www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator De Dormitor


Guest mark9
 Share

Recommended Posts

Dude, watch your mouth !

 

:P

 

 

.

Esti din ce in ce mai haios. Ma crezi ca si eu am citit la fel inainte sa vad postul tau? :lol: :lol: :lol: oameni bolnavi.

 

In alta ordine de idei. Ia-ti amplificator. E mult mai comod asa. Parerea mea!

Ca experiment poti incerca si un soft(diverse tonuri si efecte, cum zicea si ramurel, moka, nu dai sute de euro pe ele). Poate am eu placa audio varza, dar am un mic(MIC MIC MIC MIC ) delay care ma deranjeaza destul de rau.

 

Am avut aceeasi problema ca tine acum un an sau doi. Mi-a trebuit pana la urma amp.

 

Asta are un ton superb de gain. Ca ampuri din aceeasi gama de putere am incercat Orange Crush, Fender ala mic frontman parca, Line 6 Spider de 15W. Hughes & Kettner-ul castiga hands down.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Guest mark9

Daca intr-adevar esti in Barcelona, iti recomand sa cauti un magazin mare de instrumente muzicale, sa te ingropi in el si sa testezi tot ce-ti pica in mana, inclusiv amplificatoarele pe care deja ai pus ochii.

 

Cam asta e plaunul. Asa o sa incerc sa fac :)

 

Dude, watch your mouth !

 

:P

 

 

M-ai prins :D

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca acusica vine 57 sa te puna la punct

Scuze, dormeam. :)

Dacă prin "boxe de calculator" vă referiți la așa ceva, cu difuzoare de juma' de țol, e adevărat. La fel, când spun "căști" nu mă refer la cele care vin cu iPod-ul. Ce am tot discutat despre difuzoare și incinte de chitară rămâne valabil: bigger is better. Și nu mă refer la Wați.

Și da, o parte importantă a experienței e și vibrația ce o simți prin podea sau, la volum mare, peste tot. La acest capitol tot ce poate face un cab de chitară poate face și un monitor decent, uneori chiar mai bine. Iar pentru cazul căștilor s-a inventat o soluție, care ce ne aduce iar la cazul lui Petrucci:

 

 

Da, s-a tot discutat despre aceste aspecte, și o să se mai discute. Dar cred că e bine să avem thread-uri de genul ăsta, care funcționează ca studiu de caz: data viitoare când vine cineva într-o situație similară o să știm ce să-i dăm de lecturat.

Edited by FiveseveN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cine a sugerat software cu apmsim-uri pentru repetitii acasa in locul amp-urilor fizice de 15, ar trebui sa faca o comparatie mai sincera intre cele doua. Recunosc ca am o placa audio proasta si asta dauneaza calitatii output-ului din Guitar Rig, Overloud etc., dar am constatat ca rezultatele sunt aproape la fel de dezamagitoare si pe placi audio performante.

In primul rand, o observatie de bun simt: ampsim-urile nu au nimic in comun cu ceea ce isi propun sa emuleze. In al doilea rand, si asta ma supara cel mai mult, pot folosi compresor, pot da gain-ul la maximum, pot scoate de tot gate-ul si tot nu obtin suficient sustain (i.e. mai putin sustain decat imi da un amp fizic pe canalul clean). Ceea ce inseamna adio slide-uri si bend-uri ridicol de lungi, adio tapping, adio triluri, adio armonice de pana, adio legato. Frana pentru creativitate.

Link to comment
Share on other sites

....in locul amp-urilor fizice de 15...

....Guitar Rig, Overloud etc... rezultatele sunt aproape la fel de dezamagitoare si pe placi audio performante.

.... ampsim-urile nu au nimic in comun cu ceea ce isi propun sa emuleze.

....adio slide-uri si bend-uri ridicol de lungi, adio tapping, adio triluri, adio armonice de pana, adio legato.

.... Frana pentru creativitate.

 

Eh, nici chiar aşa... Exegerezi, după părerea mea ! Chiar nimic în comun ? :(

 

Un pic de acord cu tine, pe partea cu ampurile fizice, legat de ieşirea prin difuzoare.

Dar, dacă vreau, scot sunetul din Guitar Rig şi-l transfer către difuzoare. Cu ce sunt superioare preseturile digitale din VOX-ul meu AD30VT celor din Guitar Rig ?

 

Bine, să zicem că de acord cu triluri şi armonice, dar până la "nimic în comun" e cale luuuungă...

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Eh, nici chiar aºa... Exegerezi, dupã pãrerea mea ! Chiar nimic în comun ? :(

 

 

Da, exageram. Reformulez: au foarte mica legatura cu amp-urile pe care isi propun sa le emuleze.

 

Dar normal cã vei avea ioc sustain și ton dacã NU AI PREAMPLIFICATOR!

 

1. cu carje externe cred ca ne scapa printre degete sensul software-ului;

2. totusi, preamp in fata e primul lucru pe care l-am incercat: imbunatatiri neglijabile.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Atunci nu-mi pot imagina cum alții pot și tu nu. Nu e nici o "cârjă", dacă nu folosești scula în parametrii normali nu te poți plânge când nu funcționează bine.

 

Poate sunt doar optimist și biased dar urmăresc domeniul ampsim-urilor de 6 ani, inițial tot ca soluție la problema "chitaristului de dormitor". Cred că știu mai bine de ce sunt în stare decât utilizatorul tipic care

  1. nu știe să condiționeze semnalul
  2. nu știe importanța monitoarelor și spațiului acustic
  3. nu știe ce fac toate butoanele ălea colorate
  4. încearcă câteva preset-uri descărcate de pe naiba-știe-unde.com și, în urma acestor obstacole, renunță.

Desigur nu vorbesc despre target-ul propriu-zis al softului de genul ăsta, gen oameni care-și cumpără și Rig Kontrol sau lucrează în studio, unde au deja signal chain adecvat. Vorbesc despre tânărul RGC-ist care bagă chitara în line/mic-in prin adaptor și 5 minute mai târziu deschide thread despre "De ce bâzâie și n-am sustain?".

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce casti au unii dar pana si pe casti de 2 lei suna mai bine decay ce pot scoate dintr-o singura statie mono ,

Efectele amnientale nu au cum sa sune mono ..odata ce ai chorus stereo , ping-pong delay /echo . exciter stereo , etc

NU are cum sa sune pe un raghat destatie mono ...chiar daca are 100000W .

Cat priveste dinamica ..in casti pot sa dau cat vreau sune de nu-i adevarat ,,,,problema ar fi ca este scump si greu de reprodus live ..un sound atat de complex...Deci statie de chitara serioasa 2 x 100W stereo , efectele stereo , captare stereo si amplificare in PA si probabil si monitorizare stereo .( Vezi Steve Vai ..sau instalatia lui Malmsteen cu nu stiu cate canale audio pe toata scena ,Pink Floyd ..etc ..adica cei care au un sunet complex )

Wattajul este necesar ca sa te auzi pe scena . sau in locatii mai mici sa te auzi doar cu statia de chitara in sala fara sa deteriorezi prea mult soundul setat.

 

In camera de locuit de 25m2 cu 2 difuri de 5" pe o statie HiFi poate fi deranjant de tare .Treaba testata incercata .Daca bag boxele Meloman devine insuportabil de tare ,In living roon dib case vechi foarte inalte si peste 30m2 ( adica mai multi m3 ) se poate canta si cu statie de 10W ,cu difuri bune 20W este mult .

Am incercat cu un amplif media 2x2W 3+1 cu doua difuri deaprox 2" si unul "subwoofer" de 3" ,ceva iestin de tot xumparate in talcioc cand nu am gasit ce cautam ca sa nu vin acasa cu mana goala ...hehe

Suna foarte bine , mai ales spundurile "gigi" adica cel comprimate "scoop" unde nu este nevoie de dif de medii ... ce nu suna chiar bine ar fi "twang"-ul pe clean unde ar fi nevoie de dinamica preamp/amp final si de dif de medii-bas serios .Co orice amplif se poate regla un sunet OK ptr exersat .

 

Cei care vor sa le fluture pantalonii sa scoata aspiratorul si sa-l puna sa sufle aer . cand canta la chitara ceva suparat si gata are feeling-ul ...

 

Atunci nu-mi pot imagina cum alții pot și tu nu. Nu e nici o "cârjă", dacă nu folosești scula în parametrii normali nu te poți plânge când nu funcționează bine.

 

Poate sunt doar optimist și biased dar urmăresc domeniul ampsim-urilor de 6 ani, inițial tot ca soluție la problema "chitaristului de dormitor". Cred că știu mai bine de ce sunt în stare decât utilizatorul tipic care

  1. nu știe să condiționeze semnalul
  2. nu știe importanța monitoarelor și spațiului acustic
  3. nu știe ce fac toate butoanele ălea colorate
  4. încearcă câteva preset-uri descărcate de pe naiba-știe-unde.com și, în urma acestor obstacole, renunță.

Desigur nu vorbesc despre target-ul propriu-zis al softului de genul ăsta, gen oameni care-și cumpără și Rig Kontrol sau lucrează în studio, unde au deja signal chain adecvat. Vorbesc despre tânărul RGC-ist care bagă chitara în line/mic-in prin adaptor și 5 minute mai târziu deschide thread despre "De ce bâzâie și n-am sustain?".

 

Mai trebuie mentionat ca "tonul" auzit pe inregistrarile profi ale trupelor ..nu se stie exact cum a fost realizat ....tonul nu este ceva constant el este schimbat filtrat comprimat etc etc in functie de restul trupei in functie de piesa muzicala ...Ce se aude la unele trupe este soundul doar la intro doar la un break sau un solo sound ce in restul piesei nu mai exista .

 

Sound -ul nealterat al unui instrument super Pro printr-o statie calitativa este optiunea unor instrumentisti super profesionisti -artisti la care conteaza muzica ,,acestia prin interpretare si continutul muzical pot sa transmita o stare catre asculatori ,,nu au nevoie de efecte speciale nici nu prea schimba "tonul" avand ce sa transmita nu se simte ca este acelasi sound un concert intreg.

 

Dupa 10 ani de "cantat" afla unii ca nu stiu cum se tine pana ! Si de fapt "tonul" cautat si descarcat de pe net sau CD . nu suna numai daca stie cum se tine pana si mai ales cum se ciupeste cu pana .

 

OK am tot discutat cum ca cei care au simtul nedezvoltat cred ca tonul se cumpara .

De aici si minunatul comert cu sute de feluri de ...pedale ...statii ...doze ....

Mai rau decat minciunile politicenilor ...

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Poate sunt doar optimist și biased dar urmăresc domeniul ampsim-urilor de 6 ani, inițial tot ca soluție la problema "chitaristului de dormitor".

 

Dar iti scapa ceva; solutia pentru "chitaristul de dormitor" era disponibila intainte sa inceapa productia de softuri cu ampsim. Se numeste, uzual, amplificator de dormitor, range 1W -> 15W. Plug&Play, nimic mai simplu.

Link to comment
Share on other sites

.... dormitor ... 1W -> 15W. Plug&Play, nimic mai simplu.

 

Bade ! Mai uşurel... Nu da o plajă aşa de largă la Waţi, că o iau începătorii de bună şi dau cu banii pe fereastră... 5 W maaaaxim-maximorum... Vezi titlul topicului...

La 15 W poţi doar să mângâi uşor cu pana peste corzi la clean, în dormitor... Sau chiar şi-n cea mai spaţioasă încăpere din casă.

 

Ştiu ce spun ! Am şi Guitar Rig+PA şi 2W şi 15 W şi 30W...

 

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

La 15 W poţi doar să mângâi uşor cu pana peste corzi la clean, în dormitor... Sau chiar şi-n cea mai spaţioasă încăpere din casă.

 

.

 

Eh rahat. De parca n-ai potentiometru de volum. La 15W, adica maxim, normal sa sperii pisica vecinului...dar nici nu suna bine. Difuzorul de obicei e fix pe fix la combo-uri din astea mici. Asa ca mai bine sa ai de unde da, decat sa forjezi o piticanie. O sa sune infinit mai bine. Parerea mea!

Si eu stiu ce zic pentru ca am un amp de 15W si unul de 50W. Poate sunt eu mai surd, dar imi place senzatia de powah :lol:

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Bade ! Mai uşurel... Nu da o plajă aşa de largă la Waţi, că o iau începătorii de bună şi dau cu banii pe fereastră... 5 W maaaaxim-maximorum... Vezi titlul topicului...

.

 

N-are a face. Din cate mi s-a explicat, nu ajung niciodata sa scoata 15W cu difuzoarele pe care le monteaza producatorii pe ele. Vorbesc chiar despre combo-urile pe care le-a amintit initiatorul thread-ului in prima postare. Ca atare, Marshall-ul de 15 si Vox-ul de 15 le-am putut da peste 12 o'clock in casa, fara sa supere.

Cel mai mare pe care il am in casa e un 65W cu 2x10. Aici cu siguranta depasim domeniul "de dormitor".

 

Și înainte de a avea becuri aveam lumânări.

 

Deja discutam preferinte individuale. Probabil ca esti biased, probabil ca si eu sunt.

Si poate ca pretentiile tale in privinta sustain-ului sunt diferite de ale mele, ceea ce te multumeste pe tine, mie nu-mi ajunge; in orice caz, nu ne putem lamuri prin demo-uri postate, ci numai prin proba live.

Link to comment
Share on other sites

Păi, e democraţie, omule ! Poţi să-ţi iei şi de 100W şi să-l foloseşti la 1/10...

.

Bade, n-ai inteles ce am vrut sa zic. O sa obtii un sound per total mai ok din, sa zicem, un amp de 15W dat la 4, decat din unul de 5W la maximum. Acelasi fabricant, acelasi model... Sa nu-mi spuna cineva ca nu e asa.

 

Gandeste-te ce rol are incinta combo-ului, difuzorul si etajul final al amplificatorului(astea se modifica pe masura ce puterea creste). Preamplificatorul presupunem pentru comoditate ca e acelasi.

Link to comment
Share on other sites

Bade, n-ai inteles ce am vrut sa zic. O sa obtii un sound per total mai ok din, sa zicem, un amp de 15W dat la 4, decat din unul de 5W la maximum. Acelasi fabricant, acelasi model... Sa nu-mi spuna cineva ca nu e asa.

 

Gandeste-te ce rol are incinta combo-ului, difuzorul si etajul final al amplificatorului(astea se modifica pe masura ce puterea creste). Preamplificatorul presupunem pentru comoditate ca e acelasi.

 

Vorbim de d-alea pe lampi? Daca da, atunci iti zic ca nu e asa.

Edited by manbearpig
Link to comment
Share on other sites

Gandeste-te ce rol are incinta combo-ului, difuzorul si etajul final al amplificatorului(astea se modifica pe masura ce puterea creste)

Păi e vorba de incintă și difuzor sau de putere? Trebuie să privim separat lucrurile. Repet, amplificatoarele moderne pe tranzistori, în special cele digitale, sunt proiectate astfel încât să nu distorsioneze puterea sau difuzorul. Fiind liniare, ar trebui să sune la fel unul de 5 W la 100% și unul de 50 W la 10%*. La cele pe lămpi e altă poveste, acolo distorsiunea e în general dorită, asta e toată ideea.

Dacă vorbim de difuzoare, e clar, deja am subliniat asta de vreo trei ori. Un exemplu extrem:

 

_____________________

* Dacă vreți să analizați mai departe situația, căutați în fișele integratelor de putere graficul "Distortion vs. Output Power".

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Gresit, respectiv gresit. Daca vei avea ocazia sa incerci unul, vei vedea de ce ;)

 

Nu fii secretos ! Pune "docomentele" pe masă ! Mă/ne laşi în ceaţă ? :)

 

... e alta poveste.

 

Poveşti de zăpăcit începătorii. Şi spun asta şi din proprie experienţă. Când mi-am luat AD30-u', mă-ntrebam dacă e acceptabil 30 de W în casă... Aşa că eu din start plec de la ideea că un începător n-are habar de W. Îl recunoşti din prima, după textul "Vreau amp de 30-50 W de cameră"...Chestia cu incinta ce-ai zis tu mai sus nu se potriveşte, după mine. Eu bag 2W în cab 1x12" şi sună tare. Da' tare, fratele meu !...

 

 

Late edit : Îmi dau seama acum că ambele replici sunt oleacă oftopice. Sorry !

 

 

.

 

.

Edited by ramurel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Poveşti de zăpăcit începătorii. Şi spun asta şi din proprie experienţă. Când mi-am luat AD30-u', mă-ntrebam dacă e acceptabil 30 de W în casă... Aşa că eu din start plec de la ideea că un începător n-are habar de W. Îl recunoşti din prima, după textul "Vreau amp de 30-50 W de cameră....

 

Primul meu topic postat pe forum acum 5 ani era ceva de genul "Amplificator pe lampi de apartament, 10-15W", deci se confirma ceea ce zice Ramurel in legatura cu incepatorul si Watii.

 

Culmea, cel mai bun amplificator "de apartament" - pe care cant acum - este un Marshall JCM 800 2203 (de 100W), care la volum foarte mic suna foarte bine pe clean, crunch si lead (pentru lead trebuie si un booster in fatza).

Edited by malaianu mihai
Link to comment
Share on other sites

. Eu bag 2W în cab 1x12" şi sună tare. Da' tare, fratele meu !...

ALoooo...Combouri. Normal ca daca bagi un amp de 5W in halfstack suna tare. Nu-mi spune mie ca gasesti amp COMBO de 2W cu difuzor de 12".

 

Poveşti de zăpăcit începătorii.

Bullshit.

Păi e vorba de incintă și difuzor sau de putere? Trebuie să privim separat lucrurile

Amplificatorul(daca e combo) trebuie privit ca un intreg.

Sincer nu stiu de ce zici ca sunt gandite astea noi pe tranzistori astfel incat puterea difuzorului sa fie suficienta ca sa fie clean all the way. Eu unul, la Hughes&kettner, pe clean, cand il dau la maxim are putin jeg(din difuzor). Bineinteles, depinde si de egalizator.

Link to comment
Share on other sites

Ma mir cum de nu zice nimeni nimic de senzatia pe care o ai cind cinti printr-un amplificator serios. C'mon, softu' ala poa' sa fie cel mai dumnezeiesc soft, sa sune cum n-a mai sunat nimic de pe lumea asta niciodata, tot nu e la fel ca atunci cind ai amplificatoru' linga tine, dai "gi gi" si-ti flutura fusta. In plus, softurile iti cam afecteaza tehnica. Te lenevesti. Cinta doua saptamini numa' prin soft si treci dupa aia pe amplificator, sa vezi ce "bine" e.

Alt dezavantaj ar fi ca nu-ti poti lua Guitar Rig cu tine la sala de repetitii. Bine, poti, da' tre' sa te cari cu ditamai instalatia (PC Desktop), sau cu laptopu'/notefucku', plus boxele.

 

Sculele se aleg dupa cum te simti cu ele. Mie imi plac amplificatoarele. Nu-mi plac softurile. Imi iau amplificator. Tie iti plac softurile. Nu-ti lua amplificator. Ce mare brinza?

 

Dezavantajul amplificatoarelor e ca nu le pot descarca gratuit de pe torrent.

Edited by Ironside
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ma mir cum de nu zice nimeni nimic de senzatia pe care o ai cind cinti printr-un amplificator serios.

 

Dezavantajul amplificatoarelor e ca nu le pot descarca gratuit de pe torrent.

Foarte bine zis, senzatia pe care o ai atunci cand canti printr-o chitara si un amplificator serios e de nedescris.

Dupa aia nu o sa iti mai placa jumatatile de masura.

Link to comment
Share on other sites

... nu e la fel ca atunci cind ai amplificatoru' linga tine, dai "gi gi" si-ti flutura fusta.

 

...In plus, softurile iti cam afecteaza tehnica.

 

E miştox senzaţia cu fluturatu", însă colegul vroia "un amplificator pentru a exersa in liniste in dormitor" şi-n plus rişti să-ţi fluture comunitarii nişte amenzi pt tulburarea liniştii publice. Despre asta-i vorba...

 

La faza cu afectarea tehnicii nu-s de acord cu tine. Un amp cu efecte/preseturi digitale poate fi la fel de prost ca o setare proastă în Guitar Rig. Cred că ştiu la ce te referi, însă poţi compensa folosind în lanţul de efecte un compresor dat la maxim şi-o să auzi şi musca pe coardă...

 

Nu susţin neaparat să folosescă softuri, numa', hey, justice for everyone, nu-s chiar de căcat, cum se tot încearcă să se sugereze. Şi io mâine mi-aş lua, dac-aş avea banii, unul cu power scaling, ca a lu' Dudu... Angus Young signature, totuşi... :P

 

Late edit : În plus am auzit de la un amic despre difuzoare cu atenuator incorporat sau ceva de genul... Interesantă şi treaba asta...

 

.

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

14W in Club fara preluzare in PA ,,,,adica direct

 

 

 

 

aici aceiasi 14W fara preluzare in PA ,,,,adica direct cu mai multi pe scena ( dupa multe multe berii ...hehe ..adica ceva autentic )

Celelalte doua statii combo ...un Peavey de 50W si un nu stiu ce de 30 W amandoua mai in fata cu 1,5m si cea a lui Hariga cu 2m plus montata (sus in dreata se vede ) cea ce faca sa se auda mai tare cu aprox 6dB deci daca erau pe aceiasi linie se auzeau la fel de tare pe inregistrare ,Sa si chinuit Hariga deoarece era foarte tare chiar langa el la inaltimea capului si sau punea incet si nu avea ton sau incerca sa nu loveasca tare ,,dar rezultatul se vede ca nu poti canta "fin" cu gain prea mare ,,

Plus mai intervine si compresia audio al camcorder-ului asa ca daca Hariga avea sunet puternic se comprima si sunetul de la statia pe care cantam eu ....asa ca se pot trage concluziile ..cei 14W sunt suficienti la cantat intr0un un club .mai micut

 

 

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Noah, de la un combo de max 15w nu ma astept sa-mi "fluture" nici macar o batista agatata in fata difuzorului.

Pana la urma nenea mark vrea sa invete sa cante. N-are nevoie de un amp de 100w pe tuburi si de un full stack. Poa' sa se descurce cu un combo mic, cu un Amplug, cu un procesor, cu un Aifon, cu laptop+soft. Totul e sa testeze cu manuta/urechile proprii si sa aleaga solutia potrivita pentru el.

Restul e cancan.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Softul sucks. Nu merita investitia. Azi vrei in dormitor, miine vrei pe scena. In dormitor ti-e de ajuns softul, dar scena iti cere mai mult, deci vei fi nevoit sa iti cumperi si un amplficator. Asa ca de ce sa nu-ti cumperi direct un amp pe care-l poti folosi si in dormitor, si la sala, si live? Nu tre' 100W, 15W e de ajuns. Acasa il dai incet, la sala il dai tare, iar pe scena il preiei cu microfon.

 

Doctor X, baga tu un amp de 15W printr-un cabinet adevarat. Daca nu te flutura, macar o mincarime in cur tot iti provoaca. :lol:

 

EDIT: Am uitat sa mentionez o chestie importanta: chitar nu se invata acasa! Acasa inveti sa dai cu pana, sa faci acorduri, bend si vibrato, shit like that.

Edited by Ironside
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.