www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor! Vintage V100!


Guest SuNz_TWin
 Share

Recommended Posts

Pana nu vad poza de care vorbeam raman la parerea mea: posibil pragus facut aiurea. Gicule, nu am mania contrazicerii, asa ca imi pot schimba parerea in fata evidentei, evidenta care momentan, din punctul meu de vedere, lipseste. :) Daca ai dreptate, dau o bere,. Daca am eu dreptate, dau tot eu o bere. :)

PS: acuma ma duc sa beau EU o bere, pentru simplul motiv ca imi este sete!

Edited by Nenea Rau
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest SuNz_TWin

Salutare tuturor,

am atasat cat mai multe poze ..intocmai pentru a fi cat mai clar pentru teoria fiecaruia. Din nefericire eu nu pot lansa ipoteze, motiv pentru care am apelat la voi in prima instanta. Imi por da cu parerea doar dpdv "estetic", cum spunea colegul mai sus.

As fi magar sa spun ca imi pare gatul stramb..motiv pentru care am pus mana pe rigla si dupa lungi sedinte in pozitii chiunuitore, intocmai ca rezultatul sa fie cat mai acurat ;) , veti vedea ce a iesit.

Asadar astea sunt pozele..mai departe astept dupa cum spuneam pozitiile oficiale..

post-19963-0-54366700-1326148262_thumb.jpgpost-19963-0-08870800-1326148273_thumb.jpgpost-19963-0-86340800-1326148283_thumb.jpgpost-19963-0-91598400-1326148292_thumb.jpgpost-19963-0-76865500-1326148302_thumb.jpgpost-19963-0-57708200-1326148312_thumb.jpgpost-19963-0-18614600-1326148321_thumb.jpgpost-19963-0-15372600-1326148341_thumb.jpgpost-19963-0-50291500-1326148350_thumb.jpgpost-19963-0-61928600-1326148252_thumb.jpg

ps: mi-au cerut astia chitara si nu mai am cutia .. :( ce naiba fac?!

 

si inca..

fret 1 stanga (partea lasata) 2,4 cm post-19963-0-02526400-1326148545_thumb.jpg

fret 1 dreapta 2,5-2,6 cm post-19963-0-15658300-1326148566_thumb.jpg

fret 2 stanga 2,7 cm post-19963-0-67281400-1326148555_thumb.jpg

fret 2 dreapta 2,8 cm post-19963-0-13076200-1326148576_thumb.jpg

nu stiu daca acel milimetru conteaza..dar..ce va pot garanta este ca am avut mare atentie la pozitia riglei, astfel incat masuratoarea sa fie corecta.

post-19963-0-17287700-1326148637_thumb.jpgpost-19963-0-75187700-1326148626_thumb.jpgpost-19963-0-94906100-1326148615_thumb.jpgpost-19963-0-27055400-1326148606_thumb.jpgpost-19963-0-18424800-1326148596_thumb.jpgpost-19963-0-92816900-1326148585_thumb.jpg

 

@ dudu ..am incercat sa prind acelasi unghi..cam asta a iesit! :)

post-19963-0-03534200-1326149028_thumb.jpg

 

PS: Berile le dau eu la final !!! Mersi tuturor de atentia arata!

Noapte buna!

Link to comment
Share on other sites

E ok, pozele m-au lamurit, na, raman la parerea mea. Din fericire cred ca ai un grif drept si ca, cu putina atentie si bagare de seama, reparatia este una banala si o sa ai in cateva zile o prima chitara care sa nu zbarnaie pe nicaieri, cu pragusul si cordarul aliniate cu tastiera.

Daca o trimiti la mc in Bucuresti si daca te pui de acord cu flacaii de acolo, cand o fi gata setata pot trece pe acolo sa fac o "receptie" in numele tau inainte sa o trimita. Repet, daca sunt si ei de acord, ca altfel ma bag ca musca. Sau, daca se ofera alt coleg mai in cunostinta de cauza sa faca asta, cu atat mai bine.

Iti tin pumnii ca lucrurile sa se rezolve rapid si sa te poti bucura in sfarsit de banii pe care i-ai dat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Fain!

 

Gat elice !

 

Asa ceva se arunca ! Nu se poate repara .Sau se schimba gatul .....vindea cineva un gat cu 300Euro.Poate se potriveste.

 

Prietenul meu a avut o alta marca vestita Squier Strat ,,,cu gat dubios ...rezolvarea ...a pus un gat din artar de la un Ibanez.

 

Alt prieten a avut un bas cu elice din asta ..tine basul in pivnita.

A avut si o chitara acustica cu elice ,...la fel este buna de aruncat.

 

Problema ar fi ca lemnul lucreaza asa ca o mica reparatie tine doar pana se rasuceaste lemnul ...

 

( nu cred ca freza CNC automata a taiat stramb !!! deci este posibil ca lemnul sa lucreze mai departe si sa se tot rasuceasca)

 

Am citit mai inainte ...ca MCMusic preia spre vanzare chitarele de la firma ....XYZ ....si ce ?

A fost spus ca mai bine lua de la MCMusic care sunt mai seriosi si poate schimbau chitara in loc sa trimita inapoi aceiasi elice.

Elice reglata? Au unele aparate de zbor elice reglabila ,

 

Am si eu un Vintage power Strat ...foarte bun la cat costa .

 

http://agenda.ro/vid...d-kajtar-2.html

 

Daca nu si nu cu comerciantii ar putea incerca sa contacteze firma "Vintage" sa ceara un alt gat ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Cred că e cum zice nenea ăla rău de mai sus :P ...

 

Aşa cum pare din toate pozele, aş da cu presupusu' zicând că, koreanu' sau chinezu' care-o pilit prăguşu', o pilit cam adânc la Mi-ul gros şi când o văzut ce-o făcut, s-o uitat stânga-dreapta să nu fie şăfu' prin zona şi-o pus un adaos sub prăguş... :lol: Fura ochiul în toate pozele prăguşul ăla... Nu vreau sa zic că nu-i evident torsionată, cel puţin headstock-ul... Despre grif , mai vedem... Cel puţin, la a mea... Am dat-o ieri la un meseriaş, la inspecţie...

 

Oricum, din ce-am vorbit ieri şi eu cu niste băieţi, pare a fi o problemă ( una de genul "Asta e !"...) torsiunea asta la grifurile monobloc ale chitărilor astea medium-low-budget, cum e şi V100...Şi datorita lemnului şi datorită efortului pe partea MI-ului gros...

 

Ştiu ca e în vogă pe la noi, dar din punctul meu de vedere, cel puţin şi după faza asta, V100 devine un pic cam

 

MythBusted.gif

 

:)

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

E ok, pozele m-au lamurit, na, raman la parerea mea. Din fericire cred ca ai un grif drept si ca, cu putina atentie si bagare de seama, reparatia este una banala si o sa ai in cateva zile o prima chitara care sa nu zbarnaie pe nicaieri, cu pragusul si cordarul aliniate cu tastiera.

Daca o trimiti la mc in Bucuresti si daca te pui de acord cu flacaii de acolo, cand o fi gata setata pot trece pe acolo sa fac o "receptie" in numele tau inainte sa o trimita. Repet, daca sunt si ei de acord, ca altfel ma bag ca musca. Sau, daca se ofera alt coleg mai in cunostinta de cauza sa faca asta, cu atat mai bine.

Iti tin pumnii ca lucrurile sa se rezolve rapid si sa te poti bucura in sfarsit de banii pe care i-ai dat.

 

Eu nu inteleg de ce ar trebui sa plateasca pentru un produs cu defect atat de evident. Da, poate ar putea ajunge la un compromis printr-un setup, actiune mai mare, dar sa nu mai zbarnaie. Dar poate foarte bine, de banii pe care i-a dat pe V100 sa-si cumpere 3 chitare, cu headstock-urile si griff-urile drepte. Controlul calitatii era la tigara cand au verificat chitara asta...

 

Despre ambalaj, cauta si tu prin Sibiu un magazin de instrumente muzicale si explica-le problema, poate iti imprumuta o cutie. Le-o duci inapoi cand iti iei cealalta chitara.

Daca nu merge, gaseste o cutie mai mare, de plasma sau ceva de genul sau du-te la Posta Romana, stiu ca au la vanzare cutii. Vezi poate gasesti una destul de mare.

Ultima varianta (insa, mai mult ca sigur nu va fi acceptata de Esound), sa le trimiti chitara dezasamblata, separi gatul de corp.

 

Ca sfat, incercati sa pastrati cutiile in care va vin instrumentele. Si eu am facut prostia sa arunc cutia, iar acum, cand a trebuit sa vand o chitara, mi-a fost cam greu sa o impachetez, mai ales ca cel care a cumparat-o nu a vrut sa-i scot gatul. Am pus-o in husa si am captusit-o bine cu celuloza. In plus, cei de la curier au tinut sa insemneze pe factura "transport pe raspunderea beneficiarului".

Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg de ce ar trebui sa plateasca pentru un produs cu defect atat de evident. Da, poate ar putea ajunge la un compromis printr-un setup, actiune mai mare, dar sa nu mai zbarnaie. Dar poate foarte bine, de banii pe care i-a dat pe V100 sa-si cumpere 3 chitare, cu headstock-urile si griff-urile drepte. Controlul calitatii era la tigara cand au verificat chitara asta...

 

Despre ambalaj, cauta si tu prin Sibiu un magazin de instrumente muzicale si explica-le problema, poate iti imprumuta o cutie. Le-o duci inapoi cand iti iei cealalta chitara.

Daca nu merge, gaseste o cutie mai mare, de plasma sau ceva de genul sau du-te la Posta Romana, stiu ca au la vanzare cutii. Vezi poate gasesti una destul de mare.

Ultima varianta (insa, mai mult ca sigur nu va fi acceptata de Esound), sa le trimiti chitara dezasamblata, separi gatul de corp.

 

Ca sfat, incercati sa pastrati cutiile in care va vin instrumentele. Si eu am facut prostia sa arunc cutia, iar acum, cand a trebuit sa vand o chitara, mi-a fost cam greu sa o impachetez, mai ales ca cel care a cumparat-o nu a vrut sa-i scot gatul. Am pus-o in husa si am captusit-o bine cu celuloza. In plus, cei de la curier au tinut sa insemneze pe factura "transport pe raspunderea beneficiarului".

 

As vresa sa vad cine accepta sa trimiti dezasamblata o chitara cu imbinarea tip set neck cum este V100-le.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mie mi se pare ca sunt corzile prea jos si cum zicea cineva cu un minim de setari chitara e "good to go" , poate si neck-ul trebuie putin arcuit, ideea e ca ar trebui sa o duca la cineva care se pricepe si sa invete ca se poate canta la chitara si daca corzile nu sunt lipite de freturi desi aia iti da iluzia ca poti canta mai bine, repede si mai usor :)

 

btw. "masuratorile foarte precise" sunt facute cu liniar de plastic ? :)) lol

Link to comment
Share on other sites

Puteau sa fie facute si cu o scobitoare. Demonstreaza ceea ce trebuie. Rigla are rol de puncte de reper in cazul nostru, cat timp se foloseste aceeasi rigla, nu conteaza cat de precisa e.

Esti culmea si tu cu setup-ul. Daca vroia chitara "pe care se poate canta" isi lua o Hora din 1980 cu 100 de lei...

Tu daca vezi in magazin o pereche de pantaloni care costa 200 de lei si observi ca un crac e cu vreo 20 cm mai scurt decat celalalt, ii iei oricum, gandindu-te ca merge sa-i porti si asa?

Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg de ce ar trebui sa plateasca pentru un produs cu defect atat de evident. Da, poate ar putea ajunge la un compromis printr-un setup, actiune mai mare, dar sa nu mai zbarnaie. Dar poate foarte bine, de banii pe care i-a dat pe V100 sa-si cumpere 3 chitare, cu headstock-urile si griff-urile drepte. Controlul calitatii era la tigara cand au verificat chitara asta......

Exceptand headstockul rasucit nu vad defecte, grifuri elicoidale, ci un calus reglat aiurea si un pragus de cac*t, pus acolo de un om de cac*t, intr-o firma de cac*t si, in ansamblu, o chitara vanduta de niste oameni de cac*t! Nu am spus niciodata ca e bine asa si ca trebuie sa haleasca orice i se serveste. Nu am spus nimic de actiune mare doar ca sa se multumeasca. Nu am spus nimic de cate alte chitare de cac*t isi putea cumpara de banii aia. M-am exprimat mai bine acuma, sper.

As fi recunoscator sa nu mi se mai rastalmaceasca cuvintele, ci sa se vada torsionate precum griful ala (daca nu am orbul gainii, tastiera aia nenorocita e dreapta).

Edited by Nenea Rau
Link to comment
Share on other sites

Guest SuNz_TWin

Bai, nu stiu ce sa zic! ce simt e..frustrare! ..e frustrant sa cumperi un lucru nou cu defect, chiar daca se poate folosi!..(vezi magazinele de tzoale cu rebuturi..iti asumi un lucru cu defect dar scoti din portmoneu pretul pe jumatate sau pe sfert. Acolo n-o sa-ti ceara nimeni pretul din magazin,nu!?) E cu atat mai frustrant cu cat m-am chinuit destul de mult sa adun banii necesari "moftului" meu!(ca rate avem multi, copii doar unii dintre noi..iar cei care au stiu cat de greu e sa faci un lucru pentru tine).

Imi pare rau ca sunt foarte prins cu lucrul in perioada asta ca altfel mi-as fi luat picioarele la spinare si as fi venit in plimbare p'acasa .I-as fi facut o vizita d-lui Ursu, apoi la esound, apoi de manuta la mc music, ca sa inchidem cercul si sa jucam impreuna hora prieteniei pe muzica lu' Zamfir.

Teoriile lu' Nenea rau par apropiate de adevar..Mi-ar placea sa pot da pragusul jos ca sa vedem mai bine griful, da'...

Poate daca nu as fi un chitibusar m-as fi resemnat mai usor! N-as fi apelat probabil nici la sfatul vostru.. Da' stai!daca nu eram cihitibusar poate eram chiar incantat de investitie si de headstockul meu..unicat!:)

Mi-ar placea sa ajung in bucuresti si sa dau o bere atunci cand imi vor schimba chitara, si cu mare drag asa lasa-o pe mainile oricaruia dintre voi pentru test si sfaturi. Daca nu o vor schimba..tot dau o bere da' probabil imi va parea amara, afara frig, chelneru' tafnos..si paharu' pe jumatate gol.

Va promiteam raspunsul celor de la JHS..el a venit, dar e tare evaziv, chiar daca eu am fost punctual si am intrebat strict de headstock.

Dl butterworth zice asa: Dear Bogdan

Thank you for your email.

 

Please can you advise where you purchased the guitar as this needs to be handled by the store it was purchased from.

You will always have a bit of Fret-buzz – it may be that the machineheads are rattling a little – first ask you shop to check this.

In this case I would recommend you deal with the dealer direct to resolve and see if they can adjust the truss rod.

Many thanks and regards

Adam

Adam Butterworth

Export Sales Manager

John Hornby Skewes & Co Ltd

Link to comment
Share on other sites

Guest SuNz_TWin

Eu il intreb de gat, dau si cu poza-n el..si el imi raspunde de fret buzz.

De foto nu mai am rabdare in seara asta..

PS: imi pare rau ca nu am un instrument mai bun de masura..mi-am amintit de ironia tovarusului. Dar milimetru' exista, credeti-ma! si cred ca ala poate face diferenta intre fret-buzz si no-buzz, nu?! Voi masura in dreptul fiecarui fret..n-am avut posibilitate si nici tarpenie aseara.

Salutari!

ps2: abia astept sa se termine rahatul asta si sa-mi reiau lectiile de digitatie!

Ura!

Link to comment
Share on other sites

De la ce se torsioneaza lemnul ?.......raspuns : .....de la sine ,

 

Ce-i de facut ? ....................NIMIC ! Adica trebuie alt gat .

 

CNC nu putea sa debiteze stramb deci lemnul a lucrat dupa ce chitara a fost controlata in fabrica .

 

Sfatul la cumpararea unei chitare ( pe care l-am dat de cateva ori ) era :

 

NU cumparati chitara noua din acestea ieftine , numai daca va-ti convins ca sta de 1 sau 2 ani in magazin si a avut timp sa crape si sa se strambe.

 

Este bine ca sa se cumpere o chitara folosita un an doi ,la care poti sa constati daca a rezistat in timp sau nu.

O cumperi mai ieftin iar din diferenta de pre poti sa pui la punct ..tatsele tocite in principal ..

 

 

In cazul colegului nostru cu problema ,el nu avea cum sa controleze chitara ..deci ar trebuii sa o schimbe cei de la magazin .

 

Asta ptr ca exista posibilitatea ca gatul nu se opreste din torsionare , probabil pana nu este uscat lemnul acesta lucreaza .

 

 

Sa propus proiect de lege ca orice produs cumparat sa poata fi returnat fara explicatii intr-o perioada de 2 saptamani .cel putin.

 

Ziare >......(Victor Socaciu vrea ca orice consumator sa poata returna din orice motiv ........in 2 zile de la cumparare ....si sa se restituie banii.....etc )

 

Actual stiam in 48 de ore se poate cere schimbarea daca ai defect dar este la latitudinea magazinului sa satisfaca o asemenea cerere .

 

Am mai citit prin careva ziar ca se cerea o perioada de 2 saptamani .

Pe siteuri /magazine din west vad ca scrie 1 luna ..etc..

 

In 48 de ore nu ai cum sa descoperi toate defectele/problemele ...la nici un produs !.

 

Raman la parerea ca trebuie sa scrie la firma sa ceara o rezolvare daca magazinul/depozitul nu vrea sa schimbe chitara .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Dear Bogdan

Thank you for your email.

 

 

Please can you advise where you purchased the guitar as this needs to be handled by the store it was purchased from.

You will always have a bit of Fret-buzz – it may be that the machineheads are rattling a little – first ask you shop to check this.

In this case I would recommend you deal with the dealer direct to resolve and see if they can adjust the truss rod.

 

Many thanks and regards

Adam

 

 

Adam Butterworth

Export Sales Manager

John Hornby Skewes & Co Ltd

 

 

 

Omule Tu Nu Ai Problema de FRETTBUZZ !!!

 

Ai problema de gat torsionat , stramb !!!!

Acest lucru trebuia sa-l reclami .

 

Adam ti-a raspuns la FRETT BUZZ .....dar chitara cumparata are STRAMB Headstock-ul cea ce arata o defectiune MAJORA si nu o deficienta de reglaj al "truss rod'.!

 

Daca tu ai trimis chitara la magazin doar vu reclamatia ptr frett buzz de asta s-au ocupat baietii poate nici nu au observat ca este stramba treaba ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Sa propus proiect de lege ca orice produs cumparat sa poata fi returnat fara explicatii intr-o perioada de 2 saptamani .cel putin.

 

Ziare >......(Victor Socaciu vrea ca orice consumator sa poata returna din orice motiv ........in 2 zile de la cumparare ....si sa se restituie banii.....etc )

 

Actual stiam in 48 de ore se poate cere schimbarea daca ai defect dar este la latitudinea magazinului sa satisfaca o asemenea cerere .

 

Am mai citit prin careva ziar ca se cerea o perioada de 2 saptamani .

Pe siteuri /magazine din west vad ca scrie 1 luna ..etc..

 

In 48 de ore nu ai cum sa descoperi toate defectele/problemele ...la nici un produs !.

 

 

Pai exista. Am mai scris si prin alte parti si am fost luat la misto.

 

Art. 7. - (1) Consumatorul are dreptul de a denunta unilateral contractul la distanta, in termen de 10 zile lucratoare, fara penalitati si fara invocarea vreunui motiv. Singurele costuri care pot cadea in sarcina consumatorului sunt cheltuielile directe de returnare a produselor.

Edited by Gojira
Link to comment
Share on other sites

Singurele costuri care pot cadea in sarcina consumatorului sunt cheltuielile directe de returnare a produselor.

 

E dată dracu' propoziţia asta ! Să vezi c-acuma să leagă de cutie... C-acuma-şi pă ei...

 

Nici McMusic n-are-n Sibiu reprezentanţă...

 

Alo ! Nea apropitaru' ! Sunz-Twin ! Factura şi astea le mai ai, nu ?

 

Auzi ? Dacă e musai şi musai, am io o cutie liberă de Vintage... Nu ştiu, facem cumva, pe Poşta Română, îţi bag nişte fân în ea, o pufoaică veche, ceva şi ţi-o trimit şi plăteşti pachetu'...

 

.Baftă !

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Exceptand headstockul rasucit nu vad defecte, grifuri elicoidale, ci un calus reglat aiurea si un pragus de cac*t, pus acolo de un om de cac*t, intr-o firma de cac*t si, in ansamblu, o chitara vanduta de niste oameni de cac*t! Nu am spus niciodata ca e bine asa si ca trebuie sa haleasca orice i se serveste. Nu am spus nimic de actiune mare doar ca sa se multumeasca. Nu am spus nimic de cate alte chitare de cac*t isi putea cumpara de banii aia. M-am exprimat mai bine acuma, sper.

As fi recunoscator sa nu mi se mai rastalmaceasca cuvintele, ci sa se vada torsionate precum griful ala (daca nu am orbul gainii, tastiera aia nenorocita e dreapta).

 

Sunteti cam dur domnule Nenea Rau...

Toti suntem asa cum ati spus d-voastra, din pacate... Inclusiv... :(

Da, se poate intampla asa ceva, nu numai la Vintage:

http://www.thegearpa...p/t-155121.html

Dealer-ul nostru Esound, poate a gresit, trebuia sa returneze banii sau sa schimbe produsul, corect!

Da, chitara a fost la noi pentru set-up! In afara faptului ca headstock-ul este putin stramb, griful este perfect. De cantat, nu de masurat cu rigla! Poate chitara trebuia inlocuita de dealer, macar pentru satisfactia clientului!

Parerea mea: o chitara cu valoare minima de 200 Euro nu trebuie cumparata online! Nici din Romania, nici de aiurea!

Edited by Calin ILIE
Link to comment
Share on other sites

Ironside, MrVintage, relaxati-va. Sau continuati pe messenger.

MrVintage, la Universiate nu stiam ca se preda mecanica si/sau rezistenta materialelor. Neckul respectiv este torsionat. Am vazut un Gibson cu aceeasi problema, iyc. Drept urmare toate replicile offtopic au fost sterse.

 

@ironside, offtopic, eu am 148.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca le verifica, altfel nu s-ar intimpla situatii din astea. Sau daca le verifica si le gasesc cu belele, le insemneaza cu "pentru fraieri", adica pentru aia care comanda online.

 

Iar ce ziceti voi cu pragusu' si setupu', poate aveti dreptate, dar pentru simplu motiv ca are headstocku' strimb, eu as returna chitara.

Link to comment
Share on other sites

Dealer-ul nostru Esound, poate a gresit, trebuia sa returneze banii sau sa schimbe produsul, corect!

Da, chitara a fost la noi pentru set-up! In afara faptului ca headstock-ul este putin stramb, griful este perfect. De cantat, nu de masurat cu rigla! Poate chitara trebuia inlocuita de dealer, macar pentru satisfactia clientului!

Parerea mea: o chitara cu valoare minima de 200 Euro nu trebuie cumparata online! Nici din Romania, nici de aiurea!

Mi-am permis sa iti corectez postul. Cam asa vad eu o pozitie corecta a unui vanzator serios.

Ultima afirmatie, venita de la un patron al unui magazin care vinde si online, e beton! Atata timp cat legea imi permite sa denunt unilateral, in 10 zile lucratoare, fara niciun motiv, contractul incheiat la distanta, in cazul in care imi cumpar o chitara de 5000 de euro pot s-o returnez fara niciun risc, suportand costul transportului, dupa cum spunea si Gojira.

Si daca vreau sa cumpar de la un magazin online din Europa, pot sa am surpriza sa aflu ca beneficiez nu de 10 zile ci de "30 day money back guarantee". ;)

Link to comment
Share on other sites

Da, si se mai poate completa .

 

Parerea mea: o chitara cu valoare minima de 200 Euro nu trebuie cumparata online! Nici din Romania, nici de aiurea! ( mai ales daca magazinul nu prezinta incredere ).

 

Increderea trebuie castigata !

 

Marfa cu defect de fabricatie se trece la marfa cu pret redus comerciantul probabil are intelegere cu furnizorul cu producatorul si se acopera aceste pierderi intr-un fel sau altul .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.