www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Glam Rock


Guest wolverine
 Share

Reinvierea Glam Rock  

60 members have voted

  1. 1. Este posibil asa ceva in ziua de azi?

    • Da
      36
    • Nu (argumentati)
      24


Recommended Posts

Guest wolverine

:)

 

Aveam o discutie cu un amic, si chiar sunt curios de parerea lumii. Nu ma intereseaza aici comentarii de genul: "esti nebun", "esti dus cu pluta", "cine ma, machiatii aia, travestitii aia", etc. Asta din simplul motiv ca unii nu erau asa. Glam Rock tine mai mult de atitudine decat de vestimentatia scenica.

 

Vreau ceva scurt si la obiect. Un simplu vot da/nu este destul. As prefera totusi sa si argumentati (in special pentru cine considera ca nu).

 

Pentru cine nu stie cine intra in categoria Glam Rock dau cateva exemple:

  • Poison
  • Alice Cooper
  • Kiss
  • RATT
  • Mötley Crüe
  • Guns N' Roses
  • Def Leppard
  • Whitesnake
  • Aerosmith (80's era)
  • Tesla
  • Skid Row
  • Cinderella
  • W.A.S.P.
  • Quiet Riot
  • Hanoi Rocks
  • David Lee Roth
  • Europe
  • Vixen

 

Lista poate continua, dar ar fi prea lunga. :)

 

Astept parerile voastre sincere. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest wolverine

@dumneaeu: Greu de crezut sau nu, sunt incadrati undeva intre glam rock si hair metal :)

 

@sto: asa zic multi, dar nimeni nu se mai axeaza pe genul asta cand se gandesc sa-si infiinteze vreo trupa.

 

@all: vad ca e cineva care a votat nu. As fi fost curios sa-i stiu motivatia. :)

Link to comment
Share on other sites

Sincer mie imi plac oamenii astia cu glam-ul: in general formatiile erau bine puse la punct cu tehnica dar aveau si o doza de autoironie.

Dar azi se cauta altceva. Toti vor o imagine prefabricata a succesului. Nu mai exista conflicte intre generatii, intre genuri.. Toti 'isi vad de treaba' si cauta un profit imediat. Din punct de vedere creativ suntem in impas. Dar lasa ca ne arata Lady Gaga drumul nou de urmat. :)

 

Exista un gust si un spirit al epocii si daca-l nimeresc, formatiile vor avea succes mainstream, altfel ciuca.

La fel ma intrebam eu azi mai devreme de ce nu se lipesc de mine formatii gen Haggard desi, teoretic, descompuse pe elemente ar trebui sa-mi placa..

 

@wolverine : eu am votat nu. Consider ca stilul ala e oarecum incompatibil cu ce se poata acum. Intre nostalgici nu putem vorbi de succes. Problema e daca poti aduce noi fani intre cei care isi formeaza gusturile acum, si eu cred ca e greu sa fii luat in serios acum daca te imbraci in plastic taiat cu lama. trebuie ceva mai sofisticat : plastic taiat cu lama de o casa faimoasa de moda, o masina de 50k$+ si cateva stripperite. Atunci mai merge treaba. Sau altfel spus, chestiile astea mergeau cand nu lovisera masiv 3 curente : rockul aternativ, hiphopul si electro. Acum se poarta imbinari intre astea 3. Mai greu glam/hair si alte stiluri de inverted macho cand idealul masculin e cel corporatist :)..

 

Muzical vorbind astia erau peste mai tot ce se aude acum dar nu a existat niciodata o concordanta clara intre calitatea muzicii si succesul comercial, nu-i asa?

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX

cine ma, machiatii aia, travestitii aia?

 

 

LE: Ah, da, am uitat sa-ti zic: esti dus cu pluta!

Edited by Don MaXxX
Link to comment
Share on other sites

Sincer mie imi plac oamenii astia cu glam-ul: in general formatiile erau bine puse la punct cu tehnica dar aveau si o doza de autoironie.

Dar azi se cauta altceva. Toti vor o imagine prefabricata a succesului. Nu mai exista conflicte intre generatii, intre genuri.. Toti 'isi vad de treaba' si cauta un profit imediat. Din punct de vedere creativ suntem in impas. Dar lasa ca ne arata Lady Gaga drumul nou de urmat. :)

 

Exista un gust si un spirit al epocii si daca-l nimeresc, formatiile vor avea succes mainstream, altfel ciuca.

La fel ma intrebam eu azi mai devreme de ce nu se lipesc de mine formatii gen Haggard desi, teoretic, descompuse pe elemente ar trebui sa-mi placa..

 

@wolverine : eu am votat nu. Consider ca stilul ala e oarecum incompatibil cu ce se poata acum. Intre nostalgici nu putem vorbi de succes. Problema e daca poti aduce noi fani intre cei care isi formeaza gusturile acum, si eu cred ca e greu sa fii luat in serios acum daca te imbraci in plastic taiat cu lama. trebuie ceva mai sofisticat : plastic taiat cu lama de o casa faimoasa de moda, o masina de 50k si cateva stripperite. Atunci mai merge treaba. Sau altfel spus, chestiile astea mergeau cand nu lovisera masiv 3 curente : rockul aternativ, hiphopul si electro. Acum se poarta imbinari intre astea 3. Mai greu glam/hair si alte stiluri de inverted macho cand idealul masculin e cel corporatist :) ..

 

Muzical vorbind astia erau peste mai tot ce se aude acum dar nu a existat niciodata o concordanta clara intre calitatea muzicii si succesul comercial, nu-i asa?

 

:) Altceva nu prea as mai avea ce sa adaug... Votul a fost nu

Link to comment
Share on other sites

Guns'n'roses glam rock? De cand? Poate prin 86 pe la inceput dar foarte putin. aia nu aveau timp sa se fardeze, aveau ei o lege mai speciala: sex, drugs and rock'n'roll.

Oricum ar fi ceva deosebit sa nu ii mai vezi pe toti laolalta imbracati in negru. :) Pana la urma asta a fost o miscare din 80' in Sunset Bulevard LA Ca . Toti masculii din trupa se fardau si se imbracau ca femeile. Atunci era misto, trupe gen Poison cum se rujeau acolo, aveau 10 groupies cu ei, dar acum cred ca ar fii un pic penibil. Bine ar fii sa revina muzica de atunci in zilele noastre. Aia era adevarata muzica. De acolo s-au deraiat toate metalele. Din coasta alora. :):):lol:

Edited by lightfrets
Link to comment
Share on other sites

Ce-i cu fazele astea ,,sa REVINA?"

WTF people.....da NU TREBUIE sa revina nimic .Adica...cum? Daca vreau sa fac un cover de Nitro sau ceva, o fac imbracat si in sk8 shoes si paru prins ca Legolas:lol: ma doare pe mine in basca de cum aratau aia in era aia si ce pectorali aveau.Nu inteleg ce tot o dati cu asta una intruna.

Fiecare poate sa cante acum ce vrea muschii lui, daca eu am chef sa fac cover la celine dion si urmat melodie ceva cover glam, e treaba mea. Cine nu are chef, poate frumos sa plece....Nu trebuie sa revina nimic niciunde, nu e nimeni obligat sa asculte asa ceva daca nu-i place.

Voi uitati ca e vb de muzica, nu d cum arata aia, dar na societatea de azi , instantaneu imbracamintea o asociaza nush cum, si daca muzica e misto :)

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Guest wolverine

Mie-mi place cum evolueaza poll-ul pana acum.

 

Oricum, deja s-au zis multe, si sper sa se mai zica.

 

Ce pot sa mai adaug/intaresc din ceea ce sa zis pana acum:

DA, glam/hair metal nu tine doar de aspect.

DA, era o era frumoasa.

DA, o era nu se poate intoarce 100%, desi se zice ca istoria se repeta.

DA, in perioada aia chair se facea muzica.

DA, e greu in ziua de azi sa formezi un val/o euforie care sa fie legata de ceea ce canti/faci pe scena...greu dar nu imposibil.

 

NU, nu sunt melancolic cand vine vorba de aceea perioada, sunt prea tanar pentru asta.

NU, nu ma refer la cover dupa trupele din acea perioada, ci o trupa noua care sa recreeze acel stil, cu piese proprii, si sa nu cante altceva, dupa cum sa zis deja, gen Celine Dion.

 

Ok, genul ala de viata se poate traii si fara muzica, si la fel de bine se poate traii in cadrul oricarui gen de muzica, asta recunosc. Dar, daca e sa vorbim strict de reinviere, asta sa intamplat mereu in metal, ca exemplu: cand Pantera a aparut pe scena, toti credeau ca asa ceva nu o sa se mai intample niciodata, si ca o sa fie o pura amintire. Eu ce vreau sa aflu, in mare. este parerea oamenilor despre acest gen. Ce mo gadilat putin la suflet a fost cand gadjo a zis ca lui ii plac trupele din acea perioada pentru ca tehnic stiau ei ce stiau. Asta vreau sa aud in mare. Daca voi considerati ca PENTRU VOI acest stil poate fi reinviat si de ce aveti parerea pe care o aveti (fie ea da, fie ea nu).

 

Vot placut in zilele ce urmeaza si astept pareri/impresii.

Link to comment
Share on other sites

confuzia vine de la faptul ca glam-ul este mai degraba un stil vestimentar decat unul muzical. muzical sunt asociate tot soiul de bande stilului glam, dar daca te uiti atent la ele descoperi ca din punct de vedere muzical nu au nici o treaba una cu alta.

 

va uitati pe wiki si observati imediat aceste lucruri. dupa ce iesi din aceasta confuzie cercetand istoria, descoperi ca votul de pe acest topic arata in procente tendinta majoritara, 20 da - 7 nu, a chitaristilor romani (consider ca ei sunt cei mai multi dintre membrii forumului si ai discutiei) de a se orienta spre un trecut in care artistii straini se uitau spre viitor si faceau in felul asta istorie. modalitatea asta de a privi lucrurile determina unul dintre efectele negative sesizate de multe ori in muzica romaneasca: nu avanseaza - din contra, se complace in trecut, in lenea organului creativ.

 

concluzia mea e ca acest poll va arata clar cat de mare e inventivitatea muzicala sau deschiderea catre noutate a oamenilor care au votat. si de aici se vor desprinde mai multe chestiuni.

Link to comment
Share on other sites

Guest wolverine

@Dragos - NL: din pacate ai dreptate cu ramasul in trecut, dar pentru unii trecutul era mai frumos, mai lipsit de griji. Desi rezultatul de pana acum denota ceva trist din punctul tau de vedere, in acelasi timp inseamna si ca exista o piata pentru asa ceva, pe care daca sti cum sa o abordezi, este posibil sa reusesti sa faci ceva. Si scuze de confuzie.

 

@CiocanelBloodyCIocanel: Why not! :)

Link to comment
Share on other sites

NU. Nici un stil nu poate sa revina. Legea evolutiei nu permite asa ceva. O formatie poate prelua anumite elemente de unde vrea dar curentul, ca masa deci, nu va reveni niciodata.

 

+1; Amin! Insa din fericire nu ne opreste nimeni sa ascultam muzica anilor 80-90 cand acest curent era in voga.

Link to comment
Share on other sites

http://www.torontosun.com/life/fashion/201...4/13110356.html

 

Adevãrat a înviat! \m/

 

PS: Ce treabã au trupele de mai sus cu glam rock-ul??? Cred cã se face confuzie cu hair metal. David Bowie în perioada Ziggy Stardust e glam rock. :)

 

corect!

 

si ba da trupele respective au legature din punct de vedere muzical . si apropo de Guns'N Roses , trupa are o influenta puternica glam rock (si punk rock) , lucru care se poate vedea foarte bine pe "The Spagetti Incident?" , unde au cover-uri dupa T-Rex , New York Dolls...

on topic : cum sa nu . pai este o trupa (parca americana) care canta cam asa ceva pe alocuri , Velvet Revolver (sau The Darkness de care aminteste @Dudu) .

Poison de exemplu nu sunt glam rock , muzical nu au aproape nimic in comun cu trupele de glam (si nici vizuaL....) , mai degraba sunt influentati de trupele de heavy metal la partea ritmica , iar partea de solo-uri e "a la Van Halen" , chiar si cover-urile facute dupa Slade , Bowie , sunt in alta maniera . Motley Crue eventual pe Live Wire au ceva elemente in sensul asta.....

Link to comment
Share on other sites

confuzia vine de la faptul ca glam-ul este mai degraba un stil vestimentar decat unul muzical. muzical sunt asociate tot soiul de bande stilului glam, dar daca te uiti atent la ele descoperi ca din punct de vedere muzical nu au nici o treaba una cu alta.

 

Confuzia vine din altã parte. :)

Link to comment
Share on other sites

E ca si cum ti-ai dori reintoarcerea romantismului, sau a clasicismului, ceea ce-i imposibil, fiind adanc inradacinate in contextul epocii. Sigur se poate face muzica intr-o anumita maniera, preluandu-se anumite elemente, dar nu va putea purta denumirea dea glam sau <insert name here> pentru ca lipseste tocmai acest context, iar rezutlatul final va fi artificial.

 

Fiecare lucru la timpul sau, ce-ar fi sa apreciem trecutul cu valentele sale negative si pozitive si sa ne uitam spre viitor, evolutie, bla bla.

 

Therefore am votat nu. Pe de alta parte nici nu mi-as dori sa revina. We haz broootal, care-i un derivat direct a glam-ului. =))

Link to comment
Share on other sites

Guest AdmriralAndrews

Da ar fi un lucru frumos sa mai apara trupe tinere care sa cante hair metal.

De ce? Pentru ca in ziua de azi trupele nu mai pun accentul pe melodicitate , pe componentele subtile ale unei melodii care dau acel "flavor", pe optimismul si buna dispozitie a vremurilor de atunci. Acum toata lumea se bazeaza pe 3 acorduri sau rifuri cat mai complicate cu chitari acordate "cat mai in drop D" , cu sunet cat mai agresiv sau cat mai depresiv care transforma ascultatorii in zombie depresivi sau agresivi...Acum oamenii nu se mai duc la concerte sa se simta bine...sa fie fericiti...ci sa grohaie/behaie/oink oink-aie si sa se loveasca cap in cap unii de altii pe gajaieli nu sa asculte muzica sau sa inteleaga ce a vrut autorul sa exprime.

Atunci era o perioada in care toti erau prieteni se distrau impreuna la concerte...se simteau bine ascultand trupele lor favorite si plecand de la cantari multumiti si satisfacuti...nu cu ochii vinetzi sau instigati la batai si violenta.

Asa ca ...ar prinde bine o alternativa de genul asta si in vremurile generatiei noastre.

Link to comment
Share on other sites

Guest wolverine
Da ar fi un lucru frumos sa mai apara trupe tinere care sa cante hair metal.

De ce? Pentru ca in ziua de azi trupele nu mai pun accentul pe melodicitate , pe componentele subtile ale unei melodii care dau acel "flavor", pe optimismul si buna dispozitie a vremurilor de atunci. Acum toata lumea se bazeaza pe 3 acorduri sau rifuri cat mai complicate cu chitari acordate "cat mai in drop D" , cu sunet cat mai agresiv sau cat mai depresiv care transforma ascultatorii in zombie depresivi sau agresivi...Acum oamenii nu se mai duc la concerte sa se simta bine...sa fie fericiti...ci sa grohaie/behaie/oink oink-aie si sa se loveasca cap in cap unii de altii pe gajaieli nu sa asculte muzica sau sa inteleaga ce a vrut autorul sa exprime.

Atunci era o perioada in care toti erau prieteni se distrau impreuna la concerte...se simteau bine ascultand trupele lor favorite si plecand de la cantari multumiti si satisfacuti...nu cu ochii vinetzi sau instigati la batai si violenta.

Asa ca ...ar prinde bine o alternativa de genul asta si in vremurile generatiei noastre.

 

+1

 

Completari si intariri:

- Toate piesele se bazeaza pe 3 acoruri...da, uite un loc unde e spus mai frumos:

(incepe pe la 2:05 si tine pana la sfarsit) :)

- Care este ultimul concert al unei trupe "tinere" la care ati fost si sa nu fie un stil agresiv (in special in piesele proprii)?

- Daca stati sa va ganditi, toti spun ca pe vremea aia rock-ul era apreciat mult mai mult decat acum...da, pentru ca acum nu se mai face ce se facea atunci, nimeni nu mai ia initiativa in acea directie. Din puntul meu de vedere spiritul si publicul sunt inca aici, doar ca nimeni nu le mai cauta. In anii '80 aveam hair/glam/blues rock/etc, mai pe scurt stiluri melodice, cu o armonie bine creeata si gandita. In anii '90 au inceput toti sa se axeze din ce in ce mai mult pe stiluri agresive, iar acum, incepand cu anii 2000 apar numai formatii axate pe stiluri agresive.

 

Miscarea acelei perioade a murit nu pentru ca oamenii si-au schimbat gusturile ci pentru ca NU AU AVUT DE ALES. Cel putin asa vad eu lucrurile. Aici nu va luati de mine, ascult cu cea mai mare placere orice stil de rock, plecand de la Sepultura, Pantera, Arch Enemy, Dimmu pana la Clapton, Def Lepard, etc.

 

Oricum, se asteapta in continuare pareri cat mai pertinente si sincere pe tema acestui subiect.

Link to comment
Share on other sites

In primul rand nu sunt un mare cunoscator,si garantat nu am ascultat atata muzica cat majoritatea celor dintre voi insa pe bucatica mea de muzica cunoscuta si indragita pot spune asa:Glam rockul si Hair metal-ul pentru mine sunt o stare de spirit mai mult decat orice si muzical vorbind sunt stilul meu preferat.Acum 4 ani prin vara imi pierdeam noptile ascultand discografii intregi ale trupelor precum Skid Row,WASP,Bonfire,Deff Leppard,LA Guns,White Lion etc.dupa parerea mea este o muzica a tineretii,a rebeliunii si aproape fiecare moment extraordinar din viata mea de pana acum poate fi corelat cu cate o melodie sau o trupa de genul.Sunt unul dintre cei despre care spune si AdmriralAndrews.Probabil daca s-ar face o trupa dupa cum spune dansul eu as fi in fata unui zid de Marshall cu un Charvel Roz colanti etc.Dupa parerea mea look-ul ii inspira pe artistii respectivi.poate ca ma insel dar zic asta pentru ca fiecare artist isi gaseste inspiratia din ceva,eu repet de 2 ori mai mult si cu mai multa placere de cand mi-a facut Dl Vio amplificatorul asa ca ma indoiesc serios ca look-ul era doar pentru show si cand se terminau concertele se imbracau in armani.Nu zic ca look-ul este o regula,fiecare om este altfel.Dupa cum am spus mai sus,Glam-ul si hair metal-ul necesita energie si tinerete,si cum tinerii de acum se inchid in alte stiluri de muzica iar adultii au greutatile lor pe care le stim cu totii plus o maturizare a gusturilor muzicale ar fi imposibila o revenire a acestor stiluri,desi ar fi extraordinar.mi-ar fi placut sa traiesc in acea perioada, sa primesc noul abum "skid row" cadou de ziua mea la 18 ani,nu traiesc in trecut insa uneori imi place sa ascult si sa imi imaginez.

Link to comment
Share on other sites

Guest wolverine
nu traiesc in trecut insa uneori imi place sa ascult si sa imi imaginez.

 

Si nu ar fi frumos sa nu-ti mai imaginezi ci chiar sa ai o trupa tanara care sa tina spiritul viu?

Link to comment
Share on other sites

Ar fi extraordinar,insa e foarte greu de gasit oameni,si tot incerc.Din toate cunostiintele mele si cunostiintele cunostiintelor mele nu exista decat o persoana care are aceeasi parere despre Glam si Hair.si nu e instrumentist.Am mai incercat cu fostul baterist din trupa si cu un amic foarte bun chitarist.dar se paote citi pe ei ca nu au atata pasiune ca si mine din pacate.

 

Link to comment
Share on other sites

Guest wolverine

@powerbalad: tu de ce crezi ca am inceput poll-ul asta? :) Discutia avuta cu amicul mentionat in primul post era de felul urmator: "dumnealui" zicea ca am avea public pentru acest gen. Eu ii zisai ca oricat de mult mi-ar place, o sa ajungem sa cantam noi pentru noi. In functie de cum evolueaza treaba cu voturile o sa ne apucam sa cautam oameni (bass, tobe, voce - noi fiind chitaristi).

Link to comment
Share on other sites

Da ar fi un lucru frumos sa mai apara trupe tinere care sa cante hair metal.

De ce? Pentru ca in ziua de azi trupele nu mai pun accentul pe melodicitate , pe componentele subtile ale unei melodii care dau acel "flavor", pe optimismul si buna dispozitie a vremurilor de atunci. Acum toata lumea se bazeaza pe 3 acorduri sau rifuri cat mai complicate cu chitari acordate "cat mai in drop D" , cu sunet cat mai agresiv sau cat mai depresiv care transforma ascultatorii in zombie depresivi sau agresivi...Acum oamenii nu se mai duc la concerte sa se simta bine...sa fie fericiti...ci sa grohaie/behaie/oink oink-aie si sa se loveasca cap in cap unii de altii pe gajaieli nu sa asculte muzica sau sa inteleaga ce a vrut autorul sa exprime.

Atunci era o perioada in care toti erau prieteni se distrau impreuna la concerte...se simteau bine ascultand trupele lor favorite si plecand de la cantari multumiti si satisfacuti...nu cu ochii vinetzi sau instigati la batai si violenta.

Asa ca ...ar prinde bine o alternativa de genul asta si in vremurile generatiei noastre.

Doar pentru ca in metalul modern (i.e. metalul din prezent) totul e agresiv nu inseamna ca toate trupele din lume canta metal. Problema nu e cu trupele, problema e cu persoanele ca tine care nu reusesc (refuza mai degraba) sa asculte altceva.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.