www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Analog Sound Pedal Shootout


AnalogSound
 Share

Recommended Posts

Analog Sound va invita Marti 26 Aprilie 2011 orele 18:30 la un pedal shootout. Evenimentul va avea loc la sala de repetitii a trupei Glissando aflata pe strada Baratiei Nr. 31 (in incinta curtii interioare a Music Club - in spatele magazinului Cocor).

Sunt invitati toti cei ce doresc sa probeze live pedalele Analog Sound, singura rugaminte este ca cei care doresc sa probeze sa vina cu chitara proprie (din motive lesne de inteles).

Pentru mai multe detalii: Anunt Analog Sound

 

Au mai ramas 3 zile! Va asteptam in numar cat mai mare.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

Am fost si io, dar fara chitara. M-am multumit sa-i ascult pe altii pentru ca si-asa nu stiu sa zdrangan.

Atmosfera relaxanta, bere moca. Am ajuns dupa 19 si am stat cam pana la 21:30, timp in care au testat pedalele cam cinci oameni.

Ampuri: GG amp, Reason-ul lui Dragos si Blackstar-ul lui Burb (pe care s-a zdranganit la final, nu la teste).

Chitare: un Gibson Les Paul, cred ca vreo doua Ibanez-uri si doua Strat-uri (unul din 79, maple fingerboard).

Pedale: toate.

Ce mi-a placut: GG amp, Double Trouble Overdrive si Double Channel Chorus. Silvertone OD (clona de BB Preamp) a fost testata prea putin pentru a-mi face o parere. Cu setarile folosite mi s-a parut ca suna cam steril, dar vad io cand o cuplez cu TT-ul acas.

Ce nu mi-a placut: sala mica si faptul ca habar n-aveam cand si ce pedala era testata ( e si vina mea, pentru ca puteam bine-mersi sa testez singur, dar deh... blush.gif)

 

Gabi a fost o prezenta foarte vesela si vivace si, desi se vedea ca are ceva emotii, s-a straduit sa faca evenimentul placut si util.

 

La mai multe! respect.gif

Link to comment
Share on other sites

Am ajuns la Music Club din dorinta de a da o mana de ajutor si am incercat sa fiu omul tehnic cat GT-ul a socializat cu invitatii.

Imi pare rau ca nu a ajuns Adriano, Vio si alti prieteni ca sa mai schimbam o parola, ca nu am testat amplificatorul Reason si ca am fost sofer ;)

In schimb ma bucur ca mi-am facut cunostinte noi.

Din ce au testat cei invitati mi-am facut o parere despre urmatoarele pedale care, intr-un final dramatic , am apucat sa le testez :

- Silvertone OD - sound foarte transparent care merge mixat si cu alte tipuri de distors fara sa afecteze calitatea initiala a sunetului.

- KOD Metal Special - un distors foarte strans ca sunet, in registrul mediilor inferioare si bass, ideal (dupa gusturile si urechile mele) pt orice gen de metal.

- Overdose Tube Drive - un crunch care poate ajunge la un veritabil distors cu nuante de vintage si cu o dinamica specifica tubului.

Personal deja am luat un Digital Reverb (long Decay) cu cip de la Belton si Silvertone OD , care urmeaza sa fie gata in perioada urmatoare.

La final s-a lasat cu un super-jam .

GT-ul a reusit sa faca o seara inedita si foarte reusita :respect:

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Cum i-am spus si lui Gabi in particular, evenimentul ar fi avut de cistigat daca ar fi existat un chitarist competent care sa prezinte toate pedalele si sa explice eventual cum se pot combinta pentru a se obtine anumite tonuri. Data viitoare :)

 

Eu in principiu cam stiam pedalele, clar mi-a placut cea cu lampi (Overdose Tube Drive), la care m-am si abonat deja. Toate suna bine si isi au locul in diverse combinatii.

Imi pare rau ca nu am apucat sa dau si eu in ampul GG, din ce am auzit putin la jam suna f bine. Mititelul meu Reason insa a facut fata cu brio :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

...evenimentul ar fi avut de cistigat daca ar fi existat un chitarist competent care sa prezinte toate pedalele

Si eu am considerat acelasi lucru.Ar fi fost mai profesional daca era un chitarist care sa exemplifice, ce trebuie facut cu fiecare pedala in parte.

Dar pana la urma, toata abrambureala a creat o atmosfera destul de intima si prieteneasca.

La urmatoarea sesiune sigur va fi mai bine.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor pentru feedbackul acordat. Vio stai linistit ca o sa mai fie un eveniment de gen cam in 6 luni unde se va urma clar calea pe care Dragos a spus-o mai sus: 1-2 chitaristi care sa prezinte pedalele, dupa care cel mai probabil o sa fie un jam session pentru a se auzi cum suna si in mix.

Am invatat o multime de "ce sa faci" si "ce sa nu faci" din acest eveniment, insa sper ca a fost o ocazie buna pentru un schimb de pareri si socializare intre oameni cu pasiune comuna si anume chitara.

Ma asteptam totusi ca dintre cei noi sa zic asa sa probeze mai multa lume, mai ales ca Gelu precum si altii au pus chitara la dispozitie, dar o pun si pe tema unui mic trac pe care clar il ai atunci cand nu cunosti asa de bine oamenii din jur.

 

Inca odata multumiri tuturor pentru acest eveniment.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Intr-un final apoteotic am reusit cam din vreo 2 ore de filmare sa scot 20 de minute de clip, sper sa placa celor care nu au fost acolo sa auda live.

 

Partea I:

http://www.youtube.com/watch?v=GI4k_E_tcUI

 

Partea II:

http://www.youtube.com/watch?v=XWHypVWi7rk

 

Astept pareri si critici.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Bãi, fratele meu, iureº mare ! Super !

 

 

:yay:

 

 

Mie personal, cel mai mult ºi mai mult, dintre toate, mi-a plãcut "Overdoze Tube Drive" . Supradoza cu tuburi, adicã...

 

Ați "cãlãrit" amplificatorul lui ggg la greu...

 

 

PS:

ªi mi-au mai plãcut ºi pantalonii de camuflaj a lu' urâtu' ãla din fundal...:P

 

Glumesc !

 

...ºi am auzit cã s-a pus si de un jam...

Link to comment
Share on other sites

Intr-un final apoteotic am reusit cam din vreo 2 ore de filmare sa scot 20 de minute de clip, sper sa placa celor care nu au fost acolo sa auda live.

 

Partea I:

http://www.youtube.com/watch?v=GI4k_E_tcUI

 

Partea II:

http://www.youtube.com/watch?v=XWHypVWi7rk

 

Astept pareri si critici.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

 

are camera compresor de dinamica dibaci!!

 

are camera compresor de dinamica dibaci!!

imi place de de delay si acel chorus

suna bine

felicitari

Link to comment
Share on other sites

Intr-un final apoteotic am reusit cam din vreo 2 ore de filmare sa scot 20 de minute de clip, sper sa placa celor care nu au fost acolo sa auda live.

 

Astept pareri si critici.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

 

Foarte buna calitatea audio, care reflecta exact ce s-a auzit la fata locului. La video nu ma bag. Ma enerveaza doar capatzana aluia de la inceputul celui de-al doilea clip, care blocheaza exact ce ma intereseaza pe mine. angry.gif

Oricum, celor doua preferinte ale mele mentionate mai sus li se mai adauga una: De De Delay.

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

OK in general ,Respect ptr munca si felicitari .

 

Sa-ti faci o parere dupa video este cam greu dat fiind ca un singur chitarist a incercat care are un sound al sau si canta / produce sunetul in felul sau .

 

A doua problema ar fi ca ce am auzit sunt sounduri de chitara ritm sau ca si solo ar fi Ok ptr o chitara singura fara sa fie perturbata de instrumentele dintr-o trupa sau un backing foate sters si cat mai deperte de armonicele chitarei ca sa nu acopere sau interrfereze .Cu cat este o trupa mai complexa cu atat dispare sunetul de chitara in ambient..si chitaristi trec la Telecaster si Stratocaster sau Humbuckere bine bine filtrate pe medii ...cum se zice ton ca de "trompeta " sau mai bine zis ceva ca-n gara ce singur suna nasol mai ales ptr demonstratii de ritm in gama metale.La chitara ritm poate sa ramana un humbuckerist cu sound din acesta.

 

Lipsesc niste frecventa ,respectiv nu sunt taiate unele ca sa fie soundul perceptibil din trupa.Toate sunau cam la fel ..dar cum am scris se poate sa fie mana chitaristului.

 

Sa nu intelegi gresit pare se ca suna bine raspund dinamic aprox bine ce lipseste poate ar fi un alt reglaj la statie si mai multe feluri de a canta ( se aude cum chitaristul de la sfarsitul clipului svhimba soundul dupa mana si dustul sau dar trebuie mai mult ) ce poate se rezolava daca canta mai multi chitaristi pe rand si bine ar fi in trupa cu cel outin doua chitare sui bas tobe , daca mai apare si o clapa se complica situatia.

 

 

 

 

Trebuie sa proiectezi macar o pedale din gama "Analog Sound" ptr solo /shred ptr ritm si blues suna fioarte bine ca am auzit.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Karpi! Ai tu dreptate.S-a incercat cu reglajele de ton pe la jumatate.Dar spre exemplu,reglajele de bass au fost compromise la toate amp-urile cu care s-a testat din cauza cabinetului care avea incinta mult prea mare(adanca) iar difuzoarele sunt Celestion Vintage 30 care exceleaza in frecventele de bass.Astfel atenuarea frecventelor de basi din amplificator era aproape zero din cauza incintei.Dar totusi in fata difuzorului sunetul nu era inchis iar frecventele de bass , desi cam puternice, nu se auzeau "imprastiat".

Si cred ca ar mai trebui luat in considerare si faptul ca microfonul de preluare al camerei era situat lateral, la cca. 2 metri de cabinet(copie dupa Addict) .Iar ce a captat microfonul era un sunet reflectat de camera.Sunetul nu este de studio dar per ansamblu este nesperat de bun.

Bine, ca ce am scris aici nu doresc sa fie luat drept o scuza ci doar am redat mai multe detalii despre ce s-a intamplat acolo si ce probleme au fost intampinate.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Merci karpi, gelu pentru post. Problema (daca o pot numii asa pentru ca de fapt nu este una) este de la faptul ca youtube comprima sunetul in draci, cel mai concludent test este acela facut cu mana ta, iar evenimentul a fost facut ca un shootout nu ca un demo (daca era demo sunetul il luam cu microfon separat - poate chiar cu 2 - si il mixam peste imagine), dar am dorit ca acest eveniment sa fie mai mult un open day pentru proba.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

Sa imi dau si eu cu parerea:

 

In primul rand felicitari tuturor pentru participare mai ales lui Gabi pentru organizarea evenimentului.

 

Mi-au placut pedalele Psh Tone Core (mi-ar fi placut mai mult daca se "curata" din pot de vol mai bine), Double Trouble Overdrive( Nume foarte sugestiv si nu e degeaba pus !), Lil' Quack, Overdose Tube( are pedala asta o dinamica si un ton respect.gif), desigur De...de...delay ( gabi mi-a si zis ca sa astept pana la workshop sa o probez pe un amp calumea (gg-ul suna exceptional la fel si Reason-ul) si mare dreptate a avut. Merita fiecare ban dat pe ea)

 

Ce nu mi-a placut la eveniment:

 

- Spatiul era mult prea mic pentru cati eram.

- Pedalele ar trebui sa fie mai organizate poate pus ceva A/B imperecheate ( un compresor/auto-wah, un overdrive/distors, ceva modulatie si un delay. Apoi alta grupa)

- Niste scaune :lol: asta mi-ar fi placut.

- Se putea inregistra bine daca era un microfon.

 

 

Cam asta e tot. Mult succes in continuare !

Edited by Quetzalcoatl
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.