www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Melodie Este ? Stiu Doar Inceputul La Chitara .


Guest
 Share

Recommended Posts

Da , dar asta ma supara . Pot oricand sa pun mana pe chitara si sa postez inceputul . Dar as faceo daca ar veni 3-4 oameni si ar spune " Da ma , nu pot sa descifrez tabulatura , canta tu inceputul " . Dar nu , pentru ca nimeni nu incearca sa cante macar tabulatura aceea banala , este banala , nu ai ce sa nu intelegi de la ea . Acele 3 parti sunt identice , o canti pe prima si restul curge pe moment , nu ai cum sa nu-ti dai seama .

 

Tu chiar nu pricepi cã nu poți cânta dupa acea tabulaturã, pentru ca are prea puține indicații ? Pune fratele meu câteva secunde din bucata care te obsedeazã ºi dacã o recunoaºte careva vei dormi liniºtit la noapte...

Altfel vei avea coºmaruri precum George Constanza din Seinfeld, care fredona "Master of the house" non-stop...:D

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

 

 

 

@korko . Ti-am ignorat comment-ul acela de mai sus deoarece am observat ca tu esti total pe langa subiect si postezi aiurea .

 

Si cu acest al doilea comment ai demonstrat chiar mai mult .

 

sigur..de ce nu ....

 

eu sunt ferm convins ca tu nu ai nici cea mai vaga care este melodia din moment ce ieri nu stiai o nota , iar azi ai facut un tab , iar la modul in care ai descris ieri piesa poate fi orice melodie....si sa stii ca faptul ca ai Gibson nu te ajuta la absolut nimic , daca nu stii sa canti la chitara

nu am nici cea mai vaga idee cine iti e profesor si nici nu ma intereseaza , dar sa stii ca sunt 2 variante sau e un diletant (daca te-a invatat sa retii bip bap bum-uri in loc de note caz in care tu nu ai nici o vina) sau nu ai inteles tu ce a vrut sa spuna . eu iti urez bafta pe taramuri americane , dar sa stii ca baietii aia sunt mult mai "intoleranti" ca si noi cei de aici .

Link to comment
Share on other sites

Mai Caline, traiti-ar Gibsonu' lu' matale, inainte sa te faci de ras pe vreun forum american hai sa-ti spun cateva chestii:

 

1) Nu folosi interjectii gen "pam bim param pam" pentru a sugera o melodie. Nimeni n-o sa inteleaga o iota. E ca si cum i-as explica la telefon unui mecanic auto cum suna un motor care-mi face probleme.

2) Cand te referi la corzi, foloseste notatia EAGDBe.

3) Cand faci un tab ai grija sa-l faci in primul rand corect. Vezi ca asta de l-ai pus aici e pe dos.

4) Am avut curiozitatea (surpriza!) sa incerc sa-ti reproduc tab-ul. Nu-mi suna a nimic cunoscut mie.

5) Nu-mi spune mie cum sa-mi ocup timpul liber.

 

Hai bafta!

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Si korko , Dr X . Ador cum hiperbolizati voi totul.

 

"5) Nu-mi spune mie cum sa-mi ocup timpul liber. " . Inca nu ai inteles ca n-am sugerat asta . Useru-ul spunea ca poate unii au treaba si de aceea nu-mi citesc tabulatura si eu i-am spus ca daca userii au treaba , nu intra pe forum , isi rezolva " treburile " . Acum ai inteles ?

" si sa stii ca faptul ca ai Gibson nu te ajuta la absolut nimic , daca nu stii sa canti la chitara " . Cum spuneam . Tu doar comentezi de dragul de a face postari . Nu am vrut sa ma laud ca am Gibson , tot chitara e si sincer nu-si merita pretul .

" eu iti urez bafta pe taramuri americane , dar sa stii ca baietii aia sunt mult mai "intoleranti" ca si noi cei de aici . " Da ... deci , am postat pe un forum american si ei chiar au fost curiosi si au luat in serios chestia cu " ba bi bum " . Si daca nu ati observat , multi muzicieni folosesc metoda " ba bi bum etc " pentru a descrie melodiile . Sa incep cu James Hetfield ?

Si nu , mai intoleranti decat romanii sunt doar germanii .

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Si daca nu ati observat , multi muzicieni folosesc metoda " ba bi bum etc " pentru a descrie melodiile . Sa incep cu James Hetfield ? [/size][/color]

 

 

Serios? Când sunt în studio și își fredoneazã o melodie între ei sau când întrã pe forumuri online?

Link to comment
Share on other sites

Useru-ul spunea ca poate unii au treaba si de aceea nu-mi citesc tabulatura si eu i-am spus ca daca userii au treaba , nu intra pe forum , isi rezolva " treburile " .

 

Da ... deci , am postat pe un forum american si ei chiar au fost curiosi si au luat in serios chestia cu " ba bi bum " .

Am zis ca nu mai comentez, dar ma mananca deshtele. :)

 

E vorba despre tabulatura aia pe dos, nu?

Un link catre postul de pe forumul american se poate?

Multam! respect.gif

 

 

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Si eu as vrea sa vad link-ul respectiv ;) . Dar de ce ai mai revenit aici ? Nu au stiut americanii ce piesa este ?

 

Nu , dar aici am pus prima oara inregistrarea , stai calm . ;)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

http://www.ultimate-guitar.com/forum/showthread.php?t=1414476

 

E clar ca americanii sunt foarte intelegatori:

 

I don't think anyone is going to work it out from that.

Also, is your tab upside down by any chance?

I have no idea what you are trying to say.
Stop bumping your stupid thread, no one is gonna answer you.

laugh.gif

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da ? Si nu au fost intelegatori ? Vezi ca a comentat cineva cu insulte ? Au spus frumos ca nu-si dau seama .

 

" Stop bumping your stupid thread, no one is gonna answer you. " . Mda . Dupa ce a postat asta , alt user a venit si a zis " What a jerk " . Ai uitat sa mentionezi asta , nu doctore ?

Fiecare user a venit frumos si a spus ca nu intelege . Cativa chiar au incercat sa descifreze ce am vrut sa zic pe acolo , adica chiar au vrut sa ma ajute .

" I have no idea what you are trying to say. "

" I don't think anyone is going to work it out from that.Also, is your tab upside down by any chance? "

Astia ti se par oameni intoleranti ? Macar recunoasteti , asta e ideea .

Link to comment
Share on other sites

Da ? Si nu au fost intelegatori ? Vezi ca a comentat cineva cu insulte ? Au spus frumos ca nu-si dau seama .

 

Aceleaºi reacții le-ai primit ºi aici ( posturile #3, #6 ). Cred cã ar fi trebuit sã ai mai multã rãbdare... Ceea ce-ți recomand ºi de-acum încolo...

Link to comment
Share on other sites

Da ? Si nu au fost intelegatori ? Vezi ca a comentat cineva cu insulte ? Au spus frumos ca nu-si dau seama .

" Stop bumping your stupid thread, no one is gonna answer you. " . Mda . Dupa ce a postat asta , alt user a venit si a zis " What a jerk " . Ai uitat sa mentionezi asta , nu doctore ?

Fiecare user a venit frumos si a spus ca nu intelege . Cativa chiar au incercat sa descifreze ce am vrut sa zic pe acolo , adica chiar au vrut sa ma ajute .

" I have no idea what you are trying to say. "

" I don't think anyone is going to work it out from that.Also, is your tab upside down by any chance? "

Astia ti se par oameni intoleranti ? Macar recunoasteti , asta e ideea .

Replica "what a jerk" s-a referit la gramatica aluia de a postat (probabil cei doi aveau o disputa pe tema asta), nu la altceva. Citeste si continuarea. ;)

Si aici cine te-a insultat? Te-au luat un pic la misto, dar parerea generala a fost ca nu intelege nimeni nimic. La fel ca si pe Ultimate Guitar.

Link to comment
Share on other sites

Da ? Si nu au fost intelegatori ? Vezi ca a comentat cineva cu insulte ? Au spus frumos ca nu-si dau seama .

 

" Stop bumping your stupid thread, no one is gonna answer you. " . Mda . Dupa ce a postat asta , alt user a venit si a zis " What a jerk " . Ai uitat sa mentionezi asta , nu doctore ?

 

Fiecare user a venit frumos si a spus ca nu intelege . Cativa chiar au incercat sa descifreze ce am vrut sa zic pe acolo , adica chiar au vrut sa ma ajute .

 

" I have no idea what you are trying to say. "

 

" I don't think anyone is going to work it out from that.Also, is your tab upside down by any chance? "

 

Astia ti se par oameni intoleranti ? Macar recunoasteti , asta e ideea .

 

eu cred ca d-l Calin nu prea stie engleza de li se par amabili americanoii..

 

Cum spuneam . Tu doar comentezi de dragul de a face postari . Nu am vrut sa ma laud ca am Gibson , tot chitara e si sincer nu-si merita pretul .

 

say what?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.