www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre Solo-Uri


St. Anger
 Share

Recommended Posts

daca vrei sa scoti un solo exact ca pe disc, atunci trebuie sa asculti piesa pana ajungi sa o visezi non stop !

 

ca un sfat... poti sau nu sa-l accepti... chiar daca poate sa para o blasfemie pentru unii... dupa ce ai scos un solo ca pe disc, incearca sa vezi cum e daca incerci sa pui si de la tine niste idei... dar care sa fie in aceeasi zeama... cine stie... poate ca intr-un acces de inspiratie poti sa scoti ceva mai interesant decat pe original !

 

si inca ceva... incearca sa asculti si variantele din concert ale unor solouri... e foarte educativ.

Link to comment
Share on other sites

...asta, bine'nţeles, presupunând că există cunoştinţele muzicale necesare pentru a recunoaşte notele, şi experienţa pentru a le putea reproduce pe instrument. Greşesc ?

 

Mai mult presupune cunoasterea tehnica a instrumentului, si sa ai tu tehnica in digitatie , sa iti fie lejer. De aceea eu insist si multi nu inteleg, e foarte important sa ai tehnica formata inainte sa stii efectiv game intregi si tot, si multi vad ca, critica chestia asta.Eu prefer sa pot face ceva dupa ureche sau sa ,,simt'' unde este, cum sigur multi au patit, decat sa ma pun sa stiu gama sa ghicesc oare care e din gama si sa fiu praf la mana, sa nu stiu efectiv sa o aplic fizic, pentru ca eu ,,am invatat intai teorie,nu practica,pt ca asa trebuie''. Ce rost are sa stii teorie multa daca tu nu stii sa canti fizic de exemplu si nici sa o aplici ca ai o limitare fizica,din cauza faptului ca nu ai exersat instrumentul? Zic ca fapt divers, si ma adresez la general.

 

Sustin ce a spus si userul marcianpetrescu, chestia cu scos ca pe disc si facuta o variatiune, iti da o paleta imensa de posibilitati muzicale, doar prin faptul ca practic, ai facut tu un solo original, si nu e ,,ca si acela''. Eu am reusit din Glasgow Kiss sa scot ceva foarte diferit folosind exact notele acelea dar in alta succesiune; nu ti-ai da seama ca are vreo legatura cu rifful din melodia lui Petrucci, samd.

Cum zicea Malmsteen: ,,Play with your ears...play with your ears.If it sounds good, then it's good. If it sounds good and you have the ear, you know it is good''

si

,,Everyone can learn scales from a book and stuff....what matters is what you do with those scales! that is important''

 

Desigur, e un imens bonus sa inveti ambele in acelasi timp, dar sa fie axata activitatea asta mai mult pe practica, si repetitie intensa.

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Mai mult presupune cunoasterea tehnica a instrumentului, si sa ai tu tehnica in digitatie , sa iti fie lejer. De aceea eu insist si multi nu inteleg, e foarte important sa ai tehnica formata inainte sa stii efectiv game intregi si tot, si multi vad ca, critica chestia asta.Eu prefer sa pot face ceva dupa ureche sau sa ,,simt'' unde este...

 

Pãi, aia-i experiența în reproducere la care m-am referit, bade !

Link to comment
Share on other sites

Păi, aia-i experienţa în reproducere la care m-am referit, bade !

 

Pai experienta in reproducere are legatura cu practica, nu cu teoria muzicala, cum ai spus tu. ( eu nu stiu teorie muzicala suficienta,sau chiar deloc :lol: deci clar nu are legatura cu teoria :lol:...cred, maybe i'm wrong;spuneam din perspectiva mea oarecum limitata)

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Am inteles, stiu ca dupa ureche ar fi cea mai buna solutie, insa nu prea reusesc in momentul de fata. Abia m-am apucat si eu de solistica. Vroiam doar niste sfaturi pentru incepatori. De exemplu, voi cum invatati un solo?

 

În funcție de competențe/cunoºtințe/experiențã poți învãța dupã ureche, dupã portativ/note sau dupã taburi ( iar acolo tre' sa ºtii melodia f. bine )...ÎNSÃ, dacã ai ambiții mai mari, tre' sã studiezi ceva teorie, altminteri te plafonezi în scurt timp...

Link to comment
Share on other sites

Am inteles, stiu ca dupa ureche ar fi cea mai buna solutie, insa nu prea reusesc in momentul de fata. Abia m-am apucat si eu de solistica. Vroiam doar niste sfaturi pentru incepatori. De exemplu, voi cum invatati un solo?

 

dupa tabulatura si fragmentat in bucati de maxim 5-6 note,trecand la urmatoarea "bucata" decat dupa ce le poti executa destul de bine snur pe precedentele.Cea mai eficienta metoda pentru incepator mi se pare combinatia de guitarpro,care te ajuta mult cu timpii putand sa-l folosesti si ca backing track si deasemenea poti sa-i incetinesti tempoul daca e vre-un pasaj prea rapid pentru tine , cu un tutorial video bun cu un chitarist care e in stare sa-ti arate tehnicile calumea.

De ex la stairway to heaven:

 

http://www.youtube.c...A79F99&index=15

 

http://www.ultimate-..._guitar_pro.htm

 

Nu exista cred metoda mai simpla pentru incepatori...dupa ureche le faci dupa ce ai ani multi de experienta...ca nu esti hendrix care habar n-avea teorie dar visa griful ala ca un informatician batran tastatura si avea un simt nativ al improvizatiei de se mira aia de la universitatile de muzica ce genial combina gamele.

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare: Exista vreo modalitate/tehnica sa invat un solo (de exemplu cel din Stairway to heaven) fara sa-l tocesc nota cu nota dupa tabulatura... ?

Alta modalitate ar fi sa Tocesti nota cu nota dupa "partitura",sau dupa ureche reluand pasaj cu pasaj pana iese....

Era si o metoda cu magnetofonul, derulai materialul audio in "loop" la nesfarsit in timp ce dormeai apoi cand te scoli dupa cateva ture de dormit cica se poate sa stii totul .

Mai era una cu pui cartea sub perna nu stiu daca functioneaza si cu tab-uri note scrise pe portativ.Poate daca pui CD sub perna ??

 

Trebuie incercat ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Am inteles, stiu ca dupa ureche ar fi cea mai buna solutie, insa nu prea reusesc in momentul de fata. Abia m-am apucat si eu de solistica. Vroiam doar niste sfaturi pentru incepatori. De exemplu, voi cum invatati un solo?

 

Eu ti-as sugera sa faci urmatoarele lucruri:

1.Sa asculti melodia , in speta soloul ala pana cand il stii pe de rost si il visezi cum zicea un coleg forumist(ma refer la varianta inregistrata)

2.Sa asculti toate versiunile live ale melodiei(soloului) respective.

3.Sa urmaresti pe youtube toate videourile din cooncerte cand se canta sa ai habar pe unde pe griff se plimba omul ala(in speta Jimmy Page, daca nu ma insel)

3.Sa asculti si cateva coveruri sa vezi cam ce inteleg si altii, si sa ii urmaresti si pe ei pe unde o ard pe griff, ca sa iti faci o idee, nu de alta...

 

Asta a fost la partea de auditie.

 

Partea cea mai grea este sa inveti gama in care e facuta melodia PE DE ROST, sa o si visezi.Daca nu stii care este la melodia ta, ai guitar proul deschizi tabul cu melodia ta, si dai la scales-->scale finder-->find.Ar trebui sa ti-o gaseasca.Daca nu ti-o gasesti, cauti alt tab si incerci din nou.Odata ce ai invatat gama pe de rost si o stii si in vis, pe toate corzile si pe toate octavele, o sa vezi ca de fapt nu mai ai nicio problema in a reproduce ce doresti si nu numai atat, dar nu o sa mai vrei sa faci pur si simplu un cover si o sa mai adaugi tu si alte note, si alte idei de la tine si o sa fii mult mai multumit, doar nu ai copiat ceva ce a facut altul nu?Ori suntem originali ori nu mai suntem?:)

 

Eu asa am facut la Knocking on heaven's door mai demul si mai recent la Double Talking Jive si la mine a mers.Good luck!

Link to comment
Share on other sites

Omul vrea si el sa invete primul solo, nu sa ajunga Jimmy Page.

E ok ce zici tu, dar nu cred ca e la nivelul la care sa se apuce sa modifice pasaje sau sa cante gama pe tot griful.

 

 

Eu ti-as sugera sa faci urmatoarele lucruri:

1.Sa asculti melodia , in speta soloul ala pana cand il stii pe de rost si il visezi cum zicea un coleg forumist(ma refer la varianta inregistrata)

2.Sa asculti toate versiunile live ale melodiei(soloului) respective.

3.Sa urmaresti pe youtube toate videourile din cooncerte cand se canta sa ai habar pe unde pe griff se plimba omul ala(in speta Jimmy Page, daca nu ma insel)

3.Sa asculti si cateva coveruri sa vezi cam ce inteleg si altii, si sa ii urmaresti si pe ei pe unde o ard pe griff, ca sa iti faci o idee, nu de alta...

 

Asta a fost la partea de auditie.

 

Partea cea mai grea este sa inveti gama in care e facuta melodia PE DE ROST, sa o si visezi.Daca nu stii care este la melodia ta, ai guitar proul deschizi tabul cu melodia ta, si dai la scales-->scale finder-->find.Ar trebui sa ti-o gaseasca.Daca nu ti-o gasesti, cauti alt tab si incerci din nou.Odata ce ai invatat gama pe de rost si o stii si in vis, pe toate corzile si pe toate octavele, o sa vezi ca de fapt nu mai ai nicio problema in a reproduce ce doresti si nu numai atat, dar nu o sa mai vrei sa faci pur si simplu un cover si o sa mai adaugi tu si alte note, si alte idei de la tine si o sa fii mult mai multumit, doar nu ai copiat ceva ce a facut altul nu?Ori suntem originali ori nu mai suntem?:)

 

Eu asa am facut la Knocking on heaven's door mai demul si mai recent la Double Talking Jive si la mine a mers.Good luck!

Link to comment
Share on other sites

Omul vrea si el sa invete primul solo, nu sa ajunga Jimmy Page.

E ok ce zici tu, dar nu cred ca e la nivelul la care sa se apuce sa modifice pasaje sau sa cante gama pe tot griful.

 

In primul rand cel mai simplu e sa fii familiarizat cu notele pe grif, mai apoi trebuie doar sa stii forma gamei si le intuiesti singur. Odata ce ai repetat o gama si esti familiarizat cu ea, este mult mai simplu sa reproduci un solo facut in acea gama decat sa il faci fara sa ai habar in ce gama e facut.

Link to comment
Share on other sites

Oricum, treaba cu gamele e cam naspa, sunt destul de multe. Eu stiu doar pentatonica pe tot griful si prima pozitie natural minor.

 

nu trebuie sa sti multe game...2-3 maxim ajung.Clapton si multi alti chitaristi folosesc in principal una singura...pentatonica minora si" stairway to heaven" tot in aste e parca...eu nici macar habar n-am cum se numesc dar stiu vreo 3 de blues .Nu trebuie musai sa repeti gama aia la nesfarsit doar urcand si coborand simplu pe ea de la un cap la altul.Cel mai indicat e sa inveti bine ceva lick-uri bune in interiorul ei,sa inveti si sa repeti vreo doua pattern-uri de uracat coborat(3 sau 4 note inainte si una inapoi ,etc) si apoi sa inveti sa mergi pe tot griful /sa schimbi pozitia conectand gamele.Dar astea doar asa ca exercitii care te vor ajuta mai tarziu la improvizat/compus....nu te ajuta prea mult in prima faza sa inveti nu stiu ce solo.Asa ca tu bate-ti capul si exerseaza acolo solo-ul ala si altele cat poti ...plecand de la tabulatura ca alta cale mai simpla nu e.

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

In primul rand cel mai simplu e sa fii familiarizat cu notele pe grif, mai apoi trebuie doar sa stii forma gamei si le intuiesti singur. Odata ce ai repetat o gama si esti familiarizat cu ea, este mult mai simplu sa reproduci un solo facut in acea gama decat sa il faci fara sa ai habar in ce gama e facut.

 

 

+1 !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.