www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfat Pentru Doze La Chitara


Alecs99
 Share

Recommended Posts

ambele fac acelasi lucru insa cea din bridge ae un sunet orientat pe inalte, mai agresiva de obicei buna pentru distorsion, iar ce din neck un sunet mai "bassy" mai "mellow" , pentru un solo ceva .... o folosesti la un moment dat pe cea care iti place mai mult cum suna ! switchul cand e jos de obicei selecteaza doza de bridge , la mijloc sunt ambele, in sus e neck ! bafta si spor

Link to comment
Share on other sites

Profit de titlul generic al topicului şi continui discuţia cu o altă întrebare.

 

Am un Ibanez Gio şi dacă la început m-a încântat puţin, nu mai cântasem la electrică, acum îmi dau seama

că nu are deloc un sunet care să mă convingă. Cum nu cânt decât pentru plăcerea mea consider că nu se

merită sâ investesc într-o chitară serioasă şi aş vrea s-o îmbunătăţesc pe asta, schimbându-i dozele.

 

Configuraţia chitarei este HSH.

Ca sunet îmi place mult blues şi rock.

 

Ce doze mă sfătuiţi să-i pun?

Link to comment
Share on other sites

Am un amic care pe un Gio HSH a montat doze SeymourDuncan (SH6 in bridge, in rest nu mai stiu exact ce). Ideea e ca a bagat in doze mai mult decat facea chitara si la final a concluzionat ca nu a meritat. Ca sa schimbi ceva trebuie sa stii foarte bine ce vrei, sa studiezi putin oferta si sa faci o selectie, nu sa te astepti sa-ti zica altcineva ce e bun pentru tine cand tu nici macar nu spui ce echipament ai in rest si mai ales nu spui ce vrei sa obtii.

Desi nu sunt in totalitate de acord cu ce a scris Draykor, cred ca problema este, de obicei, utilizatorul

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@ Draykor

 

Poate tu eşti plictisit, eu nu! Am căutat un topic despre doze dar n-am găsit decât vânzare-cumpărare. Nu vreau să te contrazic, dar din moment ce am probat chitara într-o sală de probe şi apoi cu "aceeaşi mână", acelaşi amplificator, setări identice, am încercat-o pe a unui prieten şi diferenţa a fost enormă, nu cred că e vorba numai de mână. Aş mai spune că un pahar de sticlă nu va suna niciodată ca unul de cristal nici dacă "îl treci" prin mama efectelor sau amplificatoarelor, cum zici tu! Nu degeaba s-or fi fabricând chitare cu preţuri de la 100€ la 5000€ sau chiar mai mult şi nu e numai lemnul cel care face diferenţa! Mă înşel?

 

 

@ Draugr

 

Cred că ai citit cu superficialitate!

- am spus deja ce vreau: să obţin un sunet mai bun (blues, rock).

- despre echipament nu poate fi vorba, la un kit Ibanez Gio ai un amp. Ibanez de 2 lei şi 10W.

- am studiat oferta şi chiar mă orientasem spre Seymour Duncan JB+59, dar o părere în plus nu strică.

 

Ideea era că ajutor mai bun decât mi-ar putea oferi conaţionalii mei nu găsesc nicăieri, pentru că noi facem ceva din nimic (ca să nu zic altfel) din motive economice şi nevoia ne-a învăţat să fim foarte pricepuţi, nu că "sa te astepti sa-ti zica altcineva ce e bun pentru tine" ... ca un fel de mură-n gură. Dacă deranjul e mare întrebarea poate fi ignorată, răspunde numai cine are plăcerea s-o facă.

 

Ceea ce voiam să ştiu era dacă:

- a mai făcut cineva modificarea şi dacă a fost satisfăcut de rezultat

- ce tip de pick-up a folosit

- dacă se merită, nu ca preţ, nu trebuie să fie neapărat noi, ci ca muncă şi rezultat

 

Mulţumesc anticipat celor care doresc să contribuie.

Link to comment
Share on other sites

Buna seara

 

Mi-am cumparat o chitara electrica si sunt incepator si as vrea sa imi dati niste sfaturi in legatura cu dozele adica ce face fiecare si cand trebuie sa le folosesc.

 

P.S. Dozele sunt doua open coil humbucker.

 

Le folosesti pe rand cate una sau impreuna amandoua ...cand vrei tu .

 

Doza neck suna mai "moale " si mai joase , doza bridge suna mai taios si mai "scurt " da rasta auzi si tu daca incerci .

 

Apoi combini amesteci din potmetre volum si ton.

Link to comment
Share on other sites

Cred că ai citit cu superficialitate!

- am spus deja ce vreau: să obţin un sunet mai bun (blues, rock).

- despre echipament nu poate fi vorba, la un kit Ibanez Gio ai un amp. Ibanez de 2 lei şi 10W.

- am studiat oferta şi chiar mă orientasem spre Seymour Duncan JB+59, dar o părere în plus nu strică.

 

Ideea era că ajutor mai bun decât mi-ar putea oferi conaţionalii mei nu găsesc nicăieri, pentru că noi facem ceva din nimic (ca să nu zic altfel) din motive economice şi nevoia ne-a învăţat să fim foarte pricepuţi, nu că "sa te astepti sa-ti zica altcineva ce e bun pentru tine" ... ca un fel de mură-n gură. Dacă deranjul e mare întrebarea poate fi ignorată, răspunde numai cine are plăcerea s-o facă.

 

 

Tu te exprimi superficial. Ai spus "ton bun". Pentru mine, ton bun inseamna o doza bridge puternica si echilibrata trecuta printr-un screamer si apoi in ceva high-gain, cu reverb in FxLoop, putere cat mai transparenta si cabinet cu difuzor de 15", eventual un 4x12". Echipamentul si setarile pentru un "ton bun" difera de la un utilizator la altul, doar nu place tuturor aceasi femeie. Setarile nu sunt universale, trebuie adaptate in functie de gust si stil de interpretare.

Dozele de pe chitara ta nu mi-au placut deloc, dar ai cerut pareri si eu fix asta ti-am dat: chitara aia nu merita investitia; diferenta va fi sesizabila oricum, dar... in fine. Prima chestie pe care as schimba-o eu in locul tau e jucaria aia de amplificator: ia-ti un combo serios sau un procesor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Tavi_B

 

Vrei "twang" pentru bules de la chitara ta, vinde Ibanezul, ia-ti un Squier/Fender, stai pe single coil-uri si pastreaza-i semnalul cat mai curat. Asa ar suna un raspuns expeditiv.

 

Dar dincolo de configuratia tehnica, conationalii tai - fie ca fac sau nu din rahat bici pentru ca asa ii invata nevoia - probabil ca te vor sfatui in cor sa abandonezi ideea ca inlocuirea dozelor cu niste SD-uri va permite accesul la un sunet bluesy si, in schimb, sa te concentrezi pe modul in care abordezi acest stil muzical pe chitara.

Tonul mai vine si din mana.

Link to comment
Share on other sites

La ora asta nu mai pot decât să vă doresc o săptămână bună, că de salutat nu mai am pe cine! :)

 

@ FiveseveN

 

Ce înseamnă asta? Care e cel mai bun sunet?

Am spus un sunet mai bun decât ce obţin acum. Ce altceva aş putea adăuga?

 

Atunci clar veriga slabă e amplificatorul.

Asta ştiu, problema e că, aşa cum spuneam, într-o sală de probe, deci cu un alt amplificator, am obţinut un cu totul alt sunet, dar cu o altă chitară, a mea tot slab suna şi avea acelaşi timbru "de jucărie", de asta m-am gândit la doze. Mi se tot spune că e mâna, am înţeles, v-am spus că n-am mai cântat pe electrică până acum câteva luni, plus că am făcut o pauză de câţiva ani, deci n-am pretins că aş fi bun, caut o soluţie, dacă nu se merită o să mă joc cu asta şi dacă o să consider că am progresat suficient ca să merit una mai bună, o voi schimba.

 

Mersi!

 

 

@ draugr

 

Tu te exprimi superficial.

Mă exprim la nivel de începător, cum interesul e al meu n-am niciun motiv să fiu superficial! Mă îndoiesc că voi toţi aţi fost informaţi de la început şi familiarizaţi cu toţi termenii folosiţi pe forum. Bine, asta se uită repede şi se pretind discuţii la acelaşi nivel. :) Ar fi ajutat, probabil, să spun şi că îmi place foarte mult Mark Knopfler, ale cărui solo-uri le învăţ şi că cel mai mult m-ar interesa acel sunet (în afară de blues). Bine, ceva asemănător vreau să spun.

 

Ai spus "ton bun". Pentru mine, ton bun inseamna o doza bridge puternica si echilibrata - tocmai, care ar fi aia?

 

Echipamentul si setarile pentru un "ton bun" difera de la un utilizator la altul, doar nu place tuturor aceasi femeie. Setarile nu sunt universale, trebuie adaptate in functie de gust si stil de interpretare. Normal, eu mă refeream la faptul că am probat ambele chitare pe acelaşi tip de amplificator, cu aceleaşi setări, ca să nu fie diferenţe măcar din acest punct de vedere. E logic că din motive de gusturi fiecare îşi face reglajele sale.

 

Dozele de pe chitara ta nu mi-au placut deloc, de acord

dar ai cerut pareri si eu fix asta ti-am dat: chitara aia nu merita investitia; bine, nu mă ţin băţos! N-am bani de aruncat!

diferenta va fi sesizabila oricum, dar... in fine. aici nu prea ştiu ce vrei să spui, va fi o diferenţă sesizabilă dar... tot nu se merită, ăsta ar fi mesajul?

 

Prima chestie pe care as schimba-o eu in locul tau e jucaria aia de amplificator: ia-ti un combo serios sau un procesor.

Ok, mulţumesc pentru sfaturi!

 

 

@ Winston

 

vinde Ibanezul, ia-ti un Squier/Fender, stai pe single coil-uri si pastreaza-i semnalul cat mai curat.

Ar fi o idee dar nu prea cred că găsesc cumpărător.

 

conationalii tai (...) probabil ca te vor sfatui in cor sa abandonezi ideea ca inlocuirea dozelor cu niste SD-uri va permite accesul la un sunet bluesy Lasând la o parte tipul de sunet să înţeleg că dozele sunt toate de aceeaşi calitate şi că nu schimbă cu nimic sunetul unei chiatre de 2 lei? Sau, referindu-ne strict la cazul meu, o mână neantrenată, nu e justificată cheltuiala pentru o diferenţă, să zicem , nesimnificativă?

 

si, in schimb, sa te concentrezi pe modul in care abordezi acest stil muzical pe chitara.

Tonul mai vine si din mana.

Asta e atât de evidentă că nu mai e nevoie să fie spusă! :)

Mulţumesc pentru intervenţie.

Edited by Tavi_B
Link to comment
Share on other sites

Si care ar fi sunetrul tau care este ?

 

De unde stii tu cat de bun este sunetul tau ? Adica NU AVEM (ai) REFERINTA pe langa ca depinde de 1000 de chestii acest sunet "bun" in primul rand 90% de "mana" chitaristului.

 

Tu ai habar cum se "face" un sunet ?

 

Iata acum baga baietii formatorul de sunet in chitara ca sa nu mai carii 10 pedale sau un rack ..dar sa ai sunet aprox cum au cei profi ...

 

Jackson Sustainac ....vezi si celelalte videouri cu aceasta chitara ..

 

http://www.youtube.com/watch?v=yXGp035DBVs&feature=related

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Karpi, din câte ştiu, când ceri o părere primeşti o părere, nu eşti luat la rost sau în balon! Pot să ştiu cu ce te-am deranjat ca să mă "tragi de urechi" şi de ce-ţi permiţi să-mi vorbeşti pe un ton nepoliticos? Văd că majoritatea discuţiilor pe forum degenerează, conţin miştocăreală şi muşchi umflaţi în loc să se concentrze pe lămuriri, trebuie să suporţi zeci de mesaje cu ironii ca să obţii informaţia care te interesează, de-ţi vine să te laşi păgubaş, chiar nu se poate discuta civilizat?

 

Pe de altă parte părerea mea este că o persoană care se pricepe şi vrea să intervină într-o discuţie trebuie s-o facă folosind un limbaj pe înţelesul tuturor, fără să-şi dea aere de superioritate, că nu s-a născut nimeni învăţat, fără termeni pompoşi, fără să se arate plictisit de argumentul respectiv şi chiar să anticipeze, în anumite cazuri, ce vrea cel care cere ajutorul pentru a-i fi util, ăsta e şi scopul forumurilor, acela de a ne ajuta reciproc, nu?

 

_________________________________________________________________________________________________________

 

Revenind la discuţie am fost plăcut surprins de sunetul unei chitarei Eastwood Airline Custom (pe care am încercat-o într-o sală de probe ca s-o compar cu a mea şi să pot face o evaluare) care era mult mai puternic, plin, definit, nu ştiu... care este, de asta îndrăznesc să spun că al meu, pe Ibanez Gio, nu e bun. Am cântat Money for nothing, cu aceeaşi mână, cu ambele chitare şi sunetul era mult mai bun pe Eastwood. Dacă sunetul l-ar fi scos amicul aş fi zis că e mai bun şi că trebuie să exersez, dar cum l-am obţinut eu cu chitara lui mă văd îndreptăţit să cred că chitara mea nu sună bine. Nu s-a spus de zeci de ori pe forum că kit-urile nu sunt bune? Acuma ce-o tot întoarceţi că chitara e bună şi că nu e ...mână?

 

Cu cât unul ştie mai multe cu atât şi tendinţa de a complica lucrurile e mai mare. Haideţi să lăsăm un pic mâna şi să considerăm că am făcut o simplă gamă pe două chitare diferite şi că una îmi place mai mult cum sună. Automat mă întreb de ce sună mai bine cealaltă şi cum nu e vorba de echipament, pentru că e identic, în "prostia mea" am gândit că meritul ar fi al dozelor.

 

Dacă nu am dreptate daţi-mi vă rog explicaţiile necesare, ca să învăţ ceva, nu mă luaţi cu "care este" şi (bă), "tu ai habar" cum se face un sunet?!!! Bunul simţ e obligatoriu pentru toţi şi nu ţine cont nici de pricepere nici de vechimea pe forum!

 

0549airlinecustom2puredFINAL.jpg

Link to comment
Share on other sites

Karpi, din câte ştiu, când ceri o părere primeşti o părere, nu eşti luat la rost sau în balon!

 

 

Karpi tinde sa faca asta, daca te vede intreband cum sa obtii un ton "mai bun", te trimite direct la origini (originile discutiei despre ton de pe acest forum).

 

In legatura cu ce ti-am scris ultima data, nu, dozele schimba dinamica, tonul initial etc., numai ca, daca urmaresti sa obtii un ton specific unui anumit stil muzical (blues, dupa cum spuneai), nu cred ca te ajuta sa iti inlocuiesti dozele cu unele intens marketizate. Desi nu am auzit-o, stiu ca deja poate canta blues chitara ta. Iar tot ce o depaseste - sa spunem ca vrei mai multe inalte pentru blues - se poate regla cu o simpla pedala de EQ (poate fi si behringer, pret 70 lei pe-aici pe forum).

Nu stiu ce sa iti spun despre Eastwood-ul ala in privinta performantei, dar pot contribui cu un truism estetic: e hidoasa.

Link to comment
Share on other sites

Sunetul Lui Mark Knopfler (Dire Straits) il obtii cu un set de doze Fender CS69 puse pe un Strat 56 cu fretboardul modificat din maple in Rosewood.

Totul trecut printr-un compresor si terminat intr-un fender twinreverb putin fortat.

Trebuie sa canti in special pe pozitiile 2 (ritm) si 4 (solo) ale comutatorului cu 5 pozitii.

 

 

Lasand gluma la o parte: iti trebuie un Strat mai scump sau mai ieftin si doze single coil. Cele noiseless de preferat.

 

Tonul de la Money for Nothing nu este tipic Dire Straits fiind obtinut cu un Gibson LesPaul Standard printr-un Marshall.

 

Sfatul este sa stergi bine chitara si amplificatorul, sa le scoti la vanzare, si sa cumperi o chitara care sa coste peste 10-12 mil. second-hand sau 16-18 noua. Dupa aceea mai poti investi 100-200 Euro in doze, altfel ia in calcul ca orice upgrade facut la Gio sa fie transferabil catre viitoarea chitara pe care o vei cumpara foarte repede.

 

Atentie (apropo de proba ta la o sala de repetitie) tonul se schimba foarte mult (cateodata) si in functie de amplificator, volum de cantare, difuzor, sau chiar lungimea cablurilor, dimensiunea incaperii, a boxei, (sa nu mai vorbim de lantul de efecte, sau de procesoare). S-ar putea ca si chitara ta sa sune mai bine pe set-upul prietenului.

 

 

Bafta.

 

PS daca stiai ca pachetele sunt un "no,no" de ce l-ai luat?

Link to comment
Share on other sites

Karpi tinde sa faca asta, daca te vede intreband cum sa obtii un ton "mai bun", te trimite direct la origini (originile discutiei despre ton de pe acest forum).

 

Nimeni nu are dreptul să te trateze de sus şi sâ-ţi "vorbească" nepoliticos, iar dacă întrebările unui membru deranjează prin faptul că par (sau chiar sunt) ridicole, nefondate, etc. nu se participă la discuţie, simplu. Indicat e să-l ajuţi pe om cu explicaţii şi sfaturi dacă consideri că e pe arătură! Şi nu în ultimul rând: coboară tu puţin şi va urca şi el!

________________________________________________________________________________________________________

 

Ok, Winston, n-am luat în calcul o pedală până acum, singura mea preocupare a fost să exersez cât mai mult şi să execut cât mai corect ceea ce mi-am propus să cânt. După o pauză de 25 de ani m-am antrenat câteva luni pe acustică şi după aia am trecut pe electrică, primită cadou. Într-adevăr, chitara aia Eastwood e oribilă, estetic vorbind! :)

 

 

..sa cumperi o chitara..10-12 mil. second-hand sau 16-18 noua. Dupa aceea mai poti investi 100-200 Euro in doze

Dgeekoo, deci îmi iau o chitară bună şi totuşi pot investi şi în doze...

Apar două întrebari:

  • schimbarea dozelor până la urmă se face sau nu, schimbă nu schimbă tonul?
  • să înţeleg că modificarea se merită numai la chitarele de un anumit nivel care, totuşi, mai pot fi îmbunătăţite?

Tonul de la Money for Nothing nu este tipic Dire Straits fiind obtinut cu un Gibson LesPaul Standard printr-un Marshall.

Nu ştiam! S-a întâmplat să-mi vină chef de Money for nothing pe moment, când am auzit diferenţa am făcut mai multe probe, mai ales de solo.

 

S-ar putea ca si chitara ta sa sune mai bine pe set-upul prietenului.

Sala avea un amp. ptr. bass şi alte trei identice pentru noi, setate de prietenul meu la fel.

 

 

 

PS daca stiai ca pachetele sunt un "no,no" de ce l-ai luat?

Nu ştiam pe atunci, dar chiar si aşa nu mă aşteptam la mare lucru, având în vedere că se vând la kg. :)

Am primit-o cadou!

 

Mersi ptr. sfaturi!

Link to comment
Share on other sites

Deci concluzia logica :

 

Nu ai habar cum se realizeaza /formeaza un TON bun .Daca aveai nu intrai pe forum sa intrebi .

 

Asta ei tu de, luat la misto ? Pai daca nu stii nu ai habar asta e ..ce este misto in asta ? .

 

Presupun ca ai intrat pe forum ca sa inveti cate ceva ...pai treci la citit .

.

"......Am căutat un topic despre doze ......"

 

 

Faoarte ciudat !! ..Unde ai cautat ? Pe un alt forum ?

 

rgc.ro in principal este forumul schimbatorilor ( inlocuitori si upgrade-atorilor de doze) aici nu prea mai canta nimeni .

 

Mai toti suntem retinuti din dezvoltarea artistica de cea mai mare problema TONUL .,,ca de am avea TONUL "mai bun " sa vezi atunci opere de arta !!!!

 

De muzica suntem toba ....la tehnica cei mai tari ...dar !!! NU AVEM TON ...MAI BUN .

 

Asa ca ia mai sapa matale pe aici si altceva cu greu gasesti in afara de discutii interminabile cu "saundu" .

 

90% din ce gaseti pe forum este despre "TONUL " !!!

 

 

Prima si prima data citeste tot ce este scris despre aceasta tema apoi daca totusi nu ai inteles mai intrebi .

 

 

"....Nu degeaba s-or fi fabricând chitare cu preţuri de la 100€ la 5000€ sau chiar mai mult şi nu e numai lemnul cel care face diferenţa! Mă înşel?.."

 

90% DA . Si acest lucru este descris si discutat de ani de zile ..deci citesti si inveti

 

Am postat un link la Jackson Sustainac in urma vizionari trebuia sa ajungi la o concluzie daca stiai despre ce este vorba

Daca nu ai inteles ce este cu Jackson Sustainac inseamna ca ai de citit multe de pe forum...

 

Am o sacose de pedale analogice si una de procesoare , mai ceva procesoare pe placile de sunet si in DAW-uri +plugin-uri ....doze de toatre felurile ...dar TONUL tot nu este cel mai bun .....

 

Asa ca mai cumpara o tona de efecte si mai cateva chitare ca sa te convingi de unde vine TONUL.

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cam ce a recomandat Gojira sunt primele in preferintele celor care doresc un upgrade, vorbind de doze pasive.

La active, primele pe lista sunt EMG, dar astea sunt pentru metale grele.

Eu am schimbat INF-urile de pe RG-ul meu cu DiMarzio si sunt multumit.

Insa trebuie sa ai in vedere ca nici o chitara nu suna la fel cu alta, asta pentru o ureche avizata.

Link to comment
Share on other sites

Deci concluzia logica :

 

Nu ai habar cum se realizeaza /formeaza un TON bun .Daca aveai nu intrai pe forum sa intrebi .(?)

De ce nu-mi spui tu?

Important nu e ce am eu habar ştiu eu ci felul în care îţi permiţi tu să-mi vorbeşti, deocamdată! Cine te crezi? Nu am declarat nicăieri că ştiu sau ce/cât ştiu, deci nu e justificată acuzaţia ta! Dacă n-a fost clar repet: nu ştiu mai nimic, vreau să învăţ! Am venit aici să învăţ şi cel mai bine înveţi când te implici, aşa vei fi nevoit să cauţi termeni pe Google ca să înţelegi răspunsurile (puţini se preocupă de formulare sau de evitarea unor termeni), te mai loveşti de o problemă nouă şi măreşti aria de căutare, etc.

 

Asta ei tu de, luat la misto ? Pai daca nu stii nu ai habar asta e ..ce este misto in asta ? .

Depinde de gradul de educaţie al fiecăruia şi de mediul în care trăieşte, dacă la tine se vorbeşte aşa, e treaba ta, mie nu-mi place să mă iei cu 'habar n-ai"! Termenul e persiflativ! Chiar dacă nu ştiu un lucru nu trebuie să-ţi dau ţie socoteală iar despre miştouri spuneam că e o trendinţă generală pe forum, nu mă refeream la spusele tale.

 

Presupun ca ai intrat pe forum ca sa inveti cate ceva ...pai treci la citit .

Citesc de câteva luni, caut, aşa am găsit şi RGC, îl citesc şi pe acesta de câteva luni bune, vreau să învăţ, dar cum bine se ştie, nimeni nu stă să citească ce s-a scris pe forum în ani de zile şi abia după aceea "să-şi permită" să pună întrebări! Nu m-am grăbit să deschid topic, s-a ivit ocazia şi am întrebat, atât! Întrebarea iniţială era a unui începător, deci nu pot fi acuzat că n-am studiat suficient dar mă bag în seamă la cine ştie ce nivel!

.

"......Am căutat un topic despre doze ......"

Faoarte ciudat !! ..Unde ai cautat ? Pe un alt forum ?

Chiar nu mă gândisem să caut pe un alt forum şi să mă aştept să-mi apară rezultate de pe RGC! O să încerc! Ce glumeţ eşti!

Răspund din respect pentru ceilalţi: cum spuneam, am căutat (cu trei formulări diferite *) dar rezultatul era mereu acelaşi, pagina cu anunţuri de vânzare-cumpărare doze.

 

*

  • schimbare doze/pick-up
  • upgrade doze
  • upgrade Ibanez

Se ştie că forumurile nu stau prea bine cu funcţia "search". Am făcut o probă acum ca să-i pun omului poza cu dovada, dar acum îmi dă ca rezultat acest topic! Nu mă gândisem să-mi adun probe pentru când voi fi scos la bară!

 

 

rgc.ro in principal este forumul schimbatorilor ( inlocuitori si upgrade-atorilor de doze) aici nu prea mai canta nimeni .

Mai toti suntem retinuti din dezvoltarea artistica de cea mai mare problema TONUL .,,ca de am avea TONUL "mai bun " sa vezi atunci opere de arta !!!!

De muzica suntem toba ....la tehnica cei mai tari ...dar !!! NU AVEM TON ...MAI BUN .

Asa ca ia mai sapa matale pe aici si altceva cu greu gasesti in afara de discutii interminabile cu "saundu" .

90% din ce gaseti pe forum este despre "TONUL " !!!

"....Nu degeaba s-or fi fabricând chitare cu preţuri de la 100€ la 5000€ sau chiar mai mult şi nu e numai lemnul cel care face diferenţa! Mă înşel?.."

90% DA . Si acest lucru este descris si discutat de ani de zile ..deci citesti si invetiAm postat un link la Jackson Sustainac in urma vizionari trebuia sa ajungi la o concluzie daca stiai despre ce este vorba

Daca nu ai inteles ce este cu Jackson Sustainac inseamna ca ai de citit multe de pe forum...

Am o sacose de pedale analogice si una de procesoare , mai ceva procesoare pe placile de sunet si in DAW-uri +plugin-uri ....doze de toatre felurile ...dar TONUL tot nu este cel mai bun .....

În loc de aceste rânduri lungi şi inutile îmi dădeai câteva sfaturi în patru rânduri şi am fi fost mai câştigaţi amândoi. Eu apreciez întotdeauna inteligenţa şi priceperea şi pe cei dispuşi să ajute, dar dacă văd altceva decât bune intenţii dau "ignore" sau schimb sursa. Nu-mi place deloc cum mă tratezi, îţi aduc aminte că n-ai niciun drept, nu am jignit pe nimeni şi, oricum, nu eşti afectat direct, aşa că te sfătuiesc să nu mai intervii dacă nu ai bune intenţii. Nu stau aici la cerşit ca să-mi dai tu sfaturi pe ce ton îţi convine, şi eu să fiu nevoit să le accept!

 

Asa ca mai cumpara o tona de efecte si mai cateva chitare ca sa te convingi de unde vine TONUL.

Ideea ta, din câte văd e cam aşa: ăsta a pus mâna pe chitara electrică, a gâdilit-o vreo două zile şi acum e dezamăgit că nu e Angus Young sau că chitara lui (notă- un ştift) nu sună ca a lui Mark Knopfler. Vrea să-i pună SD-uri şi să devină celebru peste noapte, fraieru' nu ştie că ii trebuie mână şi alte "1000 de chestii"!

 

Nu, omule, nu e asta! Luăm cazul unei acustice, ca să te eliberezi de obsesivul "de unde vine tonul", că aici vine din curul chitarei şi cum nu toate cururile sunt la fel avem timbre diferite, cu deosebirea că acustica, dacă nu-ţi place, trebuie musai s-o schimbi, n-ai ce să îmbunătăţeşti. Deci, unul vrea să înveţe să cânte cu ştiftul lui de acustică şi aude o alta, cu un sunet mai bun. Aşa se spune, generic vorbind, pe româneşte! Sau trebuie să cunosc jargonul chitariştilor RGC de la A la Z, mai ales cel cu anglicisme pompoase care ..."dă bine"? (Atenţie, a nu se confunda cu argoul, ăla e limbajul de stradă! O spun în general, preventiv, nu e adresată cuiva anume, dar vreu să evit confuziile.)

 

Ce face? Rămâne cu aia, resemnat, citeşte 6 ani de RGC şi abia apoi întreabă, ca să nu-l deranjeze pe Karpi, (că forumul e la el în sufragerie), sau ce? Îţi spun eu ce face: nu schimbă nimic în primă fază, dar începe să se intereseze şi o face pe diferite canale, la diferite niveluri, între timp află şi chestii la care nu se gândea sau de care nu făcea caz, îşi face o idee dacă se merită sau nu, etc., şi uite aşa, după un timp e ceva mai priceput, dacă e lăsat! Şi atunci pune problema în alt mod, vede lucrurile din alt unghi, devine învăţat ...

...............şi îi f**e la cap pe cei care, ca şi el, o iau de la zero! Numai că el, între timp, a uitat şi i se pare că a studiat mut vreo 10 ani şi abia după aia s-a băgat în seamă cu lumea şi a început să pună întrebări. Hai să fim serioşi!

 

____________________________________________________

 

 

Rămân încă la părerea că electrica îţi dă cel puţin două şanse în prima fază: amplificator şi doze bune. Este absurd să consideri că dozele nu schimbă cu nimic sunetul chitarei. Eu o văd aşa:

 

- vibraţia coardei e transformată de doze in semnal electric şi transmisă amplificatorului.

 

Din ce susţii tu aş putea înţelege că până la amplificator, atât Ibanezul meu cât şi un Gipson de 3000€, trimit exact acelaşi semnal, nu contează chitara, ca şi cum e suficient să ai o cameră video şi nu contează calitatea lentilei sau că indiferent ce benzină pui, maşina va trage la fel şi că abia de aici intervenim, în funcţie de cât ne ţine punga, şi obţinem sunetul dorit. Vorbim de do, re, mi, nu avem mână, avem numai ureche deocamdată.

 

Karpi, nu e suficient să spui nu dacă nu argumentezi.

Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat INF-urile de pe RG-ul meu cu DiMarzio si sunt multumit.

 

Mulţumesc pentru intervenţie şi completări, Airhead!

Deci tu ai făcut modificarea şi eşti mulţumit. Mă bucur pentru tine.

Poţi să-mi dai mai multe amănunte în PM, că nu vreau să plictisesc lumea?!

 

Ah, nu mă aştept să sune identic doua chitare! Tot ce vreau e să plec de la o treaptă mai sus, dacă se poate.

Chitara nu e deloc de aruncat dar dozele cred că sunt de înlocuit.

 

Pentru plăcerea mea, dacă nu susţin aberaţii, nu am linişte până nu mă lămuresc şi nu fac ceva. Că dacă toţi

s-ar fi dezumflat repede s-ar cânta şi acum la coadă de cal. Progresul vine din curiozitatea şi ambiţia omului, iar

mulţi dintre cei care au îndrăznit să facă ceva au fost răsplătiţi cu câte o invenţie obţinută din greşeli.

Link to comment
Share on other sites

Eu am ton mai bun :)

 

Cu cat la % mai bun decat tonul cel mai prost si cu cat la % mai prost decat tonul cel mai bun ?

 

hehehe !!?

 

Karpi, nu e suficient să spui nu dacă nu argumentezi.

 

Nu pot sa spun doar ca ,citeste atent ce este scris si tragi concluziile .

 

Este discutata pe larg si cum am mai scris este principala tema evergreen ,nu numai pe rgc.ro .

 

Presupun ca ai probleme cu unii termeni /jargoane chitaristic-electronice ...asta nu poti sa rezolvi numai prin multa lectura .

Este singura cale ..

In afarade invatat in acest mod obisnuit mai erau unele metode cu cartea sub perina .... LOL...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Schimbatul dozelor e o loterie. Ai o gramada de producatori, care iti ofera mii de optiuni. Chiar daca te hotarasti la un model recomandat de altii, nu-ti garanteaza nimeni ca vei fi multumit, pentru ca:

- gusturile sunt diferite

- sculele sunt diferite (si aici includem tot, de la instrument pana la difuzor)

 

57 pusese candva niste articole simple despre doze. Eu nu l-am gasit decat pe-asta:

 

http://buildyourguitar.com/resources/lemme/

 

Sper sa te ajute.

Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat INF-urile de pe RG-ul meu cu DiMarzio si sunt multumit.

 

Depinde despre ce RG vorbim. Multe RG-uri sunt din mahon, lemn total diferit fata de basswood-ul din care e facuta seria Gio. Rezultatul, chitarele vor suna total diferit, chiar daca au aceleasi doze.

 

Problema cea mai mare la tine e amplificatorul. Poti sa pui tu doze de 1000$ in chitara, ca n-o sa faci amplificatorul sa sune bine.

 

Ai dat dovada ca nu stii ce vrei. "Ton mai bun" pentru tine poate insemna ton prost pentru alti utilizatori.

 

Modul in care dozele reactioneaza tine de multi factori (lemnul, finisajele, pickguard, corzi, MANA). Am scris cu majuscule pentru ca de fapt mana e cel mai important factor. Doza ti-o alegi si in functie de modul in care canti.

 

Exemplu concret, mi-am luat un SD JB, l-am pus in Gio si am decis ca doza originala de Ibanez facut in china suna mult mai bine decat SD-ul pentru ce imi trebuia mie.

 

Sa filosofam aiurea putem. Cel mai bine arunci un ochi pe la mica publicitate, iti alegi o doza, o inlocuiesti, vezi daca ti se potriveste, daca nu, o vinzi, iei alta si tot asa. Este foarte greu sa stim ce vrei in aceasta situatie...

Edited by Gojira
Link to comment
Share on other sites

@ Karpi

 

Ăsta da, a fost un răspuns civilizat! :rgcrules: şi voi ţine cont de sfaturi, mersi!

___________________________________________________________________

 

Presupun ca ai probleme cu unii termeni /jargoane chitaristic-electronice

Nu am probleme cu termenii

  • cunosc engleza (în sensul că scriu binişor şi mai şi reuşesc să bâigui ceva, dar am uitat mult, mai ales de când a trebuit să învăţ italiana)
  • dacă nu cunosc semnificaţia unui termen pe care nu-l cunosc îl caut imediat pe Google, Wiki şi merg mai departe
  • ceva, ceva din electronică îmi mai aduc aminte dar multe sunt depăşite

ceea ce mă deranjează e folosirea exagerată a anglicismelor, avem şi noi o limbă, nu? Italienii au sistem operativ în limba lor, programe în limba lor, termeni pe forum traduşi/adaptaţi în/la limba lor.... şi nu e uşor să fiu (şi) atent să nu scap termeni de pe acolo, cu care sunt familiarizat, chiar dacă ar fi fără voie ar fi total deplasat, dar prefer să-i folosesc pe ai noştri, nu vreau neck când e mai simplu gât... şi multe altele.

_____________________________________________________________________________________________________________

 

Ştiu din experienţă că sunt teme care plictisesc şi asta e valabil pe orice forum, dar nu putem pretinde ca toţi să cunoască TOT conţinutul forumului şi să nu se repete discuţiile, e imposibil! Singura chestie care mă deranjează şi atunci intervin (civilizat) pe forumul "meu", e deschiderea de noi topicuri cu aceeaşi temă. Eu am profitat de un topic deschis care, oricum, ar fi rămas mort cu o întrebare şi trei răspunsuri.

 

Deci nu poţi învăţa la infinit fără să mai şi sedimentezi, că te trezeşti la final că ştii totul dar nimic.

Mai citeşti, mai întrebi, mai scrii pe forum, ... progresezi.

 

 

 

@ Doctor X

 

Ai dreptate, Doctor X, e un risc, mai bine zis o cheltuială care poate fi inutilă, depinde, dar omul e dator să încerce. Oricum am de gând să trec şi pe la un lutier să văd ce spune, eventual să fac o probă.

 

Eu speram să găsesc pe cineva cu un Ibanez modificat şi să-mi spună dacă e satisfăcut de rezultat, chiar dacă, cum bine aţi spus toţi, gusturile sunt diferite. Până acum scorul e 2-1 pentru PRO. Nu mor dacă nu fac modificarea, să fie clar, pot continua foarte bine aşa în urmatorii ani şi dacă obţin rezultate bune îmi iau una de calitate.

 

__________________________________________________________

de pe site-ul http://buildyourguit...esources/lemme/

 

An electric bass or guitar's sound depends greatly on its pickups.

Sunetul unei chitare electrice depinde mult de dozele sale.

 

Every pickup produces its own sound; one may have a piercing metallic quality, and another a warm and mellow sound.

Fiecare doză are propriul sunet, una poate avea un sunet pătrunzator, metalic , o alta un sunet cald şi suav(dulce).

To be precise: A pickup does not "have" a sound , it only has a "transfer characteristic".

Ca să fiu precis, o doză nu "are" un sunet, dar are o "caracteristică de transfer" - ceea ce-i spuneam lui Karpi.

 

dar, pe de altă parte

 

the best pickup is useless when you have a poor guitar body with poor strings. The basic rule is always: garbage in - garbage out!

Cel mai bun pick-up e inutil dacă ai o chitară proastă cu coarde de slabă calitate. Regula de bază e: gunoi înăuntru - gunoi afară!

 

Ca de obicei adevărul e undeva la mijloc. Ca regulă generală sunt de acord cu cea de mai sus, mai ramâne "specialul" care nu e specificat niciodată, nu poţi cuprinde totul într-o recenzie, deci variază de la caz la caz. Oricum, materialul e interesant.

 

Mersi pentru ajutor, Doctor X!

 

O zi bună tuturor!

Link to comment
Share on other sites

Problema cea mai mare la tine e amplificatorul.Poti sa pui tu doze de 1000$ in chitara, ca n-o sa faci amplificatorul sa sune bine.

 

De amplificator am spus că e de 2 lei, deci se subînţelege că automat trebuie schimbat! Da' cine să înţeleagă, că românu' dacă nu "te latră" nu se simte bine! Se citeşte repede, se amestecă sensurile, se uită datele şi şo pe el!

 

Ai dat dovada ca nu stii ce vrei. (...) Este foarte greu sa stim ce vrei in aceasta situatie...

 

Dacă eu sunt "prost" şi nu ştiu ce vreau, deşi consider că am spus destul, da' n-am băgat "crunch"- "cangi" şi altele, să vorbesc precum Corina pe la Tv cu stil funky punky "sanky", dar voi, inteligenţi şi cunoscători de ce nu înţelegeţi? Facem atăta caz pentru o doză când erau suficiente 4-5 păreri pro şi contra acompaniate de câteva explicaţii care să le susţină. Nu-s cretin, aş fi înţeles, dar de ce să nu ne umflăm noi?

 

Da parcă erau importante recomandările producătorilor, restul era cancan, acuma te întorci!

 

 

Sa filosofam aiurea putem.

 

A, când se spune lucrurilor pe nume sau se adaugă un comentariu care stă în picioare se filozofează aiurea! Bravo!

 

 

Edited by Tavi_B
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.