www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Melodie Este ? Stiu Doar Inceputul La Chitara .


Guest
 Share

Recommended Posts

Trebuie sa aflu cum se numeste melodia . Stiu doar inceputul ei la chitara . Parca era BB King ... dar nu mai stiu sigur . Uitati inceputul .

 

Din cate imi aduc aminte , tineam bareu pe fretul 12 , apoi dadeam , coarda 3 apoi coarda 2 ( in timp ce tineam bareul ) . Apoi pe coarda 2 , fretul 13 apoi 14 apoi15 , apoi pe coarda 3 fretul 12 . Apoi iar bareul fretul 12 , iar coada 2 fretul 13 apoi 14 apoi 15 si iar formula asta doar ca faceam un bending pe 15 la final si urmau cateva note joase de incheiere ( a inceputului ) . Sper ca ati inteles :D .

Link to comment
Share on other sites

Normal ca are si voce . Dar , incepe cu chitara , inceputul e chiar cel care l-am descris mai sus , si dupa ce se termina inceputul cu chitara , incepe sa cante si o orchestra .

Dar daca cineva poate sa-si ia chitara in mana , sa cante inceputul ( l-am dat mai sus ) si sa-si dea seama de melodie , daca o stie . Melodie nu rapida dar nici lenta , nu stiu cum sa o descriu . Sa zic ca.... rapiditatea cu care se canta este in genul Still Got the Blues - Garry Moore , poate putin mai rapid .

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa o aflu azi . Cred ca am fost destul de explicit cum se canta inceputul . Daca un fan al blues-ului citeste acest thread si canta inceputul ( scris mai sus ) la chitara is da seama de melodie .

Link to comment
Share on other sites

Cred ca am fost destul de explicit cum se canta inceputul . Daca un fan al blues-ului citeste acest thread si isi ia chitara , canta inceputul ( scris mai sus ) isi va da seama de melodie .

 

 

Voi incerca sa fac si un tab .

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Cred ca am fost destul de explicit cum se canta inceputul . Daca un fan al blues-ului citeste acest thread si isi ia chitara , canta inceputul ( scris mai sus ) isi va da seama de melodie .

 

N-ai fost explicit deloc.

 

"Bareu pe fretul 12, apoi dadeam pe coarda 3 si coarda 2."

 

Care-i coarda 3 si care-i 2? Numerotarea ai facut-o de jos in sus sau de sus in jos? Pe langa barre-ul ala mai apesi si pe alte corzi cu restul degetelor?

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Am facut un tab , pe langa ce este pe acel tab mai urmau 4 note joase de incheiere , dar am uitat care sunt .

Liniile verzi reprezinta bending .

Coarda 2 si 3 . Coarda 2 - Si , Coarda 3 - Sol

post-15021-0-34966600-1298204238_thumb.jpg

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

Treaba asta suna la inceput cu intrebarile alea de pe TPU, gen "am auzit o melodie, suna cam asa bum dubudum bum bum poc bum, puteti sa-mi spuneti despre ce piesa e vorba?". Intrebare la care merita sa-l rogi sa mai fredoneze putin, pana te prinzi :))

Link to comment
Share on other sites

N-ai precizatã bãtaia/ritmul , tab-ul l-ai împãrțit în pãrți inegale... E greu...

 

E o singurã soluție , zic eu... Ai un microfon multimedia, ceva ? Na, dã drumu' ºi trage un "shot" vocal, scurt aºa printr-un soft de înregistrare sau ceva, chiar telefon mobil... Poate "elucidãm" misterul, dacã tot ne-ai fãcut curioºi... Ce zici ?

Link to comment
Share on other sites

@draugr Daca tot vorbesti doar ca sa-ti maresti numarul de postari , mai bine taci . Am luat discografia lui BB King , Jimi Hendrix si Gary Moore si nu era acolo , sau poate ca am fost neatent si am ratat-o din greseala , dar am cautat .

Poate stie cineva melodia , si sigur cineva o stie daca va canta inceptul . Asa ca ... nu , nu mi-a fost lene , " draga Pelin ."

 

 

@ramurel - Da , o voi face . Acum trebuie sa plec dar diseara o voi pune .

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Da . Ma duc mai bine sa pun tabulatura pe un forum american . Aia iti raspund corect si fara glume inutile ca " baietasii " " mistocari " pe care ii aveti pe acest forum . Nu faci bine un thread ca vin 2 care ti-l strica instant .

" Diseară ai pus-o, da ? :) " mda ... nici nu mai comentez la porcaria asta , ar fi inutil .

 

Credeam ca acesta este unul din putinele forum-uri serioase din "r"omania . Se pare ca ... nu .

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Da . Ma duc mai bine sa pun tabulatura pe un forum american . Aia iti raspund corect si fara glume inutile ca " baietasii " " mistocari " pe care ii aveti pe acest forum . Nu faci bine un thread ca vin 2 care ti-l strica instant .

" Disearã ai pus-o, da ? :) " mda ... nici nu mai comentez .

 

Credeam ca acesta este unul din putinele forum-uri serioase din "r"omania . Se pare ca ... nu .

 

Cred ca esti putin cam agresiv. Carevasazica, nu esti la un birou unde platesti pentru un serviciu si ai pretentia sa primesti serviciul negresit. Aici, daca nu ai primit nici un raspuns inca, este poate pentru ca nimeni nu-l are deocamdata. Si nu-l are nimeni pentru ca ori descrierea ta nu este suficient de buna, ori pentru ca nimeni nu are chef sa-si rupa imediat mintea in doua cu dilema ta (caz in care nu te poti supara ca magaru' pe sat ca oamenii au si alte treburi). In concluzie, persevereaza, adopta un ton neutru si poate primesti candva un raspuns! Daca nu-l primesti...ce sa zic...viata nu e dreapta.

Link to comment
Share on other sites

Postul#12 nu are nici o legatura cu ce spuneam mai devreme . Chiar e asa mare derajul daca din acei 179 de useri , 10 chitaristi se uitau pe thread vedeau , cantau tab-ul si identificau melodia ? ( si da , chiar isi dadeau sama de melodie , chiar daca nu specificasem eu ritmul pentru ca , cunosteau melodia ) .

 

" vin americanii " . Da . Macar ai fost vreodata pe un forum serios din america sa vezi cum trateaza ei userii ? Nu neaparat administratorii si userii , sunt uniti , raspund calm si ferm . Ei iti vad profilul , vad ce echipament ai , iti pun intrebari , te imprietenesti cu ei prin PM apoi comunici mai des si imparti sfaturi si pareri . Asa e acolo .

In "r"omania imi mai facusem un cont pe un alt site cu chitare si am primit 2 PM-uri de la doi useri care aveau un Squier si altu un LTD . Si amadoi au scris ceva de genu " Da , da , firia-l dracu . Ai Gibson futute-n gura " .

Degeaba , degeaba cautam scuze . Asa daca te chinui sa gasesti scuze , poti gasi multe dar nu ajuta la nimic .

 

 

@alexinc . Nu , nu ca sunt userii ocupati . Daca erau chiar atat de ocupati cu ceva important , nu intrau pe forum , ci , munceau . Si se raspunde deobicei , de aceea am comentat ca le este lene , ca puneam anunturi banale cu solutie pentru curatat chitara si cateva sfaturi cu efectele de chitara si se posta foarte mult .

Link to comment
Share on other sites

Prezenta pe acest site este un privilegiu, nu un drept, iar treaba ca suntem lenesi/avem timp ca de aceea intram pe forum denota ca inca esti la stadiul unui copil.

Nu am inteles fraza: '' Nu , nu ca sunt userii ocupati . Daca erau chiar atat de ocupati cu ceva important , nu intrau pe forum , ci , munceau '', Adica nu ne trag sefii la raspundere si ne tragi tu la raspundere?

Daca vroiai un raspuns rapid/corect, poate treceai si tu peste lene, bagai chitara in computer si apasai butonul de record. (sunt multi cunoscatori de muzica blues pe forum si iti garantez ca primeai raspuns in maxim o ora).

Succes in continuare cu acest comportament, dar nimeni nu o sa ia chitara in mana in locul tau ca sa cante ceea ce ai postat tu.

P.S: Am invatat ca daca vrei un lucru, trebuie sa faci tot ce este posibil pentru a usura obtinerea acelui lucru.

Link to comment
Share on other sites

Nu , nu ca v-am tras eu la raspundere . Dar nu este adevarat ? Macar sa recunoastem . Da , eu cand am treaba , am treaba . Ma pun la birou , iau materialul de studiu si incep sa invat . Iau cartile de termodinamica si electricitate si fac probleme pana cad . Invat pana stiu ca am terminat , apoi intru pe RGC , Ultimate-Guitar , Gibson , etc .

Si da , cum am spus mai sus , am trecut peste lene , am asculat 150 de melodii si nu am gasit-o . Apoi ai pus tabulatura , care da , nu este perfecta , dar daca cine cunostea melodia si incerca sa cante dupa tabulatura mea , o recunostea imediat .

 

" dar nimeni nu o sa ia chitara in mana in locul tau ca sa cante ceea ce ai postat tu. " exact despre ce vorbeam mai sus .

Link to comment
Share on other sites

Nu , nu ca v-am tras eu la raspundere . Dar nu este adevarat ? Macar sa recunoastem . Da , eu cand am treaba , am treaba . Ma pun la birou , iau materialul de studiu si incep sa invat . Iau cartile de termodinamica si electricitate si fac probleme pana cad . Invat pana stiu ca am terminat , apoi intru pe RGC , Ultimate-Guitar , Gibson , etc .

Si da , cum am spus mai sus , am trecut peste lene , am asculat 150 de melodii si nu am gasit-o . Apoi ai pus tabulatura , care da , nu este perfecta , dar daca cine cunostea melodia si incerca sa cante dupa tabulatura mea , o recunostea imediat .

 

" dar nimeni nu o sa ia chitara in mana in locul tau ca sa cante ceea ce ai postat tu. " exact despre ce vorbeam mai sus .

 

Exact asta subliniam, tu trebuie sa pui mana pe chitara, sa postezi aici, si o sa ai raspuns, poate chiar eu o sa ti-l dau ( din fericire ascult foarte mult blues).

Si mai lasa invatatul ala ca face rau :lol:, cate o pauza lunga face foarte bine (stiu ce vorbesc, ca doar am terminat facultatea).

Edited by Les Paul 1960
Link to comment
Share on other sites

Nu , nu ca v-am tras eu la raspundere . Dar nu este adevarat ? Macar sa recunoastem . Da , eu cand am treaba , am treaba . Ma pun la birou , iau materialul de studiu si incep sa invat . Iau cartile de termodinamica si electricitate si fac probleme pana cad . Invat pana stiu ca am terminat , apoi intru pe RGC , Ultimate-Guitar , Gibson , etc .

Si da , cum am spus mai sus , am trecut peste lene , am asculat 150 de melodii si nu am gasit-o . Apoi ai pus tabulatura , care da , nu este perfecta , dar daca cine cunostea melodia si incerca sa cante dupa tabulatura mea , o recunostea imediat .

 

" dar nimeni nu o sa ia chitara in mana in locul tau ca sa cante ceea ce ai postat tu. " exact despre ce vorbeam mai sus .

 

ai trecut peste lene si ai ascultat 150 de melodii ???? cum ai trecut peste lene ca eu nu inteleg....

Link to comment
Share on other sites

Exact asta subliniam, tu trebuie sa pui mana pe chitara, sa postezi aici, si o sa ai raspuns, poate chiar eu o sa ti-l dau ( din fericire ascult foarte mult blues).

Si mai lasa invatatul ala ca face rau :lol:, cate o pauza lunga face foarte bine (stiu ce vorbesc, ca doar am terminat facultatea).

 

 

Da , dar asta ma supara . Pot oricand sa pun mana pe chitara si sa postez inceputul . Dar as faceo daca ar veni 3-4 oameni si ar spune " Da ma , nu pot sa descifrez tabulatura , canta tu inceputul " . Dar nu , pentru ca nimeni nu incearca sa cante macar tabulatura aceea banala , este banala , nu ai ce sa nu intelegi de la ea . Acele 3 parti sunt identice , o canti pe prima si restul curge pe moment , nu ai cum sa nu-ti dai seama .

 

 

 

 

ai trecut peste lene si ai ascultat 150 de melodii ???? cum ai trecut peste lene ca eu nu inteleg....

 

@korko . Ti-am ignorat comment-ul acela de mai sus deoarece am observat ca tu esti total pe langa subiect si postezi aiurea .

 

Si cu acest al doilea comment ai demonstrat chiar mai mult .

Link to comment
Share on other sites

Sa stii ca Korko este un user de valoare al forumului si de obicei da raspunsuri pertinente, raspunsul dat de el trebuia sa iti demonstreze ceea ce ti-am spus, dar trebuie sa intelegi ca nu noi vrem sa cunoastem titlul melodiei ci tu doresti acest lucru.Daca eu ti-am spus ca sunt disponibil sa iti dau un raspuns si iti garantez ca toti sunt disponibili, de ce nu pui un sample de 20 de secunde?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.