www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

"sunetul Lui Slash"


guitar whisper
 Share

Recommended Posts

Guest postalservice101

Am nevoie de ajutor. De cateva zile am chitara electrica si am incput sa invat niste solo-uri de la Slash. Toate bune si frumoase pana aici dar nu pot sa scot sunetu' ala specific a lui. Va rog cineva sa ma ajute.

Really? mai sa fie

 

Ai nevoie de un Gibson Les Paul Standard, un Marshall Plexi Original modad si un cabinet cu classic 80's speakers.

 

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca asta intreaba omul.

In primul rand...slash nu a devenit faimos pe gibson les paul...appetite for distruction s-a inregistrat cu o replica facuta de unii ''Max guitars''.Ca intre timp a ajuns sa fie asociat cu chitari gibson si amplificatoare marshall e alta taina.

Cred ca te referi la acel ton cald,un pic inchis de pe pasajele de solo(''slashed tone'').se poate obtine ceva apropiat cantand pe doza de neck,cu potul de volum pe la 80% si cel de ton inchis la jumate(acuma nah..depinde si de ce scule ai tu),joaca-te un pic cu poturile.

Restul e can-can....;)

Link to comment
Share on other sites

Salut , pt cei care vor sa incerce ceva cat de cat un sunet asemanator de'a lui Slash, am gasit o poza de la un prieten.

Sper sa va fie de folos, si un mic sfat acum pt cei care vor sa-l asculte, "Incercati sa va faceti sunetul propriu, din ce gasiti pe net doar inspirati-va "

 

:guitar:

Multumesc si spor la cantat!!!

post-13042-0-76637600-1344550884_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salut , pt cei care vor sa incerce ceva cat de cat un sunet asemanator de'a lui Slash, am gasit o poza de la un prieten.

 

esti un genial...

 

ca toata lumea are FIX circuitele alea pe sculele lor,incat ,,medii la ora X'' ,, bass la ora Y'' te fac sa suni ca Slash

 

Can you be any more full r*tard?

 

Nu poti sa ,,suni ca Slash'' nici macar cu sculele lui...ce oameni sunteti ma.

 

Eu personal, as plati bani buni, sa ..NU sun ca Slash

Edited by Razvan S.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Acuma pe cinstite:cu totii am vrut(si inca vrem zic eu) la un moment dat sa semanam intr-un fel sau altul cu cineva care ne place.Nu e vorba neaparat de cantat la chitara,ton etc.

Mie sincer mi se pare normal ca atunci cand te apuci de ceva sa iti iei ca punct de reper pe cineva care facea asta bine si iti place.

Fratilor,cu totii suntem imitatori,fie ca ne place sau nu asta.Sigur ca asa ar fi ideal,fiecare sa fie special in felul lui,insa sincer,chiar nu se poate.Nu putem fi toti originali(stiintific este imposibil!genetic impartim foarte multe,involuntar suntem influentati de ce se intampla in jurul nostru...ma opresc aici)!

Mai mult decat atat,in muzica s-a cam spus tot demult.Ceea ce auzim acum sunt ''variatii pe tema''.Asta nu inseamna ca nu gasim instrumentisti care ne plac foarte mult,talentati(geniali poate),tehnici si tot ce mai vreti.Insa si ei s-au inspirat si se inspira de undeva.

 

P.S.:cred ca ar merge un split la topicul asta in cafenea:D

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Acuma pe cinstite:cu totii am vrut(si inca vrem zic eu) la un moment dat sa semanam intr-un fel sau altul cu cineva care ne place.Nu e vorba neaparat de cantat la chitara,ton etc.

Mie sincer mi se pare normal ca atunci cand te apuci de ceva sa iti iei ca punct de reper pe cineva care facea asta bine si iti place.

Fratilor,cu totii suntem imitatori,fie ca ne place sau nu asta.Sigur ca asa ar fi ideal,fiecare sa fie special in felul lui,insa sincer,chiar nu se poate.Nu putem fi toti originali(stiintific este imposibil!genetic impartim foarte multe,involuntar suntem influentati de ce se intampla in jurul nostru...ma opresc aici)!

Mai mult decat atat,in muzica s-a cam spus tot demult.Ceea ce auzim acum sunt ''variatii pe tema''.Asta nu inseamna ca nu gasim instrumentisti care ne plac foarte mult,talentati(geniali poate),tehnici si tot ce mai vreti.Insa si ei s-au inspirat si se inspira de undeva.

 

P.S.:cred ca ar merge un split la topicul asta in cafenea:D

 

De acord cu partea ca suntem influentati in mare parte de anumiti muzicieni in creatiile noastre, insa nu cred ca in muzica s-a spus chiar tot ce era de spus. Altfel nu cred ca s-ar mai fi facut muzica in zilele noastre. Si, in fine, chiar si daca ceea ce ascultam acum sunt numai variatiuni pe aceeasi tema, cata vreme exista si elemente de originalitate, eu zic ca e ok. Ma rog, asta nu inseamna ca iau piesa cuiva, ii scot vocea, si ma apuc si o cant din nou, pe aceeasi linie melodica, dar cu versuri facute de mine (asta fiind elementul original :P).

 

Cred ca pana la urma asta e cea mai buna combinatie: sa ai un model, ceva catre care sa tinzi (desi n-ar fi neaparat nevoie, dar na, n-ai cum sa fii 100% original), dar in acelasi timp sa-ti lasi si tu amprenta pe ceea ce faci... si cu cat amprenta ta e mai "vizibila", cu atat mai bine...

 

P.S.: Sorry de offtopic.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

ba poate oricine. iei o peruca un joben, un lp un marshall and there u go. n-o sa suni la fel da no

Ai uitat de ochelari :)

 

Iti trebuie totusi ani de experienta, Slash are cam 40-50 de ani, iti dai seama, e o gramada de timp...

Fiecare are stilul lui...

Eu am incercat sa gasesc efectul lui Zakk Wylde din Crazy Train...N-am dat de aur :|

Edited by Geo Raileanu
Link to comment
Share on other sites

Deci inainte sa ma fac de ras cu "sculele mele" trebuie sa precizez ca nu prea am experienta si nici o caruta de bani ca sa imi iau gibson sau alte scule foatre tari. Am o orfeus semi acustica si un amp imprumutat de la un prieten.

 

Orice intrebare ai pune si ai astepta un raspuns, trebuie sa oferi informatii mai clare. Nu zice nimeni sa dai o caruta de bani. Da, chiar cu o semiacustica te poti apropia de genul ala de ton. Despre amplificator ar fi bine sa stim mai multe. Cum se cheama, cum functioneaza, ce difuzor are, etc. Daca vorbim de un amp fara efecte, e greu, doar cu amp-ul sa obtii mare lucru, de aceea ai avea nevoie de altceva. Un procesor fiind o varianta ieftina. Nu trebuie sa fie ceva scump.

Dar sunetul de pe album n-o sa-l poti crea foarte usor in casa. Trebuie sa ai in vedere ca ei foloseau anumite amplificatoare si chitare, inregistrau in anumite conditii, masterizau. Si exact cu gear-ul lui Slash, o inregistrare facuta in dormitor nu va suna ca cea facuta in studio. De fapt chitara solo, in sine, suna foarte diferit fata de ce auzi pe album. Daca ai putea izola restul instrumentelor si ti-ar ramane doar chitara lui Slash, ti s-ar parea tonul total diferit fata de ceea ce cauti tu.

 

Alta alternativa, ar fi

.

 

Acum si chitara ta, pana nu-i rezolvi problema cu bridge-ul intr-o maniera mai eleganta, sa o poti intona ca lumea si sa poti seta o actiune mai ok, o sa te traga in spate. Daca iti permiti cumpara o chitara de pe la Mica Publicitate si un procesor, ceva. Toata afacerea asta nu ar trebui sa te coste mai mult de 500 de lei.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Aaa, si tu vrei sa faci o semiacustica sa "sune" ca Slash?

 

 

Da ! Acustice... Cool !

 

Mie nu-mi place Slash, muzical vorbind, în mod special...Ca personalitate, da ! Mi se pare un tip super-fain, modest, etc ( am urmărit câteva interviuri... ) , merită revenirea în prim planul muzical, cu trupa formată în jurul lui şi-a lui Myles Kenedy... Mişto !

 

Mi-au plăcut cele două concerte acustice ! Merită văzute ! ...

 

So, acoustic Slash rulez ! E, basically speaking, pe filon de blues...

 

Dar, na fiecare e liber sa caute tonurile care-i fac plăcere... E şi o bună motivaţie în studiul chitării ...

 

http://licklibrary.ceros.com/iguitarmag/slash-iguitar-slash-magazine-slash-2012-issue-1/issue11/page/1

 

Have fun !

 

.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.