www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Muzica De Strada


xtremer
 Share

Recommended Posts

Cine ghiceste ce e in neregula cu acest post?

 

Hai ca'ti zi io neregula...cu care de fapt nu e nimic in neregula, decat ipocrizia pe care o au unii care considera ca merita mai mult decat ofera. De aici probabil apar frustrarile de genul "cat ofer si cat primesc"

Muzica e pana la urma un lucru care ar trebui sa ne bucure pe toti

Cunosc oameni cu conservatoru la zi care inca o fac de placere pe un salariu de @@ la fel cum cunosc oameni fara studii si o duc bine si mai departe cu impliniri materiale sau spirituale.E inca loc si pentru aia mai boemi care merg sa cante cu filarmonica dar si pentru aia care isi cumpara bere la pet si baga un jam cu prietenii. Sintem o societate de consum si "libera" unde fiecare are dreptul sa cante in parc sau pe Wembley. Deci, nu cred ca are rost sa ne cramponam si sa aratam cu degetu' la faptul ca "societatea e de vina"

Cu scuze daca am ofensat pe cineva, dar serios..restul e gargara

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Bai, voi sigur sunteti sanatosi? In primul rand, in Ploiesti exista pasaj pietonal, in centru, trece pe sub republicii si duce spre magazinul Omnia. In al doilea rand, eu sunt plecat din Romania din 2009, si intr-adevar nu sunt obisnuit sa zic 100-150 RON in loc de 1 mil/1 mil jumate pe zi. In al treilea rand , NU MINT. Si , pentru domnul John Petrecce, care m-a numit ipocrit, as vrea sa-i transmit ca nu sunt nici lautar, nici materialist, pur si simplu traiesc din ceea ce-mi place, fac muzica si ma pot sustine din asta. Consider ca muzica de strada e mai presus decat oricare alta.

Sa reusesti sa aduni cateva zeci de oameni in jurul tau in timp ce canti, fara o scena, fara un eveniment organizat si anuntat in prealabil, sa simta ca meriti niste marunt pt cateva minute in care au zambit si au uitat de griji. Iar de partea cealalta, pt tine, ca si performer, tu inveti ce inseamna sa ai un public, cum comunici cu el, cum scapi de frica de a canta pe o scena si cum sa-ti vinzi skill-urile. Tare as vrea sa stiu daca majoritatea "inteleptilor" care tot raspundeti cu mistocareala, care cica aveti o varsta si o experienta, sunteti capabili sa faceti asta singuri.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

da bre nu estem sanatosi... uite pe 21 sau cand naiba e marele event am sa ies si eu pe strada cu mocirla de pe dealu meu si am sa cant la public(gaini, rate, porci, gaste... mai ceva ca in amsterdam)... si nu orice... o melodie pe felie cu momentu... eventual ma duc in cimitiru de pe celalalt deal ca e mai greu cu prizele la noi... nu prea este...

 

Nu serios acuma, omu mai viseaza da ma rog... Aici poti sa canti si cu bucile si nu strangi mai mult de 5 ron... si aia ca-l minti pe vre-un betivan ca-i canti o tatareasca... Vezi-ti mai bine de strainatate ca daca mai si traiesti din 3 acorduri si niste versuri de frumoasa adormita inseamna ca e super misto acolo... Tara mea e moarta de mult dar n-a strans bani de inmormantare...

apocalipsa.mp3

Link to comment
Share on other sites

Lasa , ca oricum sper sa dau o fuga prin Bucuresti, prin ianuarie-februarie sa dau un hit & run.O faza foarte amuzanta e faptul ca alti muzicieni de strada de prin vest deja isi fac in plan Romania pt anul 2013. Va fi extrem de amuzant sa vedeti cum un strain poate face bani in tara la voi, iar voi nici macar nu incercati, stati si va ganditi doar la scuze ca sa n-o faci!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca muzica de strada trebuie sa ramana neamplificata pentru ca:

1 Orice manelist o sa vrea sa canta in public si strica ziua la toti

2 Vreau sa ies cu pritena in oras ( la restaurant ceva) si chiar langa restaurant se trezesc niste destepti sa cante metal

Doar opinia mea

 

Sent from my GT-S5660 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Tocmai de aceea sunt de parere ca trebuie amenajate niste spatii mai mari ca sa nu deranjezi pe nimeni. In al doilea rand, sa existe o auditie in fata unui profesor sau comisii, fara tampenii gen manele. Cu metalistul, stai linistit ca se lasa, nu face bani cantand metal pe strada ;)

Link to comment
Share on other sites

Tocmai de aceea sunt de parere ca trebuie amenajate niste spatii mai mari ca sa nu deranjezi pe nimeni. In al doilea rand, sa existe o auditie in fata unui profesor sau comisii, fara tampenii gen manele. Cu metalistul, stai linistit ca se lasa, nu face bani cantand metal pe strada ;)

 

Mai înainte spuneai că muzica de stradă e mai presus decât oricare alta, acum faci apel la instituționalism?! Păi ce fel de artă-i, dom'le, dacă trebuie aprobată de Comisia de Cenzură a Partidului întâi?

Link to comment
Share on other sites

Ia stati asa putin, ca poate m-ati inteles gresit. Ma prieteni, pe aici s-au dat auditii pentru licente. nu lasa pe oricine sa zbarnaie amplificat, totusi sunt oameni pe care ii poti deranja. Neamplificat n-are nimeni treaba cu tine. Dar totusi pompezi niste watzi,Nu stiu daca voi ati inteles ce tot incerc sa zic dar, in Amsterdam avem reguli pentru a asigura orasul ca nu vine johnny si canta de la 9 am pana la 9 pm non stop, ca johnny ar vrea sa faca asta si doar a ajuns primul pe spot, deci junglic vbind e locul lui. Mai sunt si alti performeri, e un business nu o joaca, desi multa lume nu stie lucrul asta. Apoi, exista auditii pt ca johnny se pune in square-ul cel mai mare cu ampul lui de 200 de watzi, beat manga, cantand solo de chitara 12 ore, care, tehnic vbind, e posibil.

Ma baieti, fara reguli devine legea junglei. Tot institutionalismul asta are un scop: sa aiba toti sansa de a canta intr-o zi

Jezaz

Link to comment
Share on other sites

totul pana la Johnny... daca te iei de Johnny te iei de mine! God bless Johnny Winter!

 

lasand gluma la oparte... voi platiti taxele aferente la banii pe care-i incasati?...

 

Sa vezi cate taxe de mediu si poluare fonica si bla bla or sa bage astia pentru muzica de strada daca ar fi sa se aprobe un asemenea proiect hehe... ajungi pe minus...

Link to comment
Share on other sites

Bai, nu-ti dicteaza nimeni ce sa canti pana cand nu ajungi la o problema. Incepand din 1991 pana in 1995 in Amsterdam a fost invazie de Ecuadorieni cu muzica lor traditionala. La inceput a fost misto, apoi, erau cel putin 30 de grupuri care cantau intr-o zi, intr-un oras de 350 000 de locuitori, si nu poti canta decat in centru. Deci imagineaza-ti ca erau la fiecare pas. Aveau cate 4 boxe de 200 de watzi. Era un business complet, veneau cu microbuzul de dimineata, isi aduceau echipamentul si plecau abia seara.Din cauza lor, in 1995 au interzis muzica amplificata pe strazile Amsterdamului pana in 2008, cand au reglementat-o. Acu, democratie ca democratie, dar daca filmez toti tiganii romani din Amsterdam care canta pe la terase(pt ca nu au voie amplificat) te sperii. Daca ar avea ei ampuri, s-ar duce naibii totul din nou.

Deci be careful what you wish for. Totul trebuie facut cu bun simt.

Link to comment
Share on other sites

Bai, nu-ti dicteaza nimeni ce sa canti pana cand nu ajungi la o problema. Incepand din 1991 pana in 1995 in Amsterdam a fost invazie de Ecuadorieni cu muzica lor traditionala. La inceput a fost misto, apoi, erau cel putin 30 de grupuri care cantau intr-o zi, intr-un oras de 350 000 de locuitori, si nu poti canta decat in centru. Deci imagineaza-ti ca erau la fiecare pas. Aveau cate 4 boxe de 200 de watzi. Era un business complet, veneau cu microbuzul de dimineata, isi aduceau echipamentul si plecau abia seara.Din cauza lor, in 1995 au interzis muzica amplificata pe strazile Amsterdamului pana in 2008, cand au reglementat-o. Acu, democratie ca democratie, dar daca filmez toti tiganii romani din Amsterdam care canta pe la terase(pt ca nu au voie amplificat) te sperii. Daca ar avea ei ampuri, s-ar duce naibii totul din nou.

Deci be careful what you wish for. Totul trebuie facut cu bun simt.

 

... pentru toate celelalte exista vama veche...

Link to comment
Share on other sites

Cen-zu-ră! Când nu le va da nimeni bani nu vor mai veni. Foarte simplu.

 

Din păcate... Se poate, prin comparaţie, asemana cu situaţia cerşetorilor şi ţiganilor cu puradei în braţe, plasaţi ( într-o organizare riguroasă, din cât am reuşit sa remarc ) pe la intersecţiile semaforizate din oraş. Marea majoritate a societăţii este împotriva lor ( probabil ) însă, datorită faptului că o mână de şoferi vor să-şi asigure Împărăţia Cerului din timp şi "sar cu banu'", agasează prin prezenţă ( şi, de multe ori, cu o obrăznicie tot mai mare ) întreaga comunitate care e nevoită să-i suporte ... Şi la fiecare intersecţie s-au cheltuit banii din buzunarul meu, al tău, pentru panouri costisitoare cu "Nu daţi bani...".

Fă o socoteala simplă, dacă doar 1% din participanţii la trafic le dau câte 1, până la 5 lei... Iese o suma grozavă... Şi nici nu trebuie sa facă ore suplimentare. La ora 16 ies din tură...

Aş mai zice şi de Poliţie, care trece de formă, din când în când, cu maşina, moment în care dispar ... până trece duba...

.

Link to comment
Share on other sites

Muzica de camera se canta in camera ...

Muzica de strada. se canta in strada..

 

Pai ptr "descoperiri" ezista cateva emisiuni TV ..concursuri la nesfarsit fara mari rezultate ..te inscrii la concurs si canti...

 

Ptr cantat in piete sau colt de strada , pasaje ..probabil trebuie sa te duci la primarie si sa scoti o autorizatie ptr o locatie ca sa nu te confunde politia cu cersetorii ...

In Timisoara am vazut de cateva ori cantareti ce se acompaniau la chitara pe strada de langa opera ..dar era jalnic ..de fapt nu poti sa canti 10 -12 ore vocal zilnic nici daca esti super vocalist . Mai sunt cativa acordeonisti sau saxafonisti cu "folclor" ..care apar sporadic nu stiu daca au aprobare ...tot cam slabisti .

 

Dar ar trebui sa si ai ce canta

de ex.: nu cred ca aveau aprobari dar aveau ce si cu ce sa cante

 

http://www.youtube.com/watch?v=RGO4gHVZnto

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Am gasit din pacate abia acum topicul asta (la aproape 3 luni de la ultimul post).

Tot din pacate, diferenta de mentalitate dintre ceea ce se intampla cu noi (cei ramasi in tara) si cei care au avut ocazia/curajul sa plece si sa traiasca in alta parte, e la fel de mare ca cea dintre cultura si civilizatia celor ramasi aici si a celor care au facut pasul peste granite, oricare ar fi alea. Evident, fara sa discriminez, vorbesc doar de o anumita categorie...

Tot din pacate, am inteles gresit conceptul de a ne apara 'valorile nationale', oricum inexistente, sau din ce in ce mai putin reprezentate prin mijloace artistice de valoare.

Tot din pacate, de cate ori se ridica unul si expune o idee, un concept mai ALTFEL decat cele vazute acasa la mama si la tata, i se da rapid in cap, e pus la zid, judecat si condamnat. Prea mult conservatorism stica, si oricum dpdv istoric n-am dovetit mare lucru ca natie ca sa emitem pretentii in stiuatia in care suntem, mai ales la momentul asta. Cultural vorbind...

 

Treziti-va oameni buni! Nu ati ajuns nicaieri cu atitudinea asta si nici nu veti ajunge vreodata!

 

Muzica de strada (cea de care vorbea Cezar) exista in toata lumea, s-a filtrat de-a lungul timpului, s-a separat buna de rea, valoroasa de mai putin valoroasa, si mai mult sau mai putin a devenit chiar brand de tara in anumite cazuri. Iar daca inca nu a reusit, are locul ei, e apreciata si respectata...

 

Evident ca la noi dupa prima trupa care si-ar lua aviz pentru asa ceva, ar urma zeci de dubiosi, ca sa nu le zic altfel... Evident ca la cum isi fac treaba autoritatile la noi, ar fi un haos total si evident ar castiga tot 'minoritatile'...

 

Dar omul care a deschis topicul (xtremer) a uitat probabil din ce mizerie a plecat. Si din punctul meu de vedere, bravo lui ca a reusit sa uite, desi personal sunt convins ca inca are cosmaruri... Nu-l cunosc, e prima oara cand 'aud' de el citind acest topic, dar tot respectul pentru initiativa lui, si rusine noua...

 

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tot din pacate, am inteles gresit conceptul de a ne apara 'valorile nationale', oricum inexistente, sau din ce in ce mai putin reprezentate.

 

Valorile naţionale ar fi nişte chitarişti care interpretează nişte piese ale unor artişti de peste ocean în inima Bucureştiului? N-ar fi mai degrabă lăutarul pe care-l numiţi voi "manelist"? Nu ştiu, întreb şi eu...

Link to comment
Share on other sites

Valorile naţionale ar fi nişte chitarişti care interpretează nişte piese ale unor artişti de peste ocean în inima Bucureştiului? N-ar fi mai degrabă lăutarul pe care-l numiţi voi "manelist"? Nu ştiu, întreb şi eu...

 

Nu vreau sa intru in polemici de genul asta. Dupa cum ai vazut probabil, am incercat sa nu impart muzica in buna si rea. Desi totusi in umila-mi parere 'Bohemian Rhapsody' de exemplu, e un pic mai valoroasa decat majoritatea manelelor lumii, chiar si la nivel de cover... Nu vreau sa fiu inteles gresit, fiecare are loc pe lumea asta, dar personal intr-o piata publica, parca as asculta mai degraba o trupa buna de cover-uri, ce zici? :singer:

Edited by sam
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nici macar nu vorbeam despre castiguri materiale. Ci mai degraba despre un spectacol stradal, despre o cultura stradala reala de care tara asta clar duce lipsa.

 

https://www.youtube....h?v=nKiiNq72040

 

Ma rog, daca pe unii dintre ei ii ia vreun mare joint venture de peste ocean pe criterii de performanta si-i urca pe scena dupa care obtin de pe urma lor profituri colosale, asta-i altceva. Dar macar de s-ar lansa si artistii nostri prin genul asta de sistem de valori, si nu prin aratat cururi la TV...

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu e vorba de asta, cu atat mai mult cu cat nu cer voie nimanui sa fac nimic. Nici macar nu cant in strada ca sa-mi sustin aici propria cauza. M-am apucat sa citesc topicul asta pentru ca mi s-a parut o initiativa laudabila, dupa care mi-am exprimat o parere sincera deranjat oarecum de reactia multora cu privire la subiect. That's all... Si cu asta abandonez subiectul pentru ca deocamdata vorbim singuri si nu asta urmaream, sa umplu forumuri la 12 noaptea

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa intru in polemici de genul asta. Dupa cum ai vazut probabil, am incercat sa nu impart muzica in buna si rea. Desi totusi in umila-mi parere 'Bohemian Rhapsody' de exemplu, e un pic mai valoroasa decat majoritatea manelelor lumii, chiar si la nivel de cover... Nu vreau sa fiu inteles gresit, fiecare are loc pe lumea asta, dar personal intr-o piata publica, parca as asculta mai degraba o trupa buna de cover-uri, ce zici? :singer:

 

Asta ai asculta tu. Eu aş asculta oricând o manea lăutărească, doar că le-ar fi cam greu să care ţambalul în piaţă.

În orice caz, e irelevant ce am asculta noi. Într-un context de genul oricum îl ascultăm pe ăla care primeşte mai mulţi bani.

 

Totuşi, când vorbeşti de "valorile naţionale" rezumându-le la "o trupă bună de cover-uri", nu pot decât să-mi imaginez că există multe lucruri despre care habar nu ai în ţara în care trăieşti, mai ales din punct de vedere cultural. Că nu eşti informat privitor la tradiţiile culturale româneşti, nu îţi dă dreptul să le consideri inexistente.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.