www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema La Legato...


oLlama
 Share

Recommended Posts

Noroc ! Am o mare lipsa de inspiratie. Vreau sa invat niste solo-uri nu prea usurele (guns, don't cry de ex. ) dar nici yngwie. Vreau sa lucrez la viteza si nu sunt sigur daca sunt eu de vina sau chitara. Pur si simplu nu pot sa duc un legato pentru foarte mult timp. O bucata in genul asta ---15-16-17-16-15-16-17-16-15--- isi pierde imediat din consistenta fara sa lovesc coarda imediat... multi chitaristi duc asemenea bucati fara sa atinga coarda cu manga dreapta fara nicio problema, nu ca m-as compara cu dansii dar se observa lejeritatea cu care tocesc tastele si pare ca nu necesita un efort nemaipomenit. Ce ar trebui sa fac ? Am un Vintage V100.

 

Si in legatura cu solo-urile...daca aveti idei, ceva in genul solo-ului din Stairway to Heaven. Niste solo-uri care sa-mi dea batai de cap. Merci !

Link to comment
Share on other sites

Noroc ! Am o mare lipsa de inspiratie. Vreau sa invat niste solo-uri nu prea usurele (guns, don't cry de ex. ) dar nici yngwie. Vreau sa lucrez la viteza si nu sunt sigur daca sunt eu de vina sau chitara. Pur si simplu nu pot sa duc un legato pentru foarte mult timp. O bucata in genul asta ---15-16-17-16-15-16-17-16-15--- isi pierde imediat din consistenta fara sa lovesc coarda imediat... multi chitaristi duc asemenea bucati fara sa atinga coarda cu manga dreapta fara nicio problema, nu ca m-as compara cu dansii dar se observa lejeritatea cu care tocesc tastele si pare ca nu necesita un efort nemaipomenit. Ce ar trebui sa fac ? Am un Vintage V100.

 

Si in legatura cu solo-urile...daca aveti idei, ceva in genul solo-ului din Stairway to Heaven. Niste solo-uri care sa-mi dea batai de cap. Merci !

 

Chestia aia cu legato fara sa dai cu pana, e mai mult din faptul ca unii au anumite tonuri setate in asa fel incat, sa se ,,lege'' usor notele. Stiu pt ca si eu pe tonul meu odish la volume mici e greu de facut un legato fara sa aplici o forta considerabila cu degetele mainii stangi.Daca ai tone de gain , compresoare si orice alte efecte in lant , iti iese mai usor. Incearca sa ridici dozele eventual, pt more output.Depinde ce scule ai in afara de chitara.

Link to comment
Share on other sites

Nu mai dati vina pe chitara, legato-ul trebuie sa iasa foarte bine si pe acustica sau la rece, fara doze si alte chestii. Incearca exercitiul asta incet timp de cateva luni si vezi dupa aia ce iese :

 

 

Pe acustica iese, vorbim de altceva. Omul vorbea de electrica amplificata. Acolo mintea iti este inselat de ton cut(cum ma gandesc ca are), si se poate daca e prea urat, efectiv sa nu poti face, ca ,,auzi'' tonul prea cut, si simti cumva ca nu se leaga.

Acustica e cu totul altceva, si rece electrica la fel.Ala este sunetul natural, nu cel preluat de doze amplificat, care poate sa fie prea weak sau distrus de un anumit ton limitat.

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Nu mai dati vina pe chitara, legato-ul trebuie sa iasa foarte bine si pe acustica sau la rece, fara doze si alte chestii. Incearca exercitiul asta incet timp de cateva luni si vezi dupa aia ce iese :

 

 

subscriu. insa ce nu spune in video este ca trebuie tinuta mana in aceasi pozitie. de obicei legato devine complicat cand este implicat si degetul mic. pe de o parte e vorba de forta degetului mic, dar pe de alta parte e vorba de pozitia in care tinem mana cand nu folosim degetul mic.

Link to comment
Share on other sites

Noroc ! Acelasi exercitiu l-am facut si eu mai demult. Nu mi se par prea practice exercitile. Totdeauna am ales o melodie care sa se bazeze pe o tehnica pe care vreau sa o invat. Spre exemplu cand am invatat hammer on si pull off, mi-am ales over the hills and far away de la zeppelin. De aceea cautam niste sugestii de solo-uri dar nu imposibile. Ceva sa ma introduca in "lumea shred-ului" :) suna penal.

Link to comment
Share on other sites

Noroc ! Acelasi exercitiu l-am facut si eu mai demult. Nu mi se par prea practice exercitile. Totdeauna am ales o melodie care sa se bazeze pe o tehnica pe care vreau sa o invat. Spre exemplu cand am invatat hammer on si pull off, mi-am ales over the hills and far away de la zeppelin. De aceea cautam niste sugestii de solo-uri dar nu imposibile. Ceva sa ma introduca in "lumea shred-ului" :) suna penal.

 

Hammer on+pull off=legato. Exercitiile sunt practice pentru ca le poti face cat mai incet, astfel incat mana sa se obisnuiasca cu pozitia si muschii cu executia miscarilor. Poti sa iei si fragmente de piese, dar trebuie facute foarte incet daca vrei sa observi un progres.

Link to comment
Share on other sites

Incearca sa-ti schimbi cablul, ca daca e unul varza iti altereaza sunetul sau pierde din semnal. (am avut problema asta, si cand am schimbat cablul deja era o imbunatatire semnificativa)

Vezi EQ-ul din amp sa nu iti taie inaltele sau poturile de ton de pe chitara sa nu fie date la minim(din nou, treble cut).

 

Incearca sa faci pentatonice minore numai prin hamer on, si cobori prin pull-offuri pe minor blues. De ex, asta a mers cel mai bine la mine(inca e exercitiu de incalzire):

 

E -------------------------------5h8p5-----------------------------------------------------

B -------------------------5h8----------8p5-----------------------------------------------

G -------------------5h7---------------------8p7p5--------------------------------------

D -------------5h7------------------------------------7p5---------------------------------

A -------5h7------------------------------------------------7p6p5------------------------

E -5h8--------------------------------------------------------------8p5-------------------

Astfel exersezi si sweep picking-ul. Si daca iti e greu pe toate 6 corzile, fa numai pe 3, sau 2.

Link to comment
Share on other sites

........... Pur si simplu nu pot sa duc un legato pentru foarte mult timp. O bucata in genul asta ---15-16-17-16-15-16-17-16-15--- isi pierde imediat din consistenta fara sa lovesc coarda imediat... multi chitaristi duc ........

 

Ciupeste coarda ! Pull-Hammer dar cand tragi cu degetul ciupesti de coarda !!! unde se poate asta da accent plus revitalizeaza tonul care vrea sa moara/...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Salut, nu sunt eu cel mai potrivitl sa te da sfaturi despre legate dar find ca greseli la inceput facem cu toti eu pot sa te zic ce ar trebui sa faci sa ai resultate optime:

BITUL: contaza mai mult timpul notele decat notele insine, adica, incepi sa studiezi foarte incet, nu te grabi, folosesti metronom neaparat si incepi cu timpuri absurde gen 60 bpi in patrimi. Daca poti sa canti la 60 foarte CLEAN stai linistit ca peste cateva luni o sa canti legato cu 12/140 bpi cu aceasi claritate si atingere potrivita. cand esersesi la viteza mica incerca sa curezi posizia dejetelor, atingere corzilor, pentru sa iasa un sunet cat mai curat si stacat intre notele.

VOLUM: incerca sa controlezi putere cu care lovesti corzile cu mana stanga, la inceput tendinta este sa dai tare, cu timpul si esperienta o sa invati sa controlezi atingere, toate notele trebuie sa aiba aceasi volum (la inceput cel putin, dupa aceea o sa incepi sa muti acente, dar este devreme acuma)

MANA DREAPTA: Mana dreapta este fondamental cat stanga, trebuie sa invati sa ciupesti potrivit notele de ''lansare' sa le numim sau de sprijn, la trecere intre corzi. daca folosesti distors, trebuie controlat bine palm muting..la nevoie.

EFORTU: nu exagera, daca simti ca mana stanga se rigidizaza, oboseste, nu forta prea mult pentru ca tendinite nu este placuta credema, si cunosc multi chitaristi care sufera de asa ceva. Esista niste timpuri, treapte zicem peste care nu se poate sari daca vrei resultate optime pe viitor. Zic acest pentru ca simt in tine tendinta destul de raspandita pe aici..'vreau sa ma imbogatesc imediat'...nu exista asa ceva fara reactie adverse si fara un esec care te asteapta dupa coltz (nu subestima frustrare in primul rand, in cazul in care esti destul de obiectiv cu tine o sa vina daca faci o casa cu fondatie ieftina. Trebuie sa gandesti pe termen lung, sa fi mai echilibrat si mai ales EDUCAT, adica mai sever cu tine. Usor nu se face nimic.....

In rest pentru eserciti sincer nu vreau sa te zic nimic pentru ca pe net si intre colegi de pe rgc sunt sigur ca gasesti o gramada...toate bune de altfel...daca le esecuti cum te am esplicat mai deasupra (cum ziceam, regulile de mai deasupra sunt mai importantte decat eserciti insine.)

Al meu de altfel este o parere personala discutabila fratioare...stii cum se zice?adevarul absolut este la misloc!!

Spor la munca! numai bine

Edited by Musaro Adriano
Link to comment
Share on other sites

Noroc ! Chiar incepusem sa invat ceva de la AC/DC. Problema mea este cu legato-ul dupa tasta a 12-a. Diseara o sa pun o inregistrare. Dupa 2 hammer-uri facute de pe 14 pe 15 isi pierde sunetul.

 

 

Probabil încercai intro-ul de la "Thunderstruck" fãrã panã, iar acolo trebuie, cum zicea Karpi, cu ciupiturã, ba chiar mai mult, acolo trebuie fiecare hammer-on continuat cu ciupiturã... Dacã la "Thunderstruck" te refereai... Baftã ! ªi multã practicã !

Link to comment
Share on other sites

thunderstruck il fac fara probleme si clean...imi iese si pe acustica, atat cat se aude. N-am avut timp insa incerc asta seara sa uploadez un sample. Notele se aud, pot sa duc un legato insa nu se aud la fel de tare ca si cand as da cu pana. Mi-e teama ca depinde de prea multi factori, cum s-a mentionat si mai sus...cablul, amplificatorul etc. Am un cablu ieftinache si un amp la fel. Nici set-up-ul nu stiu cat de bun e. Mai pun ca a 13-a [doar a 13-a] tasta de pe mi-ul subtire se ineaca rau si daca nu este apasata foarte tare [si nici atunci nu se aude cum trebuie ] se aude ca a 14-a.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

pai amplificatorul este un behringer modest si....atat :) Eu ceva, ceva scot insa slabut. Ce anume se obtine prin ridicarea dozelor ?

 

 

stai relax, nu e de la tine, e de la amp.Spun asta pentru ca am avut si eu problema ta, cu acelasi amplificator, si le fel ca tine, am pus aceasi intrebare, cu acleasi titlu tot aici, mai demult.

 

Cand m-am schimbat ampul cu unul mai decent si reghinul cu o Aria problema a disparut de la sine.

Link to comment
Share on other sites

Noroc ! Am o mare lipsa de inspiratie. Vreau sa invat niste solo-uri nu prea usurele (guns, don't cry de ex. ) dar nici yngwie. Vreau sa lucrez la viteza si nu sunt sigur daca sunt eu de vina sau chitara. Pur si simplu nu pot sa duc un legato pentru foarte mult timp. O bucata in genul asta ---15-16-17-16-15-16-17-16-15--- isi pierde imediat din consistenta fara sa lovesc coarda imediat... multi chitaristi duc asemenea bucati fara sa atinga coarda cu manga dreapta fara nicio problema, nu ca m-as compara cu dansii dar se observa lejeritatea cu care tocesc tastele si pare ca nu necesita un efort nemaipomenit. Ce ar trebui sa fac ? Am un Vintage V100.

 

Si in legatura cu solo-urile...daca aveti idei, ceva in genul solo-ului din Stairway to Heaven. Niste solo-uri care sa-mi dea batai de cap. Merci !

 

 

Mai intai asigura-te ca mana si degetele sunt corect pozitionate pe grif. Mana tre` sa stea lejer, degetul mare usor sprijinit de grif, iar griful sa stea prins intre degetul mare si varful celorlalte degete ale mainii stangi. degetele 1. 2. 3. 4, ar trebui sa pice ~perpendicular pe planul corzilor. Coarda tre` sa fie apasata cu varful degetului, iar atunci cand ridici degetul de pe coarda, ii dai un usor atac. practic "ciupesti" coarda cu degetul pe care il ridici! Nu este ceva dificil, ca si executie, ideea este sa stii cand sa alegi momentul pentru ciupitura si cat de intensa sa fie ciupitura! aceasta deprindere o vei capata in timp, dupa ceva studiu cu metronomul la tempouri largi pe care le vei creste pe masura ce vei stapani mai bine tehnica executiilor. Asa cum spunea si colegul "musaro adriano" trebuie sa ai rabdare si sa studiezi incet si corect pentru a obtine ceva rezultate!

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.