www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Idee Vox Vt20+


 Share

Recommended Posts

Salutari la toti....in ultimul timp mi-a trecut prin cap o idee...sa imi achizitionez asa ceva... http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=6&BrandCategsID=388&BrandProductID=2770

 

 

Si ma gandeam..ar merita..si ar fi posibil..ca dupa ce il cumpar..daca o sa doresc sa ii fac un upgrade cu asa ceva?? http://www.mcmusic.r...ndProductID=489

 

adica stiu ca ampul are dif de 8..dar ma gandeam..daca decupez mai mult..ca am vazut ca ar fi loc in interior..ar merge pus asa ceva pe el?? s-ar merita ?? s-ar simti diferenta??

Edited by Hyplink
Link to comment
Share on other sites

Ba, sper sa nu par deosebit de nesimtit. Nu sunt un tip extrem de zambaret, dar dupe ce am citit asta rad de cateva minute.

Cat despre difuri de 8, vezi ca-si bate gura userul Fiveseven si nu vorbeste deloc aiurea: http://xonedesign.ro/ip/2010/03/the-case-against-small-combos/

De ce nu-ti iei un combo 1x12 din prima?

Link to comment
Share on other sites

Omule, tu nu stii sa cauti. Cum de te-ai oprit la acel Vox?

Uite o alternativa, aproximativ in acelasi pret: http://www.thomann.de/ro/kustom_kg212fx.htm

2 canale, reverb, delay, chorus, fx loop si o putere de 30W transmisa la un cabinet 2x12 (suficient cat sa darame casa zic eu).

Link to comment
Share on other sites

Omule, tu nu stii sa cauti. Cum de te-ai oprit la acel Vox?

Uite o alternativa, aproximativ in acelasi pret: http://www.thomann.d...tom_kg212fx.htm

2 canale, reverb, delay, chorus, fx loop si o putere de 30W transmisa la un cabinet 2x12 (suficient cat sa darame casa zic eu).

 

Mergi pe asta!Am fratele mai batran (adica Kustom Double Barrel) si crede-ma ca nu ai ce sa ii reprosezi.Singurele amplificatoare cu procesor modeller sau cum o suna mai poetic care suna rezonabil mi s-au parut peavey vypyr(are colegul de trupa si suna decent,dar digital totusi) si poate si roland cube,din cele cu difuzor mai maricel.DAR!Decat sa dai atatia bani pe asa ceva mai bine iti iei Kustomul ala si iti mai iei alte pedale daca simti nevoia si suni mult mai ok.

Link to comment
Share on other sites

Da dar are 2 canale și reverb, nu procesor (sau o fi MODELLER?!?!!11?!1111one) cu 33 de modele plus efecte.

Vlad, ce echipament ai acum și în ce condiții ai folosi combo-ul dacă ți-l iei?

eu momentan nu detin aproape nimic..daor un zoom 505...acel amp ma gandeam sa il iau datorita efectelor cum ai zis..si sa fie un amp de studiu..pentru miniconcerte..la scoala...pe la terase..sau altele..si in cazul unei trupe sa il pot folosi scos printr-un cabinet in caz ca nu e de ajuns..vreau sa fie amp de studiu acasa...pentru miniconcerte...si toate celelalte..si de asta am nevoie si de efecte..si fiind incepator eu cred ca e faorte bun..acum fiind si al reducere la MC cu 600 LEI

 

Si acu inca o intrebare...s-ar mai merita diferenta de 160 de lei pentru un vt40+ cu difuzor de 10..?? si cu aceleasi efecte??

Edited by Hyplink
Link to comment
Share on other sites

Dacă îl au în magazin, du-te și-l probează dacă n-ai făcut-o deja. Compară-l și cu frații mai mari dacă ai ocazia. Să înghesui un difuzor ai mare în incinta mic n-are rost. Îți pot monta o ieșire pentru difuzor extern și când poți și simți nevoia mai adaugi un cab 1 x 12" sau ce vrei.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Deci dupa ce vad eu..tu ma sfatuiesti sa nu dau acei 160 lei in plus decat daca imi palce mie cum suna... :D si eu m-am gandit la asta..am itneles ca are iesire pentru cabinet de 8 toli impedimenta..acum nu stiu nici eu prea multe...

 

Edit: rectific..nu are iesire ..dar oricum..daca se paote face iesire..nu vad de ce sa iau ceva mai mare..pentru acasa si un mini concert...eu zic ca e de ajuns cel de 8 si cu puterea de 20W..

Edited by Hyplink
Link to comment
Share on other sites

atentie! e posibil sa ti placa si difuzoarele sub 12"/ eu am testat cateva in diferite amplificatoare si am gasit niste caracteristici f interesante, adica ceva ce nu gasisem pe dif uri de 12 ", trebuie sa testezi totusi dar oricum recomand sa faci diferente adica sa nu l testezi numai pe cel din imagine.numai asa cred eu ca o sa faci diferenta.

 

stiam pe cineva care vinde un ad50 vt cu doua difuzoare de 12 "/ daca te intereseaza sa ma anunti sa ti dau nr de telefon.in magazin e 12 mil 500 / sa speram ca l da la 10 mil.

Link to comment
Share on other sites

Noi doi am mai discutat pe tema asta,cum zice si draugr

http://www.thomann.de/ro/kustom_kg212fx.htm

e cea mai buna alegere la bani astia,pana strangi bani de pedale il ai pe asta ,mai dai 60 de lei pe un footswitch si a clean si drive.

Fara digital and shit.

Strangi bani apoi de pedale,ca Kustom-ul ala se pupa bine de tot cu pedale in fata,chiar eu ma gandesc sa mi iau unu pt acasa,si canti si tu ca un chitarist serios.

Link to comment
Share on other sites

Fiecare isi expune parerea/experienta personala, de asta atatea pareri contradictorii. Dupa cum ti s-a mai recomandat, cel mai bine e sa te duci pana la MC(vad ca esti din Iasi) si sa probezi toate amp-urile care se incadreaza in bugetul tau.. vezi ce avantaje/dezavantaje au fiecare, le auzi cu urechile tale.. si in functie de nevoi alegi ce e bun PENTRU TINE.

Edited by nothing_ro
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

multumesc foarte mult pentru acest raspuns...oricum aveam de gand sa le cer toate ampurile in acea gama de pret...dar eu eram in cumpoana in privinta...daca are rost sa iau unul fara afecte si pe urma sa strang in timp pedale..sau sa iau acle hibryd..tinand cont ca il voi folosi foarte mult acasa...si intr-un an sau doi poate si intr-o mini trupa ceva...sau cu cineva la coveruri...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.