www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Urme In Tastiera De La Bass Provocate De Corzi !


tavisays
 Share

Recommended Posts

Salut din nou. De data asta postez in legatura cu un bass, mai exact un bass Fender Squier. "Problema" pe care o am este in legatura cu lemnul fretului. Eu am luat-o de la altcineva, dar e aproape noua. Am observat ca in lemnul tastierei s-au facut niste urme din cauza corzilor! Ma gandeam ca poate ar fi tastele tocite, dar nu imi dau seama daca sunt!!! E normal asa ceva, e lemnul prea moale? S-a apasat prea tare pe corzi??? Atasez cateva poze, poate primesc un raspuns concret :(

post-15010-0-91363500-1326983567_thumb.jpg

post-15010-0-59754800-1326983614_thumb.jpg

post-15010-0-37687000-1326983643_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

S-a cantat mult, dar bassul e aproape nou, tipul de la care am luat-o a zis ca nu are mai mult de 1 an. Inainte de bass obisnuiam sa mai incerc sa cant la acustica, dar nu prea reuseam. Trebuia sa apas tare corzile si ma dureau degetele. Si la bass, cand am inceput sa cant, apasam destul de tare cred, fiind obisnuit asa. Eu ma temeam ca sunt tastele tocite, de asta am cerut parerea aici. Se poate face ceva in cazul asta? exista ceva de slefuit pt a face urmele sa dispara? Afecteaza cumva sunetul bassului?

Link to comment
Share on other sites

Ia-ti corzi roundwound, is mai "blande" cu tastiera

Fix din alea are deja. Probabil vroiai sa spui flatwound, dar acelea suna cu mult diferit.

 

Nu afecteaza sunetul.

Se poate slefui, succesiv cu putin smirghel de 800, 1000, 1500 pus pe o bucata mica de lemn cu o fata dreapta.

Ca sa strice tastiera de tot. Daca el intreaba pe forum ce-i cu acele adancituri, in mod sigur nu stie sau nu are indemanarea sa o repare. Sugerez asistenta tehnica specializata, Eugen, de exemplu.

 

Tavi, ti-am raspuns pe Xbass acum 5 minute.

 

Numai bine!!

Link to comment
Share on other sites

roundwound

 

Flatwound voiai sa zici ? da, vad ca a adaugat George chestia asta intre timp. Flatwound.

 

Se poate slefui, dar nu-ti recomand. Pur si simplu ai actiunea FOARTE (!!!) joasa , posesorului dinaintea ta i-au placut prea mult bend-urile, se mai intampla. Nu o sa ajungi sa sapi tu atata in fretboard ca sa necesite o slefuire radicala e.g. Blackmore. Cum sa-ti stea pe creier zgarieturile alea ? Te duci la lutier pentru o nimica toata.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor pentru lamuriri. George, am vazut ca ai postat si pe x bass. Mersi, apreciez. Sunt incepator si ma gandeam ca nu ma pot baga sa slefuiesc tastiera pentru ca nu sunt sigur pe mine. Nu imi dau seama daca sunt sau nu tocite tastele dar par ok. Bssul nu are peste tot urmele respective, doar unde se apasa mai des tastele. Incerc sa apas mai usor pe corzi. Presupun ca sunt ok corzile, mi s-a spus de la propietarul anterior ca sunt corzi Elixir. Si as vrea sa mai stiu ceva, daca slabesc tensiunea in corzi, adica daca din standard E A D G o acordez in B E A D, am o tensiune mai mica, prin urmare trebuie sa mai slabesc si din truss rod? Nu prea vreau sa umblu la truss rod pentru ca mi-e teama sa nu o stric! Eu sunt din Dr.Tr.Severin si e tare greu cand nu ai pe nimeni care se pricepe la chiatre in oras...

Link to comment
Share on other sites

M-am uitat si eu acum la cateva chitare "scalloped fretboard" si m-am linistit. Nu stiam ca se face asa ceva, nu stiam ca e normal sa se faca asa ;)) A mea e mic copil pe langa alea. Thanks! Mai ramane intrebarea de mai sus, daca trebuie umblat la truss rod de fiecare data cand acordezi chitara intr-o tensiune mai mica sau mai mare. :)

Edited by tavisays
Link to comment
Share on other sites

M-am uitat si eu acum la cateva chitare "scalloped fretboard" si m-am linistit. Nu stiam ca se face asa ceva, nu stiam ca e normal sa se faca asa ;)) A mea e mic copil pe langa alea. Thanks! Mai ramane intrebarea de mai sus, daca trebuie umblat la truss rod de fiecare data cand acordezi chitara intr-o tensiune mai mica sau mai mare. :)

 

Sa nu crezi ca tastiera a ajuns "scalloped" de la prea mult cintat. :D

Link to comment
Share on other sites

Nu este obligatoriu daca nu este necesar :) .

Tu acordeaz-o cum vrei, daca vezi ca iti apare buzz in anumite zone ale griff-ului dupa ce ai schimbat acordajul sau, daca pui mana pe tasta 12, observi ca iti adinge coarda de tastele 5-6 sau prin zona, atunci umbli la truss rod.

 

Inteleg, dar asa am citit pe undeva pe net... daca ai bassul in E A D G si il acordezi in B E A D, scazand tensiunea in corzi, trebuie reglata si tensiunea din truss rod. Daca nu ma insel , tipul respectiv zicea ca daca slabesti corzile, maresti tensiunea in truss rod si daca intinzi corzile mai mult, slabesti truss rodul. Pacat ca nu mai am linkul sa il pun... E bine ca nu prea am multe melodii in B E A D, poate dau de link si il pun. Poate s-a referit la acustice, nu stiu ce sa zic...

Edited by tavisays
Link to comment
Share on other sites

Da, este corect ce spui. Insa, aceste ajustari nu se fac dupa o reteta exacta. Adica nu-ti poate spune nimeni: "rotesti cu 1/2 de rotatie daca te acordezi cu un ton mai jos"... Conteaza modul in care reactioneaza fiecare neck. Chestia asta trebuie sa o observi tu si sa decizi daca trebuie sa faci ajustari.

Nu poti face ajustarile inainte de a face acordajul, nu stii cat trebuie sa reglezi.

Link to comment
Share on other sites

Salut din nou. De data asta postez in legatura cu un bass, mai exact un bass Fender Squier. "Problema" pe care o am este in legatura cu lemnul fretului. Eu am luat-o de la altcineva, dar e aproape noua. Am observat ca in lemnul tastierei s-au facut niste urme din cauza corzilor! Ma gandeam ca poate ar fi tastele tocite, dar nu imi dau seama daca sunt!!! E normal asa ceva, e lemnul prea moale? S-a apasat prea tare pe corzi??? Atasez cateva poze, poate primesc un raspuns concret :(

 

Asa-i lemnul .

 

Inteleg, dar asa am citit pe undeva pe net... daca ai bassul in E A D G si il acordezi in B E A D, scazand tensiunea in corzi, trebuie reglata si tensiunea din truss rod. Daca nu ma insel , tipul respectiv zicea ca daca slabesti corzile, maresti tensiunea in truss rod si daca intinzi corzile mai mult, slabesti truss rodul. Pacat ca nu mai am linkul sa il pun... E bine ca nu prea am multe melodii in B E A D, poate dau de link si il pun. Poate s-a referit la acustice, nu stiu ce sa zic...

 

Asa ,dar presupunem c otzara de logica mai ai si tu ...Nu?

Nu-ti mai amintest exact ...ia gandeste-te .

 

 

Un catarg ....ancorat din doua parti ..cand va ramene .."drept " ?

 

Acesta este raspunsul cu tensiunile aplicate gatului ...

Link to comment
Share on other sites

Inteleg... data viitoare o sa imi iau alte corzi mai groase daca vreau sa cant mai mult in B E A D. Si presupun ca trebuie facuta alta setare a bassului. Si chestia cu setarea truss rodului dupa acordarea corzilor, nu cred ca o sa observ vreo diferenta, le-am mai avut in B E A D si adevarul e ca se aud mult mai prost in B E A D decat in E A D G. Cam mult buzz si vorba lui vektor, mi se par asa cam moi, parca vibreaza prea mult si se lovesc de corpul bassului :-??

Link to comment
Share on other sites

Urmele acelea nu au cum sa fie de la corzi !!

Nici cu coarda "e" de la chitara solo nu poti sa slefuiesti atat de aproape de tasta ( taste).

 

 

NU are cum o coarda groasa de la chitara bas sa poata fi apasata atat de aproape de tasta ca sa slefuiasca in acea portiune .

 

Lenmnul este de asa consistenta ..unde se vad acele "dungi " este de alta desnistate si probabil a absorbit lacul sau diluantul din lac asa ajungand un strat prea subtire .iar dupa uscare complea se vede in acest fel .

 

Unde lemnul are fibra taiata poate avea zone cu densitate mai mica deci este poros ,absoarbe lacul lichid ( cu diluant ) ca un burete si nu acopera suprafata .

 

La fel ca si in cazul cand tai lemnul perpendicular pe fibre..

 

 

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

karpi, eu nu m-am referit la urmele de pe orizontal, acelea stiu ca asa sunt ele, asa e lemnul. M-am referit la cele de pe vertical, cele care au forma corzilor. Se obseerva mai bine in partea de jos a pozei, unde actioneaza coarda E. Se observa ca sunt diferite de celalalte. Si am mai observat ca acele urme apar mai aproape de capul bassului. Am crezut ca e lemnul prea moale, dar nu stiu. Ma gandeam si la taste, ca ar putea fi tocite, dar sper sa fie ok. Ma gandeam ca poate apas prea rau pe ele si din cauza asta...

Link to comment
Share on other sites

Urmele acelea nu au cum sa fie de la corzi !!

Nici cu coarda "e" de la chitara solo nu poti sa slefuiesti atat de aproape de tasta ( taste).

 

 

NU are cum o coarda groasa de la chitara bas sa poata fi apasata atat de aproape de tasta ca sa slefuiasca in acea portiune .

 

Lenmnul este de asa consistenta ..unde se vad acele "dungi " este de alta desnistate si probabil a absorbit lacul sau diluantul din lac asa ajungand un strat prea subtire .iar dupa uscare complea se vede in acest fel .

 

Unde lemnul are fibra taiata poate avea zone cu densitate mai mica deci este poros ,absoarbe lacul lichid ( cu diluant ) ca un burete si nu acopera suprafata .

 

La fel ca si in cazul cand tai lemnul perpendicular pe fibre..

 

 

 

Eroare majora!!

Edited by George M.
Link to comment
Share on other sites

Sper ca glumesti! Nu cunosc pe nimeni care se pricepe la chitare, aici in oras.

 

Nu glumeste, asta e, bass-ul e inutilizabil. Diagnosticul asta poate dat doar de anumiti oameni pe forum, nici sa nu te gandesti sa incerci tu sa vezi daca te incurca cu ceva sau nu, nu conteaza de ce ai tu nevoie, conteaza ceea ce iti spun altii sa faci.

Singura sansa e sa schimbi freturile, sa cumperi un nou fingerboard, sa schimbi dozele si partea electrica si sa revopsesti bass-ul.

Edited by Gojira
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.