www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Melodie Este ? Stiu Doar Inceputul La Chitara .


Guest
 Share

Recommended Posts

eu cred ca d-l Calin nu prea stie engleza de li se par amabili americanoii..

 

 

 

say what?

 

Te inseli . Calin a fost la nationala la engleza .

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

"tineam bareu pe fretul 12 , apoi dadeam , coarda 3 apoi coarda 2"

 

Propozitia ta nu e corecta nici macar din punct de vedere gramatical, intelegi tu treaba asta?

 

In al 2lea rand mai conteaza si durata notei, nu numai "locul in care pui degetul si dai".

 

In al 3lea rand tabulatura aia imputita e pe dos.

 

In al 4lea rand bendurile alea sunt de un jumatate de ton, un ton, 2 tonuri, 3, 4, 5? La tine pe inregistrare nu sunt nici cum...

 

In al 5lea rand, te crezi pe maidan de iti permiti sa vorbesti asa cu ceilalti useri? Daca vrea cineva sa iti raspunda bine, daca nu. . .(nu-ti zic ce sa faci ca sa nu se supere altii pe mine).

 

In al 6lea rand, nu stai prost doar cu gramatica, ci cu exprimarea in general. Vad ca insuti te lamentezi la finalul primului mesaj din topic: "Sper ca ati inteles :D ". Probabil emoticonul acela tine loc de "sunt derbedeu si nu stiu sa ma exprim".

 

Nu ai fi meritat nici macar un raspuns. Norocul tau este ca la colegii forumisti le place caterinca...

 

In al 7lea rand tin sa il felicit pe cel care a recunoscut melodia dupa inregistrarea ta de rahat.

 

"Poop all :D "

Edited by RaduTM
Link to comment
Share on other sites

In primul rand , daca nu am stiut cum sa ma exprim corect pentru a descrie melodia , nu inseamna ca stau prost cu exprimarea in general , deoarece sunt un novice al chitarii si nu stiu sa fac un tab corect , cu ritm , note , etc . Este normal sa te incurci in ceva ce nu stapanesti prea bine . " Intelegi tu treaba asta " prietenelut* ? ( Am pus " * " la prietenelut , pentru a atentiona ca am folosit intentionat cuvintul , stiind ca nu este corect din punct de vedere gramatical . Userul nostru iubit va putea spune ca nu este corect gramatical , taxandu-ma instant )

 

In al doilea rand , am recunoscut ca nu am facut bine tabulatura aceea . Am recunoscut ca sunt un incepator , ca nu stiu sa pun notele corect , sa pun bending-ul corect si am recunoscut ca reprezentarea aceea este vaga si partial gresita .

Odata ce am recunoscut acest lucru , dragul meu Radu , nu mai aveai voie sa comentezi absolut nimicutza* , " understand wise man ? " .

 

In al treilea rand : " te crezi pe maidan de iti permiti sa vorbesti asa cu ceilalti useri? Daca vrea cineva sa iti raspunda bine, daca nu. . . " . Habar nu ai cat am ras la fraza aceasta . Aici incerci sa iei forma unui tip foarte corect , limitat , profesor care a trait in perioada comunista as putea spune :)) . Dar doresti doar atentie , esti penibil . Cand ai scris fraza aceea cred ca erai in culmea gloriei tale , stralucind a maretie ca Iisus la cina cea de taina . Pun pariu ca te gandeai asa : " Doamne , dupa ce voi posta asta , toti userii imi vor da numa' plusuri , si vor spune " doamne ce user corect si iset , cum ne ia noua apararea , excelent , il vom face moderator " "

In plus , eu nu am insultat userii , singurul post rautacios pe care l-am avut , a fost la inceput cand m-am enervat si am scris " Ce-ar fi sa nu-ti mai fie lene . ha ? " sau ceva de genul acesta . Asa ca ce-ar fi sa lasi atitudinea de Captain America si sa treci mai departe ?

In al patrulea rand : " Vad ca insuti te lamentezi la finalul primului mesaj din topic: "Sper ca ati inteles :D ". Probabil emoticonul acela tine loc de "sunt derbedeu si nu stiu sa ma exprim". "

Well , sweet boy , asta era si ideea in acel post . Are caracter ironic si sarcastic , doua lucruri pe care tu nu le prea intelegi si le iei drept semne de incultura si insulte . Si trebuie sa recunosc ca acel emoticon are caracter foarte perves ce sporeste ironia si automat enerveaza userii , adica doar pe cei care sunt destul de slabi pentru a fi suparati de o astfel de fraza :D . De aceea il ador .

" Probabil emoticonul acela tine loc de "sunt derbedeu si nu stiu sa ma exprim" :)) . Deci ... asta este mai amuzant ca primul . Deja am spus ce reprezinta emoticonul acela , dar postul tau striga un singur lucru " AJUTOR ! NIMENI NU MA BAGA IN SEAMA ! SUNT DORNIC DE ATENTIE ! "

Nu meriti nimic , iar norocul tau este ca eu sunt acela luat in colimator .

Scuzati-ma pentru asta si poate voi lua un warn dar :

Draga Radu , cu durere in suflet iti spun , esti un dobitoc disperat dupa atentie .

Link to comment
Share on other sites

In primul rand , daca nu am stiut cum sa ma exprim corect pentru a descrie melodia , nu inseamna ca stau prost cu exprimarea in general , deoarece sunt un novice al chitarii si nu stiu sa fac un tab corect , cu ritm , note , etc . Este normal sa te incurci in ceva ce nu stapanesti prea bine . " Intelegi tu treaba asta " prietenelut* ? ( Am pus " * " la prietenelut , pentru a atentiona ca am folosit intentionat cuvintul , stiind ca nu este corect din punct de vedere gramatical . Userul nostru iubit va putea spune ca nu este corect gramatical , taxandu-ma instant )

 

In al doilea rand , am recunoscut ca nu am facut bine tabulatura aceea . Am recunoscut ca sunt un incepator , ca nu stiu sa pun notele corect , sa pun bending-ul corect si am recunoscut ca reprezentarea aceea este vaga si partial gresita .

Odata ce am recunoscut acest lucru , dragul meu Radu , nu mai aveai voie sa comentezi absolut nimicutza* , " understand wise man ? " .

 

In al treilea rand : " te crezi pe maidan de iti permiti sa vorbesti asa cu ceilalti useri? Daca vrea cineva sa iti raspunda bine, daca nu. . . " . Habar nu ai cat am ras la fraza aceasta . Aici incerci sa iei forma unui tip foarte corect , limitat , profesor care a trait in perioada comunista as putea spune :)) . Dar doresti doar atentie , esti penibil . Cand ai scris fraza aceea cred ca erai in culmea gloriei tale , stralucind a maretie ca Iisus la cina cea de taina . Pun pariu ca te gandeai asa : " Doamne , dupa ce voi posta asta , toti userii imi vor da numa' plusuri , si vor spune " doamne ce user corect si iset , cum ne ia noua apararea , excelent , il vom face moderator " "

In plus , eu nu am insultat userii , singurul post rautacios pe care l-am avut , a fost la inceput cand m-am enervat si am scris " Ce-ar fi sa nu-ti mai fie lene . ha ? " sau ceva de genul acesta . Asa ca ce-ar fi sa lasi atitudinea de Captain America si sa treci mai departe ?

In al patrulea rand : " Vad ca insuti te lamentezi la finalul primului mesaj din topic: "Sper ca ati inteles :D ". Probabil emoticonul acela tine loc de "sunt derbedeu si nu stiu sa ma exprim". "

Well , sweet boy , asta era si ideea in acel post . Are caracter ironic si sarcastic , doua lucruri pe care tu nu le prea intelegi si le iei drept semne de incultura si insulte . Si trebuie sa recunosc ca acel emoticon are caracter foarte perves ce sporeste ironia si automat enerveaza userii , adica doar pe cei care sunt destul de slabi pentru a fi suparati de o astfel de fraza :D . De aceea il ador .

" Probabil emoticonul acela tine loc de "sunt derbedeu si nu stiu sa ma exprim" :)) . Deci ... asta este mai amuzant ca primul . Deja am spus ce reprezinta emoticonul acela , dar postul tau striga un singur lucru " AJUTOR ! NIMENI NU MA BAGA IN SEAMA ! SUNT DORNIC DE ATENTIE ! "

Nu meriti nimic , iar norocul tau este ca eu sunt acela luat in colimator .

Scuzati-ma pentru asta si poate voi lua un warn dar :

Draga Radu , cu durere in suflet iti spun , esti un dobitoc disperat dupa atentie .

 

Un singur cuvant din partea mea.....MARS.

Ai primit raspunsul, ce naiba mai doresti? Il cunosti pe Radu? Eu nu, dar sigur nu este un dobitoc. Ti-ai batut joc si de userul Korko plus ca ne-ai luat pe si toti ''in basina Gherghinei'', las-o in mama masii.

Daca un user iti spune ca esti nesimtit.....poate el e ala cu probleme, dar cand TOT FORUMUL iti spune ba baiatule ESTI NESIMTIT, inseamna ca asa este.

Nu stiu ce cauta persoanele ca tine pe acet forum.

Link to comment
Share on other sites

. " Intelegi tu treaba asta " prietenelut* ? ( Am pus " * " la prietenelut , pentru a atentiona ca am folosit intentionat cuvintul , stiind ca nu este corect din punct de vedere gramatical . Userul nostru iubit va putea spune ca nu este corect gramatical , taxandu-ma instant )

 

De fapt, din punct de vedere gramatical e corect. Nu e corect din punct de vedere semantic.

Edited by RaduTM
Link to comment
Share on other sites

"tineam bareu pe fretul 12 , apoi dadeam , coarda 3 apoi coarda 2"

 

Propozitia ta nu e corecta nici macar din punct de vedere gramatical, intelegi tu treaba asta?

 

.......

 

In al 6lea rand, nu stai prost doar cu gramatica, ci cu exprimarea in general. Vad ca insuti te lamentezi la finalul primului mesaj din topic: "Sper ca ati inteles :D ". Probabil emoticonul acela tine loc de "sunt derbedeu si nu stiu sa ma exprim".

 

bine ca a fost la nationala la engleza, da o duce prost cu romana...:blink:

Link to comment
Share on other sites

Nu , nu ca v-am tras eu la raspundere . Dar nu este adevarat ? Macar sa recunoastem . Da , eu cand am treaba , am treaba . Ma pun la birou , iau materialul de studiu si incep sa invat . Iau cartile de termodinamica si electricitate si fac probleme pana cad . Invat pana stiu ca am terminat , apoi intru pe RGC , Ultimate-Guitar , Gibson , etc .

Si da , cum am spus mai sus , am trecut peste lene , am asculat 150 de melodii si nu am gasit-o . Apoi ai pus tabulatura , care da , nu este perfecta , dar daca cine cunostea melodia si incerca sa cante dupa tabulatura mea , o recunostea imediat .

 

" dar nimeni nu o sa ia chitara in mana in locul tau ca sa cante ceea ce ai postat tu. " exact despre ce vorbeam mai sus .

Asta micu daca face atatea probleme de termodinamica si electricitate o fi vrand sa dea la medicina...sa te tii atunci :)

Link to comment
Share on other sites

@Neo - Asta tine doar cat de bine esti familiarizat cu formurile de chitara si cu " limbajul " chitarii . V-am mai zis asta , dar nu ma chinui sa-ti demonstrez tie ca " o duc bine cu romana " , pentru ca pana la urma , opinia ta stupida este egala cu 0 .

 

@Matei - Stai calm ca o sa ma tin .

 

 

 

Pana la urma , faimoasa melodie era BB King - Shake it up and go .

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

numai cum ai cantat-o tu nu era :lol:.

 

No Offence...dar nu e nici macar pe aproape.

 

 

 

Finalul da , pe ala l-am improvizat . Dar inceputul poti sa-l recunosti .

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

@Neo - Asta tine doar cat de bine esti familiarizat cu formurile de chitara si cu " limbajul " chitarii . V-am mai zis asta , dar nu ma chinui sa-ti demonstrez tie ca " o duc bine cu romana " , pentru ca pana la urma , opinia ta stupida este egala cu 0 .

 

se pare ca opiniile tuturor sunt egale cu 0 pe topicurile tale....eu nu stiu de ce te mai chinui sa ne ceri pareri si opinii...

 

nici n-am sa mai comentez pe aici, pt ca o sa ma creada lumea un om rau, si fara suflet, asa ca....mult succes in continuare, si la mai multe ..

Edited by Neo
Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

Bine ca nu mai traieste saracul JL Hooker, nu cred c-ar fi vrut sa vada ce au ajuns piesele lui.

Ma duc sa ascult niste muzica.

Ba didum bam bum bif beep pum papam.

Clar.

Noapte buna, tuturor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bine ca nu mai traieste saracul JL Hooker, nu cred c-ar fi vrut sa vada ce au ajuns piesele lui.

Ma duc sa ascult niste muzica.

Ba didum bam bum bif beep pum papam.

Clar.

Noapte buna, tuturor.

 

Serios ? Ai citit macar ca nu era piesa lui JL Hooker ? Sigur ca nu , pentru ca nu gandesti cand scrii ceva .

Apropo , ai auzit de fredonare ? Clar ca nu .

Link to comment
Share on other sites

Mai Caline, intelege odata ca fredonarea asta nu se face in scris.

 

E ca si cum ai spune ca sunetul produs de chitara nu se poate scrie intr-un mod . Uite ca se poate mai Doctore. ;)

Link to comment
Share on other sites

Lasa...bine ca-s eu prost si cant dupa partituri si tabulaturi :lol: .

 

 

Hai bafta la fredonat! Bidim badum chibiga nuga chaga laga!

 

 

 

Si eu dupa ce crezi ca deobicei cant ? A da , dupa fredonat , desigur :)) . Thumbs up pentru baiatul fara limite .

Link to comment
Share on other sites

Parcă eşti marele maestru emerit Anatoli Karpov... Joci "simultane" la mai multe mese. Te baţi pe două topice, cu toată lumea. Mai las-o "moartă" că deja eşti agasant ...

 

Chiar nu vezi că prea iriţi pe toată lumea... Mai bine recunoşteai ca ai dat-o-n bară cu "bucata" muzicală şi trecea toată lumea peste...

 

Profesorul tău ştie cu ce te ocupi pe RGC ? Ia, să vezi ce părere are el... Întreabă-l, să vezi ce zice... Arată-i şi lui ! Să-ţi spună el dacă ai dreptate...

Edited by ramurel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

Serios ? Ai citit macar ca nu era piesa lui JL Hooker ? Sigur ca nu , pentru ca nu gandesti cand scrii ceva .

Apropo , ai auzit de fredonare ? Clar ca nu .

 

Nu, dragule, nu am vazut, caci spre deosebire de tine mai fac si altele decat sa stau pe aici si sa arunc cu noroi in toata lumea.

Te rog sa ma scuzi pentru problema cu JL Hooker, spre deosebire de tine eu imi asum greselile, cand ele exista.

 

Cat despre una-alta, ei bine, fredonatul nu se exprima in litere. Si uite de ce:

 

FREDONÁ, fredonez, vb. I. Tranz. A cânta încet (fãrã cuvinte); a cânta cu gura închisã, a îngâna o melodie. – Din fr. fredonner.

 

Ajung la concluzia ca tie nu-ti place s-o fredonezi cu gura-nchisa...

Link to comment
Share on other sites

Parcã eºti marele maestru emerit Anatoli Karpov... Joci "simultane" la mai multe mese. Te bați pe douã topice, cu toatã lumea. Mai las-o "moartã" cã deja eºti agasant ...

 

Chiar nu vezi cã prea iriți pe toatã lumea... Mai bine recunoºteai ca ai dat-o-n barã cu "bucata" muzicalã ºi trecea toatã lumea peste...

 

Profesorul tãu ºtie cu ce te ocupi pe RGC ? Ia, sã vezi ce pãrere are el... Întreabã-l, sã vezi ce zice... Aratã-i ºi lui ! Sã-ți spunã el dacã ai dreptate...

 

 

 

Doamne dar tu chiar ... Eu ce naiba am spus pana acum ? Eu comentez pentru ca se comenteaza in continuare pe acest subiect . Nu se mai spun aberatii , atunci nu mai comentez nici eu .

Si am recunoscut ca am gresit . Si am mai zis asta de nu stiu cate ori .

 

Nu, dragule, nu am vazut, caci spre deosebire de tine mai fac si altele decat sa stau pe aici si sa arunc cu noroi in toata lumea.

Te rog sa ma scuzi pentru problema cu JL Hooker, spre deosebire de tine eu imi asum greselile, cand ele exista.

 

Cat despre una-alta, ei bine, fredonatul nu se exprima in litere. Si uite de ce:

 

FREDONÁ, fredonez, vb. I. Tranz. A cânta încet (fãrã cuvinte); a cânta cu gura închisã, a îngâna o melodie. – Din fr. fredonner.

 

Ajung la concluzia ca tie nu-ti place s-o fredonezi cu gura-nchisa...

 

Pai atunci dragul meu ... Daca nu te citesti ce s-a scris pana acum si tu tii minte doar inceputul ala de acum o luna , atunci de duci frumusel si faci ce spui tu ca ai de facut , dar nu comentezi aici .

Tocmai ce spuneam ... si eu am recunoscut ca am gresit . Vezi , daca citeai , stiai ...

 

Si cand spun ei , fara cuvinte , nu se refera la faptul ca nu poate fi scrisa , ci la faptul ca nu pronunti cuvinte " mama , tata , iarna , casa " , dar poti sa spui " lala , nana , bibi , bubum " dupa cum spunea in cealalta definitie pe care ai cam uitat sa o scrii ;) .

 

FREDONÁ vb. (MUZ.) a îngâna, (reg.) a lãlãi, a nãnãi.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Va purtati ca niste persoane needucate! Oratio, daca vezi ca nu vrea sa inteleaga ci are doar chef de scandal ca sa arate cat e el de tare, lasa-l. Oamenii cu idei fixe si mai ales cei care vor sa arate ca indiferent de situatie ei au dreptate si ca ei sunt cei mai... trebuie lasati singuri! Daca il lasam pe Calin sa isi exprime frustrarile aici si nimeni nu ii da nici o replica, se va plictisi si cu siguranta ne va lasa in pace.

Link to comment
Share on other sites

Eu inteleg perfect ce vreti toti sa spuneti . Va inteleg aberatiile , absurditatile . Pana acum la orice ati scris voi , v-am dat o replica uneori scurta , alteori mai ampla si corecta , ferma si n-am scris nimic aberant in ea . Replica pe care voi oricum n-ati luat-o in considerare , ba chiar ati pai postat ceva si mai aberant , la care eu a trebuit sa va explic inca o data acelasi lucru . Dar nu prea ai cum sa combati ce e aici .

 

Deoarece s-a format un mucegai care s-a extins si extins si extins pana cand a acoperit tot . Ma refer la voi , " veteranii " , ca sa zic asa , care va aparati intre voi la orice aberatie . Daca un " veteran " scrie o prostie , instant ceilalti il acopera , chiar daca isi dau seama ca ce a facut el este gresit , dar totusi il apara . Deci nu ai cum sa combati asta doar daca prinzi cativa useri corecti , ceea ce nu este posibil aici .

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.