www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

cel mai mare tobosar al tuturor timpurilor


Guest limpbizkit
 Share

Recommended Posts

Mai sunt ... (dar acestia nu sunt tobosari ci bateristi caci bat la mai multe "tobe" , sau se spune "tobar". Tobosar ,cred , ar fi cel care are numai o toba agatata in gat . de ex . in fanfara militara, si poate sa bata toba si in mers. Daca spui unui baterist , "tobosar" este la misto .Cum spunea un prieten ..." trei muzicanti si o toba ..")

Ginger Baker - Cream

 

Mitch Mitchell - Jimi Hendrix Experience

 

nu-i vorba de BPM !!

bravo arpi, cine stie, cunoaste, asta-i adevarul! asteptam sa spuna cineva lucrul asta si nu ma mira ca l-ai spus tu! i-as mai adauga aici pe jon heiseman de la colosseum si pe stewart copland de la police, dar in lista asta trebuie inclusi si john bonham si ian paice si rick lee de la ten years after si brian downey de la thin lizzy si carl palmer de la e,l&p si multi altii. asta in materie de rock! in materie de jazz si jazz-rock e alta lista care ii include pe buddy rich, billy cobham, dave weckl, dennis chambers si multi, multi altii! pentru romania ma abtin sa fac vreo clasificare, pentru a nu naste antipatii inutile, dar va asigur ca lista e lunga!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 141
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest Sorin

Hai sa zicem 2 batai pe secunda cu o mana... 2 main- 4 batai... mai adaugi si 2 batai cu piciorul -> 6 batai pe secunda... nu cred ca se poate mai mult ...

 

Ba da!!! Mike Mangini a doborat Recordul Mondial....1203 batai pe minut cu doua maini pe un snare or something... Si daca nu ma insel e cel mai rapid si la batutul cu o singura mana. I saw the video si am ramas speechless :)

Link to comment
Share on other sites

Preferatii mei: Vinnie Colaiuta, Dennis Chambers si Dave Weckl.

.....

ai reusit sa atingi cateva din preferintele mele ... Chambers imi place totusi cel mai mult ... oricum toti sunt bateristi foarte moderni si foarte tehnici ... exista insa si bateristi care reusesc sa transmita stari .. sa cante .. doar cu niste periute .. si al naibi de rar. Apoi Buddy Rich .. batranul este cam greu de depasit. Mitch Mitchell imi place tare mult si mai sunt multi foate buni sau foarte talentati.

 

Mai am o preferinta ciudata ... un baterist slab as spune, dar cu mult simt in genul abordat de el ... Ringo Star .. a fost si o sa ramana unul din idolii multor bateristi consacrati. Sigur .. este si o oarecare nostalgie in spusele mele ... am fost subiectiv aici.

 

Am cateva preferinte de bateristi romani .. in sfera rock-ului/jazz-ului ... ma abtin insa ..

Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO

In Romania, Adi Tetrade de departe!!!

Uite cineva care e de acord cu mine.Parerea mea sincera e ca Adi bate la fund tot ce mishca si are bat in tara asta in frunte cu carnatul ala de Tzandarica pe care multi il lauda da' fara o baza solida e doar un tzigan nimik mai mult.Pace!

Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO

Nu stiu cati au avut sansa sa-l asculte pe Adi!

Asta asa este multi nici nu au auzit de el din diverse motive poate si pentru ca lui nu-i place notorietatea oricum jos palaria in fata lui si am marea onoare sa-l cunosc personal si am fost la f multe cantari ale lui si inca nu cred ca am vazut tot ce poate.Parerea mea desi poate parea subiectiva este ca e de departe cel mai bun tobar de la noi.Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest dmc

Uite cineva care e de acord cu mine.Parerea mea sincera e ca Adi bate la fund tot ce mishca si are bat in tara asta in frunte cu carnatul ala de Tzandarica pe care multi il lauda da' fara o baza solida e doar un tzigan nimik mai mult.Pace!

 

mai, tu ai nevoie de o muiere. iar cu critica muzicala eu zic s-o lasi mai moale :) apuca-te si tu de facut castele de nisip sau ceva.

Link to comment
Share on other sites

Guest jack

Adrian Tetrade este endorser pentru TAMA, decizia fiind a lor! Urmeaza sa primeasca in Iunie, prin reprezentanta TAMA din Romania un set TAMA STARCLASSIC BUBINGA, asa cum are tobarul din trupa de la Jay Leno Show. In urmatorul catalog TAMA va fi mentionat alaturi de alte nume mari, Simon Philips, Mike Portnoy, etc.

 

Este endorser SABIAN in Romania de 7 ani.

Link to comment
Share on other sites

Uite cineva care e de acord cu mine.Parerea mea sincera e ca Adi bate la fund tot ce mishca si are bat in tara asta in frunte cu carnatul ala de Tzandarica pe care multi il lauda da' fara o baza solida e doar un tzigan nimik mai mult.Pace!

subscriu la mesajul lui demece si iti reamintesc ca threadul nu e despre neplacerile tale culinare

Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO

subscriu la mesajul lui demece si iti reamintesc ca threadul nu e despre neplacerile tale culinare

Hmm ce shtie tzaranu' ce e ciocolata manaca hartia arunca bucata.Alo nenea mai intai documentatziva ascultatzil pe Adi si pe urma vorbim.Pace!

Link to comment
Share on other sites

Guest Calin

Despre tobarii de afara, eu zic ca sunt prea multi sa-i amintim aici! Chiar sunt prea multi si sigur vom gasi mereu altul si altul...

Cat despre ai nostrii, sunt asa de putini... E o absurditate sa nu-l consideram pe Tandarica un muzician de varf, alaturi de el mai sunt si altii, Mihai Farcas, Eugen Gondi, Tudy Zaharescu, chiar si Florin Ionescu, mai sunt, va rog sa ma completati!

 

Totusi cel mai modern, versatil, cu un groove de acolo ( America ) mi se pare Tetrade! E super, cei care au avut ocazia sa cante cu el ii rog sa isi spuna parerea!

 

Raresh tu ce zici, e colegul tau!

Link to comment
Share on other sites

mi-am mai amintit de unul super ...

 

Cozy Powell

 

 

"... cel mai mare tobosar al tuturor timpurilor, oare cine?..."

 

cred ca cel mai bun in sensul cel mai vestit si consacrat , normal ca poate sa fie intr-un orasel de munte din Alaska cel mai bun , dar nu-l cunoastem .

 

Asa am vazut si eu cativa bateristi la festivaluri sau in cluburi de ramai masca , dar nu sunt cunoscuti .

 

Tzandarica este bun doar ca a pus mult accent pe "show " si acum la batranete nu mai merge ca si acuma 30 de ani .Asta-i problema cu "image"-ul creat in jurul unui artist , lumea vrea tot " fentele" de acum 30 de ani .

 

Andy Summers alt baterist bun , compune muzica clasica , dirijeaza orchestra si face muzica de film si concerte .Dar majoritatea fanilor vor sa fie toata viata bateristul de la "POLICE" .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

karpi, stiu ca ai vrut sa ne incerci, dar...

 

!!! :) Stewart Copeland :) !!!

 

Cu toate ca e o mare "timpenie :) " ceea ce facem noi aici [merg si eu la jocul asta!] ma bag si eu cu o alta sugestie:

 

Jack DeJohnette

Edited by leo2pop
Link to comment
Share on other sites

karpi, stiu ca ai vrut sa ne incerci, dar...

 

!!! :) Stewart Copeland :) !!!

 

Cu toate ca e o mare "timpenie :) " ceea ce facem noi aici [merg si eu la jocul asta!] ma bag si eu cu o alta sugestie:

 

Jack DeJohnette

thanks , am scris din greseala numele chitaristului

 

sa corectam inca odata

 

Stewart Copeland ...baterist ex. POLICE , muzician multilateral , compozitor etc..l

 

Nu sunt atat de multi cei recunoscuti

 

Si de fapt "mare " inseamna si ca a adus un "mic" aport in dezvoltarea muzici , nu este vorba

 

(repet) de cate batai pe minut poate , este vorba de simt muzical si de muzica , un baterist nu este un "drummachine ".

Link to comment
Share on other sites

Despre tobarii de afara, eu zic ca sunt prea multi sa-i amintim aici! Chiar sunt prea multi si sigur vom gasi mereu altul si altul...

Cat despre ai nostrii, sunt asa de putini... E o absurditate sa nu-l consideram pe Tandarica un muzician de varf, alaturi de el mai sunt si altii, Mihai Farcas, Eugen Gondi, Tudy Zaharescu, chiar si Florin Ionescu, mai sunt, va rog sa ma completati!

 

Totusi cel mai modern, versatil, cu un groove de acolo ( America ) mi se pare Tetrade! E super, cei care au avut ocazia sa cante cu el ii rog sa isi spuna parerea!

 

Raresh tu ce zici, e colegul tau!

l-ati uitat pe Alex Neagu, actualmente in T.O.N.E. dupa ce-o sa-l ascultati n-o sa-l mai uitati!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest MrJackson

Nu pot sa zic ca e cel mai bun din lume, dar e unul care mi-a ramas in cap dupa multe multe auditii: Michael Giles... prietenii stiu de ce...

Link to comment
Share on other sites

Guest ANGOR

NELU DUMITRESCUUU!!!!!

 

Precizez ca este o parere personala, asa cum cel mai tare chitarist mi se pare Valter Popa chiar daca nu e cel mai "avansat" mie imi place mult stilul lui de a canta.

 

Ar mai fi si Tzandarica :)

Edited by ANGOR
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest nujtiu

eu i-as adauga si pe Phil Selway de la RADIOHEAD si roman, Tudy Zaharescu :), a si sa nu il uitam pe Travis Barker - blink182, omu asta nu poate sa stea linistit, sa tina un ritm constant ca ii scapa cate un break :) si am un live la melodia down in care chitaristu nu mai poate sa-l urmareasca, e depasit de cat de rpd bate travis :))

Link to comment
Share on other sites

John Bonham , Ian Paice , Cozy Powell , Carl Palmer astia deja intra in categoria monstri sacri.

Iarasi imi place foarte mult cel de la AC DC de pe albumele vechi. Chiar daca face numai 4/4 , mai bine ca el nu cred ca se poate face.Si mai este si cel de la Judas Priest care iar e misto , si Lars e pe treaba lui, Phil Collins, Chester Tompson...etc samd.

De la noi , Tzandarica all the way. L-am vazut zilele trecute la un concert la un hotel unde a cantat Phoenix Umplugged - vorba vine ca si Gram si Kappl aveau chitara si bass electric - iar Tzandarica avea doar o tobitza mica legata de gat (asta inseamna ca era tobosar :) ) si doar cu aia a resusti sa faca mare show. Pentru CARNATUL de mai sus care ar trebui sa-si dea UNINSTALL la cat de virusat ii este creieru , nu poti sa il compari pe Tetrade care e in floarea varstei cu Tzandarica, care in primul rand este si compozitor iar Tetrade este un foarte bun tobar de club si atat deocamdata. Dar na, mai sunt si unii pe care afectati de aviara altfel.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Uite cineva care e de acord cu mine.Parerea mea sincera e ca Adi bate la fund tot ce mishca si are bat in tara asta in frunte cu carnatul ala de Tzandarica pe care multi il lauda da' fara o baza solida e doar un tzigan nimik mai mult.Pace!

 

offtopic:esti doar un rasist nimik mai mult

 

ontopic:e adevarat ca mike portnoy e foarte tehnic da tot atat de tehnic e si chris adler de la lamb of god (cand vine vorba de metale); la jazz imi place f mult dave wekl

Link to comment
Share on other sites

 

la chitara se stie cine...nu?cineva care a murit la 30 ani si nu a fost depasit nici pana in ziua de azi...a nigger!

si remarca asta-i cam rasista :) ce-i cu fanii astia limpbizkit? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest vladtobe

Cred ca din start problema e pusa putin utopic, in sensul ca nu exista cel mai tare baterist din lume...ca doar nu suntem la pole-position, f1. Aici, ca in arta plastica, de ex e o chestiune f personala, de gust. Sunt multi tobari buni, foarte buni, excelenti... stilurile lor sunt diferite si nu prea-i poti compara mai ales de la un nivel in sus. Poti de exemplui, sa te referi la tehnica..si sa zici uite asta ar fi cel mai tehnic, dar nici macar aspectul asta nu poate fi prea subiectiv nowadays. Sunt multe gusturi, multe personalitati...asa ca a face un top din asta e practic imposibil si nici nu e prea benefic muzicii in sine. Muzica ar trebui tratata ca arta, nu ca raliu.

Pe mine, de exemplu ma fascineaza, ma uluieste Stewart Copeland (nu Andy Summers :)) ), bateristl de la Police...nu e cel mai tehnic si nici cel mai cunoscut....dar pt mine e el supremul. Apoi sigur, si altii...Pasillas (Incubus), Dave Silveria (korn), Chad Smith (Rhcp), Travis Barker (Blink182)etc.

Din Romania imi plac foarte mult Razvan Ristea (Luna Amara), Marcel Moldovan (Talisman), cel de la Antract, cel de la Altar si Ciupitu de la Mandinga.

Edited by vladtobe
Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO

offtopic:esti doar un rasist nimik mai mult

 

ontopic:e adevarat ca mike portnoy e foarte tehnic da tot atat de tehnic e si chris adler de la lamb of god (cand vine vorba de metale); la jazz imi place f mult dave wekl

Moshule se vede ca le ai cu tobele cum le am eu cu pianu.Cat despre rasism da' sunt rasist dar nu pe criteriul asta am zis ca Tandarica nu are ce cauta aici.Cat despre Adler sa fim seriosi tehnica?unde?L-ai vazut vreodata batand macar pe video ai vazut cum are setul aranjat?Chris Adler e unul dintre tobarii mei preferati un super tobar de metal dar tehnica nu-i elementul lui forte clar....asta nu inseamna ca nu este un tobar bun.PACE!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.