www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

cel mai mare tobosar al tuturor timpurilor


Guest limpbizkit
 Share

Recommended Posts

Guest limpbizkit

salut

cine credeti ca e cel mai mare si cel mai cunoscut baterist al tuturor timpurilor?

vreau pareri si explicatii de ce credeti... :)

:)

 

la chitara se stie cine...nu?cineva care a murit la 30 ani si nu a fost depasit nici pana in ziua de azi...a nigger!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 141
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest Sorin

Cu siguranta Mike Portnoy cel mai tehnic iar Mike Mangini cel mai rapid (1203 batai pe minut)...

Link to comment
Share on other sites

Guest limpbizkit

Cu siguranta Mike Portnoy cel mai tehnic iar Mike Mangini cel mai rapid (1203 batai pe minut)...

 

 

 

mah mancava-si dar de ian pace nu ati auzit? de la deep purple? ala a fost cel mai tare...si nu cred ca Mike poate sa bata 1203 pe min

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

define "cel mai tare". what about John Bonham? mie personal îmi place Nick Mason, na. nu-i nici rapid şi nici tehnic, da' n-am mai auzit pe nimeni să bată ca el.

Link to comment
Share on other sites

Guest alexandru(altu)

cel de la the who primu care a murit in 1976 park nu stiu cum il cheama

Link to comment
Share on other sites

Guest nujtiu

ce ziceti de Buddy Rich?! dar si unul mai nou - Carter Beauford de la Dave Matthew's Band

Link to comment
Share on other sites

Guest Frusciante19

"bonzo" bonham...jimi hendrix-ul tobelor

 

 

de ce? pentru ca asta imi place mie

Link to comment
Share on other sites

Guest Al3x

Pai si atunci de ce nu apare in lista vreunuia dintre voi? :)

Ar trebui in primul rand sa zicem "ia uite ce valori avem in tara", nu sa dam exemple din alte tari...

Ce nu-mi place la Phoenix e ca au plecat in Germania si acum cand ii vad mi se par niste cersetori care au revenit in tara dupa ce au castigat cat voiau prin germania, si acum vor sa mai scoata bani si de la romani...cat a fost greu la noi in tara ei au dat cu fuga...

Link to comment
Share on other sites

Guest Steven

Phoenix au plecat in Germania nu pentru a castiga bani(ceea ce nici nu au reusit dealtfel), ci pentru ca pur si simplu in Romania nu se mai putau exprima muzical cum ar fi dorit.Vor sa scoata bani de la romani??? :) Oamenii pana de curand nici nu aveau o casa de discuri ca lumea(sa nu uitam ca albumul In umbra marelui URSS a fost lansat in dubla versiune din cauza problemelor cu casa de discuri).Daca ar vrea sa scoata bani cum zici tu, ar continua sa concerteze, insa din pacate o fac foarte rar.

Edited by Steven
Link to comment
Share on other sites

Guest Al3x

adica aproximativ 20 de batai pe secunda..is that humanly possible? :)

 

Hai sa zicem 2 batai pe secunda cu o mana... 2 main- 4 batai... mai adaugi si 2 batai cu piciorul -> 6 batai pe secunda... nu cred ca se poate mai mult ...

Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO

Parerea mea este ca si aici e o chestie de "gust".Nu cred ca are cineva curajul sa zica ca un anumit tobar e cel mai "mare" si sa fie tot restul lumii de acord cu el.E sunt mai old school si dupa parerea mea ce faceau John Bohnam si Neil Peart prin anii 70-80 era fantastic pt acele vremuri si sincer si pentru aceste vremuri.Felicitarile mele pentru cei ce i-au ales ca preferatzii lor ..merita sa fie in inimile multor iubitori de muzica si pentru simplul fapt ca Neil Peart si in ziua de azi STUDIAZA.Mai merita mentionati si Nick Mason si chiar si John Otto un tobar tanar dar care poate.Dintre tobosarii de la noi Adi Tetrade,Tom(dodiez) si Nicky Dinescu(avea un balans incredibil).Pace!

Link to comment
Share on other sites

Mai sunt ... (dar acestia nu sunt tobosari ci bateristi caci bat la mai multe "tobe" , sau se spune "tobar". Tobosar ,cred , ar fi cel care are numai o toba agatata in gat . de ex . in fanfara militara, si poate sa bata toba si in mers. Daca spui unui baterist , "tobosar" este la misto .Cum spunea un prieten ..." trei muzicanti si o toba ..")

 

 

Ginger Baker - Cream

 

Mitch Mitchell - Jimi Hendrix Experience

 

nu-i vorba de BPM !!

Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO

 

Mitch Mitchell - Jimi Hendrix Experience

 

nu-i vorba de BPM !!

 

Mda subscriu la Mitchell nush cum l-am uitat asa ca sa-mi fie rusine si la fel si cu Ian Peace.Old school rules :):)

Pace!

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

Dupa parerea mea,as zice ca printre favoritii mei si care parca ma fac sa ma duc sa ma apuc si de tobe,sunt eternul Chad Smith-bate asa relaxat omu',fara sa se crispeze :) si Jose Pasillas de la Incubus-ma uimeste cu tehnica lui,munceste mult,nu bate aiurea,e complex si are si 10 minute de solo pline de vitalitate :)

Imi mai plac si Brad Wilk de la ex RATM,acum Audioslave,nu este cine stie ce mare tobar,dar pt ceea ce canta e ft potrivit,apoi ar mai fi un fost tobar de la Pearl Jam,Dave Abbruzzese ,ft degajat de felul lui. :(

Hm...din Romania cu mana pe inima,DOMI!! :) din Kumm

Link to comment
Share on other sites

Guest muskasflight

imi place,sunt misto forumurile astea,sunt tocmai facute ca sa-ti dai cu parerea asa la orice vezi,orice auzi.as vrea sa ii cunosc pe multi de pe forumuri de genul asta si sa le spun atat:daca tandarica bate la fund pe majoritatea tobarilor din tara asta,inseamna ca a spune "Romania e o tara de *****" e deja o tautologie. Sau daca Bonzo era Hendrixul tobelor inseamna ca Jimmy Page era Mitch Mitchellul chitarii,nu? sincer,mai bine multi ar invata sa tina corect batul in mana(nu ca pe topor) ,sa faca 2-2 corect si sa incerce niste accenti misto pe un set de parradiddlesuri si dupaia sa mai stam de vorba.De Vlad Popescu a auzit oare cineva?neah...prea slab pt Tandarica. scuze daca am jignit pe cineva dar uitati-va mai intai cum tine batul Weckl si dupaia vizati cinelele.stiti cum e,cireasa de pe tort e ultima...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.