www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Muzica De Strada


xtremer
 Share

Recommended Posts

Ce ziceti daca incercam punem presiune pe autoritatile din Bucuresti sa elibereze licente pt muzica de strada amplificata? Ar exista numai beneficii, incepand de la infrumusetarea capitalei cu Entertainment pt turisti si localnici, mod de a avea un venit pt cei interesati sa o faca, repetitii cu public in aer liber, deci intelegi repede psihologia celor care te asculta si asadar prinzi experienta asupra modului in care te prezinti pe o scena, si, last but not least, poti fi in sfarsit vazut de oameni interesati. De la gig-uri pana la trupe sau chiar record deal-uri daca esti impresionant.

 

Ce ziceti, se poate?

Consider ca asta e unul din pasii prin care putem sa revigoram muzica Romaneasca.

 

P.S. : Ecuadorienii trebuie scosi din business ;)

 

Imi cer scuze, postul asta trebuia sa fie in "cafenea" . Am gresit categoria. Rog un admin sa-l stearga de aici!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

In Romania muzica pe strada e aproape inexistenta si asa o sa ramana buna vreme . Cand a fost Dub FX a vrut sa il ia politia de fiecare data sau sa il amendeze si multi altii printre care si eu pentru " deranjarea linistii publice " indiferent de care locatie sau care oras . + ca in Romania inca esti fluierat si primesti insulte doar daca stai in statia de autobuz cu o chitara pe spate , mai e mult pana cand o sa avem noi vreun fel de cultura a muzicii pe strada .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu te sustin (psihic cel putin)

 

Am fost de nenumarate ori pe strada, majoritatea timpului in GL. Neamplificat insa...

O singura data am scos amplificatorul pe acoperisul de la Preoteasa si l-am dat pentru prima oara in viata lui la 11/10 :) - se pune ca muzica de strada?

 

Nu cred insa ca vei avea experiente placute daca bagi tobe si P.A...

 

You want to do it for the money? Fa-o pentru o cauza. Agata-te de un ONG si cauta un loc catre care poti dona niste bani. Fa-i pe ei sa munceasca pentru tine si sa obtina aprobari, iar tu donezi tot ce iti intra in palarie/toc/cutie.. etc. Consider ca ai avea mai multe sanse de reusita sa nu te ridice nimeni de pe strada cand bagi.

Link to comment
Share on other sites

Foarte buna idee... Un om in U.K. care canta pe strada la chitara , primeste in medie 20 de lire/ora .. In romania si daca faci 5 lei/zi este bine ! Un om lucra 8 ore pentru un salar de 30 lei , iar daca stai pe strada si castigi 5 lei/ora asta vine 5x8 lei/ora = 40 lei/ora... Deci daca ne gandim la bani , poti castiga destul de mult !

 

Cand eram mai mic ( acu cateva luni :P ) parintii nu mi-au dat bani de o chitara noua asa ca am zis ca plec si cant pe strada cu chitara pe care o aveam atuncea ! Eh , mi-am luat chitara in spate , si cand sa ies pe usa , stau si ma gandesc.. Oare o sa primes ceva banuti ? Oare o sa rada lumea de mine ? Poate mai mult o sa ma fac de rusine... Sau poate vine un tigan sa fure banii din husa...

 

Deci in Romania , nu prea ai sanse...

Link to comment
Share on other sites

Bai, eu deja fac asta si-mi castig existenta din cantat pe strada. Traiesc in Amsterdam si imi e ciuda ca aici se poate si in Romania nu. Am cantat si eu acolo neamplificat si era f bine. Daca se poate sa licentiem chestia asta crede-ma ca ar fi super. Nu te fluiera nimeni, nu am fost niciodata fluierat in romania cat am cantat acolo. A fost doar problema cu politia.

 

www.facebook.com/stripcheesestreetmusic

 

Uite, linkul de mai sus e pagina mea de fb, am acolo clipuri acolo cu ceea ce fac aici. Credeti-ma , se poate, nu fiti pesimisti, trebuie doar sa lucram putin impreuna!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bai, eu deja fac asta si-mi castig existenta din cantat pe strada. Traiesc in Amsterdam si imi e ciuda ca aici se poate si in Romania nu. Am cantat si eu acolo neamplificat si era f bine. Daca se poate sa licentiem chestia asta crede-ma ca ar fi super. Nu te fluiera nimeni, nu am fost niciodata fluierat in romania cat am cantat acolo. A fost doar problema cu politia.

 

www.facebook.com/stripcheesestreetmusic

 

Uite, linkul de mai sus e pagina mea de fb, am acolo clipuri acolo cu ceea ce fac aici. Credeti-ma , se poate, nu fiti pesimisti, trebuie doar sa lucram putin impreuna!

 

Tie ciuda ? Insteamna ca ai fost mult in amsterdam si putin in romania , eu cand ma uit in jur nu imi e deloc ciuda ca nu se poate pe aici .

 

Btw sustin muzica de strada all the way , dar cand intr-o zi faci mai multi bani si intr-o atmosfera mult mai placuta in austria nu prea mai ai chef in romania

Link to comment
Share on other sites

waw,,,in sfarsit cineva realist care vine cu o idee! Faza cu tiganii nu s-ar intampla sigur pt ca nu ar castiga destul..deci ar incerca odata apoi si-ar baga picioarele. Dar uite, ideea cu metrorex e geniala. In statiile mari cum ar fi UNIRII ar merge foarte bine. Apoi in centrul vechi sunt sigur ca se poate. Am vazut si eu ceva muzicieni, neamplificati insa. Intrebarea mea este insa: Exista o piata mai mare si linistita (fara claxoane de masini si chestii) unde ai putea amplifica un instrument si/sau o voce?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De cativa ani in Botosani, in fiecare zi de weekend de vara, orchestra simfonica sustine concerte gratuite, in aer liber, in Parcul cu lac de langa Bd Eminescu. E vorba de muzica de calitate, interpretata de muzicieni profesionisti, de la Filarmonica. Asemenea lucruri sunt intr-adevar de apreciat si e o placere o plimbare sambata in parc.

 

Dar cand vine vorba de omul cu o chitara acustica la coltul strazii sau in pasajul de la Unirii, imi scot castile si ii dau bani in general mai mult din respect si nicidecum pentru ca apreciez muzica. Sunt si exceptii (foarte rare), cel mai clar exemplu fiind o tipa care canta la diverse instrumente de suflat pe langa MoldovaMall in Iasi. Si nu vreau sa mai vad ecuadorieni.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Si ce te faci cind or iesi manelistii in strada, sa ne fericeasca urechile? Ha?

De aceea vbesc de licente! Ca sa nu fie manelisti sau ecuadorieni in strada. N-or sa-ti fericeasca ei urechile daca nu li se permite. Nu e deloc greu sa faci o auditie cu un profesor de muzica daca vrei licenta! Vorbim de o miscare pt a promova cultura muzicala, care nu ca e degradata, e in stare de putrefactie.

Ma uit aici pe forum, exista multi oameni cu influenta care ar putea face chestia asta posibila! Nu putem sa ne plangem ca n-avem muzica buna in Romania daca stam cu mainile-n buzunar toata ziua!

Link to comment
Share on other sites

De aceea vbesc de licente! Ca sa nu fie manelisti [...] in strada. N-or sa-ti fericeasca ei urechile daca nu li se permite. Nu e deloc greu sa faci o auditie cu un profesor de muzica daca vrei licenta!

 

Şi ce motivaţie s-ar da la un refuz, pentru un manelist, de exemplu ?

Sau, daca profu' cu licenţa va fi Vali Vijelie, să zicem ? huh ?

Sau ăla, cum îl cheamă, Morar parcă .... Şi la licenţiere va fi urmatorul dialog :

"-Ce o sa interpretezi ?

-Păi, nişte Led Zep, nişte Sabbath...

- Da' de Coldplay şi Maroon5 n-ai auzit, măh ?"

:)

 

Deşi, dacă ma gândesc bine, un manelist nu e manelist, daca n-are lângă el o tută care să dea din buci, aşa că iaca un motiv de refuz, pe bază de expunere indecentă :P

 

 

 

.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Pt Ramurel:

Hai fratelo, cand se duceau la preselectie le megastar.x-factor sau ceva de genul le era rusine sa ii refuze? Daca vrei sa-ti usurezi treaba zici asa: asteptati cateva zile si vom suna noi pe cei care ii alegem! Asta in primul rand

In al doilea rand, Nu cred ca iti interzice nimeni sa bagi led zeppelin, black sabbath, faci ce vrei. Iti iei o electrica si un amp mic si rezolvi problema. Dar ma indoiesc ca ai sa ai un "show". In fine, miros si putina frustrare in cateva reply-uri

 

Haideti sa va arat ceva interesant, poate va veti schimba perceptia asupra lucrurilor si asupra posibilitatilor artei de strada (busking). In linkul de mai jos aveti o lista cu mai multi artisti care si-au inceput cariera cantand pe strada. Analizati putin lista, o sa vi se para interesanta.

http://www.buskerworld.com/famous_buskers.html .

Sunt curios ce pareri mai aveti acum.

Link to comment
Share on other sites

Pot să facă un sondaj printre călători, să-i întrebe ce vor să vadă/audă ...

 

:)

 

Eşti nieeebuuun ?!?

 

Sigur ca s-ar putea, însa eu sincer aş evita varianta asta...Nu de alta, da mi-ar fi greu mie ulterior, că tre' sa fac şmecherii cu cvorumu' ca sa iasa cum trebe'... :P

 

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aia cu artistii care si-au inceput cariera pe strada nu mai este un reper in societatea de astazi. Acum putem vorbi deja de artisti care si-au inceput cariera pe youtube.

E usor sa te filmezi acasa in timp ce canti un cover. Tragi de 1000 de ori pana iti iese. Apoi iti iei like si share de la prieteni. Daca vrei sa evoluezi, te pui in fata unor oameni si scoti chitara si sculele. Sa-i vezi cum se uita la tine si asteapta sa fie impresionati. Incearca sa-i faci sa te plateasca si ai sa vezi cum incepi sa te simti. Pana nu te simti ca o maimuta ambulanta in fata unei multimi de turisti curiosi, nu treci nivelul.

Crede-ma ca si acum sunt multi care sunt gasiti cantand pe strada si-si iau record deal!

Link to comment
Share on other sites

Asta asa e. Dar ca promovare, gasesc youtube-ul si on-line-ul mult mai accesibil si practic decat strada.

 

Sunt de acord cu parerea ta, doar ca nu m-as limita doar la muzica. Se poate face arta stradala in mai multe feluri, doar ca in Romania nu prea prinde treaba asta. Nu am vazut artisti stradali la care sa se opreasca lumea sa se uite. Nu stiu de ce. Ideea este ca as fi de acord cu metroul sau genul asta de locuri, dar deja in astfel de spatii, nu ai nevoie de amplificare. Ar trebui gandite foarte bine zonele in care sa fie permis cantatul amplificat. Unde nu deranjezi pe nimeni, nu prea trece lumea, iar unde trece multa lume, sigur deranjezi pe cineva. De asemenea, nu-mi dau seama cine ar trebui sa reglementeze treaba asta. Daca ar fi dupa mine, aprobarea ar trebui data de Primarie si Agentia pentru Protectia Mediului, iar constatarea si sanctionarea de Garda de Mediu. Iti dai seama ca este destul de dificil sa se gandeasca o legislatie in care sa fie incluse atatea structuri, pentru un lucru oarecum mic.

Presiuni, asa cum ai spus in primul post, imi vine greu sa cred ca se pot face si sa existe si rezultate. Gandeste-te ca in Romania n-ai voie nici macar sa stai in cur pe iarba...

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca s-ar putea obtine ceva , o forma de a practica asta. Mai ales pentru centrul vechi.Cred ca in general primariile isi pun probleme legate de unde anume te amplasezi , pe cine sa nu incurci, si la ce volum vrei sa canti. Ceea ce mi-se pare normal. Iar metrorexul colabireaza cu teatrul masca si se fac deja spectacole la unirii, cand si cand. Dar acolo chiar este o problema spatiul.

Cat despre public nu cred ca e o poblema. Cui ii place ce aude sta si asculta, restu trec mai departe. Mai dificile sunt alte arte. Este, o fata care face un fel de mima, in centrul vechi. E vopsita din cap pana in picioare intr-un auriu-oxidat, si sta nemiscata pe o cutie ggen soclu, ca o statuie. Cand ii lasi bani, face ceva, miscandu-se ca un robot, ultima data aprindea un chibrit mare si ti-l dadea. Ce este extraordinar este sa stai si sa urmaresti reactia oamenilor. pe unii ii da peste cap complet. Se apropie, se holbeaza, se stramba , este un adevarat spectacol.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

De aceea vbesc de licente! Ca sa nu fie manelisti sau ecuadorieni in strada. N-or sa-ti fericeasca ei urechile daca nu li se permite. Nu e deloc greu sa faci o auditie cu un profesor de muzica daca vrei licenta! Vorbim de o miscare pt a promova cultura muzicala, care nu ca e degradata, e in stare de putrefactie.

Ma uit aici pe forum, exista multi oameni cu influenta care ar putea face chestia asta posibila! Nu putem sa ne plangem ca n-avem muzica buna in Romania daca stam cu mainile-n buzunar toata ziua!

 

Ai sa rizi, dar tiganii (ca na, majoritatea manelistilor sint tigani) "au genetic" pentru muzica. Ca nu iti place tie muzica lor, de acord, nici mie nu imi place, dar totusi e muzica. Si ce-i si mai frumos, e o muzica facuta de unii cu care natura a fost mult mai darnica decit cu mine, cu tine, cu Ion sau cu Sclav, sau cu cine vrei tu de pe forumu' asta.

 

Instrumentalele de manele sint "imprumutate" din muzica greceasca, muzica araba. Versurile sint asa cum sint (de *****), dar totusi e muzica. Plinge bulibasa pe Baiatu si fata mele? Pai cam plinge, ca-l atinge la cora$on. Deci piesa ii transmite bulibasei emotie, bulibasa ii transmite manelistului dolari si toata lumea e fericita.

 

---

 

Muzica buna in Romania? Ba, ma lasi...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E usor sa te filmezi acasa in timp ce canti un cover. Tragi de 1000 de ori pana iti iese. Apoi iti iei like si share de la prieteni. Daca vrei sa evoluezi, te pui in fata unor oameni si scoti chitara si sculele. Sa-i vezi cum se uita la tine si asteapta sa fie impresionati. Incearca sa-i faci sa te plateasca si ai sa vezi cum incepi sa te simti. Pana nu te simti ca o maimuta ambulanta in fata unei multimi de turisti curiosi, nu treci nivelul.

Crede-ma ca si acum sunt multi care sunt gasiti cantand pe strada si-si iau record deal!

 

... nah, ce tu vrei sa impresionezi lumea?... Un mare om mi-a zis ca cine traieste din feedbacku care il are din partea publicului se culca eventual pe o ureche...

Eu sunt de parere ca, indiferent de feedback, evolutia e sa fi cat mai tu si sa-ti perfectionezi ideile ... sa-ti vina din ce in ce mai usor si natural si sa curga si sa aiba din ce in ce mai mult sens... "Perfectiunea" nu e rezultat al aprecierii altora... perfectiunea in domeniu artistic e satisfactia finala pe care o ai dupa ce ti-ai incheiat capodopera... orgasmu ala fie el prin urechi ochi sau alte organe... Amen!

Link to comment
Share on other sites

Eu anu' asta colind pe la case ceva stefan hrusca cu chitara din pod ^_^

 

Cat despre muzica pe strada cica in Anglia se castiga 15 lire/ora daca canti bine si 20 lire/ora daca canti prost .. oamenii dau mai multi bani daca e amuzant :D

 

Bani se pot face.. dar in Romania nu prea.. in Cluj am trecut pe langa unul care canta la flaut , foarte fain canta dar cutia din fata lui era goala..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.