www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

2 Probleme De Incepator


Guest Brakaduun
 Share

Durerea de ligamente  

36 members have voted

  1. 1. Cate ore puteti canta intr-o zi inainte sa inceapa durerea de ligamente?

    • <3 ore
      8
    • 3-6 ore
      14
    • 6-12 ore
      3
    • >12 ore
      11


Recommended Posts

Guest Brakaduun

Salutare,

 

sunt chitarist incepator (chiar daca am mai zdranganit niste acorduri acum 10 ani). Acum 6 zile mi-a venit chitara si cred ca am abuzat de mana mea exersand peste 8 ore pe zi, si azi dimineata m-am trezit cu o durere insuportabila in mana. Acum stau frumos cu fasa si fastum gel si astept sa treaca. Eu sper sa fie o conditie trecatoare ca ar fi nasol rau daca cu timpul si cu antrenamentul mainii persista problema ligamentelor... Voi aveti ceva sfaturi? E normal? Exista exercitii de incalzire? Exista un numar maxim de ore de antrenament pe zi?

 

Problema doi. Stiu ca toata lumea vrea sustain mai mult dar eu am nevoie de mai putin. Nu pentru power chords. Am incercat un pic si iese destul de bine pe corzile groase. Dar eu am nevboie pentru o bucata de "sweep picking" iar la corzile subtiri e dezastru. Oricat de putin ai atinge, e prea multa pierdere si sunetul dispare prea repede. Am incercat cu o hartie mai groasa petrecuta printre corzi asezata la bridge, dar bazaie. Nu am reusit sa o testez inca cu amplificare ca am mana in pioneze...

 

Asa ca mi-a venit idee urmatoare: se poate realiza un dispozitiv destul de simplu care sa fie atasat de mana printr-o banda elastica si care are o placa metalica de care este lipit un burete foarte moale (spuma?). Exista asa ceva? Se gaseste pe la noi? dispozitivul respectiv ar avea urmatoarele avantaje:

 

- control mai bun al mutingului

- corzile nu se distrug la fel de repede (ca de la transpiratia mainii)

- control mai bun (daca desgnul e ergonomic si spuma moale practic se poate realiza si controla o intreaga gama de mutinguri)

- sunet mai bun (mana e mana, dar materialele moi sunt sute)

- pickingul nu mai trebuie facut neaparat in apropierea bridge-ului - poate fi facut si spre fretboard sau oriunde pe fret

 

Ce parere aveti? Aberez?

Link to comment
Share on other sites

 Nu cred ca exista o limita de ore pentru antrenamentul zilnic.Steve Vai exersa si inca o face cate 12 ore pe zi , Slash cate 10 (Poate e mit dar asa este sondajul public.

 

 

Depinde de multi factori cum ar fi pozitia mainii , " incalzirea de dinainte"   ,  etc.

Link to comment
Share on other sites

Ai chitarã de 6 zile și vrei sweep picking?

 

 

Aici m-a pierdut complet si pe mine. Iar chestia cu buretele, nu prea am inteles despre ce e vorbesti. Cat despre durere, canti de 6 zile, nu e evident ca abuzezi? Defapt, nu prea inteleg cum rezisti fara bataturi la degete. Eu in primele 2 saptamani de acustica, daca as fi cantat mai mult de 2 ore pe zi, cred ca mi-ar fi sangerat degetele. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Brakaduun

Salut, nu am vrut sa spun sweep picking am vrut sa spun altceva dar in capul meu a fost o confuzie. Ma rog, cum se numeste cand canti un acord pe not (arpeggio) + alte note care nu fac parte din acord. Chestia cu buretele este ca in loc sa faci "palm muting" la bridge, iti pui un burete pe mana si poti sa faci muting unde vrei tu si la ce corzi vrei tu. Ma rog, inteleg ca nu exista asa ceva asa ca inchid subiectul asta. O sa incerc sa imi confectionez ceva sa vad cum iese. Voi reveni ulterior cand mi se repara degetele.

 

Eu sper ca doar am exagerat si de aceea am ligamentele varza, ca daca e o conditie medicala ma cam depresez. Ieri am exersat 12 ore si se pare ca multi pot sa faca asta fara durere. Nasol...

 

Despre durerea din varful degetelor ce sa zic??? Placerea de a exersa depaseste durerea. Acum mi s-au format bataturi, doar la unul mai am o basica care sper sa se retraga in perioada de pauza. Cred ca o sa incep cu exercitii de incalzire pe viitor. Nu mai sunt tanar... ufff...

Link to comment
Share on other sites

Incepe cu exercitii de incalzire.

 

Si pentru inceput ia-o usor.De la 2 minute,la cat de simiti confortabil. 5.10. 2 ore etc.Ia-o treptat.

 

Si cu timpul,maresti si timpul cu care canti,ti se formeaza si buricele degetelor.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Nu existã o limitã superioarã pentru cât poți lucra fãrã sã îți faci vreun rãu.

Numai sã lucrezi corect (comfortabil, fãrã a fi încordat, cu pauze) și treptat. Mai mult de 6 ore pe zi nu este rãu (dimpotrivã, dacã gãsești și timpul), dar poate ar fi bine sã încerci treptat, vreme de vreo câteva sãptãmâni/luni de zile, începând cu 2-3 ore pe zi.

 

Cât despre muting, existã și muting cu degetele mâinii stângi, nu doar cu palma dreaptã. Intereseazã-te și despre aceastã tehnicã.

Edited by Rayvann
Link to comment
Share on other sites

 Nu cred ca exista o limita de ore pentru antrenamentul zilnic.Steve Vai exersa si inca o face cate 12 ore pe zi , Slash cate 10 (Poate e mit dar asa este sondajul public.

 

 

Depinde de multi factori cum ar fi pozitia mainii , " incalzirea de dinainte"   ,  etc.

exagerezi. Nici unul din ei nu exereseaza nici macar jumatate din timpul asta.

petrucci exerseaza 6 ore pe zi si e considerat un monstru ptr asta.(cel putin asa sustine;asta nu inseamna ca trebuie crezut pe cuvant)

Link to comment
Share on other sites

Interesantã întrebare. N-am întîlnit pânã acum durere de ligamente... ªi pot sã spun cã bat pe ritm destul de mult timp cãnd exersez. Pe mine unul mã opreºte, când mã chinui la solisticã, usturime la buricele degetelor (de la slide cu degetele ).

Durere de ligamente ? N-am auzit ! Poate oarece febrã muscularã... Dar durere de ligamente... Ãsta cred cã ar fi un caz medical...Cred cã ai localizat greºit durerea.

 

se poate realiza un dispozitiv destul de simplu care sa fie atasat de mana printr-o banda elastica si care are o placa metalica de care este lipit un burete foarte moale ... dispozitivul respectiv ar avea urmatoarele avantaje:

 

-

-

-

-

-

 

Ce parere aveti? Aberez?

 

Cred cã da !

Link to comment
Share on other sites

Gigi de la scularie exerseaza la chitara 48 de ore zilnic si este cel ma tare ....

 

Chiar credeti exersarile trambitzate de 12 ore si 6 ore ? Canta in acest interval probabil total vre-o 2 ore cumulat intre timp face inca 100 de chestii de la reglat pedala/acordat/schimbat coarda etc... pana la vorbit la telefon si mancat iaurt cu ceapa ca sa aiba viteza.

Link to comment
Share on other sites

Guest SHAFT
Gigi de la scularie exerseaza la chitara 48 de ore zilnic si este cel ma tare ....

 

OFF TOPIC : ziua are doar 24 de ore

 

ON TOPIC : O sa iti treaca durerea pana ce te insori

Link to comment
Share on other sites

Guest Brakaduun
Interesantã întrebare. N-am întîlnit pânã acum durere de ligamente... ªi pot sã spun cã bat pe ritm destul de mult timp cãnd exersez. Pe mine unul mã opreºte, când mã chinui la solisticã, usturime la buricele degetelor (de la slide cu degetele ).

Durere de ligamente ? N-am auzit ! Poate oarece febrã muscularã... Dar durere de ligamente... Ãsta cred cã ar fi un caz medical...Cred cã ai localizat greºit durerea.

 

 

 

Cred cã da !

 

Chiar e caz medical. E durere datorata inflamarii ligamentelor. In principal la degetul aratator (probabil am fortat prea mult pe barre chords din primele zile).Dar nu pot sa spun ca si celelalte sunt ok. Cred/sper ca intr=o saptamana imi va trece. Pana atunci, hands off... :) fastum gel si bandaje. De acum m-am invatat minte: incalzire + pauze = obligatoriu.

 

Despre partea a doua. Am incercat un pic cum se uade pe amplificator cu hartia petrecuta printre corzi si nu se aude bazaitul enervant care se aude la rece, dar nici sunetul nu e grozav. Devine mai metalic -> probabil o distorsie datorata preluarii unor armonici mai mult decat altele. De aceea vreau sa incerc cum pot obtine un muting cu buretele. Acum nu ca vreau sa fiu ghita contra cand toata lumea face muting cu palma dar cand canti o bucata "pe note" cred ca trebuie sa existe si o varianta mai usoara decat sa inveti pozitia mainii drepte la milimetru.

 

Am atasat doua bucati f mici ca sa intelegeti ce vreau sa obtin si ce obtin. Bucata "want" este generata pe calculator iar "get" este ceea ce obtin in realitate. Any ideeas?

Want.mp3

Get.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest Brakaduun
nu poti scurta notele ridicand degetele de pe grif?

 

nu e acelasi lucru. chiar daca scurtezi nota din degete, intensitatea notei ramane mare pana la finalul ei. eu ma incapatanez sa vreau un muting :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Bl0nd1n@.
... cred ca trebuie sa existe si o varianta mai usoara decat sa inveti pozitia mainii drepte la milimetru.

 

Nu cred ca intereseaza pe nimeni o varianta mai usoara. Daca vrei sa inveti chitara nu sari peste anumiti pasi doar fiindca nu poti ori fiindca e prea greu. Exerseaza, exerseaza, exerseaza si cand te saturi exerseaza din nou.

Link to comment
Share on other sites

Guest Brakaduun

Ok, multumesc la toata lumea pentru raspunsuri. Cred ca m-am lamurit in ambele cazuri:

 

1. E periculos sa exagerezi cu antrenamentele fara incalzire, pauza, etc. In urma sondajului rezulta ca aprox 50% se antreneaza maxim 6 ore pe zi inainte sa doara ligamentele la degete. Mie aproape imi trece durerea si degetele s-au dezumfla si si-au recapatat mobilitatea. In curand sper sa ma apuc din nou ceea ce ma aduce la nr. 2

 

Am inteles pe deplin opinia comunitatii, dar nu inseamna ca trebuie sa fiu de acord cu ea. O sa invat toate tehnicile de mutin si DUPA ACEEA am sa fac un sistem sa fie mai usor sa faci muting. Daca Fender se lua dupa faptul ca pe nici un chitarist nu interesa o metoda mai usoara sa faca trill probabil ca nu avea de ce sa inventeze whammy bar-ul.

 

Toate cele bune. Plec la mare :)

Link to comment
Share on other sites

...am sa fac un sistem sa fie mai usor sa faci muting.

Toate cele bune. Plec la mare :)

 

Am trimis noi, oamenii, rachete-n spațiu, aºa cã un dispozitiv de palm muting n-ar trebui sa fie un capãt de țarã. Poate brevetezi cu succes aºa ceva. Baftã !

Distracție plãcutã la mare ºi sã ai grijã sã nu faci insolație !

 

 

 

Aºa ceva...

Link to comment
Share on other sites

Chiar e caz medical. E durere datorata inflamarii ligamentelor. In principal la degetul aratator (probabil am fortat prea mult pe barre chords din primele zile).Dar nu pot sa spun ca si celelalte sunt ok. Cred/sper ca intr=o saptamana imi va trece. Pana atunci, hands off... :lol: fastum gel si bandaje. De acum m-am invatat minte: incalzire + pauze = obligatoriu.

 

Despre partea a doua. Am incercat un pic cum se uade pe amplificator cu hartia petrecuta printre corzi si nu se aude bazaitul enervant care se aude la rece, dar nici sunetul nu e grozav. Devine mai metalic -> probabil o distorsie datorata preluarii unor armonici mai mult decat altele. De aceea vreau sa incerc cum pot obtine un muting cu buretele. Acum nu ca vreau sa fiu ghita contra cand toata lumea face muting cu palma dar cand canti o bucata "pe note" cred ca trebuie sa existe si o varianta mai usoara decat sa inveti pozitia mainii drepte la milimetru.

 

Am atasat doua bucati f mici ca sa intelegeti ce vreau sa obtin si ce obtin. Bucata "want" este generata pe calculator iar "get" este ceea ce obtin in realitate. Any ideeas?

 

Nu stiu daca e caz medical; si eu mai am din cand in cand dureri de articulatii dar dispar dupa cateva ore. Totusi peste 8 ore de exersat zilnic mi se pare exagerat, eu ma multumesc cu vreo 2-3.

Despre mutingul cu burete sau altceva n'am inteles ce vrei sa zici.Se poate face palm muting pe toate corzile folosindu'te si de partea laterala a degetului mic.E chestie de exercitiu si obisnuinta. Spor! :)

Link to comment
Share on other sites

Am vazut un astfel de dispozitiv pe net, intr-un anunt de vanzare chitara jazz-gitane, aceea cu soundhole in forma de D.

Era o bucata de pasla groasa ~1cm taiata cu creneluri, astfel incat intra un pic fortat intre corzi paralel cu bridge-ul.

 

 

am gasit poza

 

post-13221-1279184351_thumb.jpgpost-13221-1279184342_thumb.jpg

 

e putin diferit de cum am zis eu dar principiul e acelasi.

Edited by EugenRo2001
Link to comment
Share on other sites

Guest Brakaduun
am gasit poza

 

post-13221-1279184351_thumb.jpgpost-13221-1279184342_thumb.jpg

 

e putin diferit de cum am zis eu dar principiul e acelasi.

 

cam asa ceva aveam si eu in minte numai ar fi fost burete/material moale pe toata lungimea si s-ar fi atasat de mana, astfel chitaristul poate sa contoleze cat de mult muting vrea la orice moment...

Link to comment
Share on other sites

am gasit poza

 

IMG_0744.jpgIMG_0745.jpg

 

e putin diferit de cum am zis eu dar principiul e acelasi.

auzi ce material e ala? cumva damper de la pian?

 

Cine a zis ca poate sa cante mai mult de 12 ore? Pai eu abia stau treaz 14 ore si voi cantati mai mult de 12 ore? Asta inseamna ca nici nu mancati nimic?

tu de pauze ai auzit?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.