nu zicem bun sau rau.... ci o dracenie care te ajuta sa te autoidentifici fata de tine... fata de altii, fara alte mijloace... cimentuite...

 

tu folosesti cumva CERESIT?

 

mnezau.... esti pe dinafara... ai uitat de ciment... ia-ti sacul cat e la promotie... Bautura e relativa... eu de la 13 ani am inceput sa beau constant asa ca mentalitate de pensionar?... sigur frate... Daca esti batran si inca esti viu inseamna ca avem etaloane diferite la capitolul beat... incearca totusi sa fi mai specific... si nu uita de ciment frate...

Link to comment
Share on other sites

cineva lucreaza in constructii, mi se pare...

si mi se pare ca se ataca degeaba.

 

scuza-ma...vorbim de doua fenomene care au influentat major generatii intregi...? adica muzica si drogurile...?

eu cred ca fiecare are dreptul sa le perceapa cum vrea pe ambele. ambele iti modifica, intr-un fel sau altul, perceptia asupra tuturor chestiilor din jur, fiecare iti afecteaza modul de a gandi si de a simti. fiecare individ e liber sa le foloseasca cum vrea, sa le gaseasca diferite sensuri.

 

si sper ca stii ca foarte multa muzica pe care o ascultam astazi a fost creata sub influenta, directa sau indirecta, a diverselor substante.

Link to comment
Share on other sites

CernoBill, 'mnezau, si vektor.

 

1. Greseala voastra ca v-ati bagat in seama in topicul lui. Data viitoare lasati-l sa poarte monolog.

2. A doua greseala ca v-ati redus la mintea lui ca sa-i dovediti ceva. Ce sa-i dovediti? O minte inchisa nu va accepta niciodata propuneri venite din exterior, oricat de intelepte ar fi ele.

3. Incepand cu replyul asta, sa nu mai scrii nimic (asta daca vrei sa dovedesti ca nu esti prost.. :nopityA: )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

bine punctat coffee, mai putin finalul :)...la woodstock era plin de "shit" peste tot ( gasesti in documentaru' lu scorsese si multe altele ), acolo se dormea in fecale si boraturi de-a dreptu'...cat despre domnul cu pofta de a da palme...don't forget dude, pana si SRV a fost gasit cu panatalonii maro, plin de voma si in pragul mortii la un moment dat...nici mie nu-mi place muzica electronica....dar nici sa dau palme :)

 

peace ! :rokon:

Link to comment
Share on other sites

Cognek, eu am impresia de fapt ca din tot ceea ce ai relatat tu acolo sus reiese un lucru simplu si mare: Tu faceai parte din staff in timp ce altii se distrau. Altii au dat la buci, tu nu.... Nush de ce , dar asa lasi tu impresia. E normal ca te-ai simtit oribil. Ai dat de realitate. Nu ti-au cazut femeile la picioare pt ca nu le impresionai cu cantatul tau magnific, tehnica ta ametitoare la chitara s.a.

Eu zic ca te-au tratat pt ceea ce esti : Lipsit de Importanta.

 

2 P.S.-uri : 1 nu mai incerca sa scrii in engleza fara corectare automata

2 daca te enervezi, incearca sa demonstrezi ca esti stapan pe situatie. Lasa agresivitatea. Suntem "artisti" nu luptatori "k1"

Link to comment
Share on other sites

...Drogurile nu-s bune, nu te elibereaza si chiar daca accentueaza starea aia de psychedelism ... e doar pe o perioada scurta... iar singuru sens al lor e spre putrefactie... atat fizica cat si spirituala... Ori probabil ca inca nu am gasit reteta dupa atatea incercari?.... Nici n-am de gand s-o mai gasesc...

... dar mai bine sa revenim la chitarile noastre si sa mai cantam cate ceva ... ca de vorbe in vant si ironii e plin forumu...

 

ah... Cezarica ... once a redneck... always a redneck... an don't think this ma first rodeo ...just cause a chicken got wings it don't mean it can't fly...

Edited by vektor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cognek , ai mare dreptate... Dar problema e ca asa cum ii facem noi prosti pe aia , asa ne fac aia prosti pe noi... Da , este ok , ai dreptate , dar degeaba spunem si dezbatem problema asta , ca pana la urma tot asa va fi !

 

Dar mi-a facut placere sa iti citesc discursul si s-o privesc pe "frumoasa adormita "

Edited by Sympthom
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

hai sa nu incepem cu "drogurile nu-s bune"...si te rog sa nu omiti faptul ca si alcoolul e un drog.

cum spuneam, fiecare e liber sa perceapa cum vrea diverse lucruri care ne inconjoara.

 

dar, revenind la discutia de fata, pot sa spun ca si pe mine ma calca pe nervi pustii teribilisti care au impresia ca e cool sa bagi tot felul de substante in tine, sa-ti rupi capul pe dabstep toata noaptea, si sa finalizezi, apoteotic, intr-o balta de voma. dar, totusi, nu ii judec, pentru ca sunt de parere ca fiecare are dreptul sa faca ce vrea. daca nu ma afecteaza direct, prefer sa ignor comportamentele care ma deranjeaza.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

... sunt de parere ca fiecare are dreptul sa faca ce vrea. daca nu ma afecteaza direct...

 

 

Şedinţă de partid, despre creşterea productivităţii muncii şi încadrarea în planul cincinal :

- Dacă sunt propuneri ... Da, poftiţi, to'arăşu Popescu !

- Eu propun sa lucrăm ore suplimentare şi Sâmbăta, nu numai în restul săptămânii...

- Bine, to'arăşu Popescu... Altcineva ? Da, poftiţi, tov' Ionescu...

- Eu, tovarăşu secretar, propun sa venim şi Duminicile la servici, cu program normal...

- Da, foarte bună propunere tov' Ionescu...

Bulă [ tov' Bulă, desigur ] şi el cu mâna pe sus...

- Poftiţi !

- Eu aş propune să închidem birturile !

- Cum adică, tovarăşu Bulă ?

- Păi, da ! Că, după ce iese omu' din tură, în drum spre casă, intră în birt, după aia ajunge acasă, se culcă cu nevastă-sa şi uite-aşa ies copii tâmpiţi, ca Popescu, ca Ionescu...

 

:P

 

.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

57 a pus problema perfect

pentru ca se intelege din postul tau ca este mult mai acceptabil si chiar recomandat sa iti rupi pateul pe alcoale decat sa tragi pe nas sau in piept.

interesant cum iti aperi viciul in schimb il denigrezi pe al altora.

Get real, bro.. Fiecare cu p...a ma-sii si cu ce ii place si il face sa se simta bine.

Link to comment
Share on other sites

din ce spui pe forum si lasi sa se inteleaga, ar fi de mirare daca s-ar gasi mostre de sange in probele tale de analiza.

iar probele alea ar fi mai inflamabile decat benzina. Hell, daca ai avea un hibrid Toyota ai putea sa nu iti faci griji de pretul combustibilului, a quick pinch si ai avea fuel pentru inca cateva mile pana la petrom..

 

toate viciile sunt prostie, pana la urma urmii, indiferent cat ai vrea sa te minti ca e veo diferenta intre ele; ca toti avem prostiile noastre e alta treaba, si ca incercam sa le gasim explicatii si motive. Dar cand tragi linie si gandesti logic si nu cu JeBeul in tine sau cu creierii rupti, ai sa realizezi ca sunt cretinitati toate..

Link to comment
Share on other sites

iti dai seama... dar cu siguranta ca e un gap intre ele... ca de altfel, nu te poti uita la unu care trage elegant dintr-o pipa la fel ca la unu care isi baga in vena... oricum, privite la rece toate sunt prostii...

 

in fine... aici era mai mult vorba nu de vicii ci de mentalitate si modul de distractie al unora... de altfel eu prin distractie inteleg sa ma simt bine iar cand am intrecut masura am constientizat ca nu a fost o experienta foarte placuta... chit ca am vicii, nu mai intrec masura ... ma rog, e vorba de etaloane si alte dracenii... oricum si orice am zice nu se va ajunge la o concluzie generala... Am relatat intamplarile astea ca m-au enervat, obosit si revoltat foarte rau... daca nu eram in mijlocu evenimentelor nu dadeam foarte multi bani... dar mie imi sare tzandara repede si la fel de repede se si linisteste...

Edited by Cognek
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.