www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Haideti Sa Va Povestesc...


Christian F.
 Share

Recommended Posts

Asa este red!

Din pacate credeam ca intre precupetii din piata si noi, exista o mare diferenta... dar se pare ca unii sunt mai rai!!!

Am si specificat faptul ca acolo in ungurime m-am simtit ca acasa... ;) nu ajungem noi la comentarii xenofobe... Dar cine nu recunoaste gramul de xenofobism, antisionism din sangele pe care il poseda in instalatie... este ipocrit!

Si dupa cum ai observat, Red, nu am facut public username-ul ca la sectiunea de care amintesti... ti-am zis ca stiu sa fiu subtil... ;)

 

Tragem linie... si spunem asa:

... asteptam reactii din partea celui in cauza... evident ca vom mai bea multa cafea la acest topic in cazul in care am cu ce sa va tin la curent... iar de oprit "robinetul"... nu-i va fi prea usor celui care va incerca... ;)

 

Multumesc tuturor!

Ma simt mult mai bine stiind ca am stat la o barfa mica alaturi de prieteni.

Link to comment
Share on other sites

Ai luat-o bine,iti inteleg starea,sunt unii oameni care vorbesc atat de bine incat iei tot de bun.

O teapa mi-am luat si eu,eram la inceputuri si credeam ca pe forum sunt toti oameni de buna credinta, acum ''sufulu si-n iaurt'',nu mai cumpar nimic fara sa intorc obiectul pe toate partile,experienta te invata.

 

Hai No'Rock!

Link to comment
Share on other sites

Asa este red!

Din pacate credeam ca intre precupetii din piata si noi, exista o mare diferenta... dar se pare ca unii sunt mai rai!!!

Am si specificat faptul ca acolo in ungurime m-am simtit ca acasa... ;) nu ajungem noi la comentarii xenofobe... Dar cine nu recunoaste gramul de xenofobism, antisionism din sangele pe care il poseda in instalatie... este ipocrit!

Si dupa cum ai observat, Red, nu am facut public username-ul ca la sectiunea de care amintesti... ti-am zis ca stiu sa fiu subtil... ;)

 

Tragem linie... si spunem asa:

... asteptam reactii din partea celui in cauza... evident ca vom mai bea multa cafea la acest topic in cazul in care am cu ce sa va tin la curent... iar de oprit "robinetul"... nu-i va fi prea usor celui care va incerca... ;)

 

Multumesc tuturor!

Ma simt mult mai bine stiind ca am stat la o barfa mica alaturi de prieteni.

Din pacate rgc,comunitatea romana a chitaristilor,a inceput sa nu prea mai aiba treaba cu chitara.

Sectiunile de jam,duel,inregistrari sunt ,cu mici exceptii,inactive.Discutiile despre orice altceva se poarta pana intervine userul x, y,etc....pus clar pe scandal..si de acolo urmeaza 5 pagini de balacareala:)

Mica publicitate a ajuns cea mai activa parte a forumului,plina de tapari si samsari de scule.

Este pacat sa ne furam unul altuia caciula.Si eu am mai toate sculele luate de pe aici,acum imi dau seama cat noroc am avut sa am de-a face numai cu oameni seriosi.Sunt din ce in ce mai rar de gasit.

Sper ca te-ai mai racorit.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Interventia pe care tu o exemplifici... este facuta la 5 minute dupa ce a plecat curierul de la mine din birou... iar dupa alte 5 minute... l-am sunat pe stimabilul si i-am pus in vedere faptul ca nu imi place ceea ce vad la headstock... dar... deh... hai sa trecem cu vederea... "ca probabil de la setup-ul facut de cei de la MCmusic"... restul...

Daca mai ai intrebari si esti ingrijorat... cu cea mai mare placere clarificam... iar dupa cum am spus de la bun inceputul topicului... daca vroiam sa dau exemplu vreun user o faceam la sectiunea potrivita... nu la... barfa de cafenea... si evident dupa ce am epuizat toate formele si pistele private, in limita bunului simt... E OK?

 

Asa este Alex... chiar m-am racorit!

 

Cine vrea o chitara "buna" la pret exceptional?!?!

...sa stea in banca lui!!! :yay:

Link to comment
Share on other sites

Totusi nu inteleg ce nu-ti convine:

- ai luat o chitara chinezeasca cu tiplele pe pick-guard cu 500 Ron mai ieftin decat in magazin, adica cu 30% mai putin

- ai stiut ca nu este noua dar ti-ai fi dorit sa fie neatinsa?

 

Winci canta la chitara si daca materialul chinezesc din taste nu s-a impacat cu otelul americanesc din corzi este normal sa apara o uzura.

Scobitorile de la mecanisme pot fi la fel de bine opera celor de la MCmusic atunci cand au fact "set-up profesional".

In rest chitara mi se pare ok. Schimba-i tastele si mecanicele si ai o chitara buna, sau agat-o in perete asa cum este.

 

Este de speriat cat de des apar in ultimul timp pretentii de a obtine cu sume modice chitare care sa aiba calitate comparabila sau mai buna decat Gibson Fender etc... Nu zic ca ai avea pretentiile respective, dar gandeste-te ca ai fi luat-o din magazin si ai fi avut fix aceleasi probleme.

 

(Si sa fim seriosi, nimanui nu-i trebuie mai mult de 5 minute sa evalueze o chitara).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sa-ti dea Dumnezeu sanatate!

Ca bine zici!!!... ia da tu 11 mil si agat-o tu pe perete... o vrei? Platesc eu tranportul!!! Se pare ca tu stii despre ce este vorba... mai bine decat mine... si in principiu mai bine decat noi astia care facem febra la "dejte"... sa nu mai pateasca si altu' d'astea...

Adevarul este ca noi suntem niste idioti ca vrem sa facem bine si altuia... ca de rau... numai aia desteptii fac... si o fac "bine"... este? Am dreptate?

Suma modica... poate pentru tine inseamna 1000 lei o suma modica... poate pentru altii NU! Mai gandeste-te, mai itereaza, mai socoteste... dupa care te apuci sa postezi... final! In cazul in care vrei sa faci un "bine"... si printre altele citeste macar anuntul cu pricina... nu ma deranjeaza ca am primit o chitara de tot rahatul... ci faptul ca am fost mintit... iar unul ca tine... cu tot respectul pentru ceea ce faci (d.p.d.v. muzical)... nu ma face dact sa postez toate discutiile PM... ceea ce se va si intampla probabil! Exact cu dedicatie!!! Ca sa aiba cui multumi domnul respectiv... ;)

Repet... nici macar nu ma interesau banii... ci doar recunoasterea greselii de a fi mintit!!! Sau eventual, daca intr-adevar asa este cum au spus-o multi colegi... trimiterea adevaratei chitare achizitionate in noiembrie 2011... ATAT!

Nu ma intereseaza banii!!! Repet!!! Daca cineva doreste o recomandata cu aceasta declaratie... sa imi trimita adresa PM! ;) ...

Bunul meu prieten, esti genial!!! Tu nu ai nevoie de mai mult de 5 minute sa evaluezi o chitara... noi suntem niste cretini pentru simplul fapt ca incercam mai mult timp un lemn... il chinuim... asta este! Tu esti un geniu... pardon... un genial!... noi niste retardati!

Ne cerem scuze pentru faptul ca v-am poluat vizual starea de bine si de "speriat"... daca nu v-a placut James Clavell i-ati dat un sut unde i-au stau copii???

Link to comment
Share on other sites

Chill out.

 

Chitara te-a costat 11 milioane minus 100 euro (mai precis 98 ca atat este la Thomann) case-ul SKB. Sunt sigur ca la magazin in Romania este 450 ron.

Deci la o analiza atenta ai platit 1100 - 450 = 650 Ron - la cursul din zilele astea: 145 EURO pentru o chitara ok, care noua a fost 1300 ron adica 300 euro (la cursul de atunci).

 

Argumentul ca nu canti la case nu prea este valabil. Case-ul este marfa de prima mana (am si eu doua pentru strat, tele), spre deosebire de chitara.

Acum adevarul este ca deosebirea esentiala intre instrumentele "budget" si cele premium sta in primul rand in calitatea accesoriilor (taste, mecanice, doze) si apoi in calitatea si densitatea bucatilor de lemn, dar pana la urma lemnul este tot lemn si reclamele cu "lemn selectionat" sunt doar pentru marketing. Ce se ascunde sub stratul gros de poliester este o mica loterie si la chitarele de 1500 euro nu numai la cele de 150.

 

As accepta oferta ta imediat (chiar am urmarit anuntul respectiv) insa am deja o "colectie" prea mare de instrumente si chiar nu mai am loc.

 

Oricum de la feedbackul initial dat vanzatorului si pana la a numi tepar un om pentru ca ai gasit scobitori in gaurile suruburilor este cale lunga.

Eu cred ca ai facut o afacere foarte buna. Poate nu atat de buna cum ai fi dorit dar buna totusi.

 

Poti identifica de altfel daca chitara din pozele din anunt este cea pe care ai primit-o foarte simplu comparand desenul topului flamed maple.

Link to comment
Share on other sites

Esti un bun contabil... dar din pacate tot nu esti din acelasi film...

Cat de greu este sa intelegi ca nu am facut pe nimeni tepar din punct de vedere al pretului sau al chitarei in sine?!?!

M-am referit numai la faptul ca am fost mintit (mintiti) in cadrul topicului si PM... daca tu imi arati "defectele" enumerate de mine... VIZIBILE... in descrierea respectiva... eu personal voi face un lucru deosebit... imi voi cere scuze public pentru acest post... daca nu... Iti dau tie case-il cu 450 lei... :wee:

Stai linistit ca nu pica asa cum vreti voi... stiu ce vorbesc... si ce scriu aici...

Repet... nu ma intereseaza banii inapoi!!!

Ma deranjeaza faptul ca sunt unii care o vand pe mama pensionara sub titulatura de Karlie Kloss!!!

Edited by mich
Link to comment
Share on other sites

mai era un vintage cu headstock-ul stramb pe aici...frumoase chitari...dar ma abtin...raman la fenderul meu mim. cat despre tzeapa, draga Christian, data viitoare nu mai cumpara pe incredere. eu nu iau niciodata pe ''neve'' decat daca iau de la magazin ( de ex. muzikia ). cand mai cumperi chitara de pe rgc, da mai bine o fuga, fa o excursie, sau cheama-l pe om aici...fa cumva s-o vezi cu ochii tai.

e foarte bun threadul tau, poate asa unii mai distrati nu-si mai iau tzepe pe aici...e pacat ca se intampla asa ceva , mai ales aici unde ar trebui sa fie o comunitate ( sa caute tzeparii in dex definitia cuvantului )...

...totusi, sa fiu putin carcotas, a durat ceva pana sa-ti dai seama...inteleg ca ai chitara de o luna...trebuia sa vezi in primele 10 minute ce si cum e treaba ...parerea mea. dupa o luna...nu mai prea are rost...daca faceai topicul asta a doua zi...era alta poveste...

Edited by marcel
Link to comment
Share on other sites

mai era un vintage cu headstock-ul stramb pe aici...

 

Well, make it two... ( at least ) :)

 

eu nu iau niciodata pe ''neve'' decat daca iau de la magazin ( de ex. muzikia ).

 

Nici măcar, zic eu...

Nu-ţi aminteşti, Marcele, că însuşi un boss de firmă recomanda circumspecţie la achiziţionarea online a chitarelor med-low budget în Romania ?

 

.

Link to comment
Share on other sites

asa e Ramurel. si de la magazin daca e sa cumperi, cel mai bine e sa vezi ce cumperi, si nu in poze. stiu ca uneori nu se poate. vrei ceva de la thomann..asta e , cumperi si speri ca e de bine...

sincer imi pare rau pentru ce se intampla, si sper sa invatam cu totii ceva din asta.

 

dar sunt curios de ce a postat atat de tarziu colegul Christian...chiar a durat o luna sa-si dea seama ce a cumparat?

Link to comment
Share on other sites

Atunci s-a lovit de primul simptom, probabil, cu coarda aia...

Mie mi-au trebuit 6 luni să văd ca am headstock-ul strâmb şi dacă nu deschidea colegu' topicul acela nici azi n-aş fi remarcat, poate... Pentru că nu prezintă decât problema estetică la mine, funcţional e ok.

 

Fiecare o are răsucită, ba spre dreapta, ba spre stânga, da' dacă mere şi îşi face treaba de ce să intervii ? O polişezi din când în când şi-ţi vezi de treabă... [ :P ]

 

 

.

Edited by ramurel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asa este Marcel, de acum incolo nu mai pup chitra de pe RGC!!! Raman la Schecter-ul meu... AEG8-ul recent achizitionata EVIDENT DIN MAGAZIN!!!... si probabil o sa tind catre un Fender... si atat! Ragalii de genul asta... si de la tipul asta de oameni... mai bine imi bag un bat in ***... si il dau spre lins celor vizati...

De postat am postat atat de tarziu pentru ca am avut ceva discutii PM... iar de atras atentia asupra neregulilor vazute imediat... i-am atras-o domnului in cauza dupa 10 minute de la primirea ei... dar deh... om in varsta... credem pe cuvant... trecem mai departe... iar dupa ceva timp... apare si zbarnaitul... povestesc cu omu' PM... astept raspunsuri... fac drumuri... discut cu Bobby (mcmusical)... ma face prietenul meu sa inteleg niste treburi... zic OK... il anunt pe domn ca voi posta despre problema... si nu mai primesc raspuns... 1 zi... 2.... 3.... am ajuns la o saptamana.... si imi iau inima in dinti si postez... din cate vad pe aici o singura persoana care a acuzat mcmusic de "setup profesional"... si aceea indirect... dar a facut-o... in rest... cam toti... am acuzat MINCIUNA!!!

Nimic altceva!

Doar MINCIUNA!!!

Edited by mich
Link to comment
Share on other sites

... astept raspunsuri... fac drumuri... discut cu Bobby (mcmusical)... ma face prietenul meu sa inteleg niste treburi... zic OK...

 

Eu aş fi curios să aflu ce "treburi" anume te-a făcut să-nţelegi, dacă nu-i mare secret... Asta ar fi mai interesant de aflat...

 

... din cate vad pe aici o singura persoana care a acuzat mcmusic de "setup profesional"... si aceea indirect... dar a facut-o...

 

Nu prea cred ! Nu a acuzat nimeni o-ntreagă firmă muzicală de un eventual posibil rahat, făcut de o persoană oarecare din interior ( dacă într-adevăr aşa a fost ) . Şi eu am păţit cu o chitară luată online de la ei, dar pentru că s-a rezolvat rapid şi prompt înseamnă ca cineva urmăreşte treaba... Oameni şi oameni...

Cât despre RGC, nu poţi generaliza, de asemenea... Ai avut ghinion ! Sunt de toate pentru toţi... :P

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Prietenul meu... Bobby... la el m-am referit...

Una la mana treaba inteleasa: mcmusic nu vinde sh-uri (aceasta chitara aratand ca fiind cantata cativa anisori... taste tocite... bridge tocit de la podul palmei, scrisul de pe doze aproape dus... etc. - chestii minore dar care dau de gol proasta conditie a unui lucru vandut drept "CA NOU"!!!... si nu spuneti ca sunt chinezarii... eu tocmai ce am dat un ibanez art 120 China... dar... IMPECABIL!!!... tot China... tot in aceeasi categorie de pret)

Doi la mana treaba inteleasa: mcmusic nu face setup-uri genul asta... in general setup-urile se fac la ei la service sau de fata cu clientul la cererea acestuia... action... intonatie... (poti confirma Vali... cum a lucrat Andrei pentru Ibanez-ul fratelui tau... si multi altii pot confirma faptul ca mcmusic NU lucreaza asa...)... oricum ceva mai profi decat niste bete de chibrituri...

Singura greseala mcmusic... nu au trecut SN pe garantie!!!

 

Tu la ce "treburi" te-ai gandit?!?! :blink:

 

Cat de misto este aceasta comunitate... din "victima" ajungi "inculpat"... :wee: Exact ce ma invata un amic acum muuuulti ani... facerea de bine-i ****** de mama!!! DREPTATE DEPLINA!

Este adevarat ca raul il poti face mai usor... si multa lume iti va lua apararea devenind astfel un "martir nedreptatit"... incercati si voi sa faceti bine... poate unor copii... care isi strang alocatia pe un an sa isi cumpere un lemn mai de Doamne-ajuta! O fi greu?

Mai postati si voi probleme de genul asta... sa mai afle si naivii ca mine unde se pot tepui, cum si in ce fel... (ma refer la partile care sunt ascunse "ochiului" camerei foto... etc., nicidecum la user... daca observati... nu am dat niciun username!!! Cel putin eu personal!!!)

Eu am postat... asta este!!! Am fost tampit si naiv... m-am ars!!!

Ce pot eu sa mai doresc colegilor de forum dornici de achizitionarea unei chitare de pe acest forum... decat... alegere perfecta!!!

Bafta tuturor!

Edited by mich
Link to comment
Share on other sites

Super tari punctele enumerate de tine Red!!!

Ar trebui sa ceri drepturi de autor pentru ele, iar fiecare vanzator sa le scrie la inceputul fiecarui topic personal de vanzare!!!

Fara niciun fel de ironie... sunt exact vorbele de care si eu... sa zicem cu ceva experienta de peste 20 de ani... dar... naiv... credul... tampit din fire... as fi avut nevoie inainte de a cumpara ceva de genul acesta SH... iar in ceea ce priveste partea cu "chitara scumpa/ieftina"... momentan inca nu ma consider demn de un astfel de brand scump... chiar nu am d'astea in cap... in '86 am invatat pe reghin 3/4 din placaj... nu pe Fender... desi poate aveam posibilitatea sa fiu posesor de asa ceva...

Nu am spus ca nu imi place aceasta chitara... din contra... este impresionanta... tot ce vrei de la dozele alea low cost... sustain... un lemn incredibil in care intr-adevar voi investi cu timpul niste bani in ea... de reparat am inceput lucrarile deja... da! este adevarat ca se pun scobitori in gauri... am preferat sa umplu gaurile ramase cu praf din lemn de cires, ulei pentru mecanisme fine pus la angrenajul cheitelor... urmeaza lipirea plasticelor de la cheite cu epoxy, nu se va vedea absolut deloc... Parerea de rau consta in faptul ca am descoperit ceva la care nu ma asteptam... dupa descrierea facuta in anunt si in cadrul discutiilor avute inainte de achizitie.

Si eu am luat cate ceva de pe RGC si am fost super multumit... dar din pacate balanta incilna mai mult pe partea tepelor...

Schecter-ul pe care cant eu il am de la mischike... bai... nu pot spune absolut nimic despre el (atat despre user cat si despre schecter)... nu am ce... nu imi permit mai mult decat un mare RESPECT!!!

Ceea ce a scris, spus, aratat... aia mi-a trimis... mi-a facut el setup-ul pentru grosimea corzilor pe care cant eu... iar dupa ce mi-am schimbat eu corzile... (aici am si eu pe ale mele... cant numai pe elixir... iar Mihai nu era obligat sa imi puna asa ceva pe chitara...) nu am avut decat sa mai ajustez eu putin action-ul... si am mai umblat putin la intonatie.... in rest... palaria jos... am o chitara peste multe basini de bani multi si facute in graba!!!

Cand am avut ceva intrebari... l-am frecat la cap... de imi era mie rusine... iar tipul... avea rabdare cu mine la telefon cum nici eu nu am cu fi-miu!

Oameni bai... oameni!!!

Dar... repet... inclina balanta pe partea cu "relele"...

Asta este!

Eu cel putin am recunoscut...sunt un "hodorog" tampit pentru faptul ca inca mai cred in oameni si in cuvantul lor!

Edited by mich
Link to comment
Share on other sites

va rog nu va certati. pana la urma scopul acestui topic este de a atrage atentia sa nu pateasca si altii la fel. am inteles ce mi-a explicat mich, sunt de partea lui, dar va rog, nu va luati la cearta.

asta e, mich, nu esti primul, dar sper sa fii ultimul tzepuit aici pe rgc. si toti care citim acest topic sa luam aminte ca increderea nu se ofera gratuit nimanui.

hai sa ne intoarcem la cantatul nostru si sa mergem inainte.

Link to comment
Share on other sites

Interventia pe care tu o exemplifici... este facuta la 5 minute dupa ce a plecat curierul de la mine din birou... iar dupa alte 5 minute... l-am sunat pe stimabilul si i-am pus in vedere faptul ca nu imi place ceea ce vad la headstock... dar... deh... hai sa trecem cu vederea... "ca probabil de la setup-ul facut de cei de la MCmusic"... restul...

Daca mai ai intrebari si esti ingrijorat... cu cea mai mare placere clarificam... iar dupa cum am spus de la bun inceputul topicului... daca vroiam sa dau exemplu vreun user o faceam la sectiunea potrivita... nu la... barfa de cafenea... si evident dupa ce am epuizat toate formele si pistele private, in limita bunului simt... E OK?

 

Asa este Alex... chiar m-am racorit!

 

Cine vrea o chitara "buna" la pret exceptional?!?!

...sa stea in banca lui!!! :yay:

 

Buna tuturor.

Chiar azi un prieten mi-a atras atenitia asupra acestui topic. Ce sa zic, frumos. O sa fiu foarte scurt. Nu comentez nimic din ceeace am citit aici, doar un singur lucru am de afirmat. In legatura cu chitara aflata in discutie, am constiinta curata is impacata. E drept cand am vazut pozele am ramas trasnit, fara cuvinte. Pot sa afirm, ca personal nu am umblat nici la cheite, nici la truss rod, singurul set up daca se poate numi asa, a fost doar reglerea intonatiei, dupa schimbarea corzilor. La 2 corzi. Nu am umblat la chitara in primul rand ca nu am considerat ca necesita un setup si daca as fi observat ceva nereguli ( de ex. actiune inalta etc.) as fi dus chitara la un lutier, ma rog, un meserias care se si pricepe un pic la setupuri, nu ca subsemnatul. Sub capacul cheitelor nu stiu cum a aratat, dar zgarieturi sau lovituri vizibile pe corp, neck sau headstock nu a avut chitara, cand a plecat de la mine.

Eu incet incep sa-mi dau seama ce s-a putut intampla cu chitara, dar ma abtin sa-mi dau parerea, mai ales ca pana nu ma conving de ceva, ma abtin sa fac acuzatii. As fi foarte incantat daca noul porprietar ar pune cateva poze cu cheitele montate la loc, asa cum a primit chitara de la mine.

Nu pot sa neg faptul, ca un pic ma simt jignit. Ma cunosta multa lume si pana acum nimeni nu m-a facut neserios, mincinos etc. Am vandut, am cumparat multe de aici, dar as fi curios daca mai este cineva, cine ar avea ceva de reprosat fata de corectitudinea mea. Ar mai fi un mic amanunt. Noul proprietar dupa ce primeste, imi multumeste si spune ca e o scula splendida. Poate ca inca nu a avut timp destul sa examineze chitara (asa a afirmat dansul), dar atasez o poza unde se vede clar ca dupa mai mult de 24 de ore, inca era satisfacut pe deplin de noua achizitie. Pe poza este o greseala de ortografie: set-ul se intelege set-up (literele L si P sant aproape pe tastatura).

Nu-mi exprim prerea ...

O zi buna tuturor!

Mihai

 

 

Untitled_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Edited by winci
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Interesant .

 

Idea /concluzia ar fi ca nu se cumpara pe nevazute un instrument , daca il cumperi totusi iei in calcul si esecul /surpriza /riscul.

 

Poate de asta este Vintage ....gata imbatranita ....se fac asemenea chitare si costa frumusel .

 

Asa ca daca are urme ale timpului este o chitara mai valoroasa .

 

O chitara din aceasta ieftina dupa ce a iesit din magazin nu stiu daca mai valoreaza 50$ .

Are valoare numai pana cand vrei esti in focuri cu dorinta sa o cumperi ..sa o incerci etc etc .....cum vrei sa o vinzi nu mai are nici o valoare.!

Asta-i adevarul cu sculele fara "pedigree" .

 

Iar daca o cumperi pe nevazute trebuie sa aiba pretul foart emic ca in caz de nemultumire sa o poti arunca la foc.

 

Daca se cumpara ptr trambalat (ca sa protejezi chitara mai buna clitativa pe care sa o tii ptr inregistrari si concerte de mare ocazie )

In acest caz la un pret convenabil , tragi de chitara ca sa-si scoata banii si sa-si indeplineasca rolul de scula ptr trambalat .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

 

Buna tuturor.

Eu incet incep sa-mi dau seama ce s-a putut intampla cu chitara, dar ma abtin sa-mi dau parerea, mai ales ca pana nu ma conving de ceva, ma abtin sa fac acuzatii. As fi foarte incantat daca noul porprietar ar pune cateva poze cu cheitele montate la loc, asa cum a primit chitara de la mine.

O zi buna tuturor!

Mihai

 

 

Si eu am o banuiala.

Te rog foarte mult ca dupa ce te lamuresti sa ne spui si noua, ca altfel ramanem in coada de peste.

Bafta!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:wee:

 

O sa iti pun si poze... sa se trezeasca puradelu'...

 

Nu am spus ca nu imi place chitara... chiar si acum iti multumesc pentru ea...insa ma doare sufletul de ceea ce am remarcat la cateva zile... cand i-am schimbat corzile... (unii mai avem si cate un job... intalniri... discutii... nu mai am varsta sa imi permit sa stau numai cu darlaizdramba in brate de dimineata pana seara... ca nu imi plateste facturile momentan...).

Ma doare sufletul ca nu mi-ai spus decat ca este o chitara cantata "10 ore"...

Intr-adevar... am mai spus... dar daca nu ai timp si chef sa citesti decat printre randuri... nu mai este treaba mea... deja i-am facut un set-up de invidiat pentru un LP... am inceput lucrul la ea in forta... ma va costa ceva... dar sunt dispus... am repetat si in cadrul topicului... este o chitara cu un lemn extraordinar pentru un low cost... m-a deranjat faptul ca mi-ai spus ca este o chitara noua... crede-ma!!!... nu canta nimeni la tiplele de pe pickguard!!! Iar freturile din pozele trimise nu sunt de pe o chitara cantata "10 ore"!!!

Si nu poti nega ca te-am sunat si ti-am spus despre faptul ca nu imi place ce vad in zona nut-ului, la headstock... mi-ai spus "sa nu fie de la set-up facut de mcmusic sa fi lovit ei cu cheia..."... am ramas amandoi de acord ca "asa sa fie..."... Mint cumva?

Dupa ce fac pozele... chiar sa ne spui si noua... dupa cum a mentionat si Ionut... suntem curiosi!!! Chiar si eu am o banuiala!!! :wee:

.... insa la mine banuiala tine de faptul ca cei de la mcmusic nu au trecut SN-ul pe garantie cu un scop... care ar fi oare?!?! :blink:

Si nu poti nega faptul ca te-am anuntat despre postarea problemei cu chitara.... pentru a afla si cei "mari" de la mcmusical online despre asa-zisele nereguli... daca cumva exista... de la "tarabele" brandului sus-numit... cu rugamintea de a te implica in discutii pentru a lamuri aceste treburi.

Evident ca nu mi-ai raspuns... asa ca am decis sa fac publica treaba asta...

Asadar... atentie mare la descrierile produselor... si la ceea ce cumparati din magazin (asta daca se dovedeste a fi adevarat... ;) )!!!!!!!!!

 

PUBLICITATE!

 

(revenim in cateva momente cu pozele promise... numai o clipa sa schimb neck-ul de la o chitara mai veche... cheitele de la un HB... si bridge-ul de la un Dimavery... :wee: ... sau invers!)

Link to comment
Share on other sites

Nu neg nimic di ceeace am vorbit

:wee:

 

O sa iti pun si poze... sa se trezeasca puradelu'...

 

Nu am spus ca nu imi place chitara... chiar si acum iti multumesc pentru ea...insa ma doare sufletul de ceea ce am remarcat la cateva zile... cand i-am schimbat corzile... (unii mai avem si cate un job... intalniri... discutii... nu mai am varsta sa imi permit sa stau numai cu darlaizdramba in brate de dimineata pana seara... ca nu imi plateste facturile momentan...).

Ma doare sufletul ca nu mi-ai spus decat ca este o chitara cantata "10 ore"...

Intr-adevar... am mai spus... dar daca nu ai timp si chef sa citesti decat printre randuri... nu mai este treaba mea... deja i-am facut un set-up de invidiat pentru un LP... am inceput lucrul la ea in forta... ma va costa ceva... dar sunt dispus... am repetat si in cadrul topicului... este o chitara cu un lemn extraordinar pentru un low cost... m-a deranjat faptul ca mi-ai spus ca este o chitara noua... crede-ma!!!... nu canta nimeni la tiplele de pe pickguard!!! Iar freturile din pozele trimise nu sunt de pe o chitara cantata "10 ore"!!!

Si nu poti nega ca te-am sunat si ti-am spus despre faptul ca nu imi place ce vad in zona nut-ului, la headstock... mi-ai spus "sa nu fie de la set-up facut de mcmusic sa fi lovit ei cu cheia..."... am ramas amandoi de acord ca "asa sa fie..."... Mint cumva?

Dupa ce fac pozele... chiar sa ne spui si noua... dupa cum a mentionat si Ionut... suntem curiosi!!! Chiar si eu am o banuiala!!! :wee:

.... insa la mine banuiala tine de faptul ca cei de la mcmusic nu au trecut SN-ul pe garantie cu un scop... care ar fi oare?!?! :blink:

Si nu poti nega faptul ca te-am anuntat despre postarea problemei cu chitara.... pentru a afla si cei "mari" de la mcmusical online despre asa-zisele nereguli... daca cumva exista... de la "tarabele" brandului sus-numit... cu rugamintea de a te implica in discutii pentru a lamuri aceste treburi.

Evident ca nu mi-ai raspuns... asa ca am decis sa fac publica treaba asta...

Asadar... atentie mare la descrierile produselor... si la ceea ce cumparati din magazin (asta daca se dovedeste a fi adevarat... ;) )!!!!!!!!!

 

PUBLICITATE!

 

(revenim in cateva momente cu pozele promise... numai o clipa sa schimb neck-ul de la o chitara mai veche... cheitele de la un HB... si bridge-ul de la un Dimavery... :wee: ... sau invers!)

 

Nu neg nimic, chiar m-ai sunat, ca vezi ceva urme pe headstock si m-ai intrebat daca stiu ceva despre provenienta urmelor. Stiind ca eu nu am umblat de loc la neck ti-am spus ca poate cei de la MC Music de la magazin au setat ceva la chitara, si de acolo provin urmele.

Cat despre taste.Chitara chiar nu a fost cantata zilnic, nici chiar saptamanal. Da, ti-am spus 10 ore, dar chiar nu am cronomertat timpul. Hai sa facem impreuna o socoteala. Am folosit acasa chitara de cateva ori, 3-4 ori max cate o ora, la cateva repetitii cel mult 5, si la un singur concert, care a durat cam 40-45 de minute. Pe langa Vintage amavut mereu cel putin o chitara, care am folosit la repetitii si nu numai. La ceea ca cant monentan un Strat este mult mai potrivit ca un Les Paul. Nu stiu ce sa fac sa ma crezi, dar chiar asa a fost. S-ar putea ca tastele sa fie moi, de proasta calitate. Iti propun sa nivelezi tastele si o sa vezi ca peste o luna, dou de folosire o sa arate si mai nasol ca momentan.

Asa cum am mai spus, eu nu ma bag sa setez chitari, cel mult reglez o intonatie si actiune, dar numai din bridge, in rest daca am probleme cu chitara, am pe cineva, care se si pricepe un pic la chitari si o duc la dansul sa-mi seteze chitara. Iti spun inca o data, sub cheite nu am cautat, nici la truss rod nu am umblat, si tocmai de aceea ma simt curat, cu constiinta impacata. Nu am fost cu reavointa nici o secunda fata de tine.

Edited by winci
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gata si cu pozele!!

Haideti sa vedeti si sa vezi (Mihai) de ce ma doare sufletul...

 

post-13257-0-07611200-1338561028_thumb.jpg post-13257-0-53507700-1338561043_thumb.jpg post-13257-0-14626400-1338561059_thumb.jpg post-13257-0-77118000-1338561074_thumb.jpg post-13257-0-64851000-1338561090_thumb.jpg post-13257-0-38382500-1338561106_thumb.jpg

 

post-13257-0-21590000-1338561122_thumb.jpg post-13257-0-68976000-1338561137_thumb.jpg post-13257-0-91369800-1338561152_thumb.jpg post-13257-0-57669000-1338561168_thumb.jpg post-13257-0-25767400-1338561400_thumb.jpg post-13257-0-69884400-1338561415_thumb.jpg

 

Tare am eu impresia totusi ca nu este aceeasi chitara cu cea achizitionata din magazin...

 

post-13257-0-73977100-1338561384_thumb.jpg Aceasta este zona folosita de mine!!!

 

Uite mai sus poza cu tastele folosite de mine in jur de 3-5 ore pe repetitie... 2 zile pe saptamana... insumand 50-60 de ore de cand o tot cant... partea de solo... se vede asa ceva??? NUUUUU!!!

 

Tind sa te cred Mihai, asa cum am mai spus si in PM-urile noastre... avem par alb pe cap... nu ne mai sta in fire sa ne "facem" unii pe altii... dar totusi s-ar putea sa fie alta "mana" la mijloc... mai gandeste-te... analizeaza... uita-te bine in jurul tau... si trage si tu singur o concluzie finala...

 

Sau sa tragem impreuna o concluzie si mai "finala":

 

Atentie la ce chitara... si a cui chitara o vindeti!!! :wee:

 

Acum asteptam si banuiala ta...

 

In continuare iti multumesc pentru chitara si pentru pret... dar pana sa ajung sa am o chitara "ca si noua" in mana... mai am de investit... si... intr-adevar, Eugen... momentan o sa ma multumesc cu fret leveling... astept un PM cu un pret pentru "nivelare"... si daca e sa nu o mai pot canta... vedem ce facem...

 

Intr-adevar te cred acum Mihai!!! Imi pare rau ca nu sti ce se intampla de fapt, in spatele tau probabil...

Edited by mich
Link to comment
Share on other sites

Cu partile montate la loc chitara nu arata chiar asa rau ca in pozele precedente. Deci o indoiala s-a risipit. Acum iti spun sincer, a fost un moment cand am crezut ca tu esti acel "meserias" care te-ai bagat cu dalta si toporul in saraca chitara si vrei sa dai vina pe altii, cu un gand mai anume ... In fine, poate eu am fost care luat teapa, si fara sa stiu ti-am dat tie mai departe.

Inca odata imi pare rau.

Asa in paranteza iti spun, ca in cazul daca ai fi luat de le magazin un Vintage nou, din punct de vedere financiar ieseai mai prost. Plateai mai mult cat mi-ai dat mie pe chitara si toc, si in +ai si case-ul (350RON). Stiu, nu se canta cu case, dar cred ca nu trebuie sa tin teorii despre rolul tocului. Daca luai de la magazin un Vintage nou, calitatea cheitelor si al tastelor tot lasa de dorit...

Deci ca concluzie finala, se pare ca nici tu nu esti de vina de starea chitarii, si, constiinta imi spune ca nici eu.

 

Regretabil este doar faptul, ca s-a pecetuit credibilitatea mea, fata de cei care inca nu au avut ocazia sa ma cunoasca.

Edited by winci
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.