www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

cel mai mare tobosar al tuturor timpurilor


Guest limpbizkit
 Share

Recommended Posts

Nu frate, nu e el. Portnoy nu se bazeaza pe viteza, ci pe tehnica. E un maestru la capitolul sincopare, masuri compuse, poliritmie. Dar nu trebuie sa-ti zic eu, pur simplu uita-te aici (daca te intereseaza...):

 

http://www.youtube.com/watch?v=LttdBXdJbVs...ted&search=

http://www.youtube.com/watch?v=1Wp7b_ESuQY...ted&search=

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 141
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest crownofnegativity

nu prea ma incanta portnoy, dupa parerea mea e mai slab decat carey, nu stiu de ce am avut senzatia ca e un fast-drummer d'ala maniac...

Link to comment
Share on other sites

Nu frate, nu e el. Portnoy nu se bazeaza pe viteza, ci pe tehnica. E un maestru la capitolul sincopare, masuri compuse, poliritmie. Dar nu trebuie sa-ti zic eu, pur simplu uita-te aici (daca te intereseaza...):

 

http://www.youtube.com/watch?v=LttdBXdJbVs...ted&search=

http://www.youtube.com/watch?v=1Wp7b_ESuQY...ted&search=

 

Uite aici:

si mai cauta c-ai sa gasesti demente totale de la tipul asta :)
Link to comment
Share on other sites

"nu prea ma incanta portnoy, dupa parerea mea e mai slab decat carey, nu stiu de ce am avut senzatia ca e un fast-drummer d'ala maniac..."

 

Nu poti sa tragi o concluzie doar din niste filmulete de pe youtube, trebuie sa studiezi putin ce canta. Te asigur e de 1000 de ori mai bun decat Danny Carey, care e bun si el. Nu degeaba Portnoy castiga de aproape 20 ani in fiecare an premiile de Best Modern Drummer si e in Drummer Hall of Fame, ok? :) Daca nu ai ascultat mult Dream Theater, ci doar Tool, nu prea poti sa faci o comparatie, dar eu ascult Tool si Dream Theater de ani de zile, si pur si simplu simt diferenta, iar Portnoy nu inceteaza sa ma uimeasca in tot ce face. In plus are un kickass drumkit cu 3 tobe de bass :):) a trebuit sa-i mai creasca un cur ca sa cante la kitul ala.

 

Da, si Tomas Haake de la Meshuggah e foarte foarte tare, si imi place cum mult cum suna kitul lui.

 

altele cu portnoy poate te razgandesti :(

 

http://www.youtube.com/watch?v=dQkF8LUoyVE

http://www.youtube.com/watch?v=RObuWL3EdcE

 

Faza cu portnoy e ca niciodata nu reusesc sa le trimit altora niste filmulete care sa pune in evidenta exact cat de bine poate sa cante, pentru ca cele mai tare sunt in sectiuni instrumentale gen partea de mijloc din Metropolis Part 1 si finalul din Strange Deja Vu sau Octavarium, pentru ca nu se da mare tot timpu cu viteza si double bass drumming. Da in fine... majoritatea chiar in asta sunt interesati.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Guest crownofnegativity

da, ai dreptate, dar asta e parerea mea, si nu ezit sa recunosc ca am fost subiecitv cand am zis ca carey e mai bun. e mai bun el pentru ca imi place mai mult tool decat DT. oricum, am mai zis asta si repet: nu se pot compara asa, ala-n-dala. cred ca o comparatie intre carey si portnoy e deja ceva supra-omenesc, e ca si cum ai incerca sa vezi electronii. [i gotta lay off the booze]

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

@andrei... lasa bautura ca e bine unde e, oricum trebuie sa recunosti ca are un kit impresionant portnoy, si stilul lui oricum e destul de apropriat de al lui Carey, singurele diferente majore, dupa cum ai zis si tu, sunt de gust. Asa nu cred ca poate nimeni sa zica cine e mai bun chitarist dintre Jimi Hendrix si David Gilmour de exemplu

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Apropiat de sonoritatile folclorice, personal imi place ce scotea Costin Petrescu din tobe. Un sunet puternic, clar (la posibilitatile de atunci, mixere Marshall si amplificatoare Marshall/Selmer, comentati ?) , si echilibrat. Desi la alte formatii cu greu auzi fiecare instrument individual, in Phoenix totul era clar, toate se auzeau.

 

International ? Preferatul meu ... Ian Paice ... tot de-aia, echilibru si forta. Si criminal pe scena. Rupe setul de tobe la virsta la care altii sunt deja strabunici.

 

Dupa parerea mea, certurile astea de "x al meu bate la 317518595 bpm pe nenorocitul tau de numai 317518594 bpm" seamana cu concursurile tinerilor in preajma pubertatii de "cine are ... mai mare" .

La naiba, credeam ca asemenea chestii se reduc la cartile pentru adolescenti cu poze si diagrame.

 

Nu exista cel mai bun tobosar al tuturor timpurilor, cum nu exista cel mai mare roman sau omul cu cea mai lunga ****. Fiecare cu preferinta lui.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Hmm, mie nu mi s-a parut niciodata ca Petrescu ar fi avut un sunet puternic... Sunt de parere ca una dintre cele mai evidente diferente dintre Mugur de Fluier si Cantafabule este toba mult mai percutanta si mai indrazneata a acestuia din urma.

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar, Tandarica era mai "dibace" , insa sonoritatile populare mereu mi-au inspirat ideea de forta ... Oricum, (al naibii alcool, am uitat ce voiam sa zic ) ... <<gata, mi-am adus aminte>> ... Covaci a vrut sa-l schimbe pe Costin de mult, zicea ca nu bate cu destula putere, asa ca ii mai lipea leucoplast pe tobe :) ...

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
Ei nu !?

 

Taci ma tu! :)

 

Pana una alta, un necunoscut:

(mai da pe langa nitel pe la burst-urile alea, dar pana la urma e un nimeni care da ceata la multi tobari de la noi :)) Edited by MrJackson
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Micul Portnoy

Vad ca numa pe portnoy o auzit lumea...... :) ,mai ascultati si altceva decat dream theater ca va plafonati,ascultati un planet x(Virgil Donati-super tare tipu),un Thomas Lang sa vedeti niste lecti de pedala dubla super meseriase daca vreti jazz si chesti tehnice bagati Steve Smith iara un super tare tobar...bafta PEACE :)

Link to comment
Share on other sites

Guest andrei009

mama cati idioti! cel mai mare tobar este probabil un monstru agabaritic... din toate timpurile trecute si viitoare... ce topic misto...!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest costi iorga

Oscilez intre mai multi:

 

Neil Peart (Rush) - si acolitii lui, printre care Nick D'Virgilio (Spocks Beard) si Mike Portnoy (DreamTheater) la capitolul ProgRock combinat cu Jazzisme si alte masuri compuse :)

Cozy Powell (The Jeff Beck Group, Rainbow, Black Sabbath, Emerson Lake and Powell, Yngwie) [+RIP] - Cel mai puternic beat, cele mai faine rimshots. Coaie cat Casa Poporului! Sentiment de maxima forta, creste pipota in mine cand il aud batand. Cel mai versatil.

Phil Rudd (AC/DC) - Dumnezeule! Cel mai underrated tobar. Incercati sa tineti beatul ca el! Metronom, tati! Si asa de frumos egale strikurile lui!

Jeff Porcaro - un singur cuvandt: TOTO

Carl Palmer (EL&P) - Tata multora din zona progressiva, la fel ca si

Alan White (Yes) - Mama multora din zona progressiva

Dave Lombardo (Slayer, GripInc) - un demn urmas al lui nenea Cozy Powell la capitolul forta

John 'Bonzo' Bonham (LedZep)- Nu mai e nevoie de explicatii, nu?

Raymond Herrera (Fear Factory) - Doublebass blast God of Thunder!

 

... And the winner is (la modul meu foarte subiectiv) COZY POWELL!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
si de Whitesnake ai uitat... pai se poate?

 

Sorry Shefu' ! :)

Si Whitesnake, desigur! In mod umil cer iertare spiritului Cozy Powellescian pt omisiune!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
lasand la o parte treaba cu batutul viteza, mike mangini este un mare tobosar. mai sapa.

 

Nu trebuie sa sap :)

Tu esti cel care nu a inteles :)

Nu am spus ca Mangini nu e mare percutionist (observati ca evit cuvantul "tobosar", care poate avea conotatii peiorative).

Am spus doar ca demonstratia aceea cu un kil de batai pe minut nu este un criteriu pentru a desemna cel mai mare... percutionist. :)

 

Hai noroc.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Guest sepulchire

Sunt multi bateristi enorm de multi....dar pana acum nimeni nu a vorbit de vreun groove master il ador pe Bernard "Pretty" Purdie, e un mos negru simpatic tipu ala chiar te face sa adori sa canti la tobe he makes it so easy...recomand sa-l ascultati e minune, probabil multora nu-i v-or intelege groovul, nici eu nu am ramas foarte impresionat de stilul lui dar am ajuns sa cred ca e magic..sunt pe youtube cateva clipuri cu el din pacate nu am gasit nici un DvD cu el nicaieri :)

Link to comment
Share on other sites

Ca tot veni vorba,

Portnoy este un tobosar exceptional, nimic de contestat, tehnica ireprosabila, masuri compuse extraordinare, foarte frumos. Dar .. eu consider un tobosar iesit din comun pe unul care aduce ceva nou in lumea tobelor. Si ca exemplu (ca tot veni vorba :) ) il amintesc si eu pe Jeff Porcaro. Al carui groove de la Rosanna este unic, inventat de el si foarte misto.

 

Iar ca preferinte personale, am un sigur cuvant: TOTO ... adica Simon Philips - absolut formidabil !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest MCMUSIC

 

Cand "sfatuitorii" ( se stiu ei care si cum ! ) acestui forum vor avea valoarea lui Igor ( in varsta de 5 ani ) au toata consideratia mea! Pana atunci, LA REVEDERE RGC! Calin, MCMUSIC, Jack! Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.