www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandare Pedala Metall


gagai
 Share

Recommended Posts

Sunt in cautarea unei pedale pentru metall, din ce am auzit si vazut pe youtube Boss Metal Zone a primit doar aprecieri favorabile ( ma rog nu ma bazez pe baza comenturilor gen MT-2 FTW!), insa mai erau niste comenturi in care se spunea ca pedala scoate multe inalte. Voi ce ziceti? Sa imi cumpar MT-2 sau o alta pedala(dar sa nu fie cu mult mai scumpa, am mai vazut ceva haios de la Behringer Ultra Metall care suna binsisor dar nu prea ma incredere in brand, voi stiti cum suna defapt? )

Link to comment
Share on other sites

Am avut Boss MT-2 si am ramas oarecum in dubii...

Arunca o privire pe Hardwire TL-2 sau EHX MetalMuff.

Deasemenea, iti poti lua Behringer UM300 (copie de MT-2) si un Behringer EQ700 (crede-ma, ajuta mult). Indiferent ce pedala de drive iti iei, ia in calcul si EQ700.

Asculta demo-uri pe Youtube, mai pune intrebari , du-te si probeaza daca ai cum.

Link to comment
Share on other sites

Sunt in cautarea unei pedale pentru metall, din ce am auzit si vazut pe youtube Boss Metal Zone a primit doar aprecieri favorabile ( ma rog nu ma bazez pe baza comenturilor gen MT-2 FTW!), insa mai erau niste comenturi in care se spunea ca pedala scoate multe inalte. Voi ce ziceti? Sa imi cumpar MT-2 sau o alta pedala(dar sa nu fie cu mult mai scumpa, am mai vazut ceva haios de la Behringer Ultra Metall care suna binsisor dar nu prea ma incredere in brand, voi stiti cum suna defapt? )

 

Daca n-ai incredere pe brand, da bani unora in care ai incredere, care fac acelasi rahat, il ambaleaza in metal si scriu pe el alte litere.

Cu distorsul tine doar de gusturi. Fiecare pedala are voicing-ul ei, fie iti place, fie nu. Daca n-ai posibilitatea sa incerci, ia ce prinzi la pret ok pe la Mica Publicitate si vezi cum ti se pare, o vinzi, iei alta, etc. Pana gasesti ceva ce iti convine. Aprofundeaza si tu, spune-ne ce anume cauti, ce scule mai ai, etc. Demo-urile de pe iutub sunt cam irelevante. Conteaza si ce scule mai folosesti pe langa pedala.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Also,poţi să apelezi cu încredere şi la colegii de forum care se ocupă cu aşa ceva,cum ar fi Analog Sound.El face ''The boogie man'' distortion,ceva high gain dar cu ton destul de fain si cohos.http://www.youtube.com/watch?v=O71Fi0XId8M&list=FL8581TYG-X4Jc8D8KP1jPsg&index=4&feature=plpp_video cam aşa ar suna.Am uploadat şi eu ceva,dar nu îs de aşa bună calitate,cântat la repezeală,nu aveam încă cutie pt difuri,etc.

Link to comment
Share on other sites

deci amplificatorul nu ar fi o problema

Începem să decojim situația.

Unde, în ce circumstanțe vrei să "sa obtin un ton mai heavy, gen Metallica"? Pentru că în studio cred că avem suficiente resurse, nu prea e nevoie de "pedale de metalllllll". Acasă e altă problemă, și veriga slabă e combo-ul. Dar sunt și alternative. Pe scenă depinde de ce ceri, ce găsești și ce aduci.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

... cred ca pot auzi un metal zone si o sa vad cum se aude pe amplificatorul meu, daca nu imi place o sa ma orientez spre altceva

 

La ce-ai mai deschis topic atunci, dacă tot p-a ta o ţii ? Însă, probabil te-a ajutat să-ţi întăreşti convingerea că tre' sa probezi... Bun şi-aşa...

 

Oricum, alege una care să meargă cu "vrabia din mână", că alea, "amplificatoare mari Mesa Boogie si Marshall", de zici că-s la sală poate merg cu ea, poate nu... C-aşa am şi io una şi pe un amp se aude fain , iar pe altu' se-aude ca şmirghelu' pă porc...

 

De-aia ţi s-a recomandat procesor...

 

.

Link to comment
Share on other sites

Sunt in cautarea unei pedale pentru metall, din ce am auzit si vazut pe youtube Boss Metal Zone a primit doar aprecieri favorabile ( ma rog nu ma bazez pe baza comenturilor gen MT-2 FTW!), insa mai erau niste comenturi in care se spunea ca pedala scoate multe inalte. Voi ce ziceti? Sa imi cumpar MT-2 sau o alta pedala(dar sa nu fie cu mult mai scumpa, am mai vazut ceva haios de la Behringer Ultra Metall care suna binsisor dar nu prea ma incredere in brand, voi stiti cum suna defapt? )

Sunt in cautarea unei pedale pentru metall, din ce am auzit si vazut pe youtube Boss Metal Zone a primit doar aprecieri favorabile ( ma rog nu ma bazez pe baza comenturilor gen MT-2 FTW!), insa mai erau niste comenturi in care se spunea ca pedala scoate multe inalte. Voi ce ziceti? Sa imi cumpar MT-2 sau o alta pedala(dar sa nu fie cu mult mai scumpa, am mai vazut ceva haios de la Behringer Ultra Metall care suna binsisor dar nu prea ma incredere in brand, voi stiti cum suna defapt? )

Si eu zic JackHammer art fi Ok ptr tine ..poti sa setezi o miltitudine de sounduri .

 

Am vazut aceleasi reglaje si pe un alt brand de pedala dar nu mai tin minte ce era.

 

Ptr a face un sound ai nevoie de mult mai multe pedale ..EQ..Compresor , distors , EQ ,noise gate ,chorus,reverb, Expansor .

 

Un singur distors ce are inglobat EQ pe iesire este numai o parte a trenuletului .

 

Procesor multiefect costa cat o pedala ..ZoomG1-XNext 350 RON ..poti scoate un sound bun ..de calitate ( IMD redus ) .Usor mic poti sa canti oriunde in deplasare circuite moderne cu consum mic cu 4xAA 6 ore cu 4xAA acumulatoire de 2500 mAh 10 ore precis functioneaza ..

G2 este mai complex dar creste pretul simtitor ..

 

In studio trebuie sa aiba de toate ptr chitara nu duci tu "generatoare de zgomot " ca sa se chinuie mixeristii ca te dau afara ...hehe.

Link to comment
Share on other sites

Guest AndreiM

iti pot recomanda urmatoarele:

Boss MD-2 - are posibilitatea de a regla tonul asa cum vrei, mi se pare ca "stie" sa acopere o gama larga de distorsuri, de la DS-1 la MT-2.

sau

EHX Metal Muff - este o pedala care ar trebui sa te satisfaca, este gandita pentru metal (ca MT-2) si te lasa sa controlezi foarte bine sunetul. exista si EHX Micro Muff (tot pe acolo, dar micro :)

 

parerea mea!

Link to comment
Share on other sites

EHX Metal Muff- am aceasta pedala si stie bine ce stie.......nu te zgarie pe creier ca mt-ul, plus ca ai buton de boost pentru solistica.

Am reusit sa scot din ea tonuri pentru Pantera, Sepultura, chiar Death (depinde si de output-ul dozelor instalate pe chitara si de constructia chitarei).

In general este buna pentru tot ce inseamna heavy metal-death metal, ai destul gain, si a mea nu scoate mult zgomot de fond cum am mai auzit pe la alti posesori. (cred ca ecranarea buna m-a salvat de asa ceva).

Asa, mi-am adus aminte, stie si ceva black daca te joci cu butoanele in mod corespunzator.

Am mai avut Boss metalcore (cam slabut), HM-2 (asta suna foarte bine) si un digitech metal master (suna binisor, foarte bun pentru palm muting).

Edited by Les Paul 1960
Link to comment
Share on other sites

EHX Metal Muff- am aceasta pedala si stie bine ce stie.......nu te zgarie pe creier ca mt-ul

Compară schema unui MT-2 cu cea a lui Metal Muff. Poate vei avea o surpriză. În plus treble boost-ul e după distorsiune, ceea ce duce la și mai multe "zgârieturi". Eu unul nu înțeleg de ce l-ar pune acolo.

Ține desigur și de gusturile fiecăruia, iar din ce descrii ale noastre sunt categoric diferite.

 

Omu vrea procesor. Daca zici ca nu vrei SH, singura solutie e cum zicea draugr - Zoomg2

Mai e și X V-amp ca opțiune low-cost cu pedală de expresie. Nu oferă aceeași flexibilitate ca fratele său pt. desktop dar modelele și efectele presupun că-s aceleași.

Edited by FiveseveN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.