www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Pedale De Delay Preferati?


Guest vespertine
 Share

Recommended Posts

Guest vespertine

Salut,

 

As vrea intai sa spun ca, da, am citit thread-ul sticky, dar tot nu sunt sigur ce sa fac. In ultimele cateva zile m-am uitat dupa pedale de delay, si am gasit cateva, dar as vrea sa stiu si ce parere au userii RGC. Parerile mele:

 

Electro Harmonix Stereo Memory Man W/Hazarai: imi place, dar mi-e frica sa nu faca toata modulatia de care e capabil un sunet mai murdar (chiar daca o folosesc putin spre deloc). pare putin rece.

Electro Harmonix Deluxe Memory Boy: nu reusesc sa gasesc demouri bune.

BOSS DD7: e foarte curat dar suna de asemenea foarte steril si digital

T-Rex Replica: genial dar mult prea scump

 

Ce parere aveti de pedalele de mai sus, si ce alte pedale ati mai recomanda? Pentru mine conteaza sa aiba un sunet cald, si ca sunetul sa nu fie repetat pur si simplu digital si curat in mod perfect (pedala T-Rex are niste reverberatii subtile foarte frumoase).

 

Multumesc.

Edited by vespertine
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

As vrea intai sa spun ca, da, am citit thread-ul sticky, dar tot nu sunt sigur ce sa fac. In ultimele cateva zile m-am uitat dupa pedale de delay, si am gasit cateva, dar as vrea sa stiu si ce parere au userii RGC. Parerile mele:

 

Electro Harmonix Stereo Memory Man W/Hazarai: imi place, dar mi-e frica sa nu faca toata modulatia de care e capabil un sunet mai murdar (chiar daca o folosesc putin spre deloc). pare putin rece.

Electro Harmonix Deluxe Memory Boy: nu reusesc sa gasesc demouri bune.

BOSS DD7: e foarte curat dar suna de asemenea foarte steril si digital

T-Rex Replica: genial dar mult prea scump

 

Ce parere aveti de pedalele de mai sus, si ce alte pedale ati mai recomanda? Pentru mine conteaza sa aiba un sunet cald, si ca sunetul sa nu fie repetat pur si simplu digital si curat in mod perfect (pedala T-Rex are niste reverberatii subtile foarte frumoase).

 

Multumesc.

 

Am probat toate delay-urile de care esti tu interesat, mai putin T-Rex Replica. O sa incerc sa le iau pe rand si sa le fac un scurt review:

 

EXH Memory Man with Hazarai - suna foarte rece, se aude clar ca este un delay digital, pentru unii e cel mai bun, pentru altii deloc. Suna foarte clar, dar este destul de muzical. Mi se pare totusi prea scump pentru ce stie sa faca. Alternativa mult mai buna la el ar fi TC Electronic Nova Delay care stie sa faca aproape tot, are si un potentiometru de voicing intre analog, tape echo si digital, practic un ton pentru repetitii. Mie unul mi se pare cel mai ieftin si versatil delay bun. O solutie foarte buna este si Line6 DL4, are un ton excelent si destule posibilitati din care sa alegi.

 

EHX Deluxe Memory Boy - are un ton cald, multe posibilitati de a regla switchul de tap tempo. ca dezavantaje mi se pare ca suna cam murdar, nu merge chiar pe orice tip de sound. Personal mi-a placut mai mult decat EHX MM Hazarai, dar mai putin decat Line6 sau TC Nova

 

Boss DD7 este practic varianta revizuita si imbunatatita a lui DD6, nu suna rau, dar bufferul destul de prost realizat la toate pedalele Boss strica destul de mult tonul chitarii. Ce mi-a placut la el este ca este compact si incape usor cam pe orice pedalboard. Totusi o varianta mai buna cam aceiasi bani si aceleasi dimensiuni compacte este Hardwire DL8, care dupa parerea mea subectiva suna mult mai bine decat orice Boss.

 

Ar mai fi MXR Carbon Copy care este un delay analog foarte reusit, dar trebuie neaparat probat, mie mi-a placut, unui prieten cu care mai cant si este mare fan U2 si in general al delay-urilor nu i-a placut deloc.

Link to comment
Share on other sites

Guest vespertine

Va multumesc tuturor pentru sfaturi! Cel mai atragator pare Deluxe Memory Boy deocamdata...imi place faptul ca SMMH are tot felul de chestii extra, dar daca suna rece nu prea are rost.

Link to comment
Share on other sites

Guest vespertine

Okay, m-am uitat la toate optiunile, si am ramas la Deluxe Memory Boy ( http://www.thomann.de/gb/electro_harmonix_..._memory_boy.htm ) si Deluxe Memory Man ( http://www.thomann.de/gb/electro_harmonix_memory_man.htm ).

Nu sunt sigur ce sa aleg. Credeti ca merita diferenta de pret? (139-275)

 

Edit: Acel Memory Man pare sa fie de fapt un Memory Man XO, despre care am auzit lucruri mai putin decat bune.

Edited by vespertine
Link to comment
Share on other sites

Okay, m-am uitat la toate optiunile, si am ramas la Deluxe Memory Boy ( http://www.thomann.de/gb/electro_harmonix_..._memory_boy.htm ) si Deluxe Memory Man ( http://www.thomann.de/gb/electro_harmonix_memory_man.htm ).

Nu sunt sigur ce sa aleg. Credeti ca merita diferenta de pret? (139-275)

 

Sunt niste pacaleli .

Deci linia de intarziere transmite semnal in "PWM" deci esantionare si -->semnal impuls modulat in latime --> plimbat prin 2048 de circuite MOSFET Switch S&H fcare transporta acest semnal ctre capatul liniei de intarziere prin 2048 de condensatoare .(bucket brigade).Lacapat ajunge semnalul cu ceva pierderi plus ceva zgomot de insertie ce va fi in parte eliminat in parte se filtreaza cat se poate din inalte ca sa nu se auda.

 

Ai toate belelele posibile injurate de toti ale unui sistem digital ...DAR nu ai calitatile unui sistem digital respectiv o singura calitate ..este mic este portabil , consum mic nu are parti/componente in miscare (motor , mediu de inregistrare /redare magnetic ..cap de citire ..etc ce se poate uza )

 

Aceste scule isi mentin "faima " si pretul prin reclama ...sunt piese vestite istorice un fel de "moda vintage" ca si Fuzzface , Rockman , Cry Baby.

 

Un ZOOM 508 este cu zeci de clase peste un Memory Man/Boy /Girl sau bunica .

 

In oricare procesor de chitara ecoul /delay este super bun .

 

Nu am gasit pana acuma nici un tip de procesor de chitara digital ce sa nu aiba ecoul bun .

 

Nu exista "ecou cald " sau "ecou rece" .De Ex la Zoom 508 exista filtru LP pe semnalul intarziat asa ca faci cad de caldut vrei .

 

Ca si sunet interesant ar fi la Memory...feedback cu repetitie la maxim ca sa produca un zgomot asemanator cu cel de la ecourile analogice cu banda megnetica.

 

La ora actuala este o scula de "nostalgie" ..

 

 

Zoom H4n unul din cel mai bun digital hendy recorder ( palm recorder) cu AD si DA 96KHz/24 bit cu DSP 96KHz/32bit . Stereo Mode recording , Two chanel recording dar si 4 chanel MiniMixer ( recording tot 2 chanels ) util ptr lucru pe teren..... .restul citesti in speciificatii etc . si costa 300Euro .

 

 

Fata de Memory Man acest Zoom H4n este deja in domeniul fantasticului.Nici nu se poate discuta despre diferenta de calitate.

 

Deci pretul la Memory man este un pret pus pe "nostalgie".

http://www.sweetwater.com/store/detail/H4N...CFVSVzAodYFkg4w

Link to comment
Share on other sites

sincer...imi doresc un DMM original ,ala in cutie mare de tabla.Mi-ar placea si un DMM XO dar mi se pare si mie ultranesimit pretul pe care il cere EHX pe el avand in vedere de modul cum se fabrica aceasta versiune acum si ca nu suna chiar ca unul original.Am auzit ca poate fi modat de AnalogMan sa suna ca unul original.

Ca sa n-ai mustrari de constiinta ,sfatul meu e sa strangi bani pentru un BOSS DD-20...n-ai cum sa dai gresi cu el.

Link to comment
Share on other sites

Guest vespertine
Nimic de spus, doar asculta:

 

Stiu, dar e asa scump...

 

sincer...imi doresc un DMM original ,ala in cutie mare de tabla.Mi-ar placea si un DMM XO dar mi se pare si mie ultranesimit pretul pe care il cere EHX pe el avand in vedere de modul cum se fabrica aceasta versiune acum si ca nu suna chiar ca unul original.Am auzit ca poate fi modat de AnalogMan sa suna ca unul original.

Ca sa n-ai mustrari de constiinta ,sfatul meu e sa strangi bani pentru un BOSS DD-20...n-ai cum sa dai gresi cu el.

 

Am deja destui...o sa ma uit si la DD-20, mersi!

Edited by vespertine
Link to comment
Share on other sites

Guest vespertine

Scuze de double post

 

Nu exista "ecou cald " sau "ecou rece" .De Ex la Zoom 508 exista filtru LP pe semnalul intarziat asa ca faci cad de caldut vrei .

OK, deci initial ai zis ca nu exista cald sau rece, dar apoi ai stabilit ca Zoom 508 te lasa sa ajustezi cat de cald sau rece vrei. Umm.

 

Zoom H4n unul din cel mai bun digital hendy recorder ( palm recorder) cu AD si DA 96KHz/24 bit cu DSP 96KHz/32bit . Stereo Mode recording , Two chanel recording dar si 4 chanel MiniMixer ( recording tot 2 chanels ) util ptr lucru pe teren..... .restul citesti in speciificatii etc . si costa 300Euro .

Poftim?

 

Apreciez sfaturile, dar nu prea inteleg ce vrei sa zici.

 

O sa incerc sa ma decid intre T-Rex Reptile si Memory Boy, multumesc tuturor (mai ales teckus pt link)!

Edited by vespertine
Link to comment
Share on other sites

am un DE7 ibanez si un MXR Carbon Copy, ambele isi fac treaba perfect :lol: ma rog, DE7 are personaliate si cateodata pur si simplu nu mai functioneaza, dar atunci cand o face, o face ff frumos, iar de Carbon Copy nu mai zic...ambele le tin la fx loop, nush care e explicatia nu ma pricep la chestii d-astea dar la mine pe 5150 suna prost carbon copy-ul pus la input, la niste marshalluri pe care am folosit aceeasi pedala suna ff misto la input si nu murdarea repetarile :)

Link to comment
Share on other sites

Guest vespertine
Ideea e cã poți manipula semnalul digital pentru a simula un delay "analogic" (cu BBD), dar invers nu.

 

Oh, ok.

 

Incearca si Artec, doar de curiozitate.
Salut !

Avand in vedere "directia" in care te indrepti si eu iti recomand Artec SE-ADL .

 

Ma uit si la Artec, multumesc!

 

Eu am ales T-Rex Reptile si-s mai mult decat multumit :)

 

No tap tempo = :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Profit și eu de bump sã subliniez o unitate flexibilã:
.

Also, au scos și Blackstar un delay.

 

Damage Control time Line e un fel de Holy Grail al delay-urilor, daca iti permiti unul nu cred ca ai cum sa te pacalesti, poate doar daca u iti place instalatia de craciun montata pe el.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.