www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Top


Recommended Posts

Dincolo de bascalie,daca tot vrei un Ibanez,uita-te si la seria S.Modelul s420 de exemplu.

Ideea e ca tu vrei floyd,astfel modelele din lista ta au Edge 3(toate sau aproape toate).S-urile vin cu acel Edge Zero sau Zr (nu mai stiu exact) care e mana cereasca in comparatie cu celelalte.De asemenea S-ul ala e din mahon si are 2 humbuckere,ceea ce pentru multi chitaristi inseamna reteta perfecta pt o chitara versatila.

Daca nu iti plac S-urile iti mai recomand si http://mcmusic.ro/chitare/electrice/ibanez-rg370dxz-chitara-electrica.html ,care e un RG obisnuit doar ca vine cu sistemul Edge Zero II.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

N-am pus mana pe niciuna din chitarele mentionate de tine, insa... sincer, nu stiu daca s-ar putea face un top cu cele mai bune/proaste chitare.

 

In primul rand, chitarele pe care le-ai propus tu spre a fi clasificate sunt foarte diferite intre ele (unele is cu floyd, altele au bridge fix, difera si lemnul corpului, unele au 6 corzi, altele 7 etc.), prin urmare nu stiu daca se pot compara una cu alta. In plus, pe ce criteriu/criterii ai vrea sa fie facuta clasificarea?

 

In al doilea rand, o asemenea clasificare (daca ar fi posibila), n-ar putea fi decat una subiectiva. Unuia ii place corpul din basswood, altuia din mahon, altuia din carton :), unul prefera floyd, altul bridge fix, altul vrea tremolo nu stiu de care s.a.m.d., Asa ca nu prea vad ce rost are sa se faca o asemenea clasificare, mai ales de catre ceilalti. Pentru ca fiecare are propria lui parere si va "tine cu dintii" de ea - ceea ce cred ca ar isca numai discutii in contradictoriu, numai o clasificare nu...

 

In definitiv, cred ca orice chitara are avantajele si dezavantajele ei. Nu cred ca exista chitara buna sau chitara proasta, si, dupa cum am mai spus, conteaza enorm chitaristul. Daca esti un chitarist bun, poti sa faci minuni inclusiv cu o chitara din carton :D.

 

Dar daca vrei neaparat sa faci un top cu chitarele de mai sus, cred ca cea mai buna varianta ar fi sa te apuci sa le probezi pe fiecare si sa-ti faci apoi o lista cu rezultatele obtinute in urma comparatiei. Asa ar fi mai "pertinenta" clasificarea, pentru ca numai tu stii sigur ce iti doresti de la o chitara. Acum, tu faci cum vrei. These were just my 2 humble cents...

Edited by mike KidLazy
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest postalservice101

Atunci hai sa schimb putin. Voi ce chitare ati alege din cele mentionate ?

personal, niciuna.

 

fi atent, cel mai bine te duci in magazin ii spui domnului de la tejghea ca esti interesat sa cumperi o chitara si incepi sa le testezi, dar cu bun simt, sa nu stai 1 ora cu fiecare chitara. de multe ori cand eram mai mic stateam zile in sir sa caut "cea mai buna" chitara dupa specificatii si ajungeam in magazin, puneam mana pe ea si nu imi placea. apoi in 5 minute gaseam chitara perfecta pentru mine.

 

Cel mai important lucru e sa iti "vina bine pe mana". Si acest lucru nu e trecut in specificatii.

Link to comment
Share on other sites

Eu as merge pe XPT700, deoarece este neck-through si cu doze DiMarzio. Pe langa asta, are si o reducere de 1000 ron. Chitara mi-a parut foarte comoda, in ciuda formei.

Optiunea a 2 (dar la oarecare distanta) ar fi MTM2. Daca te ajuta cu ceva, sa stii ca dozele Duncan® HB-105MT (active)) sunt varianta DuncanDesigned a Blackout Metal si sunt mai mult decat decente.

Edited by draugr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hotaraste-te si tu daca vrei mere sau pere. :)

XPT e din mahon, neck-thru, are doze pasive DiMarzio si punte Edge (floating)

MTM e din mahon, bolt-on, cu doze active DuncanDesigned si punte Edge (fixa)

Jackson e din anin, bolt-on, doze pasive EMG si punte FloydRose licensed (floating).

 

Jacksonul ar avea ca dezavantaj forma, care e incomoda cand vrei sa stai jos.

Sfatul meu e sa iei XPT ala cat inca mai e ditamai reducerea la McMusic si gata.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Diferentele cele mai evidente dintre JS100 si XPT700 sunt legate de forma si constructie.

XPT e neck-thru, deci cred ca e un mare plus.

Daca ai 2000Ron pentru o chitara noua, mai fa rost de 200Ron ca sa faci un drum pana la Bucuresti si inapoi, sa probezi in magazin, sa cumperi pe loc, sa bei o bere si sa te plimbi putin, apoi sa te intorci acasa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.